Již několik let Ruští i zahraniční odborníci (i laická veřejnost) „zuřivě“ posuzují tuto „informační bombu“. Pokud lze věřit zveřejněným dokumentům, Stalin se chystal podepsat „kapitulantskou“ dohodu s nacistickým Německem a souhlasil s postoupením obrovských teritorií SSSR Hitlerovi.

I po několika letech po zveřejnění však nebyla zodpovězena zásadní otázka: Na kolik jsou zmíněné materiály důvěryhodné a jaká vážnost jim byla přikládána v době jejich vzniku.
O co mělo jít?
Únor 1942, Hitlerovská vojska odraženy od Moskvy, Stalin požaduje po svých vojevůdcích pokračovat s vytlačováním Němců dál na západ a zatím se v hlavě generalissima (soudě dle odtaj.dokumentů) líhne jiný plán: Vstoupit do tajných jednání s Hitlerem a uzavřít s ním separátní mír. Již dříve (v r.1939) přeci s Hitlerem jinou „mírovou“ smlouvu dojednal.
Citováno z dokumentu publikovaného v knize:
Návrh německému velení:
1) 5. května 1942 ,v 6 hodin ráno bude na celé linii fronty zastaven vojenský postup. Vyhlášeno bude příměří do 1. srpna 1942 do 18 hodin.
2) Mezi 1.8. – 22.12. 1942 se německá vojska stáhnou na hranici území, jenž je na přiložené mapě vybarveno červeně. Na této hranici také bude nová hranice mezi Německem a SSSR
3) Po redislokaci vojsk budou ozbrojené síly SSSR koncem r.1943 připraveny ke společným vojenským operacím s Německem proti Británii a USA.
4) SSSR deklaruje mírové spojenectví s Německem a obviní z rozpoutání války světové židovstvo v čele s Anglií a USA. V letech 1943-44 povede bojové akce s cílem zavést „nový světový řád“ – viz obr. 2 (pozn. - týká se Latinské Ameriky, Arabského světa,Číny a dalších)
Poznámka: V případě zamítnutí bodů 1 a 2 budou německá vojska rozdrcena a německý stát přestane jako takový existovat na politické mapě.
Podepsán J.Stalin, Moskva,Kreml, 19.2.1942
Doručit tento dokument gen. Karlu Wolfovi bylo uloženo prvnímu zástupci NarKomu Vnitra (NKGB) Vsevolodu N. Merkulovovi. (pozn.- popraven společně s Berijou v r.1953)
Ten s dokumentem odjíždí do Mcenska obsazeného Němci , kde se uskuteční tajné rozhovory. Po návratu do Moskvy podává Merkulov Stalinovi zprávu o výsledcích jednání – viz tento dokument:

Volný překlad dokumentu:
Soudruhu Stalinovi
RAPORT
V rámci rozhovorů v Mcensku mezi 20-27.únorem německé velení nemůže přistoupit na naše požadavky.
Naší straně bylo navrženo, ponechat hranici do konce r.1942 tak, jak se nyní nachází fronta a zastavit bojové akce.
Vláda SSSR musí urychleně skoncovat s židy.Izolovat na dálném severu a zlikvidovat.
Německé velení nevylučuje vytvoření jednotné fronty proti Británii a USA.
Po konzultaci s Berlínem Wolf oznámil, že pokud Vedení SSSR vyhoví požadavkům německé strany, Německo stáhne svou hranici na východě ve prospěch SSSR.
Ve světovém měřítku má pak Německo tyto požadavky:
1)Latinská Amerika připadne Německu
2)Čína se stane protektorátem Japonské říše
3)Arabský svět bude Německým protektorátem na severu Afriky.
Výsledky rozhovorů jsou tedy naprosto rozdílné názory a pozice. Wolf kategoricky odmítl možnost porážky Německa a vyslovil názor že po několika letech válka skončí vítězstvím Německa. Rusko pak bude stejně nuceno vrátit se k jednacímu stolu, ale v mnohem slabší pozici.
První zástupce lidového komisariátu Vnutrennich del SSSR MERKULOV.
Karpov ve své knize dále píše: Pro podobná jednání existovaly reálné podmínky. Již v r.1938 byla podepsána dohoda o spolupráci NKVD a Gestapa. Autor pak přikládá kopii 9 stránkového dokumentu ,podepsaného v Moskvě 11. listopadu 1938 za NKVD L. Berjou a za Gestapo gen. Mulerem.
Při rozhovoru s autorem Vladimírem Karpovem, nositelem vyznamenání Hrdina SSSR padaly též dotazy na věrohodnost oněch dokumentů. Jako člen KPSS měl přístup k tajným dokumentům a též dokumentům v kabinetu Stalina v Kremlu. Zde také poprvé narazil na dokumenty týkající se jednání v Mcensku. Měly voskové pečeti a byly řádně podepsané. Některé neměli řádné evidenční archivní značky. Byly tam i osobní poznámky Stalina.
Při osobním rozhovoru pak jednání v Mcensku nepřímo potvrdil i Berja.
Originální dokumenty by se nyní měly nacházet v tzv.Archivu Presidenta RF, který stále podléhá režimu přísného utajení.
Kiril Anderson, řiditel Ruského státního Archivu existenci podobných dokumentů vylučuje. (pozn. –otázkou však je, zda jako stát. zaměstnanec pouze dodržuje mlčenlivost o utajených dokumentech).
Ve svých memoárech se pak o událostech v Mcensku nezmiňuje ani Karl Wolf.
Za připomenutí však stojí ještě jedna zmínka ohledně uzavření míru s Německem, kterou zmiňují „přeběhlíci“ KGB Gordějevskij a Mitrochin:
7.října 1941 byl do Stalinovy pracovny povolán Žukov. Byl tam i L.Berija. Stalin s Berijou měli pocit, že Rudá armáda je již téměř poražena a Stalin oznamuje Žukovovi, že je na čase uzavřít s Němci mír. Odvolával se při tom na příklad V.I.Lenina, který v březnu 1918 neviděl jiné východisko a podepsal s Němci ostudný Brest-Litevský mír.
Poté se obrátil na Beriju a pověřil ho aby hledal způsob uzavření nového Brestského míru, třeba za cenu obětování Pobaltských republik,Běloruska,Moldavska a části Ukrajiny.
Berija vybral několik agentů, kteří se spojili s bulharským velvyslancem v Moskvě Stotenovem a požádali ho o roli prostředníka. Stotenov souhlasil.
„Přeběhlíci“ tuto zmínku uzavírají tím, že Němci ZŘEJMĚ jeho pokusy neakceptovali, ale jak je patrné z výše zmíněného, toto je možná výsledek těchto jednání.
Zřejmě je tedy štěstí, že Nacisti až nezdravě přeceňovali své síly a možnosti a na předložené návrhy nepřistoupili, protože jinak bychom se dnes historii mohli učit „trochu jinak“.
Materiál pochází z Sekretnich Materialov Rossi
Jednu z komplexních verzí podkladů tohoto článku je možné v originále najít i na stránkách Komsomolské pravdy ZDE:
http://www.kp.ru/daily/23921/68943/