7,62mm samopal vz. 58

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Na tom prvním videu je Sa 58 DEFENDER, stačí se podívat o pár stránek dozadu...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

http://www.youtube.com/watch?v=VSLV9rd5 ... ed&search=

taky jedno videjko. mmm na konci jsou 58 stokrát jinak:D a vypadaj dobře:D
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Tazator
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 15/8/2007, 21:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tazator »

Sa 58 je supr zbran a rad z ni strilim a jelikoz sem nedostal vyjimku od Policie na zbran kategorie A tak sem koupil CZH 2003 S a sem spokojen sice nejde davka, ale to se da prezit.
Sa 58 bych nemenil, sice je tezsi nez M16, ale kde se nejvice bojuje tak protivnici maji AKacka a nase masinky zerou stejnou munici tak vlastne naboje nikdy neubydou a to je ta vyhoda. Nekde sem cetl nebo slysel, ze amici budou do techto statu nosit M16 v razi 7.62x39
Uživatelský avatar
jakomi
desátník
desátník
Příspěvky: 51
Registrován: 8/9/2007, 21:00

Příspěvek od jakomi »

Asi je to blbá otázka, ale vyráběl kromě nás a Rusů ještě jiný stát Varšavské smlouvy útočnou pušku?
Nemám na mysli různé kopie AK 47, ale vlastí konstrukci.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Blbá otázka to rozhodně není, uhodil si kladivem na kovadlinu.

Pokud si vzpomínám, tak opravdu kromě nás snad nikdo nevyráběl svoji útočnou pušku. Všichni prostě použili jako základ AK, zbraně se liší jen v malých detailech. Pokud by ale neuspěl Čermák s Sa 58, čekal by nás asi stejný osud....

On to samozřejmě souvisí i průmyslovou základnou a "mozky". Těžko budou Rumuni vyrábět vlastní zbraň, když je už před WW2 zásobovala Zbrojovka naším skvělým Mauserem. Východní Německo bylo po válce mimo a ostatní státy neměly zrovna rozvinutý zbrojní průmysl, nebo aspoň ne tak jak u nás.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Snad se k tomu opet nekdy aspon priblizime.
Ceskoslovensko od doby sveho vzniku bylo vzdycky v popredi ve vyrobe pechotnych zbrani.
Vzniklo u nas dost zajimavych konstrukci (ktere se obcas ve vetsim zurocili v zahranici).
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Ak je dostupná útočná puška vyrabana v inom štáte, preverená desiatkami rokov, nevidim dôvod bažiť po vývoji a výrobe tej svojej mimo stimulácie receptoru národnej hrdosti... :razz:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

S týmto názorom sa nesúhlasím
Výroba ručných zbraní pre armádu, aspoň najmasovejších (útočná puška, prípadne aj pištol alebo PDW), rovnako ako výroba streliva pre ručné zbrane, by mala prebiehať v tuzemských závodoch. Nákup osvedčenej licencie je prinajmenšom rovnako dobré riešenie (osobne si myslím, že lepšie) ako nákup hotových zbraní. Súčasne je vhodné udržovať aspoň malú konštrukčnú skupinu, ktorá nepretržite sleduje vývoj vo svete zbraní a spracováva prototypy (hoci sa môže zdať ústavom márneho bádania - to už záleží na konkrétnych ľuďoch).
Príkladom v podobnom smere môže byť Rakúsko a história zbraní Glock a AUG.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No nevím, jestli je Rakousko tím správným příkladem, tam má výroba zbraní dlouhou tradici.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Niak mi uniká aký by to malo napriklad pre nás význam Alchymista, troška mi to rozpíš.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Ak je dostupná útočná puška vyrabana v inom štáte, preverená desiatkami rokov,
Pokud je proverena "desiatkami rokov" tak je uz v podstate moralne zastarala.
Pokud se zavede zbran vyrabana v domaci produkci, tak i pokud bude ponekud drazsi nez nakup ze zahranici, porad nase zbrojovka zamestna nase lidi, zaplati nase dane a musi nakupovat vetsinu materialu od nasich subdodavatelu kteri taky plati dane do nasi pokladny.
Pokud se i vydari export, tak to jde zase v urcite forme do nasi pokladny(coz u licencni vyroby je trosku slozitejsi).
Pokud jde o licencni vyrobu, tak to pro CR a myslim i SR neni nutne protoze nase konstrukni tymi jsou schopne vyprodukovat vynikajici zbran.
Mimochodem, chtel bych vedet kterou utocni pusku jsi myslel?
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Nemal som na mysli žiadnu konkretnu, ale kludne by som dovážal aj Kalacha-napríklad v ramci deblokácie ruského dlhu.
Čo si mám predstaviť pod pojmom morálne zastaralá?
Zapalovač Zippo je 60 rokov rovnaký, pretože je vymyslený dobre.
Bundeswehr v pohode "upgradoval" MG42 a ani dnes mi ta zbraň nepride zrelá do kovošrotu.
Rovnako ako ti v dnešnych konfliktoch tak ako pred 40timi rokmi vo Vietname dobre posluži Kalach.Bojuje sa na rovnake vzdialenosti, osobná ochrana pešiaka je da sa povedať na porovnatelnej úrovni a evolucia zatial človeka neposunula za hranicu kde by bol odolný voči strelným zbraniam.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Clovek nieje odolny ani proti predovkam so 17.storocia.
Ktory Kalach? AK47 a jeho varianty najpouzivanejsi aj v dnesnych lokalnych konfliktoch ale je starsi nez nasa 58.Jeho moralna zastaralost nemoznost bez upravy pripevnenia optickych systemov, hmotnost i ked 7,62 stale pouzivame pravdepodobna nahrada bude v inej razi.
AK74 a jeho varianty pouzitie modern. materialov hlavna zmena 5,45x39 prejdeme na vyzbroj byvalej varsavskej zmluvy.
AK108 asi jedina verzia mozna pre nas ale jej cena nebude o vela nizzsia nez "nasej" zbrane.
Pokial chces pouzit cast z deblokacie dlhu tak by som skor investoval do transportnych lietadiel ktore by sa nam zaplatili v ramci NATO ale to je OT za co sa ospravedlnujem. :lol:
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Rakúsko možno nie je najlepším príkladom, ale iný podobný ma nenapadá. Šlo mi o to, že si vyrábali vojenské zbrane viacmenej len pre seba, ale časom sa im podarilo vytvoriť zbrane, ktoré sa presadili aj v zahraničí.

Čo sa týka licencie alebo vlastnej konštrukcie, zhruba to napísal Alibaba, ja len doplním, že výroba zbraní na vlastnom území má význam aj vojensko-strategický. Dejiny sú plné príkladov, že žiadne spojenectvo nie je naveky a je blbé, keď je hlavný dodávateľ výzbroje zrazu na opačnej strane frontu a nemusí to byť front priamo vojnový.

Kalašnikov je síce rokmi overená konštrukcia, ale požiadavkám súčasnej doby už nezodpovedá, hlavne presnosťou a účinkom. Môže však byť žiarivým vzorom napríklad v odolnosti a nenáročnosti (spoľahlivosť je aj otázkou streliva).
Voľba náboja je momentálnej situácii pomerne jednoznačná - sme v NATO (na druhej strane ale existujú stále pomerne značné zásoby nábojov vz. 43).

Pokiaľ by som mal preferovať nejakú zbraň pre budúcu výzbroj, zrejme by to bola HK G36 - zdá sa mi, že je dobre skonštruovaná a aj dobre vyzerá :lol: . Prípadne niečo v podobnom štýle, konečné rozhodnutie by však malo padnúť až po dôkladných skúškach a porovnaní. Na druhej strane - posledné prípady zavádzania nových zbraní a výzbroje sú dosť odstrašujúce...

Cesta vlastnej konštrukcie je beh na trať dlhú niekoľko rokov a vyžaduje odvahu investovať nie práve malé sumy do vývoja a skúšok a s neistým výsledkom. Rekoštrukcia Sa-58 je možným riešením, ale podľa mňa riešením polovičatým, ktoré problém novej zbrane nerieši, len odkladá. Súčasne mám obavy, že tvorcovia zbraní ako bol p. Čermák už v naššich končinách buď vymreli úplne, alebo sa nedostanú k slovu.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Sa 58

Příspěvek od Milda »

Alchymisto, buďme rádi že máme ve výzbroji takový kvér! Naši byli někde v jugošce na misi a když viděli myslím Nory, jak schovávají to koktavý železo pod bundy, prý aby jim nezmokly, tak se naši řehtali jak prdlí! A mimochodem, samopaly se stejně používají do 200až300m, nebo se mýlim? Dál stejně s každým podobným brkem netrefíš ani krávu, nebo se zase mýlim? Co jsme stříleli na vojně, tak jsme toho doopravdy moc netrefili, protože jsme ho měli stejně jen na to aby nás nasíral na cvičeních svoji váhou! Kdo víc střílel,tak to bylo znát! já střílel 1x vložnou hlavni z tanku,1x samopalem pánu bohu do oken(moje ležérnost i asi nezájem) 1x pistoli a to velice dobře(bez vytahování)! A jinak si moc dobře pamatují, jak byli lampasáci o střelby hodní a lidský! Uměli se i na nás usmát a prohodit slovo s povlem! Ale jen do kasáren! Ale,jinak je to bezva mašina! Kdo ho ovláda tak na něj nemůže nadávat! Nevím co vidíte na M16! Bakelit jak z DDR! A co vím, tak u sa58 se stejně počítalo, že se ze zákopu, nebo při útoku při tolika lidech hodně střel ,,ujme"! Tak to do nás cpali důstojníci! Myslím, že co umí ve cvičených rukách, tak tu bude ještě hodně dlouho! Může přeci střílet jako kulomet, jako ostřelovačka! To snad stačí ne?
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

SA58

Příspěvek od Milda »

Viděl jsem letos snímek USA myslím, kde porovnávali kalacha a M16! A pokud si pamatuju tak starý kalach byl lepší ve více zkouškách! M16 myslím přišel do pole již ve Vietnamu a vojáci na něj dost nadávali, protože ,,nesnášel" blato,prach a oni nic jiného nedělali, než že ho neustále pulírovali! V čem ale vede M16, je to že dělá v těle velká zranění tím že v těle rotuje a z vnitřností dělá ,,náplň" do klobás, jak narazí do těla! Jinak je přesnější i v jednotlivých výstřelech! Kalach je ,,milosrdný", ten člověka ,,jen" prostřelí! Jinak si myslím, že Kalach i náš Sa58 se moc povedli a jsou prostě geniálně vyvedené! (Tu rotaci myslím, že se točí kolem obou os)!
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Mildo, ja proti Kalašnikovu (AK-47/74) a Sa-58 nemám krivého slova, ale doba sa dosť zmenila a vznikli požiadavky, ktoré proste nesplňujú. Je to napríklad okrem spomínanej presnosti, predovšetkým pri streľbe dávkou, napríklad montáž doplnkového vybavenia - podvesný granátomet, laserové "ukazovátko", zameriavaca optika, nočná optika... Zbrane na to proste nie sú stavané, súčasné riešenia montáže doplnkov sú značne nepraktické a zmena konštrukcie, aby to bolo možné jednoduchšie a lepšie, je dosť náročná vec.

<OffTopic>
Rotácia striel SS-109 z M-16 a iných zbraní na rovnaký náboj - prevalovanie striel je len jedna z vlastností, tá menej nebezpečná. Podstatne závažnejší je fakt, že pri zásahu na "menšiu" diaľku (uvádza sa do 400 metrov) sa strela triešti - rozpadá na fragmenty - a práve toto spôsobuje devastujúce poranenia. Fragmenty predstavujú v rôznych prípadoch 40 až 60% dopadovej hmotnosti strely. Zobrané prísne do dôsledku - strely SS-109 nezodpovedajú haagskym a ženevským konvenciám o vojenskom strelive. Ale kde neni žalobca, neni sudca.

Platí to napríklad aj o veľkokalibrových odstrelovacích puškách. Použitie streliva kalibru 12,7mm pre streľbu na živú silu je "de jure" nelegálne alebo na hranici legitimity. Preto je tiež mnoho veľkokalibrových odstrelovacích pušiek označovaných ako "protimateriálové" pušky.
Rovnako je na hranici legitimity alebo skôr za ňou aj vojenské - bojové - použitie brokovníc.
</OffTopic>

Mal som možnosť si vystreliť desať rán aj z M-16A1 (z "našich" ručných zbraní som strieľal skoro zo "všetkého", okrem SVD). Dojem - strieľa sa z nej veľmi dobre a celkom príjemne, "nadhadzuje" a "kope" menej ako AK alebo Sa-58. Presnosť neposúdim, lebo strelec som dosť mizerný a strieľalo sa na sklopky.
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Takže to zhrniem páni:

Pišete teda že by bolo dobré disponovať ut.puškou vlastnej konštrukcie ale má to jeden háčik a sice že si to nemôžme dovoliť, čiže nám ostáva cesta buď licenčnej výroby,alebo nákupu zbrane hotovej.
pri súčasnom nastavení smeru hláv našich predstavitelov na tú správnu prdel, by som sa nedivil ak by naša "armáda" povinne vyfasovala niake vyradené špuntovky z NATO.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Obe zbrane tj.AK i Sa58 su vynikajuce ale problem je ako uz nacrtol Alchymista ze obe zbrane boli poplatne dobe a zriadeniu armady.
Pre vojaka zakl.sluzby su idealne: jednoduche ovladanie, minimalne poziadavky na udrzbu.Nizka cena.
Pre profesionalnu armadu je vhodnejsia modularna konstrukcia ktora sa da prisposobit jednotlivym slozkam (opticke systemy, raily, predpazbia, pazby..

Co jsme stříleli na vojně, tak jsme toho doopravdy moc netrefili,
uz tu mas jeden rozdiel. Ako niekory zakladaci zaobchadzali s Sa58 si urcite pametas. Kriteria na vyradenie neboli az take prisne(presnost).



OT:
Ohladom SS-109 aj ostatnych prikladov municie absolutne suhlasim s Alchymistom. Akorat by som dopnil ze u nestabylneho streliva je velmi podstatna dlzka strelneho kanalu.(aj fragmentacia strely zacina az po par cm)
oni nic jiného nedělali, než že ho neustále pulírovali!
hlavny dovod casteho cistenia M16 som popisoval tu: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1736&highlight=
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Moj osobny nazor je, ze asi najvhodnejsie by bolo upgreadovat SA58 pre slozky ktore sa ucastnia zahranicnych misii. Ako napriklad hore uvadzany DEFENDER.
V skladoch mame dostatocne mnozstvo nahradnych dielov a municie.
Do buducnosti ale skor pocitam s CZUB (mozna CZ805)
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“