https://twitter.com/KilledInUkraine
Jako já jsem jenom lajk, ale ty ztráty důstojníků jsou strašně velké. Hlavně ztráty od majora vejš by neměli bejt tak vysoké.
Moderátor: jarl
Nie je to len projekcia?niko píše: ↑18/2/2023, 11:21 Ako povedal Thomas Mann: tam kde palia knihy, budu na konci palit ludi.
https://twitter.com/DefenceU/status/162 ... ek-AA&s=19
Takže to dodatečně, retroaktivně opravňuje ruskou agresi? Oni to Rusové už 24. února dopředu věděli a preventivně zasáhli včetně bombardování kostelů, divadel a muzeí. A co nezničili, preventivně "zachránili" do Ruska. Logika vývrtky.Vestly píše: ↑18/2/2023, 16:43Nie je to len projekcia?niko píše: ↑18/2/2023, 11:21 Ako povedal Thomas Mann: tam kde palia knihy, budu na konci palit ludi.
https://twitter.com/DefenceU/status/162 ... ek-AA&s=19
Ukrajina sťahuje z knižníc 19 miliónov ruských kníh
https://www.reuters.com/world/europe/uk ... 023-02-07/
https://twitter.com/rst_like/status/1624870552417492994
https://strana.today/news/425602-skanda ... noho.htmlV Ternopile vypukol škandál pre situáciu, ktorá vyústila do smrti ukrajinského vojaka.
Ako informoval na Facebooku starosta Ternopilu Serhiy Nadal, 33-ročný obyvateľ mesta Bohdan Pokitko zomrel na Donbase.
Sociálne siete ale pobúrilo, že muža vyhodili do prvej línie bez riadneho tréningu.
Obyvateľka Ternopilu Oksana Ogorodnik povedala, že Pokytka zmobilizovali zo zastávky MHD v druhej polovici januára. Už 12. februára ho poslali do prvej línie na predmestí Donecka. A o štyri dni neskôr, 16. februára, zomrel.
"Hanba všetkým zodpovedným osobám - bude to na Vašom svedomí!!!" - napísala žena.
https://www.eurointegration.com.ua/news ... /7156427/Anton Hofreiter, politik nemeckých „zelených“, kritizoval požiadavku Ukrajiny na kazetovú muníciu a fosforové bomby.
Tagesschau o tom informuje, ako píše „Európska pravda“ .
"Ukrajina požaduje všetko. Myslím si, že táto požiadavka je nesprávna," povedal šéf výboru Bundestagu pre európske záležitosti. Hofreiter na otázku, či je potrebné dať sem znamenie „stop“, odpovedal kladne.
poznámka DP:Michael Kofman: Několik myšlenek k ruské zimní ofenzívě
Michael Kofman je uznávaný vojenský analytik. Zde je jeho velmi stručný komentář z 19. 2. 2023 k aktuálnímu dění na frontě.
----------
Několik myšlenek k ruské zimní ofenzívě, která začala před více než 3 týdny a zatím přinesla RU silám jen malý pokrok. Špatná kvalita sil, ztráty nižších důstojníků, munice a omezené vybavení omezují ruský ofenzivní potenciál.
Ofenzíva RU se skládá z asi 5-6 útočných os zaměřených na Donbas. Spíše než o hlavní nápor podél jedné části fronty se jedná o sérii rozložených bojů probíhajících severojižním směrem od Luhanska k Bachmutu a jižnímu Doněcku. Ruské síly útočí na Vuhledar, Marinku, Adviivku, Bachmut (a Bilohorivku), Kreminnu -> Lyman, s pokusy o postup u Kupjanska. Ofenzíva začala v posledním lednovém týdnu ruským útokem na Vuhledar.
Bitvy o Vuhledar se účastní dvě brigády NI (155., 40.) a nedopadla pro ruskou armádu dobře. Zdá se, že RU jednotky doplněné mobilizovaným personálem ztratily dost ze své ofenzivní převahy, ale nejsem si jistý, zda se jedná o "nepoučení". Terén mimo Vuhledar je velmi otevřený, silně zaminovaný a pokrytý UA ATGM týmy. To ponechává RU silám jen málo možností pro útok. Zajímalo by mě také, zda ruská armáda nemá nedostatek specializovaného vybavení pro úkoly, jako je odminování.
U Kreminny se zdá, že RU VDV dosáhlo několika postupných úspěchů proti pozicím UA. V závislosti na tom, jak tato bitva dopadne, to může UA donutit opustit tažení na Kreminnu nebo vést k bojům v lese západně od města.
Roste pravděpodobnost, že se UA stáhne z Bachmutu na jinou obrannou linii východně od Slavjanska/Kramatorska. Ruská armáda se pak může obrátit na sever a pokusit se upevnit kontrolu až k řece Donec (včetně Bilohorivky).
Síly RU neměly u Avdijivky a Marinky příliš úspěchů. Jedná se o další oblast, kde probíhají boje již několik měsíců. Ruská ofenzíva nevypadá jako velká ofenzíva, protože se odehrává v oblastech, které již dříve zažily neúspěšné ruské útoky.
V této fázi se nezdá, že by RU nasadila zálohy, a pravděpodobně využívá tyto jednotky k nahrazení ztrát, nebo možná čeká na průlom, který by mohla využít. Přesto není mnoho důkazů o tom, že by RU mělo k dispozici větší dodatečné síly.
Byl jsem skeptický k tomu, že se chystá další "jarní ofenzíva". K provedení takové operace by RU pravděpodobně potřebovala druhou mobilizační vlnu, a to s předstihem, který se nikdy nekonal. Předpovědi, že 500k vojáků bude mobilizováno v polovině ledna, se ukázaly jako nesprávné.
Vysocí vojenští představitelé USA a NATO začali v posledních dnech tvrdit v podstatě totéž. Panuje relativní shoda v tom, že ruská ofenziva s cílem dobýt Donbas začala již před nějakou dobou a vzhledem ke stavu sil probíhá zhruba podle očekávání.
Můj nejlepší odhad je, že Moskva počká, co z této ofenzivy vzejde, a teprve poté přistoupí k druhé mobilizační vlně. Nic bych nepodceňoval, ale v tuto chvíli to vypadá, že ofenziva RU přinese převážně postupné zisky, které půjdou na úkor vybavení a munice.
Jednou z možností je, že poté, co UA zahájí ofenzívu na jaře, RU se rozhodne mobilizovat v létě a později se pokusí o další operaci. Vzhledem k tomu, že Ukrajina již nemá převahu v počtu mužů, mohla by strategie RU v roce 2023 spočívat v oslabení počtu mužů Ukrajiny.
Ruské síly při této ofenzivě vynakládají dělostřeleckou munici, která jim bude na jaře chybět. Nadcházející měsíce odhalí skutečnou situaci v dostupnosti RU dělostřelecké munice, která je podle mého očekávání dost problematická a nutí je k řízení přídělů.
Nicméně, ukrajinské síly mohou mít také problémy s dělostřeleckou municí a hlavněmi. To zůstává krátkodobou až střednědobou výzvou. Růžová hodnocení potenciálu západní produkce munice v dlouhodobém horizontu nemusí dobře odpovídat požadavkům UA na nadcházejících 6-12 měsíců.
Pro Ukrajinu je lepší absorbovat útok RU a vyčerpat jeho ofenzivní potenciál, a pak převzít iniciativu později na jaře. Po vyčerpání munice, lepších jednotek a vybavení by mohla být obrana RU celkově slabší.
Mám dojem, že Surovkin, který stabilizoval linie RU, dal přednost defenzivní strategii, obnovil síly a raději se bránil ukrajinské ofenzivě na jihu. Pak ať RU síly zahájí ofenzivu později v létě a pokusí se dobýt Donbas. Místo toho Gerasimov vyčerpává ruské ozbrojené síly bezvýslednou sérií ofenzivních operací, které sice mohou přinést nějaké zisky, jako například Bachmut, ale je nepravděpodobné, že by změnily strategický obraz. Druhá bitva o Donbas může opět zanechat RU síly zranitelné.
Jarní ofenziva se pro UA stále ukazuje jako obtížná operace. Ruská armáda má nyní dostatek živé síly a rezerv, aby se vyhnula vyčerpané frontové linii jako v Charkově. Cherson je nedokonalým, ale pravděpodobně lepším vodítkem pro to, jak se může vyvíjet budoucí ofenzíva UA.
Zda západní AFV (obrněná vozidla) něco změní, závisí na nasazení a načasování ofenzívy UA. Je možné, že UA počká, až je její síly budou moci absorbovat ve větším množství, ale předpokládám, že tato technika bude sloužit hlavně k doplnění ztrát z další operace.
Pro trochu více informací o tomto bych doporučil naladit tento WOTR podcast ze včerejška. Mluvíme v něm o ruské ofenzívě, klíčových bitvách, které je třeba sledovat, a o tom, jak by to mohlo ovlivnit plány Ukrajiny na jaro.
Zdroj: https://twitter.com/KofmanMichael/statu ... 7907854336
Sloučené tweety:
https://threadreaderapp.com/thread/1627 ... 54336.html
Podcast: https://warontherocks.com/2023/02/russi ... offensive/
Autor: https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Kofman
Překlad: https://www.deepl.com/ (s úpravami)
Mimochodem, Kofman patří k velice konzervativním, střízlivým a opatrným komentátorům. A je opravdu jeden z těch top, co se zatím nejvíc trefovali.
Pro mne je moc pesimistický.