Tato bitva se odehrála tak, jak je popisáno v článku 1.čečenská válka - Chronologie r.1996 ZDE: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2439

Tady jsou další část poučení z těchto bojů.
Po provedení průzkumu města, značná část čečenských bojovníků během dvou, tří měsíců průběžně infiltrovala do města a splynula s místními obyvateli.
Dne 6.8. zahájili simultánní útok na klíčové pozice vojsk RF.
Rusové nebyli překvapeni z operačního hlediska, neboť ministr vnitra A.Kulikov opakovaně žádal o víc jednotek kvůli hrozícímu útoku ale opět nebyli schopni na taktické úrovni odrazit nebo předejít tento útok. Jediným východiskem bylo stáhnout se z města a vyjednávat o příměří, což se také stalo.
Hlavní chyby:
1. Jestliže je město obsazeno musí v něm být umístěna posádka a musí být hlídáno. Armáda jako nejviditelnější součást vládních složek musí zajistit zdravotní péči, distribuci jídla a elektřiny, čištění vody, zajistit bezpečnost místních obyvatel, veřejnou dopravu atd. V tomto bodě vojska RF neuspěli. Rusům se podařilo umístit vojska ve městě v dost velkém množstvé ale i tak to nestačilo. Když byli potřeba posily tak nebyli k dispozici.
2. Opatření proti průzkumu nepřítele jsou prioritou v obsazeném městě. Všechny vstupní a výstupní silnice by měli být pod kontrolou. Groznyj má 123 takovýchto míst!, což je pomalu nesplnitelný úkol je uhlídat. Dá se s výhodou použít místní policie, ale té se nedá v hodně případech věřit na 100%.

3. Okupační vojska musí provádět operaci „hearts and minds“, volně přeloženo, získat si místní lidi, tím jak se k nim chovám, co pro ně dělám a oni mi to pak vrátí v dobrém. Znepřátelené obyvatelstvo je neustálým zdrojem informací pro nepřítele. Neutrální obyvatelstvo je lepší než znepřátelené, ale obyvatelstvo, které vidí že okupační vojska mají snahu zlepšit jejich situaci, tak důležité informace přinesou právě těmto vojskům. Rusové měli dobrý HUMINT, ale ten měli i čečenští bojovníci a ten se ukázal lepším.
4. Špatné zacházení s obyvateli Grozného vedlo ke znepřátelení i místních rusů! Ruští vojáci stále hledali jídlo a pití a aby toto dostali vyměňovali vojenskou výstroj, kradli a plenili.
5. Vojska rychlé reakce a zálohy jsou základní složkou okupačních sil. Jestliže všechny vojska jsou použita k hlídání opevněných míst, tak na odražení protiútoku není dostatek sil.
6. Jakmile boje opustí město je tendence toto dobyté město obsadit vojskem, které není tak dobře vycvičené a vybavené jako prvosledové jednotky. Tanky, dělostřelectvo a vzdušná podpora není dostatečná. Tento neodstatek se opět projeví pouze při nenadálém útoku.
7. Čečenci několikrát odpálil bomby s chlorem, ale bez většího úspěchu. Donutili ruská vojska použít prostředky individuální ochrany. Jedna z prvních byla odpálena v Khankale.
8. Tak jak v první válce bylo těžké zjistit linie kontaktu s nepřítelem, tak rusové použili radar.
To vybavili vojáky a vozidla nějakými hlásiči jako letadla?
V této válce to byl ještě problém, kvůli stojícím budovám, ale v roce 2000 už byla účinnost použití radaru velmi vysoká.
