Díky Bruno za příspěvek takhle by to mělo vypadat. Nemám nic proti tomu, když to rozkošatíte šesti větami, i když to je od věci, ale psát tady hádanky jednou větou, mezitím se špičkovat a podstatu věci se dozvědět až po deseti příspěvcích není úplně košer. Radola co jsi napsal delšího na portálu zůstává publikováno. Obvykle jsme ti to já nebo Radar dali i na úvodní stránku.
Něco jsem o tom také našel tak přidávám … tedy v Jugoslávii velel motocyklovému praporu, poté velel 2. kompanii SS-Kradschutzen-Battalion až do roku 1942, kdy učil v SS Junkerschule v Bad Tölzu. Mezitím si asi musel odskočit k Charkovu? Od 21. ledna 1945 do 22. března 1945 velel SS-Oberführer Fritz Klingenberg 17. divizi pancéřových granátníků SS Götz von Berlichingen a jako její velitel padl blízko Herxheimu.
Hausserův sbor u Charkova byl složen z divizí Leibstandarte SS Adolf Hitler, Das Reich a Totenkopf, přitom jen Leibstandarte a Das Reich se účastnily tažení v Jugoslávii.
Klingenberg byl v Das Reich, kde jako SS-Hauptsturmführer úspěšně dobyl Bělehrad. Jeho úkolem bylo obsadit a zabezpečit cesty a mosty a čekat na příchod posil. Ovšem mosty byly zničeny ustupující jugoslávskou armádou – Bruno píše, že rozvodněným Dunajem. Německé tanky tedy potřebovaly k dalšímu postupu masivní podporu ženistů.
Následující text je převzat ze stránek
http://sweb.cz/freiwilligen/DOBROVOLNICI/hlavni.htm
… když uviděl za řekou Dunaj město Bělehrad, rozhodl se Klingenberg město obsadit, protože tam byl zmatek způsobený bombardováním. Klingenberg měl jen 24 hodin do dalšího hlášení nadřízeným a toto rozhodnutí mu vyneslo Rytířský kříž. Klingenberg uviděl šanci k průzkumu okolí města, když jeho muži odhalili motorový přívoz přes Dunaj – Bruno píše, že pomocí rybářských člůnů. Vzal s sebou poddůstojníka a dva vojáky a překročili řeku. Výlet byl nebezpečný, protože stále pršelo a sněžilo – tedy Dunaj byl asi opravdu rozvodněný.
Po přechodu řeky poslal Klingenberg dva muže zpět, aby převezli zbytek jednotky. Při další cestě narazil člun na překážku a začal se potápět. Tak zůstal Klingenberg na protějším břehu jen se šesti muži (Bruno píše, že jich bylo deset) a omezenými zásobami střeliva. Klingenberg a jeho muži pokračovali po hlavní silnici a potkali několik britských nákladních aut a autobusů obsazených jugoslávskými vojáky.
Zajali tato vozidla a vojáky spolu s německým turistou, který zde byl uvězněn. Klingenberg použil turistu jako překladatele. SS-mani pokračovali za pomoci zajatců a ukořistěných uniforem v cestě k dalším nepřátelským bodům. Po vstupu na předměstí se němečtí vojáci střetli dvakrát v přestřelkách s Jugoslávci. Po vítězném boji pronikli Němci do města, aniž by se setkali s odporem. Konečně dojeli do centra města se svými zajatci a německým turistou. Byli v srdci města a žádný z nich nebyl zraněn.
Vojáci SS žasli, že na ně ve městě nikdo nezaútočil. Občané chodili do obchodů jako by se nic nedělo. Klingenberg rozkázal svému poddůstojníkovi vyvěsit německou vlajku v 17:00, 12. dubna 1941. Svým mužům přikázal hlídkovat ve městě, aby občané měli dojem, že obsadili město. Po několika hodinách vyhledali Klingenberga starosta a jeho úředníci a ptali se ho, co chce. Klingenberg informoval starostu, že je velitelem kontrolního týmu několika SS tankových divizí. Klingenberg prohlásil, že nemá rádio, aby informoval Luftwaffe, že se město vzdalo, aby ukončilo bombardování a též, aby tanky ušetřily město při útoku. Starosta neprohlédl lest a vyhlásil kapitulaci města. Jugoslávská armáda a policie souhlasila se složením zbraní výměnou za to, že Němci nebudou pokračovat v dalším útoku.
Jugoslávští vojáci složili zbraně v centru města pod dohledem starosty. Klingenberg rozkázal těmto vojákům, nyní zajatcům, aby se ubytovali ve čtyřech hotelech a vyčkali příchodu německých jednotek. Klingenberg a jeho šest vojáků zajali 1300 nepřátel a město s 200 000 obyvateli bez výstřelu. Jugoslávští vojáci vně města, kteří nevěděli co se stalo a přijeli do města, byli svými nadřízenými vyzváni ke kapitulaci.
Klingenberg tak dobyl město se šesti muži. O den později v noci dorazily do města hlavní síly divize "Das Reich", očekávající těžké boje. Nevšímali si Klingenbergovi zprávy, protože ji považovali za nepřátelskou dezinformaci. Žasli, když našli Klingenberga a jeho muže v dobytém městě.

Klingenberg.