Popis bitev od Stalingradu po Kursk 1942 – 43 by nebyl úplný bez obranných bojů o pevnost Velikije Luki.
Tato stará pevnost v obrovské bažinaté oblasti mezi řekami Lovať a Západní Dvina zažila v letech 1941 – 43 boje, které charakterizují celé německé tažení na východní frontě.
V srpnu 1941 jej dobyla 19.td s částmi 20.td a 253.pd. O čtyři a půl měsíce později se při ruské protiofenzívě, zesílený německý 277.mechanizovaný pluk ubránil a vytvořil zde, při ofenzívě před Moskvou pro ruská vojska „ vlnolam“, který se jim nepodařilo překonat.
Velikije Luki, město a pevnost v bažině, chránilo důležitý dopravní uzel osy z Leningradu, Kyjeva a Moskvy.
Celé léto 1942 se pokoušela ruská vojska tuto pevnost dělostřeleckým odstřelováním oslabit.
Němci naopak vylepšovali celé léto obranná postavení, jen se zásobováním měli potíže, protože po obou stranách města neexistovala souvislá fronta.

Teprve jižně od Cholmu opět začínala pevná linie, kterou tvořila 8.td.
Posádku tvořilo 7500 německých vojáků a k dispozici měli, tři baterie 286. protiletadlového oddílu, jednu baterii lehkého flaku, těžké moždíře 2. baterie 736.vojskového dělostřeleckého oddílu, 3. oddíl 183. dp a části 70. motorizovaného dp.
Tato pevnost v bažinách měla jako bojový prostor jen osmnáct kilometrů čtverečních. Pomoc jí v roce 1942 přivezl z Mnichova jen 3. obrněný vlak a pomocný 28. obrněný vlak. Jinak byla zásobována nouzově letecky. Dokonce zde byly k zásobování použity „ Stuky „, z důvodů malých rozměrů bojového prostoru.

19. listopadu 1942 byly spuštěny ofenzívy Rudou armádou na mnoha místech proti německým vojskům, bylo to v rámci boje o Stalingrad. Zde proti pevnosti Velikije Luki útočili 3divize.
Poměr byl 10:1, až do prosince se němci úspěšně bránili. 13. prosince zaútočili 4 divize a jedna tanková brigáda na západní část města. Rusové byli zahnáni zpět. 26.prosince 1942 zaútočily silné tankové svazky z jihu jihozápadu a vytvořily v městě koridor.
Němci podnikali útoky na vyproštění vojsk z pevnosti již od listopadu 8. tankovou divizí, ale krytí rusů bylo tak silné, že jen jednomu oddílu obrněných transportérů se podařilo se do prostoru Velikije Luki dostat a tam byl dělostřelbou zničen.
Když se začal psát rok 1943 bránily se jen dva opěrné body, nádraží a kasárna.
9. ledna přišel rozkaz , „Posádka se probije na západ k vlastním liniím. Snadněji se vydá než provede, co s raněnnými. Nakonec bylo rozhodnuto, že se zde ponechájí.
Zpět ke svým jednotkám se probojovalo 8 německých vojáků z 1000 živých v té době. Ostatní zabití nebo padli do zajetí.
Vše mělo dohru, v roce 1946 sověti svezli všechny živé se zajateckých táborů, kteří bojovali o Velikije Luki, do města. Před obyvateli města pověsili od každé hodnosti jednoho německého vojáka. Generála, plukovníka, podplukovníka, majora, kapitána, nadporučíka , poručíka, šikovatele, poddůstojníka, vrchního svobodníka, svobodníka a jednoho vojína.
Ostatní byli odsouzeni k dvaceti a pětadvaceti letům žaláře.
Jen 11 z nich přečkalo sovětské zajetí a vrátilo se v letech 1953 – 1955 zpět do Německa.
To byly Velikije Luki, jedno z ohnisek bojů 1942 – 43. Všechny boje ukončil Generál „ BAHNO“ !
map. leden 1943