
Ha-40 aneb DB 601 A po japonsku
Japonské letectvo bylo v leteckých motorech orientováno převážně na hvězdicové vzduchem chlazené. Důvodem byla jejich menší zranitelnosti a náročnost na údržbu. Jedinou větší vyjjímkou v tomto trendu byla firma Kawasaki, snažící se již dlouho před válkou přesvědčit armádní letectvo o výhodách řadových motorů. Podařilo se jí je uplatnit např. u stíhače Ki-10 a lehkého bombardéru Ki-32 (ZDE). Hlavním důvodem "řadovosti" Kawasaki byl Dr Richard Voght, který zde od poloviny dvacátých let zastával post šéfkonstruktéra. Jeho asistent Takeo Doi, který se stal po jeho odchodu šéfkonstruktérem firmy, byl díky tomu nejen seznámen s výhodami řadových motorů, ale také dobře informován o stavu německého motorářského výzkumu. Proto koncem třicátých let přesvědčil firmu, aby usilovala o získání licence na DB 601. Zástupcům společnosti se následně podařilo přesvědčit Rikugun Koku Hombu (generální štáb armádního letectva) o výhodách užití řadových motorů u výkonných stíhacích letadel, což mohli doložit množstvím příkladů z Evropy. Proto již v únoru 1940, ještě než byla licence na DB 601 dojednána, získala Kawasaki objednávku na stavbu prototypů dvou stíhacích letounů jím poháněných. Šlo o přepadový stíhač Ki-60 (konkurent Nakajimy Ki-44 (ZDE)) a universálnější Ki-61.
V dubnu 1940 získala Kawasaki licenční práva na výrobu DB 601 Aa o výkonu 864 kW / 1175 PS včetně několika vzorových motorů. Pro výrobu byl určen závod v Akashi. Podle ne zcela ověřených informací Japonci provedli odlehčení motoru o cca 30 kg. V oboru řadových motorů nezkušení konstruktéři však tímto zásahem výrazně snížili životnost. Ha-40 vážil 640 kg. První motor, určený pro státní zkoušky, byl hotov v červenci 1941. Zkoušky probíhaly od října a koncem roku byl přijat jako motor typ 2 neboli Ha-40.
Ki-60
V roce 1938 vydalo armádní letectvo specifikace na nový stíhací letoun. Požadavky byly velice přísné a velice "nejaponské": stroj měl dosahovat maximální rychlosti nejméně 600 km/h v 4000 m, kam měl nastoupat do 4 minut. Měl disponovat mohutnou palebnou silou. Obratnost, u japonských stíhačů vždy preferovaná na prvním místě, byla odsunuta do pozadí! Důvodem těchto požadavků byla pečlivá studie probíhajících konfliktů, zahraničních stíhačů nové generace a budoucích hrozeb (zvláště nové těžké bombardéry), která přivedla Japonce k nepříjemnému zjištění, že jejich stíhací škola, kdy byla preferována maximální obratnost nad téměř vším ostatním, je překonána a že teprve vyvíjený armádní stíhací letoun Nakajima Ki-43 (ZDE) je z pohledu bojů v Evropě již zastaralý: pomalý, slabě vyzbrojený, příliš křehký...
Vývoj Ki-60 vedl Takeo Doi se svým asistentem Shinem Owadou. Vznikl naprosto "nejaponsky" vyhlížející stroj. Je možné, že byl při vývoji použity tři stroje Heinkel He 100 D-0, zakoupené v roce 1940, nicméně vliv byl maximálně okrajový, šlo o svébytnou konstrukci. Údajně se počítalo s výzbrojí dvou kulometů Ho-103 ráže 12,7 mm v trupu a dvou německých kanonů MG 151/20 ráže 20 mm v křídle. Použití MG 151/20 považuji za velmi nepravděpodobné, není mi známa jediná fotografie toto prokazující. Jak bylo zvykem byly objednány tři prototypy. Všechny byly poháněny originálními německými DB 601. První byl zalétán v březnu 1941 a rychle si získal velkou kritiku především pro nezvykle vysokou přistávací rychlost, vyplývající z vysokého (pro Japonce) plošného zatížení přes 180 kg/m². Což o to, tohle bylo spíše o zvyku, ale bohužel výkony byly daleko za očekáváním s maximální rychlostí pouze 550 km/h místo očekávaných 600 km/h, vysloveně mizerná byla ovladatelnost, přirovnávaná k bombardérům! Druhý a třetí prototyp měl upravené křídlo s nosnou plochou o 0,3 m² větší, lepší aerodynamiku krytu motoru a odlehčenou konstrukci. Podařilo se zlepšit ovladatelnost, trochu i start a přistání, ale na víc než 570 km/h se stroje nedostaly, také stoupavost byla slabá. Vzhledem k pokrokům s Ki-44 koncem roku 1941 byl další vývoj ukončen.


Ki-61
Vývoj tohoto stroje nebyl původně prioritní, to se však změnilo po zklamání z Ki-60. V polovině prosince 1941 byl hotov první prototyp, postavený v Kagamigahaře. Již první zkoušky ukázaly, že propadák s Ki-60 se naštěstí opakovat nebude. Maximální rychlost byla okolo 590 km/h v 5000 m. Výzbroj tvořily dva kulomety Ho-103 nad motorem, v křídle pak byly dva kulomety typ 89 ráže 7,69 mm. Letoun dostal vybavení v té době u japonských stíhaček naprosto nové, především pancéřové pláty o síle 13 mm za hlavou a sedačkou pilota a ochranné obaly nádrží o objemu 550 l (170 l v trupu a 2 x 190 l v centroplánu).

Začátkem roku 1942 byly postaveny další 2 prototypy a 8 předsériových strojů, které se podílely na zkouškách trvajících do léta a prováděných továrními i armádními piloty. Byla prováděna srovnávání s Ki-43 a Ki-44, s dovezenými Bf 109 E a také s kořistními P-40 E a LaGG-3 (kde ho vzali?). Celkově byl Ki-61 hodnocen velmi dobře, velké problémy však dělaly motory, několik strojů bylo kvůli jejich poruchám zničeno.
Přesto však byl stroj shledán natolik nadějným, že Kawasaki začal připravovat výrobu ještě než byly zkoušky dokončeny. Proto také mohl být již v srpnu 1942 vyroben první sériový, plně vybavený letoun.
Ki-61 I Koh a Otsu
Letoun prvního provedení, oficiálně označený typ 3 model 1A neboli Ki-61 I Koh, se nijak významně nelišil od prototypů. Největší změnou bylo přidání malých okének pod čelním štítkem kabiny (podobných jako u Bf 109 B-F). Pod křídelní závěsníky bylo možno instalovat dvě přídavné nádrže o objemu 200 l nebo dvě 250 kg pumy. Další variantou byl typ 3 model 1B neboli Ki-61 I Otsu, který byl vyráběn souběžně s modelem 1A. Odlišností byla křídelní výzbroj, kde byly místo kulometů typ 89 instalovány další dva Ho-103, což zapříčinilo nárůst hmotnosti o celých 170 kg. Ostruhové kolo nebylo, vzhledem k poruchovosti, zatažitelné (zda toto platilo pro všechny Otsu a také pro některé Koh nemohu bohužel 100 % doložit). Výroba modelu 1A skončila v červenci 1944, modelu 1B již v dubnu 1944. Vzniklo 1380 kusů. Nový letoun se v bojích ukázal být dosti účinným, bohužel jej však stále provázela velká poruchovost motorů. Také absence prachového filtru na vztupu vzduchu ke kompresoru zapříčinila mnohou havárií. Vázla i samotná výroba motorů, často musely hotové draky na jejich dodání značnou dobu čekat.

V boji s bombardéry se ukázalo, že ani výzbroj Ki-61, na tehdejší japonské armádní letectvo jinak velmi silná, není dostatečná. Požadována byla montáž kanonů. Kawasaki připravoval novou versi s dvojicí kanonů Ho-5 ráže 20 mm instalovanou v trupu místo kulometů. Vývoj kanonu však měl zpoždění. Řešení se však našlo, když v srpnu 1943 přepravila ponorka z Německa cca 800 kusů kanonu MG 151/20 včetně munice. Tyto kanony byly instalovány do křídla a to údajně i do již vyrobených strojů Ki-61 I Otsu u bojových jednotek, což měly provádět vybrané skupiny mechaniků, vysílané firmou Kawasaki. Instalace si vyžádala místní zpevnění konstrukce křídla a instalaci kapkovitých krytek závěrů. Není bohužel jasné, kolik přesně vzniklo takto přezbrojených letounů a zda se ve skutečnosti nejednalo o model 1C (viz. dále).
Od října 1942 do konce roku 1943 byl zkoušen jeden Ki-61 I Koh vybavený povrchovým výparníkovým chlazením o ploše 14 m² umístěným v křídle. Na úrovni náběžné hrany křídla byl pod trupem umístěn pouze malý zatažitelný chladič oleje. Díky lepší aerodynamice stoupla maximální rychlost na 630 km/h. Výsledky zkoušek byly využity při vývoji Ki-64 (ZDE). Jiný stroj byl v zimě 1943-44 zkoušen s lyžovým podvozkem.

Ki-61 I Kai Hei
Problémy s údržbou letounů v polních podmínkách vedly k stavbě prototypu nové verse, jež začala vznikat na podzim 1943. Změnou byla především oddělitelná zadní část trupu, což umožňovalo podstatně lepší přístup při údržbě a opravách. Výzbroj tvořily kulomety Ho-103 v trupu a kanony MG 151/20 v křídle. Výroba stroje, označeného typ 3 model 1C neboli Ki-61 I Kai Hei, začala koncem roku 1943 a do konce léta 1944 dala 400 kusů.

Ki-61 Kai Tei
U následující varianty, označené typ 3 model 1D neboli Ki-61 I Kai Tei, se konečně podařilo realizovat dlouho plánovanou modernizaci výzbroje, tedy montáž dvou kanonů Ho-5 ráže 20 mm do trupu místo kulometů Ho-103. S tím souviselo posunutí motoru o 20 cm dopředu pro získání prostoru k jejich instalaci. V křídle byla dvojice kulometů Ho-103. Z dalších změn jmenujme úpravy olejového systému a instalaci 95 l nádrže za kokpit. Výroba se rozběhla v lednu 1944 a do ledna 1945 dala 1274 (1358 ?) kusů.

Ki-61 II
Nedlouho po rozběhu sériové výroby motoru Ha-40 bylo také započato s vývojem jeho výkonnější varianty, označené Ha-140. Vyššího výkonu bylo dosaženo zvýšením plnícího tlaku, vyšším stupněm komprese (z 6,9 na 7,2), vstřikem směsi vody a metanolu do válců a vyššími otáčkami. Hmotnost motoru byla 720 kg. První zkoušky začaly začátkem roku 1943 a přinesly nadějné výsledky, když bylo dosaženo výkonu až 1118 kW, zároveň však byly provázeny řadou poruch, zapříčiněných jak špatnou kvalitou, tak i chybami konstrukce danými malou zkušeností japonských motorářů s řadovými motory.
Pro tento nový motor Takeo Doi také vyvíjel novou variantu, označenou typ 3 model 2 neboli Ki-61 II. Výrazně změněno bylo křídlo se štíhlejším profilem a zvětšenou nosnou plochou. Z důvodu montáže většího motoru byla příď prodloužena o 22 cm. Dále byl zvětšen vstup vzduchu do kompresoru, zvětšena SOP (není jisté zda k tomu nedošlo později), upraven překryt kabiny a za ní umístěna nádrž o objemu 100 l pro směs vody a metanolu, vstřikované do válců motoru pro zvýšení výkonu. Výzbroj byla identická s Ki-61 I Kai Tei. První prototyp byl dokončen v srpnu 1943, ale z důvodu problémů s vývojem motoru jej dostal až v prosinci. Je však možné, že byl zpočátku zkoušen s Ha-40. Zkoušky přinesly zklamání, sice bylo dosaženo rychlosti až 650 km/h, ale v porovnání s modelem 1 došlo k výraznému zhoršení ovladatelnosti, vibracím ocasních ploch při vyšších rychlostech a dokonce deformacím křídla! Celkem vzniklo do ledna 1944 8 prototypů. Jelikož se však problémy nedařilo odstranit, došlo poté k přepracování stroje s tím, že se křídlo se vrátilo k standardu modelu 1. V dubnu 1944 byl hotov první takto upravený stroj, označený typ 3 model 2 Kai neboli Ki-61 II Kai. Při zkouškách bylo zaznamenáno výrazné zlepšení ve všech směrech, přičemž maximální rychlost stoupla na až 685 km/h v 8500 m. Vzhledem k neustávajícím problémům s motorem však bylo nakonec nutno omezit některé jeho parametry (pp. maximální plnící tlak ?), aby s ním byl letoun vůbec schopen bojového nasazení. To bohužel snížilo maximální rychlost na 610 km/h v 6000 m.
V září 1944 se rozjela výroba v provedení typ 3 model 2 Kai A neboli Ki-61 II Kai Koh, výzbrojí odpovídající Ki-61 I Kai Tei. Nejprve vzniklo celých 30 předsériových strojů, zjevně byla ještě potřeba doladění. Výroba Ha-140 vázla, do konce roku 1944 bylo vyrobeno 208 draků, ale pouze 110 motorů! Kvalita byla tristní, mnohdy bylo nutno motory vracet. Celkem bylo vyrobeno 374 draků sériových Ki-61 II Kai Koh, ale motory nakonec dostalo jen 99 z nich. Třetina z těchto kompletních strojů byla ještě v závodě zničena při bombardování 19. 1. 1945. A aby toho nebylo málo, byla bombardována také motorárna v Akaši (19. 1. 1945) a tím výroba Ha-140 úplně zastavena.


Některé prameny se zmiňují o versi typ 3 model 2 Kai B čili Ki-61 II Kai Otsu, lišící se výzbrojí, tvořenou čtyřmi kanonu Ho-5, ale jeji existenci nic nepotvrzuje, stejně jako existenci strojů s kanony Ho-155 ráže 30 mm.
Ki-61 III
Tato varianta, označená typ 3 model 3, vznikla úpravou modelu 2 Kai. Upraven byl hřbet trupu, aby byla možná instalace kapkovité kabiny. Výhled směrem dozadu byl dlouhou dobu u Ki-61 velmi kritizován. Není jasné, kolik strojů vzniklo, bylo to však jen velmi malé množství.
Ki-100
Vznik tohoto stroje je úzce spjat s neúspěchem motoru Ha-140. Jeho výroba mimoto naprosto nestíhala, v Kagamigahaře se hromadily hotové draky Ki-61 II Kai, ale chyběly motory.
Velení armádního letectva si tyto problémy uvědomovalo a požadovalo upravit Ki-61 II Kai pro jiný motor. 24. 10. 1944 bylo Kawasaki navrženo upravit jej pro montáž hvězdicovitého motoru Mitsubishi Ha-112 II o výkonu 1120 kW. Tento motor patřil k velmi spolehlivým a byl vyráběn v dostatečném množstvích. V prosinci 1944 se započalo se stavbou tří prototypů na bázi draků Ki-61 II Kai. Při řešení jak spojit trup Ki-61 s motorem o podstatně větším průměru byly využity také poznatky ze studia dovezeného FW 190 A-5.
Když byla 19. 1. 1945 bombardováním motorárny v Akaši výroba Ha-140 zastavena, byla priorita přemotorování ještě zvýšena. Od 1. 2. 1945 začal být první prototyp, označený typ 5 neboli Ki-100, zkoušen. Postupně se přidaly další dva. Ukázalo se, že spojení draku Ki-61 II Kai s motorem Ha-112 II je povedené. Výrazně se zlepšila ovladatelnost a stoupavost, zde měl vliv hlavně pokles hmotnosti o 285 kg. Pouze rychlost byla nižší, pokles však nebyl ve srovnání s Ki-61 II Kai nijak hrozný a byl vyvážen nepoměrně vyšší spolehlivostí motoru. Při zkouškách byl stroj také srovnáván s ukořistěným P-51 B, výsledkem bylo, že má ve střetnutí s ním dobré šance, ale obzvláště v rychlosti velmi zaostával.

Ki-100 I Koh
První varianta, označená typ 5 model 1A. Jednalo se o přestavěné draky Ki-61 II Kai Koh. Na konci března 1945 bylo hotovo prvních 36 strojů, v dubnu 89, v květnu 131 a v červnu 18. Výzbroj byla jako u Ki-61 II Kai, u jednotek však byly kulomety často demontovány pro snížení hmotnosti a tím zlepšení stoupavosti a dostupu.

Ki-100 I Otsu
Jelikož se improvizovaná přestavba ukázala být značně povedenou, byla zahájena i výroba nových strojů, přímo stavěných jako Ki-100. Toto provedení se lišilo překrytem kabiny, upraveným podle vzoru Ki-61 III. Jako typ 5 model 1B byl vyráběn od června 1945. Mimo Kagamigahary byly vyráběny také v Ichinomě, celkem vzniklo 118 letounů. Některé zdroje ovšem udávají, že Otsu byly stroje s výzbrojí již z výroby redukovanou na dva kanony v trupu.

Ki-100 II
Výkony Ki-100 byly solidní, avšak ve výškách nad 7000 m vinou motoru klesaly. Byla proto vyvíjena varianta s motorem Ha-112 II Ru, což byl Ha-112 II vybavený turbokompresorem Ru-102. V květnu 1945 byl postaven prototyp označený typ 5 model 2, následovaly ještě dva. Turbokompresor byl umístěn za motorem, vstup vzduchu k němu byl v kořenu levé poloviny křídla, chladič oleje byl posunut napravo. Nárůst hmotnosti byl cca 175 kg. Výkony byly do 7000 m srovnatelné s Ki-100 I, výše se však výrazně zlepšily. Problémy byly s turbokompresorem, který dosahoval 20 - 25000 otáček při vysokých teplotách a vzhledem k nedostatku kvalitních materiálů byl značně nespolehlivý. U sériových strojů se počítalo s celodřevěnými ocasními plochami a dalšími úpravami, od září 1945 mělo být u Kawasaki vyráběno až 120 strojů měsíčně (což bylo naprosto nereálné) a další licenčně u Nakajimy.


HODNOCENÍ
Hodnotit Hiena je složité. Srovnání s mnoha soudobými stíhači z jiných zemí vyznívá pro Ki-61 dosti nelichotivě. Na vině byl jednoznačně motor Ha-40. Ten byl vysoce poruchový, ještě horší však bylo, že motor z konce 30. let poháněl stíhače zaváděného v druhé polovině roku 1942. Faktem však také je, že pro japonské piloty představoval i tak Hien podstatně hodnotnější zbraň než byl standardní Ki-43. Ve srovnání s prakticky souběžně zavádeným Ki-43 II Koh byl o cca 70 km/h rychlejší, s prakticky dvojnásobnou palebnou sílou už u první verse, solidní pasivní ochranou, pevnější konstrukcí a všeobecně vhodnějšími vlastnosti pro boj se stroji euroamerické koncepce. Kritiku by si málem zasloužil snad jen špatný výhled z kabiny, nebýt onoho nešťastného motoru Ha-40.
Samotný drak Ki-61 byl ovšem povedený, což prokázal Ki-61 II Kai, již poháněný dostatečně výkonným motorem Ha-140. Ten byl ale bohužel ve stavu neumožňujícím nasazení. Poté, co byla omezením některých jeho parametrů získána alespoň trochu přijatelná spolehlivost (v souvislosti s tímto motorem je to hodně nevhodné slovo), výkony letounu poklesly natolik, že opět dosti výrazně zaostával za potřebami.
Vyřešení spolehlivosti pohonu přinesl paradoxně Ki-100, vzniklý z nouze jako rychlá improvisace. Ten byl velmi oblíben pro výtečnou ovladatelnost, obratnost a dobrou stoupavost, jedinou větší slabinou byla maximální rychlost pouze na úrovni Ki-61 I, což byl ovšem v roce 1945 zápor dosti podstatný.
TECHNICKÉ ÚDAJE (Ki-60 (druhý prototyp) / Ki-61 I Koh / Ki-61 I Kai Tei / Ki-61 II Kai Koh / Ki-100 I Koh)
ROZMĚRY
Rozpětí: 10,05 m / 12 m
Délka: 8,47 m / 8,74 m / 8,94 m / 9,156 m / 8082 m
Výška: 3,7 m / 3,7 m / 3,7 m / 3,75 m / 3,75 m
Nosná plocha: 16,2 m² / 22 m²
HMOTNOST
Prázdná: 2150 kg / 2210 kg / 2630 kg / 2855 kg / 2525 kg
Vzletová: 2750 kg / 2950 kg / 3595 kg kg / 3780 kg / 3495 kg
Maximální: - / 3250 kg / kg / 3830 kg / - kg
VÝKONY
Max. Rychlost: 560 km/h / 590 km/h (v 5000 m) / 560 km/h (v 5000 m) / 610 km/h (v 6000 m) / 580 km/h (v 6000 m)
Dostup: 10000 m / 11600 m / 11500 m / 11000 m / 11000 m
Dolet: 1000 km / 1100 km / 1800 km / 1600 km / 2200 km
ZDROJE aneb opsáno z:
Type 3 Hien, FAOW č. 17, Bunrin-Do 1989 (bohužel jen částečný amatérský překlad)
Type 5, FAOW č. 23, Bunrin-Do 1990 (bohužel jen částečný amatérský překlad)
Letadla Japonska 39-45 1.díl, J. Schmid, Fraus 1998
Ki-61, Ki-100, Profily letadel č. 4, M. Bílý, Modelpres 1992
Ki-61, Monografie Lotnicze č. 5, T. Januszewski & A. Jarski, AJ Press 1992