Barbarossa byla operačně a takticky znamenitě připravená, ovšem to nestačilo, protože jí scházela strategická složka. Hitler se tu soustředil na Moskvu, Leningrad, Kyjev, Kavkaz nebo dokonce na všechno současně. Místo toho aby se soustředil na jeden rozhodný strategický cíl. Na odborné vojenské posudky nehleděl, myslel že je schopnější než jeho experti. Spojení politiky a vojenských operací se ukázalo jako nevhodné. Hitler pohlížel s opovržením na generály a jejich „opatrnost“, když dokázal politicky odvrátit válku kvůli Porýní, Rakousku a Československu. Ovšem s Rusy to bylo jiné.
Německá hegemonie nad Evropou mohla být ustanovena jen v případě porážky Sovětského svazu. Hitler nutně potřeboval uspět v tomto vojenském tažení. Jeho politickým cílem bylo rychlé vítězství na Sovětským svazem. A vojenská strategie musí být vždy navržena tak, aby usilovala o rychlé a rozhodné výsledky. V Německu se mezitím odkládaly obtížné problémy spojené s racionalizací výroby a dělala se polovičatá řešení. Hitler si chtěl zajistit dostatek surovin dobytím Ukrajiny.
Tanky měly rychle projet proraženou obranou, vytvářet kotle a pokračovat dál do hloubky nepřítele a tak znemožňovat shromažďování a vytváření dalších obranných linií nepřítele. Když tanky musely redukovat kapsy nebo byly odkloněny na pomocné cíle ztratila se tím rychlost a umožňovalo to Sovětům konsolidaci.
Je pravdou, že na jihu probíhaly tuhé boje zejména v kyjevském prostoru, kde sovětská vojska neustále odrážela německé útoky. Vojska bránící Kyjev zadržovala jak německou 6. armádu, tak zejména 1. tankovou skupinu, která nedokázala obejít vojska obou sovětských frontů. To způsobilo, že skupina armád Jih nesplnila svůj úkol obklíčit a rozdrtit Rudou armádu na Ukrajině. To se podařilo až v září poté, co dorazila pomoc v podobě Guderianových tanků. Pak byla vojska sovětských frontů obklíčena a ztratila 650 000 vojáků.
Ovšem toto zpoždění, tedy odložení útoku na Moskvu umožnilo Sovětům soustředit před Moskvou další ozbrojené síly. Původní plány a německé vojenské hry předpokládaly rychlé dobytí Moskvy skupinou armád Střed. Sovětské síly měly být rozděleny na severu a jihu. Po dobytí Moskvy se měly německé síly obrátit k Baltu a Ukrajině. Wehrmacht měl používat Moskvu jako spojovací a logistické základny. Moskva jako důležitá komunikační a průmyslové centrum Ruska s okolními oblasti disponovala více než 18 procenty průmyslové výroby Sovětského svazu. Nezávisle na politických a psychologických dopadech spojených se ztrátou Moskvy přinutily tyto faktory Rusy k obraně Moskvy.
Pánové Atlantisi a Dzine sledoval jsem Vaší zajímavou debatu. Mnoha ohledech jsem se poučil.
Dzin napsal pokud by hlavní síly S.A. Střed pokračovaly směrem na Moskvu, jejich boky by zůstaly nechráněné, protože neměly jednotky na ochranu. Tu měly zařídit S.A. Sever a S.A. Jih, které to ale nezařídily, protože potřebovaly pomoc porazit jednotky Sovětů, které stály proti nim a napadaly obnažené boky postupu S.A. Střed. Prostě Němci nemohli postupovat na Moskvu, dokud neměli zajištěné boky a to nemohli udělat dokud neporazily zdejší sovětská vojska a to zase nešlo bez soustředění všech sil.
Dzine jistě pravdivá informace. Ovšem polemizoval bych s tvrzením zda bylo nutné porazit sovětská vojska na jihu, tedy jinak řečeno zda je nestačilo jen paralyzovat.
Atlantis oponoval: Sovětské reakce byly hlavně na začátku války silně pomalé. Navíc koordinace jednotek, zkušenosti velitelů vše prakticky na nule. Důležitá byla Moskva, ta měla dostat prioritu tak jako tak. S.A. Sever si vedla celkem dobře, střed byl excelentní, jen SAJ byla holt lehce oslabená.
Souhlas ohrožení boku SAS ze severu nebylo kritické. Habroval tedy jih. Dále Atlantis napsal: Ale i to by mělo řešení. Prostě se pokusit jakž, takž stabilizovat frontu někde na Dněpru (Stalinova linie na jihu) a vrhnout (s vyčleněním části sil) vše na zabezpečení jižního křídla SAS. Sověti by se nejprve (4-6dnů) divili a dohromady by nic nedělaly, pak (3-5) dnů by se přesouvali (zatímco SAS by za tu dobu v pohodě urazila dalších cca 300km a SAJ by obsadila pozice) a teprve potom by zkusily zaútočit. Každý trochu schopnější velitel by je byl i s ne zcela kompletními jednotkami schopen odrazit. Než by se vzpamatovali, tak cca někdy v půlce září by byla Moskva dobyta. A pak by se vidělo.
Úvaha to není marná. Myslím, že skupina armád Jih by byla schopna zabezpečit ochranu jižního křídla skupiny armád Střed. Je jasné, že v tom případě by nedošlo k obklíčení u Kyjeva a rychlému dobytí Ukrajiny, ovšem zas by byla dobyta Moskva. S tímto s Atlantisem souhlasím. Možná se mýlím …

Barbarossa teze.