Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Vše, co patří do této zajímavé země
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16270
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Rase »

M.jpg

Civilně-vojenské vztahy v Číně

Pro komunistickou stranu bude obtížné podřídit si čínskou armádu a přeměnit ji na armádu světové třídy. V době, kdy se Čína jako velmoc potýká s nejvážnější finanční krizí, čelí také zásadní politické výzvě udržet si civilní nadvládu nad svou armádou. Prezident Si Ťin-pching se snaží zajistit, aby Lidová osvobozenecká armáda zůstala podřízena Komunistické straně Číny, zatímco transformuje institucionalizovanou autokracii v osobní diktaturu. Snaží se také přeměnit ČLOA na vojenskou sílu, která by Číně umožnila promítat svou moc na mezinárodní scénu. Je však nepravděpodobné, že by byl schopen obojího. Ve svém projevu na konferenci v Jen-nanu, která měla zajistit, aby ČLOA zůstala věrná Komunistické straně Číny, vyzval Si Ťin-pching k "hluboké reflexi" ze strany ozbrojených sil své země. "Hlaveň zbraně by měla být vždy v rukou těch, kteří jsou loajální ke straně," řekl Si Ťin-pching na první "vojensko-politické pracovní konferenci", kterou Peking za posledních deset let svolal. Varoval, že korupce, rozpad disciplíny a ideologické kolísání v generálním štábu ČLOA by mohly podkopat její úsilí vyvinout se v armádu schopnou postavit se Spojeným státům a jejich spojencům. Prezident nařídil velitelům LOA, aby vymýtili "půdu, která plodí korupci". Místo konání konference bylo výmluvné. Na přelomu 30. a 40. let 20. století byl Jen-an místem, kde Komunistická strana Číny obnovila armádu po porážce z rukou nacionalistů v první občanské válce (1927-1936). Mao Ce-tung strávil téměř 10 let přípravou ČLOA na druhou občanskou válku, která začala v roce 1945 a skončila založením Čínské lidové republiky o čtyři roky později. Podobná konference, kterou Si Ťin-pching uspořádal v roce 2014 – pouhé dva roky poté, co se stal prezidentem – se konala ve vysoce symbolickém jihovýchodním městě Ku-ťie, kde se v roce 1929 setkali vůdci Mao Ce-tunga a Komunistické strany Číny, aby diskutovali o tom, jak posílit ČLOA (tehdy známou jako Rudá armáda). Zde byla jako základní princip zavedena myšlenka "strana velí armádě".

Nadřazenost civilistů nad armádou má své kořeny v Maově názoru, že "politická moc vyrůstá z hlavně pušky", což je oblíbená fráze, kterou poprvé použil na zasedání Komunistické strany Číny v roce 1927. Někteří lidé tvrdí, že Mao dokázal spojit militantnost, rolnictvo a marxismus do úspěšné politické strategie. Historie však ukazuje, že získat moc jako revoluční hnutí je dvousečná zbraň. Aby se hnutí dostalo k moci, musí ovládnout povstalecké řemeslo, ale je obtížné vyvinout se z povstání ve vládnoucí řád, který dokáže zajistit vše, co vláda potřebuje. Pro Komunistickou stranu Číny to bylo obzvláště obtížné, protože musela transformovat své vojenské křídlo v instituci národní obrany, a tím i zachování režimu, aniž by jí byla dána příliš velká moc ke svržení státu. Jakmile byl režim nastolen, bylo třeba zajistit, aby se PLA stala profesionální armádou, a to ze dvou důvodů. První byl pro zachování režimu a také pro národní obranu. Za druhé, strana nechce ztratit kontrolu nad státem ve prospěch ozbrojených sil, jak se to stalo v tolika zemích s mocnými vojenskými institucemi.
Vojenské síly v každém státě, v němž dominují ideologické strany, představují pro civilní vládce potíže. Jsou-li ozbrojené síly řádně ovládány, jsou účinným nástrojem k ustavení silných autokracií doma a životně důležitými pro projekci moci za jejich hranicemi. Pokud se však vojenský establishment stane mocenským hráčem, může destabilizovat politický systém a ohrozit zájmy civilní elity. V mnoha ohledech je institucionální zpravodajství potřebné k řízení dobře promazané armády samo o sobě hrozbou pro civilní autokraty. V demokraciích jsou ozbrojené síly normativně a právně podřízeny voleným civilním vůdcům. V autokratických režimech však existuje mnohem méně vyhraněný řetězec velení. A to je problém v Číně, kde ideologie stírá hranici mezi důstojníkem a politikem. Oba jsou spojeni se stranou a sdílejí ideologii, takže neexistuje tak jemná dělba práce, zvláště když stát čelí odporu veřejnosti. Tak tomu bylo během masakru na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Studentské protesty se staly příliš velkými na to, aby je civilní orgány činné v trestním řízení zvládly, takže musela být povolána armáda a vyhlášeno stanné právo. Krize zdůraznila, jak se Komunistická strana Číny stala závislou na LOA, aby si udržela moc. Situace, jako je tato, vytvářejí prostor pro to, aby se armáda zapojila do politického rozhodování, zvláště když si důstojnický sbor uvědomí, že vládnoucí strana sama o sobě není schopna udržet kontrolu. Takže zatímco Komunistická strana Číny normálně nechce, aby se ČLOA angažovala v politice, potřebuje ji k obraně režimu, což s sebou nese neustálé ideologické podmiňování, jehož výsledkem je vysoce zpolitizovaná armáda.
To, že čínská ekonomika vyrostla tak rychle a tak rychle se dostala na globální výsluní, je důvodem, proč Komunistická strana Číny dokázala potlačit nepokoje a udržet si kontrolu nad ČLOA. Vedlejším produktem růstu však byla široce rozšířená korupce jak v Komunistické straně Číny, tak v ČLOA. Situace zůstávala zvládnutelná až do globální finanční krize v roce 2008, která ukončila dlouhou éru vysokých temp růstu. Právě za těchto okolností se Si Ťin-pching dostal k moci. Aby krizi zvládl, převedl Komunistickou stranu Číny a ČLOA pod svou osobní kontrolu. V éře po Maovi však byla Komunistická strana Číny úspěšná především proto, že se institucionalizovala do podoby státní byrokracie a odosobnila autokratický systém země. Od té doby, co Si Ťin-pching dostal Komunistickou stranu Číny pod svou osobní kontrolu, provádí čistky a restrukturalizaci ČLOA, protože ví, že pokud existuje nějaká instituce, která může zpochybnit jeho vládu, je to právě Čínská lidová osvobozenecká armáda. Jednoduše řečeno, stranu to podkopalo. Otázkou nyní je, zda se Čína dokáže vyhnout tomu, aby se stala stratokracií – vládou vojenských velitelů. Vojenské instituce v autokratických režimech mají sklon k averzi k riziku a spokojují se s podporou mocného vůdce. Pokud však vidí, že vůdce selhává při plnění funkcí státu, mohou se cítit nuceni zapojit se do rozhodovacího procesu. Koneckonců, muži a ženy z CHKO mají tendenci pocházet z mas a jsou si dobře vědomi ekonomických těžkostí své země. Si Ťin-pching tomu rozumí, a proto se snaží přetvořit CHKO podle svých představ. Si Ťin-pching však bude muset být opatrný, protože příliš mnoho změn zavedených pravidel hry může vést právě k výsledku, jemuž se snaží vyhnout. Čím více se bude snažit vnutit se politickému systému, tím pravděpodobněji bude čelit nátlaku. Tyto okolnosti nevěstí nic dobrého pro cíl Pekingu stát se hlavní vojenskou silou schopnou projektovat geopolitickou moc a stát se hrozivou výzvou pro alianční strukturu vedenou USA v západním Pacifiku.

Zdroj:
Geopolitical Futures - Autor: Kamran Bokhari, přeložil bheid na Discordu
https://geopoliticalfutures.com/civil-m ... xis-china/

1024px-thumbnail-4.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4648
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od seabee »

Opakování, matka moudrosti :D :
seabee píše: 28/6/2024, 19:21 Analýza stavu Čínské lidové armády a snahy o udržení vlivu ÚV KS Číny nad ní:
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4648
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od seabee »

Si Ťin-pchingův sen o modernizaci armády se rozpadl. Z vrchu dolů je prolezlá korupcí
Čínská armáda je bezpochyby kolos, se kterým není radno si zahrávat, pokud nemáte vojsko o podobné síle. Stejně jako každá jiná státní instituce kdekoliv po světě ale má i největší komunistická armáda své vady – podle nejnovějších zjištění americké stanice CNN se dotkla nejvyšších míst Lidově osvobozenecké armády (PLA) korupční kauza – a to velmi rozsáhlá. Může zabránit snu Si Ťin-pchinga o modernizaci armády do roku 2035.
Potvrdil to sám Peking s tím, že poté, co loni zmizeli z očí veřejnosti, byli dva bývalí ministři obrany vyšetřováni. Jde o velmi vážnou komplikaci ve chvíli, kdy se čínská armáda snaží prosadit jako jedna z nejmocnějších, a postavit se na velmocenském žebříčku vedle USA.
Autor: Jakub Jurek
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahran ... c6f2&ei=27
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16270
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Rase »

Rozsáhlé protikorupční čistky Pekingu stály místo a čest další vlivné muže Číny. Zrazený Si Ťin-pching nyní prosazuje přísnější kampaň o to urputněji. A to i za cenu toho, že oslabuje bojeschopnost země, míní odborníci. Celý článek v odkazu níže.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16270
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Rase »

Za poslední rok má Čína nového ministra obrany i zahraničí nebo generála jaderných sil. Ti původní, většinou vybraní přímo prezidentem Si Ťin-pchingem, zmizeli z veřejnosti bez vysvětlení, stejně jako se na scéně objevily jejich náhrady. "Čistky jako za Stalina" podle tchajwanského admirála ve výslužbě Lee Hsi-mina naznačují, že čínský prezident nevěří svým podřízeným. Analytik zdůrazňuje, že nikdo přesně neví, co se v nejužším vedení Pekingu děje.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/tc ... 47ab5f122/

2cf71ea90c63457f9e9b08b01ccb3bad.png
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16270
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Rase »

Čínské úvahy o rozpadu Ruska a válce s USA

"Bude Rusko schopno vést válku se Spojenými státy? Čína se musí připravit na nejhorší a udělat tři přípravy předem" - tak zní název příspěvku na čínském blogu s názvem "Řád velkého státu" (odkaz níže). Byl zveřejněn před několika dny a dává doporučení pro Čínu pro případ, že by Rusko bylo poraženo a zhroutilo se, kdyby Spojené státy přímo vstoupily do války na straně Ukrajiny proti Rusku. Je zřejmé, že publikace nevznikla náhodou. Čína posuzuje všechny možné scénáře, jak by se situace mohla vyvíjet, včetně možné porážky a rozpadu Ruska, a na všechny se připravuje. Na rozdíl od Západu, který se do značné míry řídí iracionálními obavami ohledně možného rozpadu Ruska, Čína se k této možnosti staví velmi pragmaticky a vyvíjí akční plány. Tyto úvahy jsou důležité, protože ukazují, že Čína zvažuje různé možnosti budoucích vztahů s Ruskem a Západem. Tři doporučení pro Čínu v této publikaci jsou následující:

1. Připravte se na možnou válku se Spojenými státy. "V současné době může Rusko pomoci Číně sdílet část tlaku ze strany USA, ale jakmile Rusko padne, Spojené státy budou moci soustředit veškerou svou energii na boj s Čínou," píše se v článku.

2. Zajistit neutralitu Evropy v této válce. Čína musí budovat své vztahy s evropskými zeměmi tak, aby "nejen přiměla tyto země postavit se na opačnou stranu než Spojené státy, ale zaručila, že poté, co Spojené státy oznámí válku Číně, zůstanou neutrální nebo alespoň nebudou příliš zasahovat. v čínsko-americkém konfliktu". Čína musí vycházet ze skutečnosti, že má obrovský potenciál pro spolupráci s Evropou a "žádný zásadní střet zájmů ani žádný geostrategický rozpor. Společný zájem stran výrazně převáží jejich rozdíly."

3. Revidujte svou politiku ohledně Ruska pro případ, že by se tam dostal k moci "proamerický" režim (nebo i kdyby o moc přišel "antiamerický" Putin). "Jakmile Rusko padne, Čína se bude muset zamyslet nad tím, jak se k Rusku chovat: může dojít k zásadním změnám v jejím nitru... Jakmile Rusko padne, bude pravděpodobně muset Putin odstoupit. V současné době, aby měla Rusko lepší kontrolu, Spojené Státy a Západ pravděpodobně podpoří proamerickou ruskou vládu a pak se Rusko může stát nepřítelem Číny, nikoli spojencem. V takovém případě bude Čína muset změnit svou politiku vůči Rusku a Číně pozemní hranici, jakmile se změní vnitřní vývoj Ruska drasticky, Čína bude muset umístit vojáky na čínsko-ruské hranici, aby nedovolila ruským vnitřním změnám ovlivnit Čínu," píše se v "Řádu velkého státu".

Je známou skutečností, že čínská média, která píší o podobných tématech, jsou silně cenzurována. Publikace tohoto druhu se pravděpodobně objevila poté, co to někdo nahoře povolil. V důsledku toho by to mohl být jakýsi "signál", který Peking považoval za vhodné zveřejnit. Signál má pravděpodobně demonstrovat, že Čína realisticky a střízlivě vyhodnotila situaci a je připravena na jakýkoli výsledek, včetně změny vedení v Rusku na "prozápadní" a možného rozpadu Ruska. Čína hraje svou vlastní geopolitickou hru, využívá Rusko, počítá s možnými americko-evropskými neshodami a využívá válku na Ukrajině k posílení svých vlastních pozic. To vše jsou důležité body pro budoucí rozhodnutí a strategii, které je třeba zvážit a poznamenat.

https://baijiahao.baidu.com/s?id=181948 ... der&for=pc

Výstřižekrereddd.JPG
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16270
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Rase »

Ještě zajímavý úvaha ruského autora ohledně rusko-čínských vztahů.

https://t.me/eratrends/671
Antiamerická fronta, ekonomická alternativa Západu, velký východní bratr... seznam pozitivních vlastností Číny by mohl pokračovat. Otázka však zní: naplnily se naše naděje, které jsme do asijského giganta vkládali a které byly nafouknuty až k prasknutí? Mysleli jsme si, že nám Peking pomáhá řešit naše obranné a bezpečnostní problémy, ale ve skutečnosti vše vypadá jinak. Číňané považují naši válku za součást své strategie oslabit Evropu a Ameriku na úkor Ruska, a proto uplatňují proti ruským chystaným krokům odstrašující taktiku, díky nimž Rusko vypadá jako "země jaderných teroristů". Taková záludná taktika na jedné straně diskredituje Kreml v očích národů globálního jihu a na druhé straně pomáhá ČLR konsolidovat je kolem sebe. Číňané by například sotva měli radost z posílení pozice Ruska v BRICS nebo z úspěchu Putinovy nadcházející cesty do Afriky.

Si Ťin-pchingův tým vidí v Rusku velký trh pro čínské spotřební zboží a samozřejmě také zdroj ultralevného ruského plynu, který od 1. ledna 2025 téměř ztratil přístup na trh EU. Nyní Gazpromu klesnou příjmy z prodeje, sníží se objem příspěvků do federálního rozpočtu, a tím se ztenčí tok finančních prostředků na pokračování speciální operace. Toto téma je pro úředníky v Kremlu, kteří během novoročních svátků zachovávají jakýsi „olympský klid“, poměrně nepříjemné. Naši čínští přátelé také neprojevují žádné "pohnutí", zřejmě čekají, až se k nim "někdo" doplazí po kolenou a oni ochotně začnou chlemtat plyn, který se už jaksi nemá kam dostat. Jakési bratrství "kočičí pracky."

V sázce není jen Millerovo obchodní impérium a geopolitické zájmy, ale i obyčejní lidé. Pokud budou asijské země i nadále očekávat, že budou kupovat naši ropu a plyn s velkými slevami, "éra levné elektřiny" na domácím trhu skončila. A v blízké budoucnosti se tarify pro obyvatelstvo dramaticky zvýší. Jak řekl náměstek ministra energetiky Grabčak, "nyní nemáme čas na špeky". Je to svízelná situace, protože Abcházie, kde došlo k protiruskému puči, nadále dostává zdarma humanitární dodávky elektřiny kvůli záchraně "těžebního průmyslu".

Vrátíme-li se k tématu Putinovy sázky na Čínu, je třeba zdůraznit její krach, protože ekonomika Říše středu se dostala do stavu hlubokého minima. Tisíce místních podniků jsou na pokraji bankrotu a stávající systém velení a řízení vedený rudými straníky pumpuje do obyvatelstva peníze, aby katastrofální situaci zakryl. Pokud celá tato mašinérie vybočí do propasti, pak po čínské lokomotivě vyletí z kolejí i ruské vagony. Tohle je takový ne právě dobrý začátek.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16270
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Rase »

Po deseti letech protikorupční kampaně pokračuje čínský vůdce Si Ťin-pching v čistkách v řadách armádních špiček. V první fázi odstranil vlivné generály z konkurenčních frakcí a nahradil je svými chráněnci. Teď se obrátil proti svým blízkým. Jedním z posledních zatčených je Siho dlouholetý spolupracovník, který měl na starosti dohled nad politickou loajalitou. Zdroj ČT24.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Raiden
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1079
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Raiden »

V těchto zemích zkrátka nemá nikdo nic jisté...
雷電
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16270
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Rase »

Vyšetřování vlivného čínského admirála

Čínské ministerstvo obrany koncem minulého roku oznámilo, že vyšetřuje pátého nejvyššího čínského vojenského činitele, admirála Miao Hua pro "závažné porušení disciplíny", což představuje poslední ze série vyšetřování započaté v létě 2023. V této sérii vyhazovů, která zdecimovala vedení raketových sil (spravujících čínské jaderné zbraně), byli smeteni dva předchozí ministři obrany. Zaměření na Hua, politruka z námořnictva, který v řadách Lidové osvobozenecké armády (ČLOA) udělal kariéru právě díky současnému čínskému vůdci, signalizuje rozšíření čistek na Siovy loajalisty. Jeho suspendování také znamenalo další prověrku člena Ústřední vojenské komise krátce po pádu bývalého ministra obrany Li Šang-fua, čímž vrcholný vojenský řídící orgán zůstal s dosud rekordním počtem neobsazených míst. ČLOA je zpolitizovanou silou v konečném důsledku kontrolovanou spíše Komunistickou stranou Číny než státem. Nejvyšším vojenským orgánem s přímou pravomocí nad ČLOA je Ústřední vojenská komise Komunistické strany Číny (ÚVK), jejímž předsedou je Si Ťin-pching a kde působil také právě sesazený admirál Hua. V rámci ÚVK byl Hua zodpovědný za povyšování vyšších důstojníků a především za zajišťování "ideologického souladu". Jeho předchůdce byl rovněž odvolán kvůli korupci, stejně jako dva předchozí ministři obrany – přičemž všechny tyto kádry si vybral sám nejvyšší tajemník Si. V prosinci strana nečekaně odhalila nového politického komisaře pozemních sil. Peking také náhle a bez vysvětlení vyloučil dva vojenské zákonodárce z parlamentu a čistka klíčového stranického personálu ve vyšších patrech národního obranného establishmentu nevykazuje žádné známky konce. Tyto případy ukazují: Nejvyšší tajemník nemá v ozbrojené síly stoprocentní důvěru a je nadále frustrován spolehlivostí, ať už politickou nebo odbornou, těch, které sám jmenoval do ÚVK.

https://www.scmp.com/news/china/militar ... affect-pla
https://edition.cnn.com/2024/12/15/chin ... index.html
https://www.armadninoviny.cz/diktatorsk ... rmadu.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Miao_Hua

292506aa-177a-4349-a821-d0e0636215f1_9d62b357.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Raiden
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1079
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Raiden »

Tak mě napadá, že si tu armádu po personální stránce sami rozvrátí skoro jako Stalin tu svou před WWII...
雷電
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 14111
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Civilně-vojenské vztahy v Siově Číně

Příspěvek od Zemakt »

Ano, také mne ta paralela napadla.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Čína (ČLR)“