Scotty87 píše: ↑23/9/2023, 20:36
Tohle je nepochybně řešené ve vojenském doporučení budoucí výzbroje letectva. Problém je ten materiál patrně nebude možné nikdy v plném rozsahu zveřejnit.
Není potřeba vše zveřejňovat, stačí obecné a přesně jen částečně. To je ale problém naší armády a státní správy obecně, velmi nízká otevřenost schopnost komunikace s veřejností.
Scotty87 píše: ↑23/9/2023, 20:36
Myslím že je zjevné že letectvo chce výrazně rozšířit své schopnosti. Pořízením F-35 dostanou kompletní balík schopností. Navíc Američani budou tlačit aby se tady vybudovalo veškeré potřebné zázemí.
Jde o to, jestli to k něčemu bude. Pokud budeme mít F-35, tak to bude chtít něco víc, než jen hlídkovat v Pobaltí nebo nad Islandem. Bude to chtít plnohodnotné nasazení, vysílat naše letectvo daleko víc pro mezinárodní spolupráci, cvičení a nasazení popřípadě i do bojových akcí třeba v misích OSN. Bez tohoto žádný "balík schopností" nebude resp. budeme se tvářit, že ho máme a to bude tak vše.
A potom tu bude právě ona otázka, k čemu nám takoví letoun bude, když ho nebudeme využívat? To je něco, co mi obecně už dlouhodobě chybí. V rámci společenské nebo úžeji politické debaty se tato branně-bezpečnostní témata prakticky neobjevují a když, tak je to jen klouzání po povrchu.
skelet píše: ↑23/9/2023, 20:34
Tož to se musíš zeptat třeba Zaorálka. Počet Gripenů a škrtání v rozpočtu znamenala, že se nacvičoval jen vzdušný boj.
Na plné využití potencionálu Gripenů chyběla a chybí druhá letka, a také kdyby Zaorálek nebyl jeden z těch co chtěl šetřit na armádě.
Pokud se podíváme na to co je odsouhlaseno pro F-35, tak je jasné, že se toto už neděje.
Záložní letiště AČR nevyužívá na svém území, ale dlouhodobé působení Gripenů mimo domovskou základní zná z praxe.
Nebyl to jen Zaorálek, byla to kompletně celá naše politická reprezentace. Od chvíle pořízení Gripenů je to prakticky stále stejné. Šetřit na armádě chtěli všichni, naposledy, kdy se do ní dávalo více peněz, bylo za Grossovy vlády a od Paroubka se začalo šetřit a za Nečase došlo k radikálnímu zaříznutí, ze kterého se AČR snad vzpamatuje až letos.
I bez druhé letky by se dalo dělat víc, jenže zase, chyběla politická vůle a to napříč stranami. Možná jsem až moc skeptický, ale pořád moc nevěřím tomu, že zde tento politický postoj už nepřevládá. Pokud se podíváš na strany, které mají potenciál vládnout, nepřijde mi, že by mezi nimi panoval konsensus ohledně naší braně-bezpečnostní politiky.
Ze své praxe a zkušeností z politiky se bohužel obávám, abychom si v případě F-35 nepořídili "bílé slony", což se pár krát v minulosti stalo.