18.září 1931 – 18.února 1932
Druhá Čínsko - Japonská válka
Čína, Mandžusko
ČÍNA
160.000 mužů
velitelé: Zhang Xueliang, Ma Zhanshan, Feng Zhanhai
JAPONSKO
66.000 mužů
velitelé: Shigeru Honjó, Jiró Minami

Japonští vojáci postupují do vnitrozemí Mandžuska
Japonsko počátkem třicátých let hledalo cestu, jak proniknout do nepokoji oslabené Číny a zmocnit se jejího přírodního bohatství, kterého na japonských ostrovech bylo zoufale málo. Situace v Číně se politicky i vojensky přiostřovala. Na severovýchodě Číny se pro Japonsko přestala situace dobře vyvíjet, když Šang-Sue liang přešel na stranu kuomintangské vlády. Bylo tedy učiněno v Japonsku rozhodnutí, odtrhnout násilně od Číny bohaté Mandžusko a zřídit zde svůj protektorát.
Japonsko v té době mělo v Mandžusku bezpečnostní armádu o síle 5.000 mužů, která měla za úkol především chránit Japonské občany na tomto území a jejich majetek a také Jihomandžuskou dráhu. Další vojenské síly mělo Japonsko v Koreji a na Liaotungském poloostrově. Po řadě japonských provokací v létě 1931 došlo v noci z 18- na 19.září 1931 k výbuchu na železniční trati severně od Mukdenu. Nato japonské oddíly čekaly a zahájily útok proti čínským vojákům. Japonské vysvětlení incidentu bylo takové, že se pouze bránili před napadením čínskou armádou. Dne 21.září 1931 přešla Japonská armáda z Koreje hranice s Mandžuskem a přes protest čínské vlády a Společnosti národů japonská armáda rychle postupovala a zabírala další a další území. Japonské oficiální stanovisko bylo, že pouze ochraňuje japonské usedlíky. Spojené státy americké ani Velká Británie v tomto incidentu nic nepodnikli. Pouze pověřili komisi Společenstva národů pod vedením lorda Lyttona, aby celou záležitost prošetřila. Mezitím ale Japonsko již připravovalo odtržení Mandžuska od Číny a zřízení loutkového státu.
Japonská vláda nebyla schopna, nebo nechtěla, zastavit postup své armády a tak bylo dne 5.února 1932 celé Mandžusko dobyto. Tím Japonci ovládli více jak 1/3 čínské rudy, továrny, elektrárny atd. Jen elektrárny z Mandžuska dodávali Ľ celé čínské energie a výroba železa bylo 40% z celočínské produkce.
Dne 1.března 1932 byl vyhlášen samostatný stát Mandžukuo do jehož čela Japonci dosadili bývalého posledního čínského císaře z dynastie Mandžuů, Pchu-I. Dne 15.září 1932 byl podepsán japonsko-mandžuský protokol, jímž Japonsko uznalo Mandžukuo a to potvrdilo platnost japonských práv a legalizovalo pobyt japonské armády na svém území. Nově vzniklý stát byl však plně v japonském područí.
V rámci Společenstva národů bylo japonská agrese předložena až na jaře 1933 valnému shromáždění, kde všichni rozhodli, neuznat Mandžukuo. Jediný kdo byl proti, bylo samozřejmě Japonsko. Nicméně to bylo vše, co kdo udělal proti Japonské agresi. Zemí Vycházejícího slunce se tak otevřela cesta k uskutečnění svých agresivních plánů za podpory silného Mandžuského průmyslu a surovinového potencionálu.
Zhodnocení
-------------
Japonsku se podařilo velké vítězství, když i přes formální odpor Společenstva národů mohlo vytvořit a pod svou nadvládou držet průmyslově a surovinově bohaté Mandžusko. Tím se jim otevřela cesta do vnitrozemí Číny v dalších letech. Navíc získali tolik strategicky důležité suroviny, které jim pomohli vybudovat silnou armádu, která pak dokázala až do roku 1945 držet velkou část Asie a Oceánie. Získání Mandžuska byl základní kámen pro další Japonskou agresi.
Zdroje:
www.wikipedia.org
www.japonsko.info