Počátkem 80-tých let započal vývoj bezhlučné automatické pušky pro potřeby SpetsNaz, KGB a MVD. Tohoto úkolu se ujali v Ústředním vědecko-výzkumním ústavu přesného strojírenství (ЦНИИ Точного Машиностроения) v Klimovsku pod vedením konstruktéra Petra Sedjukova. Tak vznikla tato vynikající automaticka puška.


Z Vintorezu se vyvinula AS – Val, od které se odlišuje jenom použitím pevné pažby a optických mířidel.
Souběžně se zbraní se vyvíjelo i střelivo. Podle požadavku nové střelivo mělo probíjet prostředky osobní ochrany a muselo být podzvukové. To vedlo k vývoji nábojů SP-5 a SP-6.


Funkce:
Automatika využívá impulsu prachových plynů odebraných z vývrtu hlavně.
V okamžiku, když střela mine plynový kanálek, prachové plyny vniknou do plynovího válce který je umístěn nad hlavní. Plyny udělí pístu impuls, který se přenese na nosič závorníku. Nosič závorníku po překonání určité vzdálenosti pootočí rotačním závorníkem, vytáhne a vyhodí prázdnou nabojnici, natáhne bicí mechanizmus. Při pohybu zpět zasune a uzamkne nový náboj do nábojové komory.
Konstrukce:
Jedná se o přesnou automatickou pušku s integrovaným tlumičem hluku, umožňující střelbu jednotlivými ranami nebo dávkami. Vzhledově i konstrukčně je velmi podobná řadě AK až na uvedené odlišnosti.
pouzdro závěru je vyrobené z lisovaného plechu podobně jako zbraně řady AK.

Rozborka začíná stejně – stisknutím zadní opěrky vratné pružiny a sundání horního pouzdra závěru z lisovaného plechu.
V přední části je do vložky pouzdra nalisovaná 200mm dlouhá
hlaveň . V přední části hlavně jsou v drážkách otvory, které slouží k odvádění části spalných plynů z hlavně do zadní části tlumiče.
Tyto otvory pravděpodobně napomahají střelivu udržet podzvukovou rychlost a zároveň spomalují rychlost plynů proudicích z ústí při výstřelu.
Tlumič je odnímatelný komorového typu, ale střelba bez něj je zakázaná výrobcem. Zhruba v polovině hlavně se odvádí plyny pro pohyb pístu. Píst je pevně spojen s nosičem závorníku. Závorník je do vložky, která je třískově obráběná, uzamčen šesti ozuby.
Na závorníku se nachází vytahovač a nesený vyhazovač.
Bicí mechanizmus je na rozdíl od řady AK (kladívkový) složen s přímoběžného
úderníku a bicí pružiny.
Bicí pružina je navlečena na vodítku, které se jedním koncem opírá o dno v dutině úderníku a druhým koncem o opěrku vratné pružiny.
Díky použití přímoběžného úderníku se musel změnit i spoušťový mechanizmus.
Přeřaďovač, na rozdíl od typického “Kalašnikovského” už není součástí pojistky, ale je ve formě šoupátka je umístěn za spouští. Při posunutí do prava střílí v
samočinném (automatickém) a doleva samonabíjecím (jednotlivé rány) režimu.
Velké rameno pojistky sice zůstalo, ale kryje už jenom část výhozného okna a má jen dvě polohy:
zajištěno – odjištěno.
Puška používa plastové dvouřadové schránkové(s dvouřadovým vyůstěním) zásobniky s kapacitou 10 a 20 nabojů 9x39.
Záchyt zásobníku, stejného typu jako u Kalašnikova se nachází vpředu pod lučíkem.
Pro upevnění mířidel používa VSS Vintorez
stranovou montáž upevněnou
na liště na levé straně pouzdra. Puška je standartně vybavená “denním” optickým zaměřovačem PSO-1 (ПСО-1) se čtyřnasobným zvětšením a se záměrnou osnovou pro náboj 9x39.
Pro střelbu v noci se používají zaměřovače s 3,5násobným zvětšením NSPUM (НСПУМ) nebo NSPU-3 (НСПУ-3).
Na tlumiči hluku jsou uchycená pevná mířidla složená v přední části s muškou a v zadní s hledí. I když je hledí nastavitelné až do 400 metrů, tak je použití mechanických mířidel spíš záložní.
Ve dne střílí na vzdálenost cca 400 metrů a v noci do 300 metrů.
Předpažbí a nadpažbí je plastové z jednoho kusu.
Pažba je dřevěná, rámového typu s plastovou botkou. Po stisku
tlačítka, které je na hřbetu pažby jí lze jednoduše
sejmout.
Zbraň se dá jednoduše rozebrat na jednotlivé bloky a uložit do kufříku o rozměrech 450х370х140 mm.


Munice:
Pro VSS Vintorez bylo potřeba vyvinout specielní střelivo protože standartni vojenské podzvukové střelivo je použitelné jen na krátkou vzdálenost a s malou průbojností.
Nové střelivo mělo na vzdálenost 400 metrů zasahovat lehce chráněné cíle při podzvukové rychlosti.
Za základ tohoto střeliva posloužila nábojnice z asi nejpožívanějšího náboje 7,62x39 vzor 43 se zvětšeným krčkem pro 9mm projektil. Do výroby byli zavedeny dva typy náboje 9x39 a to SP-5 (СП-5) celoplášť s olověným jádrem a SP-6 (СП-6) průbojný s jádrem z wolframu. Hmotnost projektilu SP-5 je 16,8 gramů a SP-6 je 16 gramů. Náboje mají celkovou délku 56mm a hmotnost 23 gramů. Úsťová rychlost obou projektilů je 280 m/s.
Projektil SP-5 je vhodňejší pro přesnou podzvukovou střelbu na vzdálenost 300-400 metrů. A SP-6 je vhodnější proti chráněným cílům. Na 200 metrů probíjí 6mm ocelovou desku, 30 vrstev kevlaru nebo 2,8mm titanový plát a na 500 metrů 2mm ocelovou desku. Ze vzdálenosti 300-400 metrů probíjí standartní vojenské neprůstřelné vesty.
Koncem 90-tých let vznikl náboj PAB-9, který byl levnější variantou SP-6. Díky nevelké přesnosti střelby a rychlejšímu opotřebeni hlavně se tento náboj přestal vyrábět.

TTD:
Ráže: 9x39 (SP-5, SP-6)
Délka: 894mm
Délka hlavně: 200mm
Hmotnost s prázdným zásobníkem: 2,6 kg
Hmotnost s PSO-1: 3,41 kg
Hmotnost s NSPU-3: 5,8 kg
Kapacita zásobníku: 10 nebo 20 nábojů
Teoretická kadence: 800-900 ran za minutu


Zdroje:
http://world.guns.ru/
http://ois.org.ua/club/guns
http://www.enemyforces.com/
http://www.gun-world.net/russain/russ.htm
http://tools-of-death.ru/hot/ho01/ho01/ho02/ho0007.html
http://www.quarry.nildram.co.uk/special ... _ammun.htm