CV90 - nové bojové vozidlo pěchoty AČR

Odpovědět
Choroš
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 30/11/2016, 11:47

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Choroš »

Potenciální hrozbou ČR nejsou až tak úplně Rusové, to je jen zase módní záležitost.
Mosty: Víceméně všechny mosty byly dimenzované dostatečně pro pohyb i hodně těžkých souprav. Před nějakou dobou jsem se to snažil najít, protože jsem právě o únosnosti mostů a těžké technice měl pochybnosti. Teď už si čísla nepamatuju, a znova to hledat nechci. Ale: Přišlo mi, že všechny mosty na rozumných komunikacích mají konstrukční únosnost dostatečnou, aby po nich bez problémů mohla projíždět i vozidla těžší než 50 tun. Jednotlivě. Jiná věc je, co takový provoz udělá s mostem po delší době.
Je v tom jeden háček: Drtivá většina mostů je dost stará, a tím pádem už nemá ty parametry, které měla při stavbě. Pak jsou tam takové ty zákazové cedule s číslem v tunách.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13676
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

každý ví, že tradičním nepřítelem jsou Maďaři - už od Velké Moravy!...
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Lord »

Choroš píše: Potenciální hrozbou ČR nejsou až tak úplně Rusové, to je jen zase módní záležitost.
Případně POLÁCI, Němci, logicky ti co jsou okolo nás, ale nyní budeme AČR stavět hlavně proti Rusům.

Choroš píše: Drtivá většina mostů je dost stará, a tím pádem už nemá ty parametry, které měla při stavbě. Pak jsou tam takové ty zákazové cedule s číslem v tunách.
To je fakt. Chtělo by to už investice i z tohoto důvodu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Flogger G »

Pro kolegu Rase - Někerej Maďar za to nemůže, že je Maďar!

S opravami a výměnami mostů se u nás čeká až do havarijního stavu, pokud se mezitím nepřižene katastrofická voda a most smete nebo přespříliš poškodí. To je nyní v naší zemi zcela běžné. Pouze nejvytíženější komunikace dostávají občas nějakou investici.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Choroš píše: 9/7/2022, 22:03 Potenciální hrozbou ČR nejsou až tak úplně Rusové, to je jen zase módní záležitost.
Mohl bys to rozvést?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od KOLT »

S ohledem na to:
a) jak se chovají Němci a že od nich budeme mít tanky;
b) že naše závislost na Švédsku dost zásadně klesne v případě pořízení F-35;
c) že Švédsko bude členem NATO;
d) že CV90 pořizuje Slovensko
bych to s nákupem ve Švédsku taky zdaleka neviděl tak špatně jako ještě před rokem. JPP z AČR pak je, že se jim líbilo nejvíc...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Takýto článok na czdefence?
Dobre je. Strnad sa dohodol s BAE 😃 budete mat CV ako my.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Jsem 100x radši, jestli se dohod s BAE než s GDELS ;) Stejné befko jako u vás mi vůbec nevadí, naopak. Maximálně mi vadí naše neschopnost ho koupit včas.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

CV je dobrá voľba.
Aj ked teda vzhľadom na pôvodné požiadavky AČR otázna.
Snáď tam tiež vyrazíte tu 35ku.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Jo, to bych rád, protože programovatelná munice 30 vs 35 mm je jiná liga. A v případě dalšího vývoje není problém použít 50mm munici, která je jen přerážovanou 35mm (a její účinky proti měkkým cílům jsou zase úplně jinde). Hned pak bych ji dal i do Pandurů v rámci modernizace ;) Ale obávám se, že úředníci a logistici už jsou tak zaseklí na 30mm munici, že to asi neklapne :(
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Hlavně ať tam dají kvalitní APS, bez toho je BVP na moderním bojišti v háji, jak se ukázalo na UA.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13676
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

KOLT:
Slovensko má smlouvu podepsat do konce roku, tak když si mákneme, třeba to stihneme současně. Potom by byla CV90 s kanónem ráže 35 mm docela logická volba. Pro mě favorit, z toho co zůstalo - zvlášť pokud nepřekročí cenu (o sousedů se vlezli).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Údajně se MO snaží se Slováky koordinovat, ale osobně dost pochybuju, že bychom byli schopni to podepsat dohromady. Ani nevím, o co by to bylo výhodnější. Nicméně schopnost vzájemného zastoupení a pomoci (servis, výcvik, případně upgrady) by v současné situaci nebyla od věci.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1789
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Rase píše: 12/7/2022, 20:21 KOLT:
Slovensko má smlouvu podepsat do konce roku, tak když si mákneme, třeba to stihneme současně. Potom by byla CV90 s kanónem ráže 35 mm docela logická volba. Pro mě favorit, z toho co zůstalo - zvlášť pokud nepřekročí cenu (o sousedů se vlezli).
Nechci se hádat, ale máme mít 6 praporů (když všechno půjde dobře, tak 7) a k tomu jednu rotu ve dvou brigádách. Mít na takhle malém množství dvě ráže kanónů mi nepřijde jako dobrý nápad. Na 30 mm jsme zavedení (pokud bude v budoucnu potřeba u BVP přejít na větší ráži, třeba až se budou jednou nahrazovat Pandury, tak to věž bvp dle požadavků musí umožňovat) a jednoduchá logistika je základ. Rozhodně bylo více střetů prohráno kvůli komplikované logistice než kvůli ráži děl. A že to tak nyní máme (z historických důvodů) není důvod v tom pokračovat. Modernizace by měla procesy zjednodušovat a nikoliv konzervovat.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Včera, nebo kdy, jsem linkoval článek že třicítka je pořád cajk. Nicméně, Pandury jednou doslouží. Někdy se začít musí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1789
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Zemakt píše: 12/7/2022, 23:24 Včera, nebo kdy, jsem linkoval článek že třicítka je pořád cajk. Nicméně, Pandury jednou doslouží. Někdy se začít musí.
To ano, doslouží, ale ne dříve než na konci příští dekády. Pak se může pořídit ta 35 nebo 50 na novém KBVP a v rámci nutné modernizace BVP o pár let později i pro ně. Ale provozovat příštích 15-17 let dvě odlišné ráže je podle mě nesmysl.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Což je mimochodem současný stav.

Show must go on!
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ar ... .seznam.cz

Pamatujete jak jsem psal, že to Metnar posral?
Zbrojařské firmy loni v září předložily ministerstvu své nabídky, ale obrana tendr zastavila kvůli tomu, že ani jedna nabídka nesplnila všechny požadavky.

Podle Černochové to byla chyba, protože o zakázce měla rozhodnout už minulá vláda. Tehdejší ministr obrany za ANO Lubomír Metnar to podle ní neudělal kvůli nerozhodnosti a z tendru pouze vyřadil nabídky, ale uchazeče ne. Černochová poznamenala, že podmínky hrubě nesplnila pouze jedna firma, protože převýšila cenu a nedodala důležité dokumenty. A tu měl Metnar vyřadit a pokračovat v tendru.

„Kdyby se to stalo, armáda se už dneska mohla těšit na nové BVP,“ poznamenala ministryně. Metnar, který dnes předsedá výboru pro obranu, se ale ohradil, že úředníci z vyzbrojovací sekce mu nedali na výběr. „Nedostal jsem jinou možnost než vyřadit nabídky a uchazeče ponechat,“ oponoval Metnar.
Nicméně to fakt vypadá, že Švédi dodrží cenu. Tomu jsem fakt za současného stavu jen těžko věřil.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1789
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Pokud si dobře vzpomínám, tak MO v těch dopisech informovalo účastníky, že pokud to i jeden z nich nepodepíše (v což se doufalo), tak celý tendr končí a půjde se cestou G2G.
Takže teď to bude primárně politická otázka koho MO osloví.
Vše ostatní bude až na druhém místě.
A tím pádem otázka zní, je Švédsko pro naši vládu preferovaný partner?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Já nevím, ale co otázka ceny. Těch původních padesát miliard je silný argument. Vč toho švédského financováni.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“