Útoky nacionalistů na Madrid od 4. listopadu 1936 do 23. listopadu 1936.

Dne 8. listopadu 1936 ráno, spustí nacionalistické jednotky těžkou dělostřeleckou přípravu. Je to předzvěst frontálního útoku marockých jednotek, jednotek cizinecké legie a španělských povstaleckých jednotek na celé madridské frontě. Do madridských předměstí chrlí dělostřelci nacionalistů přívaly ohně a železa. Do tohoto ohlušujícího rachotu se ozývá z městských pouličních ampliónů naléhavý hlas republikánů:
„Stavějte barikády! Proměňte město na nedobytnou pevnost! Každý nechť se chopí zbraně! Buďme městem hrdinů!“
To se již před frontou republikánů objevují na dohled předsunuté jednotky nepřítele. Začíná boj muže proti muži, neboť republikáni trpí nedostatkem jak dělostřelectva, tak kulometů. V dělostřelectvu republikánům chybí zvláště to protitankové.
Ano, Madrid se musel proměnit v „Město hrdinů“.
Útok nacionalistů na Madrid dne 8. listopadu 1936.

V Madridu se odehraje mnoho bojových příběhů, které se stanou legendami. Jednou z nich je legenda o příslušníku roty námořníků, republikánů, kterou vytvořil Antonio Coll.
Collova rota námořníků brání postavení v Cerre Blanke v narychlo vyhloubených zákopech. Řítí se na ně 6 italských tanků Fiat – Ansaldo Cv 33/35. Jedou stále rychleji. Kulky se od nich odrážejí. Ještě 100, teď 50 metrů – a protrhnou obrannou linii, nic se jim nepostaví do cesty.
Coll uchopí ruční granát, vyskočí a prudce se rozežene. Ostrý výbuch. Fiat se točí na místě. Námořník se sehne, vezme do ruky druhý granát a stejně odvážně jej mrští na druhý tank. Třetí tank svým kulometem způsobí Collovi těžké zranění. Republikánská rota námořníků má velké ztráty, ale nebezpečný útok tanků a pěchoty odrazí…
Během dopoledne dne 8. listopadu 1936 se celá 30 km dlouhá madridská fronta ocitá v jednom ohni. Všude útočí za podpory dělostřelectva Marokánci, cizinecká legie a španělské nacionalistické jednotky.
K jedné takové marocké povstalecké jednotce, která útočila směrem k řece se připojil americký novinář Whittaker, který o svých zážitcích napsal, cituji:
„Přiblížil jsem se k Francouzskému mostu. Chtěl jsem se stát prvním korespondentem, jemuž se podaří překročit Manzanares (řeka) a dostat se do Madridu. Před mými zraky se právě odehrál boj o šestipatrový dům. Asi 50 Maročanů nejdříve budovu obklíčilo, a když nikdo nestřílel, vnikli dovnitř. Postupovali z poschodí na poschodí, stříleli z pušek, házeli granáty. Dělali to s rozmyslem, s rozvahou. Jako lidé, kteří prostě jen vykonávají dobře naučenou práci. Ale ve chvíli, když si mysleli, že skončili, odněkud shora se ozvala prudká střelba. Byla tak přesná, že zanedlouho nezůstal naživu ani jeden útočník. Tvrdošíjná obrana Madridu Francisty demoralizovala. Na své triumfální cestě z Badajozy do Talavery se poprvé střetli s tak silným a úspěšným odporem.“
Takže ani v těchto místech se nedostanou nacionalističtí povstalci přes řeku Manzanares.
Dokonce v některých místech přejdou jednotky španělské lidové armády do protiútoku a přinutí nacionalistické jednotky nepřítele ustoupit. Po obědě (který se samozřejmě nekonal) dne 8. listopadu 1936 se jasně ukazuje, že madridská obrana republikánů tomuto zuřivému náporu nacionalistů odolá. Na Madrid ještě dopadají dělostřelecké granáty, ale v ulicích města již panuje radost.
Den 8. listopadu 1936 se zapíše do dějin ještě také něčím jiným.
Obráncům Madridu se tento den dostane velice významná pomoc. Když bylo 9 hodin ráno a v předměstí se těžce bojovalo, zazní za nádražní zdí na předměstí Vallecas hlasité povely. Po chvíli se v bráně objevuje čelo vyzbrojené vojenské jednotky. Na kamenné dlažbě bubnuje rázný krok. Lidé otevírají okna a vybíhají na ulici.
Kdo to je? Dlouhé řady! Španělské uniformy, na hlavě barety. Z řad bojovníků zní pozdrav „Salut!“.
Ale ty tváře?
To nejsou tváře lidí z Pyrenejského poloostrova. Lidé neví jak reagovat. mají mávat, nebo se chovat důstojně. Panují rozpaky. Netrvají však dlouho.
Jsou to dobrovolníci! Jsou to „Mezinárodní brigády“! Antifašisté ze zahraničí, kteří přicházejí Španělské republice na pomoc.
Zpráva letí celým Madridem!
Čety, roty a prapory se však nemohou zastavit. Čeká je dlouhá cesta – Prado, Alcala a cesta nahoru po Gran Via, do bojových postavení.
Teď již to ví celý Madrid.
Ulicemi města pochoduje 11. Mezinárodní brigáda – Francouzi, Němci, Belgičané, Rakušané, Poláci, Češi, Slováci a příslušníci ostatních evropských národů. Většina z těchto 1 900 mužů absolvovala jen týdenní vojenský výcvik se zbraní v ruce. Do boje je žene touha poprat se s fašistickým nepřítelem.
Je to „Idealismus“, před kterým se v této době musel člověk jen sklonit. Musí se sklonit, i když se tento stav duše později, časem, stane také jen kartou ve hře moci chtivých „Ideologických dogmatiků“.
Mezinárodní brigády přísahaly:
„Zde jsem já, dobrovolník, připravený bojovat až do poslední kapky krve za záchranu svobody Španělska i svobody celého světa.“
O mezinárodních brigádách, zde 11. a za chvíli budeme hovořit i o 12. Mezinárodní brigádě napsal tehdy známý sovětský publicista Kolcov, očitý svědek španělských událostí, po jednom měsíci bojů okolo Madridu tato slova, cituji:
„Obě brigády, bojovaly bezustání více než měsíc, od okamžiku kdy přibyly do Madridu. Vojáci nespali ani jednu noc pod střechou. Brigády ztratily téměř 40% svého mužstva. Ti, kdo zůstali naživu, byli pokryti vrstvou špíny - na prstech měli mozoly od závěrů pušek. Sešlapané boty, místo uniformy cáry, vyhublé obličeje a spečené rty – tak vypadali.“
Ale vraťme se zpět k 11. Mezinárodní brigádě.
Tato 11. Mezinárodní brigáda má již dne 9. listopadu 1936 poprvé možnost, že promění svá slova slavnostního slibu ve skutečné bojové činy.
Je tady 3. den rozhodující ofenzívy povstalců na Madrid. Je tady 9. listopad 1936.
Generál Varela, velitel povstaleckého útoku na Madrid, svým jednotkám přikazuje, že musí stůj co stůj zlomit odpor nepřítele a překročit řeku Manzanares.
Německý publicista Dagobert von Mikusch o tom říká, cituji:
„Ráno 9. listopadu 1936 se vše připravovalo k poslednímu útoku na Madrid. Na Francův pokyn letci shazovali na Madrid letáky s příkazem, aby v následujících 48 hodinách obyvatelé nevycházeli z domů. Bez pochybností jsme očekávali pád Madridu…“
Na celé madridské frontě od Pozuela po Villaverde, na frontovém úseku dlouhém 30 km vypuknou těžké boje. Právě v Casa de Campo, v místě kam nacionalistický generál Varela soustřeďuje hlavní úder, zaujal v noci z 8. na 9. listopadu 1936 své obranné postavení jeden z praporů interbrigadistů (z 11. Mezinárodní brigády) nesoucí jméno Edgara André, muže, který byl popraven v nacistickém vězení. Jeho 2. rota se s dvěma kulomety zakopala v západní části tohoto sadu. Již kolem 8 hodiny dne 9. listopadu 1936 vybuchují v pozicích 2. roty první dělostřelecké granáty a vpředu se mezi stromy začínají objevovat skupiny Maročanů. Obrana 2. roty zteč Maročanů odrazí, ale na sousedním úseku, mezi Francouzským mostem a Severním nádražím vzniká kritická situace.
Maročané tady prolomili obranu fronty. Překročili železniční násep a nyní se probíjejí k západnímu východu parku. Velitel Mezinárodního praporu Hans Kahle posílá dopředu svou poslední zálohu a rozkazuje jí přejít do protiútoku. Vzniklá rota (ze záložních čet a družstev) proniká podél viaduktu k prořídlým četám obránců, kteří s vypětím posledních sil odolávají náporu fanatických Maročanů. Zazní povel:
„Na Maročany!“
Unavení muži se rychle vzpamatují a jejich rojnice se ženou vpřed. Palba okolo zesiluje. Mezi keři a stromy parku bzučí v hustých hejnech kulky ze všech ručních zbraní. Interbrigadisté, přes těžkou palbu a na vzdory těžkým ztrátám pokračují v prudkém útoku. Maročtí vojáci jsou zmateni. Chvíli váhají. Chvíli se pokoušejí ještě vzdorovat, ale pak se dají na útěk.
Je to poprvé v průběhu nasazení marockých jednotek. Je to poprvé v průběhu celé jejich výpravy ze Severní Afriky k Madridu!
Interbrigadisté po boji, v parku Casa de Campo – listopad 1936.

Stejně jako zde, drží se i ostatní prapory 11. Mezinárodní brigády a útvary Španělské lidové armády. Fašisté vrhají do boje ty nejlepší jednotky a není jim to nic platné. Dne 9. listopadu 1936 se nacionalisté ještě přes řeku Manzanares, ani tentokrát, nedostanou!
Ale Caudillo Franco to nehodlá vzdát a do Madridu posílá další pluky pěchoty a dělostřelecké baterie.
Jenomže posily dostávají i obránci Madridu.
Do 15. listopadu 1936 dorazí do obrany Madridu 2., 4., 5. a 6. brigáda a několik útvarů republikánských bojovníků z různých koutů Španělska. Z Albacate sem pospíchá na pomoc i 12. Mezinárodní brigáda.
Situace se na mnohých úsecích madridské fronty zlepší, ale přes všechny tyto posily zůstává poměr sil jasně ve prospěch několikanásobné převahy fašistů generála Franca.
Franco přesouvá svou pěchotu před Madrid z bojiště u Guadarramy a začíná intenzivně bombardovat, a dělostřelecky ostřelovat pozice republikánů před Madridem.
S pomocí německých a italských poradců začíná nacionalistické velení připravovat novou ofenzívu.
Opět se v hlavním stanu Franca vyslovují optimistické předpovědi. Jen nacističtí experti Hitlera své odhady formulují střízlivěji.
Německý admirál Carls ve svém rozboru situace k 13. listopadu 1936 píše, cituji:
„Pád Madridu nečekám dřív, než za 10 dní.“
Carls pak také prozradí své plány, které chtěl nejprve uchovat v tajnosti. V těchto plánech jsou i předpovědi, jak mělo vypadat chování Maročanů po dobytí Madridu. Z rozboru tedy dál cituji:
„Po pádu Madridu, na což se v týlu už dělaly rozsáhlé slavnostní přípravy bude podle názoru Guida (plukovníka Varlimonta) nutné udělat přestávku, aby se Maročanům poskytla příležitost na rabování a jiné radosti.“
Ano, admirál Carls už Maročany znal, už věděl jak se tito fašisté chovají v městech, už věděl co čeká madridské obyvatele. Už věděl, že obyvatele čeká drancování, ženy znásilňování, Madrid teror. Toto vše již zažili obyvatelé Badajozu, Méridy, Talavery a jiných měst, do nichž již vkročili Maročané a cizinecké legie. Tato města ty hrůzy už zažila a nyní se měly opakovat v Madridu. Podle stejné šablony, ale v mnohem větším měřítku daném velikostí města.
Je 15. listopadu 1936 ráno. Fracistické jednotky znovu přechází do útoku. Mají jasný cíl. Cíl stejný jako předtím. Vytlačit republikány z lesního parku Casa de Campo, překročit řeku Manzanares a vtrhnout do Madridu. Těžké boje probíhají celý den 15. listopadu 1936. Jsou to boje o důležité výšiny, křižovatky cest a železniční náspy. Některá místa přechází během dne několikrát z rukou do rukou. Teprve večer se Maročanům za podpory tanků a letectva přece jenom podaří dostat se přes řeku Manzanares. Republikány zradila jedna jednotka anarchistů. Ta měla držet postavení na druhém břehu řeky, ale již po prvních výstřelech ustoupila a boj se tak přenesl do universitního městečka. Nyní se frontová linie na severovýchodě podobala asi 12 km široké kapse. Ale Frankisty na místo rychlého vítězství čekal tvrdý boj, který získával více a více charakter zdlouhavé poziční války, ne nepodobné té zákopové válce, známé z 1. světové války.