Válka na Ukrajině

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
vojta.j
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 106
Registrován: 18/2/2018, 21:07

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od vojta.j »

Mimochodem, teď jsem četl o bombardovaní městečka Merefy (blízko Charkova). Nějak mi to jméno bylo povědomé, tak jsem se podíval na mapu a kousek na jih je vesnička jménem Sokolovo, ....
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Dancer »

Dzin píše: 17/3/2022, 22:49 Říkám si, jestli třeba Gruzie, Moldávie nebo Ázerbájdžán nebudou v pokušení využít situace. Asi podobně příhodná konstelace dlouho nebude.
Omlouvám se za nepodložení odkazem, protože si nemohu vzpomenout kde jsem to viděl, ale myslím že dnes moldavská premiérka? vyzvala ruské jednotky k opuštění Podněstří...
Nebát se a nekrást!
Amiz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1161
Registrován: 7/12/2012, 17:19

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Amiz »

Dancer píše: 18/3/2022, 00:05
Dzin píše: 17/3/2022, 22:49 Říkám si, jestli třeba Gruzie, Moldávie nebo Ázerbájdžán nebudou v pokušení využít situace. Asi podobně příhodná konstelace dlouho nebude.
Omlouvám se za nepodložení odkazem, protože si nemohu vzpomenout kde jsem to viděl, ale myslím že dnes moldavská premiérka? vyzvala ruské jednotky k opuštění Podněstří...
Taky jsem si na to hned vzpoměl, třeba tady https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/molda ... ri/2178823
Putin budiž proklet.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13433
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Ruská elita (VDV s podporou), při přestřelce s Ukrajinci:
https://fb.watch/bQ2DFL3fGw/
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Dancer »

Rase píše: 18/3/2022, 10:30 Ruská elita (VDV s podporou), při přestřelce s Ukrajinci:
https://fb.watch/bQ2DFL3fGw/
Překvapili mne těmi optikami na zbraních. To z toho, co kde bylo vidět, není standard...
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Vestly »

To nie je VDV, ale nejaka jednotka ruskej narodnej gardy.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13433
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Vestly:
VDV jde poznat podle toho, jak mají všude ony Svatojířské stužky (ve stylu onoho vyznamenání), asi aby si připadali jako top elita. Vojáci co se vysadili na Kyjevském letišti to měli úplně stejně. Tady na tom videu to bude nějaký mix vojáků z různých jednotek. Někteří mají konvenční uniformy Ratnik (a bílé rozlišovací pásky), ale pak tam jsou i vojáci v multicamu (Specnaz nebo co?). Celkově je tam vidět ukázka toho nejlepšího co má ruská armáda k dispozici - už jen když se koukneme na výstroj a výzbroj.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Vestly »

Stuzky nosi vselikto, napr. tu ich maju Cecenci ktori su sucastou narodnej gardy.
https://twitter.com/Caucasuswar/status/ ... 4219293700
A tie nakladiaky, ktore su na videu ma narodna garda, nie armada.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5057
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Juraj Tichý »

Rase: To by znamenalo, že zlučujú rôzne jednotky dohromady zrejme po ťažkých stratách...
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Vestly »

Video z pohladu pilota Ka-52 pri utoku na letisko Hostomel.

Strojovy preklad:
A opäť skvelé zábery z ruského ministerstva obrany: natáčanie práce Ka-52 a Mi-24 z prvej osoby pri sprevádzaní kolón a zaistení bezpečnosti pri pristávaní na letisku v Gostomeli.

V procese plnenia úlohy bol Ka-52 zasiahnutý, keď bokom kryl Mi-8 taktickou útočnou silou.

Na veliteľov vrtuľník vystrelili MANPADS z pozemných a protilietadlových zbraní 18-krát. Po poškodení posádka núdzovo pristála a zaujala všestrannú obranu, ktorú držala napriek nepretržitému zásahu paľby Ozbrojených síl Ukrajiny až do príchodu druhej údernej skupiny vrtuľníkov.

Posádka poškodeného vrtuľníka sa nezranila a na letisko základne bola evakuovaná druhou údernou skupinou vrtuľníkov. Vďaka odvahe a hrdinstvu posádok predsunutej údernej skupiny vrtuľníkov Ka-52 a Mi-24 prebehlo pristátie výsadkových jednotiek bez strát.

Geolokácia o 1.05 h — vrtuľník operuje na severnom okraji Gostomelu.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

Ale zatím je jen ona. Ikdyž je to značný posun. Podle toho, jak se bude situace na Ukrajině vyvíjet by možná pro zmíněné sáty nebylo od věci i případné silové řešení. Je tam samozřejmě spoustu proměnných, ale jak jsem psal, podobně příhodná situace pro ně už tu dlouho nebyla a asi nejspíše i dlouho nebude. Rozhodně ne po případné porážce Ukrajiny.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

Vestly píše: 18/3/2022, 12:26 Video z pohladu pilota Ka-52 pri utoku na letisko Hostomel.
Dá se z toho videa určit těch 18 výstřelů SAM? Já se přiznám, že se snažím, ale nezaregistroval jsem ani jeden.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
oliver99
četař
četař
Příspěvky: 63
Registrován: 28/2/2022, 16:53

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od oliver99 »

Rase píše: 18/3/2022, 10:30 Ruská elita (VDV s podporou), při přestřelce s Ukrajinci:
https://fb.watch/bQ2DFL3fGw/
Myslim, ze video asi nezverejnil rus, ale niekto, kto nasiel jeho helmu s kamerou...
oliver99
četař
četař
Příspěvky: 63
Registrován: 28/2/2022, 16:53

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od oliver99 »

niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4133
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od niko »

Dzin píše: 18/3/2022, 12:50Dá se z toho videa určit těch 18 výstřelů SAM? Já se přiznám, že se snažím, ale nezaregistroval jsem ani jeden.
Ja som, myslim si zaregistroval 1. 18 vystrelov SAM na vrtulnik v takej vyske ? Neprezil by ani 5. Ale tak vojnova propaganda musi dat posadke punc hrdinu a ukazat, aky perfektny je ten stroj.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

Super já si říkal, jestli blbě nevidím.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Vestly »

niko píše: 18/3/2022, 14:09 Ja som, myslim si zaregistroval 1. 18 vystrelov SAM na vrtulnik v takej vyske ? Neprezil by ani 5. Ale tak vojnova propaganda musi dat posadke punc hrdinu a ukazat, aky perfektny je ten stroj.
Na nete je dost videi, na ktorych je vidiet ako palia na vrtulniky, ktore sa zucastnili tohto utoku. Kto vie ako to pocitali. Ako podla mna ak nanho strielali s nejakym smejdom, tak sa mohol vyhnut dost vela raketam. Mna skor prekvapilo ako lahko pristal. Tato konstrukcia mi v tomto ohlade pripada velmi podarena, vacsina vrtulnikov sa po zasahu zacne tocit kvoli strate zadneho rotora, tento to ustoji(z 5 zostrelenych tusim 4 nudzovo pristali). Okrem toho sa piloti v pripade nudze vedia aj katapultovat. Na druhu stranu nevyzera zrovna najstabilnejsie.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4133
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od niko »

Vastly neblazni. V takej vyske by sa 18 SAMom nevyhol ani sam Pokriskyn. Ak si spravne vysvetlujem kontrolky na konci videa, pristal kvoli poziaru motora.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Vestly »

Ved ja nehovorim, ze sa vsetkym vyhol, zo srandy kralikov asi nepristaval, obzvlast ked hovoril, ze ho zasiahli a musi nudzovo pristat :D
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13433
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“