Convair F-102 Delta Dagger

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Convair F-102 Delta Dagger

Příspěvek od redboy »

Obrázek

Convair F-102 Delta Dagger

Air Defence Command, obrana Spojených států

Abychom se dopátrali vzniku Air Defence Command (ADC) a prostředků PVO Spojených států musíme ještě před druhou světovou válku, do roku 1940. 26.února vzniká rozkazem ministerstva války ADC s úkolem ochrany vzdušného prostoru Spojených států jako složka USAAF. Ještě před vstupem Spojených států do druhé světové války bylo území USA rozděleno do čtyř obranných sektorů, každý se samostatnou Air Forces. V roce 1944, kdy ohrožení kontinentální části Spojených států nebylo reálné, začala tato struktura oslabovat a jako vzdušná síla v podstatě přestalo existovat.
To se změnilo v roce 1946 kdy 21.března opět ADC vznikalo s velitelstvím na Mitchel Field v NY a 1.ledna 1951 dostalo své první nově vzniklé jednotky, k tomuto datu také vzniklo jako samostatné velitelství na základně Ent AFB Colorado Springs v Colorado. Od tohoto okamžiku ADC rostlo neuvěřitelnou silou a rychlostí. Jestliže v roce 1946 mělo ve stavu čtyři letky denních stíhačů v roce 1959 jich bylo šedesát v devíti Air Division.
O důležitosti protivzdušné obrany svědčí nejen astronomické finanční částky do ní investované, srovnatelné se strategickými silami a námořnictvem, ale i 1.září 1954 vzniklé velení Continental Air Defence které spadalo přímo pod výbor náčelníků štábů. Bylo sice koordinované přes USAF, ale do jeho složek spadalo krom stíhacího letectva USAF i stíhací letectvo, protiletadlové dělostřelectvo a radiotechnické prostředky ANG, USN i USMC. Později na žádost Spojených států do společné struktury vstoupily i složky PVO Kanady a 1.srpna 1957 vzniká Nord American Air Defence Command (NORAD).
Od roku 1951 začíná také vznikat gigantický systém včasné výstrahy, jehož úkolem bylo zjistit nepřátelské letouny v co největší vzdálenosti od území Spojených států. Vznikly tři souvislé linie radarů včasné výstrahy. Na jihu Kanady to byla Pinetree Line, táhnoucí se od Atlantiku po Tichý oceán, a na ní 41 radarových stanic, nad ní tzv. Mid Kanada Line složená z osmi základen a konečně později (dokončena 1957) Distant Early Warning Line (DEW Line). Což bylo 58 stanic v linii táhnoucí se od Aleut, přes Aljašku, Kanadu, Gronsko až na Island. Většina husté části linie vedla hluboko za polárním kruhem. Jednalo se o impozantní dílo spojené systémem komunikace, doplňované radary včasné výstrahy na plavidlech USN jak v Atlantiku, tak v Pacifiku a letky letounů včasné výstrahy Lockheed RC-121 Warning Star. To vše doplňovalo až 15000 vidových hlásek, které obsluhovalo až 350000 dobrovolníků (v Kanadě měl podobný sbor 80000 dobrovolníků). Krom až 2000 stíhacích letounů ADC a ANG byly součástí po zavedení i oddíly ŘS Nike (až 60) spadající pod USArmy a křídla ŘS Bomark.

ObrázekObrázekObrázek
Tři linie radiolokátorů včastné výstrahy Continental Air Defence
Pinetree Line, Mid Kanada Line a Distant Early Warning Line


Celý systém protivzdušné obrany Spojených států byl postavený na základě poloautomatického systému velení a řízení, Semi-Automatic Ground Environment (SAGE). Ten začal vznikat počátkem 50tých let v Massachusetts Institute of Technology (MIT), asi nejznámější vysoké škole Spojených států spojené s vojenskou problematikou. Výzkumná střediska MIT spolu s katedrou elektroniky na systému, který měl v reálném čase sledovat vzdušnou situaci nad svěřenou oblastí a řídit obranné prostředky začaly pracovat v roce 1948 a celá koncepce pochází z hlavy profesora fyziky na MIT George Edward Valley, který v Lincoln Laboratory vypracoval plán a technologii pro použití počítačů k řízení systému PVO. Celý systém byl vyvíjen po celá 50tá léta a kompletního stavu dosáhl v roce 1964, kdy bylo v provozu 24 bojových center, vybavených počítači, sbírajícími data po tisících mílích telefonních linek od radarů včasné výstrahy a přehledových radarů a řídící prostředky PVO po celém území Spojených států. Od roku 1958 byl vyráběn počítač AN/FSQ-7 vyvinutý u RCA a později vyráběný u IBM, ten zpracovával data, zobrazoval vzdušnou situaci až na 150 operátorských terminálech bojového centra a tam operátor cíl označil a navedl na něj prostředky PVO. A právě letoun o kterém se dnes chceme povídat byl součástí SAGE, výkonovým prvkem systému na němž měla být založena bezpečnost Spojených států a splnění hlavního požadavku vojenské doktríny, tj. udržet kontinentální část USA mimo zónu bojových operací.

ObrázekObrázek
Operátor systému SAGE při práci a vedle srdce systému AN/FSQ-7



Delta na scéně

A právě se systémem SAGE měl být spojen letoun po kterém se začalo ADC poohlížet. V lednu 1951 byl zadán projekt MX-1554 v kterém měl požadovaný letoun vzniknout. Požadavky byly velmi vysoké, měl vzniknout nadzvukový letoun s vysokou stoupavostí, který měl zajišťovat obranu proti bombardovacím letounům protivníka na blízkých vzdálenostech. To znamená pokud pronikl protivník systémem obrany na větší distanci. Do výběru se přihlásilo šest firem: Chance-Vought, Convair, Douglas, Lockheed, Nord American a Republic. V průběhu výběru odpadli tři a zůstal Lockheed, Republic a Convair. Lockheed ze soutěže odstoupil sám a projekt použil pro vývoj taktického stíhacího letounu F-104 Starfighter, který ovšem později sloužil u ADC v omezeném počtu také. Republic Přišel s koncepcí nazvanou XF-103 a Convair XF-102 navazující na XF-92A.

ObrázekObrázekObrázek
Představa a prototyp XF-103 a vedle XF-92, malá delta

Způsob zařazování nových letadel byl založen na principu „Fly before you buy“ napřed létat, pak kupovat, ale v tomto období již převládal názor, že výkon letounu jde matematicky vyjádřit a tudíž vybrat podle projektu. Důvod byl čas a peníze s tím, že výsledek lze předem vědět. V praxi to ovšem nefungovalo vždy ideálně a i F-102 je toho příkladem. Přesto, nebo spíš právě pro to byl vybrán projekt firmy Convair. Důvodem byla předpokládaná náročnost XF-103, což měl být letoun o maximální rychlosti výrazně převyšující M=3 s kombinovaným pohonem proudovým a náporovým motorem. Technologie pro letoun nebyly v té době k dispozici a i když projekt definitivně ukončen nebyl (to nastalo až v roce 1957), bylo jasné, že je nereálný, zatímco Convair navazoval na již existující XF-92 a jednalo se podle výběrové komise o koncept životaschopnější a i tak velmi výkonný.

XF-92 (do roku 1947 XP-92) byl výsledek testovacího programu výzkumu nadzvukových letedel. Firma Convair letoun pojala jako stroj s trojúhelníkovým křídlem bez VOP, tato koncepce byla zcela nová. I když vývoj na principu delta křídla probíhal již v době druhé světové války ve Spojených státech, ale konec války a přiblížení hranice M=1 tento vývoj potlačil. Důvodem jsou dobré vlastnosti křídla ve vysokých rychlostech a malý aerodynamický odpor. Firma Convair také využila zkušeností ze zahraničí. Tím kdo tyto zkušenosti přinesl byl Dr. Alexander Martin Lippisch původem z Německa, který u Convair po válce skončil.
Z projektu vyšel letoun o délce 13m a rozpětí 9,5m a vzletové hmotnosti 6630kg. Úhel náběžné hrany křídla i SOP byl 60° a poháněl ho motor Allison J33-A-23 o tahu 25,55kN. Podle původních výpočtů měl dosáhnout rychlosti M=1,25 na výšce 15000m.
První prototyp vzlétl 9.června 1948. Lety ale ukázaly, že překonat M=1 se nepodaří. Byl zaznamenán nárůst aerodynamického odporu v oblasti M=1 a za důvod byly stanoveny vlastnosti rázových vln vznikajících při letu nadzvukovou rychlostí. Výpočty ukázaly, že motor je na dosažení M=1 málo výkonný a tak došlo k jeho výměně za J33-A-29 o tahu 33,32kN. Maximální rychlost dosáhla M=0,95, čili přes rychlost zvuku se nedostal. Verze s výkonnějším motorem byla označena XF-92A a byla zalétnuta 18.září 1948. Na letounu proběhly rozsáhlé testy a byly vyhodnoceny jako dobré. Zvláště kladně bylo hodnoceno potvrzení dobré ovladatelnosti stroje s novou aerodynamickou koncepcí. Problém v maximální rychlosti byl shledán ve výkonu motoru a nedalo se předpokládat, že by to mělo být jinak.
Každopádně XF-92 byl první letoun na světě s trojúhelníkovým křídlem bez VOP který se dostal do vzduchu.

A právě XF-92A byl pojat jako předprototyp (lehce mnou nadsazeno)pozdějšího F-102. Ten vlastně vznikl zvětšením XF-92 v poměru 1:1,22. Přední část trupu měla být vyhrazena pro palubní radiolokátor, takže nasávací otvory vzduchu se musely přesunout vedle kabiny pilota na boky trupu. Je jistě nezvyklé, že nádrže paliva musely být pouze integrální uvnitř křídla, jelikož trup musel zůstat volný. Jednak a to především pro elektronickou výbavu. To bylo jasné od začátku, jelikož velmi složitý elektronický systém schopný na základě informací systému SAGE samostatný let k cíli po zadané trase, palubní radiolokátor, a vůbec, všechny příslušející systémy včetně navádění ŘS budou velmi objemné. Jednalo se o elektronkové systémy s nutností chlazení a dobrého přístupu při údržbě. Zbývající prostor trupu byl vyhrazen pro užitečné zatížení, což měla být výzbroj ve zbraňově komoře. Důvod umístnění zbraní do trupu je na snadě: snížit aerodynamický odpor a tím dosáhnout maximálních výkonů. Výkon měl být M=1,93 v 18900m s plánovaným motorem J67, ale díky potížím s ním bylo později rozhodnuto použít slabší Westinghouse J40 a výkon měl být M=1,88 a dostup 17200m.
Elektronická výbava měla být excelentní. Letoun měl být pouze na základě informací ze systému SEGE provézt samostatný let do prostoru cíle po ideální vypočtené trase, tam vyhledat cíl vlastním RL a pak opět na základě systému velení na cíl automaticky zaútočit včetně útoku z přední polosféry, po splnění mise návrat na vlastní základnu. Pilot mohl svůj zásah omezit pouze na start a přistání, případně opakovaný útok. Celý systém byl velmi rozměrný a složitý, vyžadoval výkonné chlazení a rozmístnění muselo umožňovat rychlou opravu v podobě výměny vadného celku. To si právě vyžádalo prostor v trupu letounu. Celý elektronický bojový systém nesl označení MA-1, vyvíjený byl na základě zadání MX-1179 a stal se zdrojem potíží. Na zmíněnou dobu to bylo nad možnostmi. V roce 1951 bylo jasné, že se v požadované době systém nepodaří dokončit a bylo rozhodnuto postupovat v etapách. První etapou byla stavba letounu bez vybavení, měla sloužit k zaškolení personálu na koncepčně zcela nový letoun. Takový letoun měl označení F-102. Druhou etapou měl být stroj se zjednodušenou výbavou, pozdější F-102A a poslední variantou verze F-102B (Toimuto stroji se budeme věnovat v samostatném článku) s plnohodnotným systémem MA-1. Tento postup podle plánu umožňoval, aby první verze byla ve výzbroji v roce 1953.
V prosinci 1951 bylo objednáno 10 předsériových strojů YF-102 s tím, že od stavby prototypu se upustí z důvodu příbuznosti s XF-92. Měly být postaveny co nejrychleji a postupně přestavěny do standardu F-102A. Elektronická výbava měla postupně přejít na systém vycházející z Hughes E-9 z i letounu F-89H Scorpion (modernizovaný systém H-6, který známe z F-101B Voodoo)
18.listopadu 1952 byla hotová maketa 1:1 představena komisi letectva. Výsledkem bylo rozhodnutí o co nejrychlejším způsobem zavést stroj F-102 a to především ve verzi F-102A do výzbroje jednotek ADC. Měl se tak stát prvním nadzvukovým strojem ADC. Systém E-9 měl být modernizován na verzi použitou v F-102A pod názvem MG-3.

Systém nasazení letadel měl být jiný jak u strojů F-89 Scorpion a nebo F-101B Voodoo. Stroj neměl sloužit k hlídkovým letům a nebo k napadání strojů protivníka na velkých distancích. Letky s F-102 měly být v blízkosti chráněných objektů, připraveny v pohotovosti na start a v případě potřeby vysokou rychlostí a stoupavostí dostihnout protivníkův bombardovací letoun na základě dat SEGE a zničit ho poté útokem ŘS i z přední polosféry. Cílem měly být bombardovací stroje, které se v té době nasazovaly především ve skupinách (to vycházelo i ze zkušeností USAF), ale tento stroj měl zasahovat až především proti jednotlivým strojům, případně malým skupinám, které vznikly ze svazů po napadení dálkovými stíhači první sekce obrany, případně po rozdělení svazu na stroje napadající samostatně cíle. Z toho vycházela i plánovaná výzbroj stroje. Útok kanonem nebyl vhodný, střelba ze vzdálenosti cca od 1200m a méně, a to díky vysokým střetovým rychlostem prakticky jen ze zadní polosféry, neměla proti podobným obraným zbraním protivníkových strojů příliš šanci. Kamony na bombardérech zaměřované RL a díky stabilizovaným věžím měly větší šanci na úspěch. Z tohoto důvodu se s výzbrojí palubního kanonu od počátku nepočítalo. Další možností je použití salvy neřízených střel. Tento způsob se používal na strojích F-94 a F-89, ale na strojích nadzvukových byl opět problém s potkávací rychlostí. Při střelbě ze vzdálenosti od 2500m to sice bylo možné za dobrých podmínek proti letounu s pístovými motory, ale proti proudovým a turbovrtulovým strojům s rychlostí okolo 1000km/h to již opět bylo nevhodné. Řešením byly protiletadlové řízené střely. Počátkem 50tých let to byly GAR-1 Falcon (od roku 1962 po přeznačení AIM-4) s poloaktivní radiolokační naváděcí soustavou a vyvíjený i ve verzi s IČ pasivní naváděcí soustavou CAR-2 (AIM-4B). Později byly modernizované na verzi CAR-1D (AIM-4A) a CAR-2A (AIM-4C) s novou aerodynamikou a lepším systémem řízení. Právě tyto verze byly nejmasovější a nejčastěji ve výzbroji pozdějších sériových strojů. Při použití ŘS s IČ soustavou byl možný útok ze zadní polosféry ze vzdálenosti v ideálních podmínkách až 8-9km, v praxi to bylo obvykle méně jak cca polovina, ale bylo to mimo dosah obranné palby. U raket s poloaktivní RL soustavou, kdy nebyl dosah limitován počasím to bylo až 9km z přední a cca 4-5km ze zadní polosféry. Útok byl možný teoreticky z jakéhokoli směru, ale při útoku z bočních směrů na malou vzdálenost bylo použití limitováno úhlovou rychlostí a systémem navádění letounu.
PLŘS se staly hlavním směrem vývoje a použití na přepadových letounech, v tomto směru byl F-102 v podstatě průkopníkem.
Naposledy upravil(a) redboy dne 14/10/2007, 01:10, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Chybami se člověk učí

Ale zpět k letounu samotnému. 12.června 1953 byl dokončen první YF-102. USAF v té době objednalo prvních 35 sériových F-102 a v té době letoun dostává i bojové jméno Delta Dagger. V té době probíhající zkoušky v aerodynamickém tunelu a byl zaznamenán nárůst aerodynamického odporu při vysokých rychlostech. Bylo tedyrozhodnuto sehnat silnější motor a tím se stal Pratt & Whitney J57-P-11 o tahu 40,9/65,8kN, motor byl nový, dokončený souběžně s letadlem.
Poprvé se letoun dostal do vzduchu 24.října 1953 ale tento den byl zkažen nepříjemnou věcí. Letoun se nedostal přes M=1 a při dalších letech se situace opakovala. Nadzvukový letoun nepřekročil rychlost zvuku !! Překvapen byl jak Convair, tak USAF. Stroj nebyl o moc výkonnější jak F-86D který měl nahradit. Navíc 2.listopadu při sedmém letu odešel motor a letoun byl při nehodě zcela zničen, navíc druhý nebyl hotový a projekt se zastavil. Konstruktéři Convair se soustředili na křídlo, kde viděli důvod problému. Snažili se snížit odpor zmenšením profilu křídla. Tyto změny jak se ukázalo zlepšily letové vlastnosti, ale a snížení odporu neměly zásadní vliv. USAF, které bylo vývojem značně nespokojeno se obrátilo na aerodynamiky z NACA s žádostí o pomoc. Ta přišla od mladého aerodynamika NACA v prosinci 1953. Tím mladým odborníkem byl Dr. Richard T. Whitcomb, o němž sme si řekli v souvislosti s B-58 Hustler. On přišel s vysvětlením, že problém není v křídle stroje, ale s trupem, kde nikdo potíže nehledal. Vzniklo tak pravidlo ploch a F-102 byl jeho prvním použivatelem. Jde o princip, který čelí zvýšenému aerodynamickému odporu v oblasti M=1 a technicky jde o plynulý přechod příčného průřezu konstrukce. Toto relativně jednoduché řešení mělo projekt vrátit zpět na výsluní.
ObrázekObrázekObrázek
První prototyp YF-102, vedle pro porovnání projevu pravidla ploch s YF-102A

Druhý YF-102 byl zalétnut 11.ledna 1954, v průběhu letových zkoušek se situace s výkonem opakovala a po zkouškách putoval zpět do montážní haly na úpravy. Ovšem i ty k výsledku nevedly. To už ale na scénu přichází stroj upravený podle pravidla ploch, YF-102A který se stavěl od počátku jako nový (přestavba z YF-102 nebyla díky rozsahu změn vhodná). Trup byl prodloužen z 16m na 20,8m, posunuta byla SOP. Trup dostal charakteristický tvar „lahve od Coca-Coly“ s úženou částí na úrovní odtokové hrany křídla. Vestavěn byl nový motor Pratt & Whitney J57-P-41 o tahu 45,34/71,12 kN. YF-102A byl zalétnut 20,prosince 1954 a už při druhém letu stroj hladce dosáhl M=1,2 v horizontálním letu. To bylo ještě před dokončením všech původních YF-102 které byly postupně dokončeny a sloužily k různým zkouškám, mimo jiné na ně byly umístněny prototypy systému MG-3.
Výsledkem zkoušek YF-102A byla objednávka sériových strojů a od počátku roku 1955 probíhala jejich výstavba.

První sériový F-102A Delta Dagger byl zalétnut 24.června 1955 a první stroje u jednotky ADC byly v květnu 1956. Byla to 327th Figter Interceptor Squadron v Gorge v Kalifornii. Sériové stroje dostaly novou verzi motoru J57-P-23A o tom samém tahu, ale větší životnosti. Postupně docházelo k drobným změnám konstrukce v průběhu sériové výroby a ta běžela na plné obrátky. Byly změněny aerodynamické brzdy a spousta dalších drobností. Od roku 1957 došlo ke změně podvozku, brzd a tlumičů. V květnu byl takto zalétnut 451. stroj, dostal nové křídlo s menším profilem s koncovými částmi zahnutými mírně dolů (na rozdíl od většiny ostatních změn tato nebyla použita zpětně na předchozích vyrobených strojích). Od května 1958 letouny dostávaly nové motory Pratt & Whitney J57-P-25 o tahu 52/76,5 kN. Sériová výroba probíhala do konce roku 1957 a celkem bylo postaveno 875 letounů F-102A Delta Dagger.
V roce 1958 přišly i další změny jednak se objevily přídavné palivové nádrže o objemu 860l což zvýšilo přeletový dolet z 1550km na 2230km a mohly být neseny do rychlosti M=0,95. Stroje také dostaly modernizovaný systém výzbroje, MG-10 místo MG-3. I tento sice ještě neumožňoval samostatný let k cíli, ale na obrazovku vlastního RL v kabině pilota byl zobrazován cíl předávaný pozemním systémem SAGE na základě dat pozemního RL a tím měl pilot výrazně vyšší přehled o poloze cíle. Nebyl tedy pouze odkázán na navádění a cíl viděl dřív než se dostal do dosahu jeho vlastního RL což bylo na cíl typu bombardovacího letounu cca 60km s možností automatického sledování 30-35km.
V roce 1960 se objevil přistávací hák ke zkrácení přistání v případě potíží. V roce 1963 byl dokončen modernizační program, v rámci něhož byla výbava strojů sjednocena na MG-10. Ve výbavě se také postupně v šedesátých letech objevilo IČ čidlo před kabinou pilota určené pro případ zarušení palubního RL. Bylo integrováno do bojového systému MG-10 podobně jako RL. Jeho dosah byl cca 15-20km. Od roku 1965 se u strojů konečně objevil systém k automatickému odběru dat od pozemního střediska SAGE AN/ARC-34 a od té doby mohly být stroje bez zásahu pilota naváděny na cíl. Dalších změn se letoun dočkal v roce 1970 kdy se objevil ve výbavě systém AN/ARN-21 navigačního systému TACAN a systém ILS AN/ARN-31 a nový systém svůj-cizí AN/APX-72 nahrazující původní AN/APX-25.
Celkem bylo vyrobeno 875 sériových F-102A a 14 předsériových YF-102 a YF-102A.

ObrázekObrázek
F-102A Delta Dagger a kabina pilota

Sám letoun je nosičem výzbroje a ta byla na svou dobu poměrně silná. V trupu stroje, v jeho spodní části byly tři komory pro umístnění výzbroje. V každé komoře byly výsuvném odpalovacím zařízení pro dvě ŘS za sebou. Prostřední komora byla širší a byly zavírány dvojitými dveřmi z nichž vnější dveře bočních komor byly výrazně menší. Obvykle se ve výzbroji jednalo o tři ŘS CAR-1D (AIM-4A) s poloaktivním RL naváděním a tři CAR-2A (AIM-4C) s IČ soustavou. ŘS se odpalovaly po dvojicích až trojicích na cíl. Dávalo to tedy možnost až tří útoků na cíl. Později GAR-3A (AIM-4F) nebo GAR-3 (AIM-4E) s RL a GAR-4A (AIM-4G) s IČ soustavou i když ty sou spíš spojeny s F-102B (F-106). Ve dveřích komor (v obou dveřích střední komory a ve vnitřních dveřích bočních komor) ŘS byly raketnice pro neřízené střely. V každých dveřích tři což dávalo celkem 12 raketnic v kterých mohly být neřízené střely nabíjeny po dvou za sebou, což dávalo celkem 24 neřízených střel FFAR ráže 70mm. V praxi se ale nabíjely po jedné střele. Neřízené střely byly určeny pro doražení letounu protivníka po neúspěchu ŘS, čili spíše jako nouzový reserva a postupně se přestaly používat zcela. V polovině 60tých let se ve výzbroji objevily ŘS AIM-26A Nuklear Falcon, což byly z AIM-4 vycházející ŘS vybavené jadernou bojovou částí o ráži 0,5kt TNT. Jelikož byly střely větší, byly vyměněny dveře střední komory, kde se dvojice střel nosila, za tenčí bez raketnic a počet neřízených střel tak klesl na 12/6. Proběhly také zkoušky neřízené střely AIR-2 Genie a ta měla být ve výzbroji verze F-102C, ale k nasazení již nedošlo. Letoun F-102A nikdy nenesl hlavňovou výzbroj.

ObrázekObrázekObrázek
Salva tří ŘS Falcon z letounu F-102A,
vedle pohled na výzbroj, GAR-1 na závěsníku, ve dveřích komor je dobře vidět raketnice 70mm a pod trupem vykukuje AIM-26A (ovšem jen ilustrace)
vedle CAR-2A a upravené dveře prostřední komory bez raketnic, pro umístnění AIM-26A


Jelikož letoun byl svou koncepcí jak konstrukce, výkonů tak nasazením nový, bylo od počátku jasné, že bude třeba cvičné verze. F-102 nebyl letoun problémový na pilotáž. Navíc v řízení, které bylo od počátku uvažováno pro automatický let, byl moderní autopilot a systém udržující parametry letu v povolených režimech který pilot nemohl vypnout. Problém se objevil pouze v letech na malých rychlostech na velkých úhlech náběhu na který byla tato aerodynamická koncepce háklivá, takže především při přistání se objevily potíže s přetažením. I to byl důvod na cvičnou verzi kterou USAF oficiálně objednalo 19.února 1954 a první let TF-102A proběhl již 31.října 1954. Letoun dostal celou novou přední část s dvojmístnou kabinou se sedadly vedle sebe, tím se musely posunout vstupy vzduchu a změnit konstrukce centrovánu. Letoun díky změně aerodynamiky nedokázal překročit rychlost zvuku, ale jinak jeho letové vlastnosti nedoznaly zásadních změn. Celkem bylo do počátku roku 1958 postaveno 111 strojů TF-102A a výroba byla zastavena a další objednávky zrušeny, jelikož se počet dvou cvičných strojů na bojovou letku stal dostatečným. Z nich 55 nebylo vybaveno radarem ani většinou bojových systém, jelikož montovat drahý a složitý systém do strojů pro základní výcvik nebylo nutné. Úpravy cvičných strojů probíhala spolu s modernizací strojů bojových, takže si zachovávaly vybavení odpovídající bojovým strojům.

Obrázek
TF-102A
Naposledy upravil(a) redboy dne 14/10/2007, 00:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Ve službě nejen u NORAD.

Jak jsme si řekli první jednotkou s F-102A byla 327th Figter Interceptor Squadron v Gorge v Kalifornii kde byly nahrazeny F-86D Sabre a postupně přibývaly další. V průběhu šesti následujících let byly postupně ve výzbroji 33 Squadron ADF a spadaly pod velitelství NORAD. V roce 1962 v souvislosti s reorganizací byly ve výzbroji 13.letek ADC a 6 letek ANG souběžně spadajících pod velitelství ADC a nejvyšší počet byl v roce 1958, což bylo 28 letek. Později počet v souvislosti s příchodem F-101B Voodoo a F-106A Delta Dart klesat a v roce u ADC jen 13 letek, v roce 1965 8, v roce 1967 už jen jedna a to 57.th FIS v Keflaviku na Islandu. Zbytek strojů postupně přecházel do ANG kde jich v tom okamžiku bylo 22.

Obrázek
F-102A u jednotky

Letouny F-102A Delta Dagger ale nepůsobily jen nad územím Spojených států. Problém s obranou byl i na území Evropy, spojenců v NATO a i Evropské síly budovaly poloautomatický systém protivzdušné obrany pod názvem NATO Air Defence Ground Environment (NADGE). Jako vzor byl systém SAGE ve Spojených státech a vycházel z něj. Pravda, nad Evropou se dalo předpokládat jiné složení cílů, nebyly to strategické bombardovací letouny, ale spíše letouny taktické, rychlejší, obratnější. V první polovině 60tých let, kdy NADGE ještě neexistoval, vybudovaly Spojené státy systém velení malého rozsahu, omezující se na vlastní základny na území evropských států. Do Evropy bylo posláno lodí postupně 150 strojů F-102A a 14 TF-102A a první jednotkou byla 525.FIS v Německém Bitburgu kde nahradil F-86D počátkem roku 1959. Letouny byly na NADGE misi upraveny, dostaly TACAN, jednalo se o nejnovější stroje, upravený byl elektronický bojový systém MG-10 na FIG-8 s ohledem na podmínky v Evropě, především REB. Ještě v roce 1959 byla bojeschopné další FIS a to 469.FIS. a 497.FIS v Torejonu ve Španělsku. V roce 1960 také 526.FIS v Ramstein, 32.FIS v Soesterberg v Holandsku, 431.FIS v Saragoze. Letouny se také zúčastnili misí nad hranící států Varšavské smlouvy, NDR a Československa, kde se při letech vysokou rychlostí nad hranicí snažily vyprovokovat systémy PVOS a předhodit je prostředkům vlastního REPrůzkumu.
V roce 1963 byl v podstatě dobudován systém NADGE, ale systém nikdy nefungoval v rozsahu jeho amerického protějšku, situace nad Evropou byla složitější a systém příliš komplikovaný. Od roku 1964 byly postupně letouny nahrazovány za F-4C Phantom II ve Španělsku a všechny letky přecházely pod TAC. Po roce 1970 vymizely všechny a místo nich byly F-4E.

S Evropou také souvisí export F-102A. V roce 1968 se 42 F-102A a 10 TF-102A objevilo v Turecku, kde sloužily do roku 1979 a byly nahrazeny F-104 Starfighrer. Ve stejné době přišli do Řecka a s Řeckými vysosanými znaky sloužili až do toku 1978 kdy je nahradili Mirage F-1CG.

V roce 1957 se Delty podívaly také na druhou stranu světa a to do Japonska. Tři letky přibyly do Misawy, Yokoty a Itazuki, V roce 1959 přibyly ještě dva do PACAF a to na Okinawu a do Filipín na základnu Clark.
V roce 1962 se objevily letouny 509th. FIS na základně Tan Son Nhut nedaleko Saigonu a na řadě bylo jediné bojové nasazení strojů Delta Dagger a to Vietnamský konflikt. Letouny tam byly zprvu poslány jako ochrana území RVN před útokem letounů z VDR, ale jak víme to bylo velmi iluzorní. Pravda ale je, že letouny F-102A byly v pohotovosti prakticky po celou dobu Vietnamského konfliktu, nejen na Tan Son Nhut ale i v Bien Hoa, a Da Nangu. Mimo to v Thajsku v Don Muang a Udorn. Jak víme, letecký útok z VDR se nekonal, takže letouny sloužily jako doprovod bombardovacích letounů nad oblastí svého hlídkování. Je až neuvěřitelné, že letoun sloužil i k protizemním útokům (!!!) pomocí neřízených raket a AIM-4C zaměřovaných na tábory příslušníků Viet congu, respektive na jejich táborové ohně. Údajně se zúčastnili i denních misí.
V době války nad Vietnamem USAF odepsalo 15 strojů, tři díky protivzdušné obraně, pravděpodobně při protizemních akcích, čtyři při pozemních útocích na základny a jeden, 3.února 1968 podlehl MiGu-21 a zněj odpálené R-13. Zbytek jsou nebojové ztráty.

ObrázekObrázek
F-102A ve Vietnamu a vedle výsledek jednoho z útoků NFO na základnu Delt

S F-102 je spojeno i jméno součastného presidenta Spojených států, George W. Bushe, ten na F-102 sloužil u Texas ANG. U ANG je taky konec služby F-102A. Poslední jednotkou ADC byla 57.FIS na Islandu, která byla přezbrojena na F-4 v roce 1973. U ANG se letouny začaly objevovat už v roce 1960. Také se tam dožily různých experimentů mezi tím použití tankování za letu. V roce 1970 začalo jejich stahování a poslední F-102 dosloužil u 199th FIS u Havai ANG v roce 1976. Převážně byly nahrazeny letouny F-4 Phantom II.

Řada letounů byla přestavěna na dálkově ovládané cvičné cíle. V roce 1973 bylo na Davis-Monthan AFB již téměř 400 F-102A které přežili službu a v té době se USAF shánělo po levných nadzvukových terčích. V roce 1973 bylo prvních šest přestavěno na QF-102A a následně přibylo 65 nadbytečných přestavěných na PQM-102A. Letouny sloužily jako cíle například v programu F-15 Eagle. V roce 1978 bylo přestavěno dalších 66 na PQM-102B u kterých byla možnost i pilotovaného letu, jelikož kabina zůstala beze změn a dálkové ovládání bylo v přídi letounu.

Takto tedy skončil první nadzvukový stroj ADC a jak vidno, nejen jako stíhač.


TTD Convair F-102 Delta Dagger

Verze……………………………..F-102A/TF-102A
Délka……………………………. 20,82/19,31m
Rozpětí………………………….11,6m
Výška ……………………………6,45m
Prázdná hmotnost…….…8777/8873kg
Max. vzletová………….…..14,178/14562kg
Max. rychlost……………….1328/1048km/h
Dostup……………………..…..16276/15316m
Přeletový dolet……………..2401/1905km

Obrázek
Obrázek


Děkuji za pozornost.

Zdroje:
Nowa Technika Wojskowa 1998
Internet
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6940
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Začnu tím, že si uvědomuji co asi práce Tě toto shromažďování faktů a souvislostí stálo.
Vyjadřuji tedy obdiv a děkuji Ti za tento odborný článek.
A teď netradičně.
Počkat, počkat.
Uvědomuješ si, že jsi zde na Palbě, skvělým způsobem, založil tímto technickým článkem nová témata?
1/ Na Palbě prosím založ téma PVOS a PVO USA - Systém NORAD, jestli se nemýlím, tak je do něho zařazena i PRO USA. Zde na Palbě chybí a tento technický článek tam zařaď, ať je kam doplňovat prostředky PVOS, PVO a PRO USA.
Zde si také myslím, že u toho F 102 B zařazené 2ks ŘS AIM - 26 A Falcon, měly být první vlaštovky PRO, které měly atomovou hlavicí o ráži 0,5 kt TNT ničit balistické střely.
2/ Systém SAGE - poloautomatický systém řízení PVOS ( dnes již určitě nahrazený modernějším - kdysi mu měla být protiváha ruský VOZDUCH 1).
3/ Upozornil jsi nás na PVOS NATO a na poloautomatický systém NADGE v Evropě a na její počátky PVOS v době studené války.
4/ Otevřel jsi téma útoků letadel z přední polosféry ( běžně byla letadla PVOS naváděna do zadní polosféry tzv. " bojová otáčka za cíl").
No a pro mne osobně ještě jeden bod:
5/ Působení F 102 ve Vietnamu, kde skutečně F 102 zasahovala do bombardování VDR a pozemních bojů nad RVN. I když hlavní tíhu nesly ostatní letouny.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

michan píše:Uvědomuješ si, že jsi zde na Palbě, skvělým způsobem, založil tímto technickým článkem nová témata?.
Ani ne, spíš ukončil, jelikož F-106 vývoj stíhacích letounů ADC končí, končí i ADC jako takové.
michan píše:1/ Na Palbě prosím založ téma PVOS a PVO USA - Systém NORAD, jestli se nemýlím, tak je do něho zařazena i PRO USA. Zde na Palbě chybí a tento technický článek tam zařaď, ať je kam doplňovat prostředky PVOS, PVO a PRO USA.
Zde si také myslím, že u toho F 102 B zařazené 2ks ŘS AIM - 26 A Falcon, měly být první vlaštovky PRO, které měly atomovou hlavicí o ráži 0,5 kt TNT ničit balistické střely.
Ne zcela jistě ne, tady se jedná a celý SAGE je systém PVO s cílem zastavit bombardovací letouny. Źádný ze systémů v působnosti SAGE nebyl systém s působností proti ŘS, proto se také v 70tých letech přestav vyvíjet a pozdější vznik Aerospace Defense Command. Jediným operačním prostředkem PRO byl program Safeguard. Použití jaderných hlavic na PLŘS jak leteckých, tak pozemních souvisí s protiletadlovou obranou, koneckonců podobně jako v Sovětském svazu.
michan píše:2/ Systém SAGE - poloautomatický systém řízení PVOS ( dnes již určitě nahrazený modernějším - kdysi mu měla být protiváha ruský VOZDUCH 1).
Ano i ne, Vozduch, před rokem 60 to byl Luč, Vozduch až po roce 1965 (nebrat za slovo, mohlo to být o nějakej rok jinak), ale ani Vozduch nebyl tak komplexní po celém území.
michan píše:4/ Otevřel jsi téma útoků letadel z přední polosféry ( běžně byla letadla PVOS naváděna do zadní polosféry tzv. " bojová otáčka za cíl").
Tak tak...
michan píše:5/ Působení F 102 ve Vietnamu, kde skutečně F 102 zasahovala do bombardování VDR a pozemních bojů nad RVN. I když hlavní tíhu nesly ostatní letouny.
Já informaci o operacích nad VDR nemám, i když ten sestřel svědčí o opaku. Podle toho co sem přečet byl doprovod bombardovacích letadel nad VDR jen z nouze cnost, jelikož neměli do čeho rejpnout a probíhal pouze nad oblastí "svého" svěřeného prostoru (čili oblasti PVO). Operace nad VDR byly limitovány mimo jiné doletem. Ty protizemní útoky souuvisely s územím RVN, Laosu a asi Kambodže, nikoli VDR.

Já sem dnes dám F-106, ale prostě není čas:(
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6940
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

No u toho bodu 1/, jsem měl pocit, že by sem popis PVOS USA a NORAD na Palbu slušel. Dík za dovysvětlení mého klamného pocitu s raketami AIM - 26 A Falcon.
U bodu 2/, by mě zajímal ( neznám ho) americký systém velení a řízení PVOS a PRO. Stejně tak by mě zajímalo s tím související systém NORAD - s tímto pojmem jsem se setkal x - krát a jako celkový pojem si ho neumím komplexně vysvětlit.
Bod 4/ ( útok letounu PVOS do přední polosféry, čím myšleno - raketou, kanonem - technicky je to dost náročné raketou v té době), by asi bylo také dobré, kdyby o tom někdo něco našel.
U toho bodu 5/, jsou skutečně F 101 a F 102 a F 104, většinou zmiňována, jak říkáš u bombardování ( nebo RF 101), nebo průzkumu u Laosu a Kambodže. Mám však, a aby bylo vidět číslo, tak řeknu 5x, zápisy v různém období ( 1965,66 a 67), že se F 102 účastnila, jako stihač bombardér a i potvrzení, že v jednom souboji (" psí souboj" - tak se nazývaly slangově piloty souboje letadlo: letadlo), že byl F 102 sestřelen nad VDR.
Jo, a velice výstižné je, co jsi řekl:
" Letouny PVOS pro jižní Vietnam ( kam patřily F 102) neměly do čeho píchnout a tak létaly pro různé bombardovací mise a k podpoře jednotek."
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Zrovna včera som z jednej stránky stiahol ruský predpis Automatizovaný systém Vozduch-1 kniha 1 Bojové použitie. Zatiaľ som do toho pozrel len jedným okom, pre záujemcov môžem poskytnúť (SZ), ale vyzerá to na náročné čítanie.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „Letadla“