Jižní Osetie 2008

Konflikty a války po roce 1945 - Izrael, Korea, Vietnam...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Názor

Příspěvek od Pátrač »

Zajímavý názoz od bývalého prezidenta to bezesporu je. Ale jeho argument že NATO je jediní možnost pro Gruzii a opírat ho o to že když Rusko napadlo Gruzii může příště napdnout Polsko nebo Českou republiku mi připadá nějak mimo.

Zajímavé je že jmenoval pouze země které jsou s Ruskem v jakémsi sporu o protiraketové obraně na jejich územích. Jako by je chtěl na dálku varovat.

Na druhozu stranu jako bývalý ministr zahraničních věcí SSSR má politický podíl na Afganistanu a to by mu měl někdo jemně připomenout.

Argument s Polskem a ČR je nesmyslný. Aby mohlo Rusko napadnou nás muselo by přes několik zemí a to je nereálné. Poláky lze napadnou přímo z moře ale to mi připadá stejně pitomé. Rusové jsou občas magoři ale takto blbí nejsou ani oni. My a Poláci totiž v NATO už jsme a Rusové to zcela jistě vědí.

Jinak je ten rozhovor korektní a sympaticky loajální k vlastní zemi i člověku který ho zbavil moci.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

jaromír dolanský píše:Pohled z jiného úhlu. I když vím, že u několika lidí tady asi narazím. Ale to je pluralita názorů. REFLEX http://www.reflex.cz/Clanek33370.html
Nenarazíš, ale autor zjevně je mimo:
A co genocida jako důvod k zásahu odpovědné velmoci? Lidská tragédie je nevhodná záminka k jízlivosti, jenže čísla neznají stud: Rusko zatím dokázalo předložit ostatky pouhých čtyř desítek lidí. Je-li toto genocida, pak je opravdu hodně skromná.
Autor zjevně nezná ani jednání ICTY, která za genocidu považuje i násilné vyhánění z domovů. Kolik že to uprchlíků uteklo Kodorským tunelem?
Osobně jsem zhnusen autorovým cynismem (AUTOR PRACUJE V RFE/RL - je na pováženou, když se ani nepodepíše) nad zbytečně zmařenými životy civilních osob. Čtyřicet lidí není žádné číslo.

I když ICTY má velmi zajímavé rozsudky (zkráceně - sedí v podstatě jen Srbové, ostatním se nepodařilo nic dokázat):
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/cl ... ?id=609836
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/cl ... ?id=601490

Pro ostatní, mám tu výborný článek o tom, jak lidská psychika ovlivňuje lidské rozhodování pomoci a proč vídáme v médiích především malé děti s vyplašenýma očima žádajícími finanční pomoc na různé "humanitární projekty" nebo na různých plakátech.
http://www.osel.cz/index.php?clanek=2476
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Mimochodem...hledal jsem to už jinde, ale buď blbě nebo to není...kolik je cca asi obětí onoho bombardování Činkvali? Těch 2000 už neplatí, zřejmě to spadlo na 130. V diskusích se bohužel mnohdy stále operuje s 2000.

Jinak bych rád jen tak pro srovnání připomenul důvody zásahu Israele v Libanonu :wink:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

To Rosomak : díky za poslední odkaz, je to zajímavé..........
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Páni, touto cestou chcem poprosiť moderátora tohto fóra, k presunu posledných príspevkov do témy "politická situácia v JO" - samozrejme názov som poplietol, ale každému je jasné , že do "toho politického".





PříspěvekZaslal: 21/8/2008, 22:50 Předmět:
http://www.ceskenoviny.cz/svet/index_vi ... id=329430-
zajímavý názor býv. gruzinského prezidenta,
Tu musím súhlasiť s Pátračom. Je nehorázne, aby sa bývalý komunistický pohlavár ZSSR, vôbec v tomto smere nejako ozýval. Nemá ani najmenšie morálne právo.

Táto pasáž hovorí úplne za všetko :

"Sám Ševardnadze se v roce 1993 neúspěšně pokusil o opětné nabytí kontroly nad Abcházií. V tehdejším ozbrojeném konfliktu zemřely desítky tisíc lidí."

""Gruzie byla přes 200 let ruskou kolonií. Ale teď jsme v 21. století, doba kolonií je pryč. Gruzie teď má silnou podporu vnějšího světa,"


Tu si dovolím ešte jednu poznámočku. V období ZSSR, bolo do Gruzínska, ako relatívne zaostalej poľnohospodárskej zväzovej republiky, posielané veľké množstvo prostriedkov, za účelom spriemyselnenia krajiny, zvýšenia vzdelanostnej úrovne, ... jednoducho jej pozdvihnutia. No a najväčšia ťarcha tejto pomoci bola na Rusku, ktoré spätne za to dostávalo, obrazne povedané len "Gruziňák". Teraz v období trhového hospodárstva, sú naivný ak si myslia, že bude zase do nich niekto nezištne liať peniaze. Dobré ráno Gruzínsko.

Tento článok je napísaný 20 ročným študentom žurnalistiky? Taký to novinár by mal dosť po rukách pravítkom za to čo nenapísal, za to čo napísal a ako to napísal. No a moja obľúbená Peťa Procházková v závere. Som mierny človek, ale táto pani by mala páliť tam odkiaľ pred 36 rokmi prišla.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Stahováni ruských vojsk z území Gruzie.
............."Některé z nich jsou v gruzínském vnitrozemí za hranicemi separatistických regionů". ............
http://www.novinky.cz/clanek/147833-rus ... zdeji.html A Robo
V období ZSSR, bolo do Gruzínska, ako relatívne zaostalej poľnohospodárskej zväzovej republiky, posielané veľké množstvo prostriedkov, za účelom spriemyselnenia krajiny, zvýšenia vzdelanostnej úrovne, ... jednoducho jej pozdvihnutia.
nepřipomíná ti to tak trochu Slovensko od roku 1918 tak do 70 tých let ? Abych byl spravedlivý.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

A Robo
citace: ‹ Zvolit ›
V období ZSSR, bolo do Gruzínska, ako relatívne zaostalej poľnohospodárskej zväzovej republiky, posielané veľké množstvo prostriedkov, za účelom spriemyselnenia krajiny, zvýšenia vzdelanostnej úrovne, ... jednoducho jej pozdvihnutia.

nepřipomíná ti to tak trochu Slovensko od roku 1918 tak do 70 tých let ? Abych byl spravedlivý.
Napriek tomu, že to bola poznámka mimo, O.K.

Máš pravdu. Preto by som nikdy a samozrejme nie len preto, na ČR slovne ani nijak neútočil a určite by som nepovedal, že sme boli Českou kolóniou, lebo ku kolóniám sa kolonizujúce krajiny správajú úplne inakšie. Je síce na Slovensku pár ľudí, čo si to myslia, ale to je len ich zadubenosť a neznalosť. Preto sa na takto "tliapajúcich" Gruzíncov, na adresu Ruska, pozerám ako na tých zadubencov na Slovensku.




A teraz k veci:

Pred chvíľou sa v Slov. rozhlase vyjadroval Ruský veľvyslanec pri NATO, k téme ukončenia vzájomnej spolupráce RF-NATO.
Ukončenie spolupráce sa má týkať iba vzájomných vojenských cvičení. Nedotýka sa to spolupráce pri boji proti pašovaniu heroínu z Afganistanu, pri vývoji PRO, v boji proti terorizmu atď.. Čo z toho vyplýva, že zase len "búrka v nočníku" a ide sa ďalej po starom. Tých spoločných cvičení nebolo tak veľa a išlo skôr len o propagačné akcie, ku ktorím sa za chcíľu zase vrátia.
Ďalšia správa bola o pokračujúcom sťahovaní Ruských vojisk. Gori by už malo byť bez vojakov.

úprava: vymazanie viac menej súkromnej správy pre Jaromíra.
Naposledy upravil(a) rabo dne 22/8/2008, 16:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

OK, OK nic osobního a nic ve zlém. A omlouvám se, že jsem Ti zkomolil jméno :D
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Paráda, jsem neskonale vděčný za to, co se tu všechno vyjevilo a jinde to není (namátkou Vostok, Iskander, 130 mrtvých místo 2000 [je to nějak potvrzeno?] a i to s tou spoluprácí v NATO) a děkuji všem shromažďovatelům, že díky nim mám pořád přehled, ikdyž nemám televizi (a navíc lepší, než v TV)
Uživatelský avatar
burkut
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 1/8/2007, 18:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od burkut »

Nevíte někdo, jestli Rusové v konfliktu nasadili tank T-90 nebo T-80?
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

cover:

Těch 133 je potvrzeno, je to údaj Ruské prokuratury, kde se někdo živí na soupisu. Řek to ve středu předseda komise, při prokuratuře, která se tím živí, nejakej Boris Salmaksov. Zároveň uvdel, že nejde o číslo definitivní, jde o číslo mrtvých, které se podařilo identifikovat, přiřadit jméno a potvrdit. Neuvedl ale žádnej odhad atp.

K témuž dni představitelé JO tvrdí 1492 mrtvých "civilních obyvatel". To je bez upřesnění o počtu vojáků atd.


Když sem tak bloumal, tak sem narazil na počet mrtvých na straně Gruzie.
Také k 20.8.08.
Zranení 1469 (446 je v léčení)
Mrtví 215 (13 MV- policie, 133 MO, 96 civilů), také ale asi nejde o kompletní seznam, je 70 nezvěstných.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
mepu
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 22/8/2008, 22:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od mepu »

Zdravim Palbaky, jsem tu novej ale sleduju Palbu asi uz dva roky.
A ted k tematu.
Nasel jsem video sestreleni pruzkumneho Tu-22M3R u Gori, sice se to stalo odhaduju ve vysce tak kolem 6-8km takze typ z toho neurcime urcite ale podle me to bude opravdu to sundane Tu-22M3R

http://www.liveleak.com/view?i=54f_1219375804
Naposledy upravil(a) mepu dne 22/8/2008, 22:30, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
mepu
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 22/8/2008, 22:01
Bydliště: Brno

Příspěvek od mepu »

burkut píše:Nevíte někdo, jestli Rusové v konfliktu nasadili tank T-90 nebo T-80?
Druhy nebo treti den konfliktu jsem videl video s nasazenyma T-90 na TV stanici Vseti24 ale slehla se po nem zem, zkusim to nejak dohledat.
Obrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Nasel jsem video sestreleni pruzkumneho Tu-22M3R u Gori, sice se to stalo odhaduju ve vysce tak kolem 6-8km takze typ z toho neurcime urcite ale podle me to bude opravdu to sundane Tu-22M3R
http://www.liveleak.com/view?i=54f_1219375804
Jenže z takové vzdálenosti to může být cokoli od La-17R po ( opravdu ) Tu-22...

Pár fotek:
Obrázek


Obrázek


Obrázek

Že by nejnovější APC.... :D
Obrázek

To bych nečekal, že jich mají ( měli ) tolik...
Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Rozbor konfliktu z vojenského hlediska vyšel dnes v IDnes.
Zde je odkaz : http://zpravy.idnes.cz/analyza-nepripra ... ranicni_jw
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

http://www.kp.ru/daily/24150.4/366391/
Co na to říkáte? Nechce se mi věřite, že by byli gruzijci až tak neskonale neschopní a že by jim USA opravdu něco takového svěřily a pak se o to nepostaraly.

Skoro mi to připomíná takové ty scénáře ze špionážních filmů, kdy jedna strana nechá druhou, aby jí "padly do rukou" zavádějící kódy apod - navíc i Gruzii muselo být jasné, že tam mají Rusové dokonalý přehled ze vzduchu.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

No, pokud je to pravda, a proč by nebyla, tak vyjádřit se k tomu slušnými výrazy asi nelze.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Novio*
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 13/4/2008, 13:47
Bydliště: Vsetín - CZ

Příspěvek od Novio* »

cover72 píše:http://www.kp.ru/daily/24150.4/366391/
Co na to říkáte? Nechce se mi věřite, že by byli gruzijci až tak neskonale neschopní a že by jim USA opravdu něco takového svěřily a pak se o to nepostaraly.

Skoro mi to připomíná takové ty scénáře ze špionážních filmů, kdy jedna strana nechá druhou, aby jí "padly do rukou" zavádějící kódy apod - navíc i Gruzii muselo být jasné, že tam mají Rusové dokonalý přehled ze vzduchu.
Tak to je vskutku zajímavé čtení, jen jsem se tam nikde nedočetl, jestli tam byli nějací mrtví, či jen zajatí. Příjde mi pravděpodobné, že mohli být "zaplaceni" - přeci jen podpora prezidenta v armádě určitě není 100%, podobně jako u obyvatel a v Gruzii určitě působí Ruští agenti. Pokud se nesympatie k současnému konfliktu podpoří nějakým tím dolarem, tak proč se nenechat zajmout i s touhle technikou. Mimo tu ztrátu techniky taky utrpí důvěra obyvatelstva ve schopnosti gruzínské armády a ve spolupráci se západem - a to se určitě vyplatí. Ale je to jen můj amatérský dojem po přečtení tohoto jednoho článku.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

cover72 píše:http://www.kp.ru/daily/24150.4/366391/
Co na to říkáte? Nechce se mi věřite, že by byli gruzijci až tak neskonale neschopní a že by jim USA opravdu něco takového svěřily a pak se o to nepostaraly.
Já bych to bral s velkou reservou....
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Události a konflikty po roce 1945“