No, zde je to nutné trochu uvést na pravou míru. Číslo 28 pochází od Američanů, stejně jako údaj uvedený v KORWALDu, který uvádí ztrátu B-29A ve výši 105 letounů (ze všech příčin).Vigilant píše:Sověti se v Koreji pokoušeli používat MiG-15 jako noční stíhačku proti B-29. Výsledky byly dost hubené. Tak hubené, že nedonutily USAF do Koreje poslat žádné novější bombardéry a válku doklepaly se zastaralými B-29 (To je aspekt na který se při hodnocení sovětského působení v Koreji trochu vynechává.). Ony i ty "strašlivé denní ztráty" jsou cekem jen 28 letadel...
Netvrdím, že všechny byly sestřeleny MiGy. Nicméně snaha Američanů zastírat úspěchy soupeřů a převádět své ztráty na "nebojové" je poměrně známá.
Vždy se mi vybaví rozhovor se sovětským esem Kramarenkem ohledně sestřelu jednoho Saberu, parafrázuji:
tazatel: "Nicméně tento F-86 není veden jako sestřelený. Američané jeho ztrátu uvádějí jako "explozi motoru".
Kramarenko: "No bodejď by neexplodoval, když schytal několik 30 mm granátů"

Ano, a s poloměrem > 1,8 kilometru.Mirek58 píše:Mig 15 točil horizontální obrat o 360st za 71 s v 10 000m (viki) tedy 5,07 st/s, kolik točil B36/s s nákladem ?
Předmětné tvrzení je podle mne jen z oblasti šidítek pro posádky bombardérů B 36, aby do "bedny" vůbec vlezly.
A o to právě dle těch testů v USA šlo.
Prostě navedení stíhače na bombardér v této výšce je podle těch amerických testů prý dosti obtížné a stačí chyba "slídiče / pátrače" při navádění stíhače, nebo nepřesné fungování radaru (v té době poměrně běžné), nebo aktivní protiopatření typu "mraků" dipólových odražečů .... a navedení nevyjde.
Stejně tak prý postačuje aktivní manévrování bombardéru (změny kurzu), aby došlo ke ztížení až znemožnění navedení stíhačů.
Je samozřejmé, že neproletí všechny bombardéry.
Stejně tak je zřejmé, že úspešnost zásahu stíhačů roste s prodlužující se dobou stíhání, a že zpět na základnu by se moc B-36 nevrátilo. Šanci proniknout nad cíl bráněný letouny typu MiG-15 by asi měly.
Ostatně, v čem se změnila situace v případě B-47, Avro Vulcanu, HP Victoru, Vickers Valiantu versus MiG-19, MiG-21, Su-9/11 nebo Jak-28 či Tu-128
Rozdíl ve výkonech Bombardér - Stíhač jsou u těchto letadel výrazně vyšší než v případě dvojice B-36 a MiG-15.
Opravdu se někdo domníváte, že Američané či Britové byli tak tupí, aby jako část své jaderné triády vyvíjeli bombardéry, které neměly šanci proniknou nad cíl???

Teda já fakt nejsem amerikanofil (ostatně ani rusofil) abych se jich zastával "za každou cenu", ale tady jim fakt musím dát částečně za pravdu.
I s vědomím, že by se de-facto jednalo o sebevražedné mise.