
Stratosférický dron od STRATOSYST
Společnost Stratosyst vznikla jako startup v oblasti stratosférického dronu. Nápad se před několika lety zrodila v hlavě Jiřího Pavlíka, ale k založení firmy to ještě chvilku trvalo. "Sbíral jsem zkušenosti dlouho, poprvé jsem o stratosférickém dronu přednášel před odborným publikem v roce 2017 na mezinárodním astronautickém kongresu IAC 2017 v Adelaide. Poté jsem se opakovaně hlásil do soutěže Galileo Masters, která ohodnocuje nápady spojené s družicovou navigací, kde jsem uspěl až na třetí pokus. Měl jsem nápady, ale chyběl mi tým," vzpomíná Pavlík na začátky. Budoucí kolegy, kteří jsou kosmickými nadšenci, specialisty na kosmické právo či šikovnými byznysmeny, poznal během několika dalších let především díky své celoživotní zálibě ve vesmíru. Z několika nadšenců se povedlo vytvořit Stratosyst a vyhrát soutěž Galileo Masters. Dnes ve firmě pracuje okolo patnácti nadšenců.
Ministerstvo obrany České republiky před pár dny zadalo společnosti Stratosyst zakázku v hodnotě 100 milionů Kč, na vývoj systému STRATOM (Stratosférický obrazový systém pro pozorování pozemních cílů). Výsledkem vývoje bude komunikační a průzkumná platforma lehčí než vzduch kotvící ve výšce větší než 20 000 metrů. Systém se řadí mezi výškové stanice HAPS (High-Altitude Platform Station), které na jednom místě vydrží týdny nebo měsíce. V podstatě nahrazuje či doplňuje konvenční satelity, které kotví ve výšce 35 000 km, operační výška STRATOMu je naopak 20 až 25 km. Součástí systému bude rovněž vypouštěcí rampa či plošina, komunikační směrová anténa a řídící počítač. Kosmický i pozemní segment musí být složitelný do přepravního kontejneru ISO 1C (délka šest metrů). Ovládání STRATOMu zajistí jediný operátor s možností fyzicky ovládat (pilotovat) kosmický segment a zároveň řídit jeho komunikaci, zaměření senzorů a přenos dat. Získané informace se budou sbíhat do Satelitního centra ČR (SATCEN). Podle zadávací dokumentace má být prototyp hotový v červnu 2023 a na podzim téhož roku začnou podnikové zkoušky. Vojskové zkoušky jsou naplánovány na podzim roku 2024 a se vstupem do služby se počítá v roce 2025.
Dle ministerstva obrany STRATOM poslouží jako střednědobý a dlouhodobý kontinuální zdroj informací o zvoleném území, kterým bude prioritně území České republiky. Systém bude pořizovat elektrooptická data o území v extrémně vysokém rozlišení formou jednotlivých scén a živého videa. Zároveň bude mít prostředek schopnost sloužit jako komunikační uzel v případě výpadku běžných komunikačních služeb a translační stanice pro data ze satelitních systémů přijímaná pozemním segmentem. Klíčovou součástí STRATOM bude systém MODES (Modulární expertní systém). Jde o nezávisle běžící projekt pro autonomní rozpoznávání satelitních a leteckých snímků za pomocí strojového učení. MODES bude umět procházet obrovské množství obrazových informací a autonomně vyhledávat, rozpoznávat a jinak vyhodnocovat nejrůznější objekty nebo scény. V budoucnu by mělo být možno na tuto platformu umístit RADAR, LIDAR, hyper-spektrální senzor (senzor pořizující snímky v mnoha vlnových délkách), případně systémy pro laserovou komunikaci. Nabízí se také vývoj výkonnějších platforem s větší nosností.
Zdroj:
https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/ ... oakcie_kou
https://www.armadninoviny.cz/stratom-a- ... ml#diskuze
https://www.armadninoviny.cz/cesky-pseu ... osyst.html