Zajímavé že NKÚ vydalo zprávu před měsícem dnes o tom někdo znovu vydal článek...
Nicméně obrana se k závěrům NKÚ vyjádřila.
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil zprávu o kontrole, která se zaměřila na nápravu nedostatků zjištěných v předchozích kontrolách na Ministerstvu obrany v letech 2018 a 2019. Některá opatření nebyla podle kontrolorů přijata nebo zcela splněna. Napravit některé nedostatky, které z předchozích kontrol NKÚ vyplývaly, nebylo ale podle Ministerstva obrany objektivně možné. A to kvůli následkům pandemie koronaviru i kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě. Po změně bezpečnostního prostředí muselo Ministerstvo obrany některé původní plány přehodnotit a důraz začal být kladen na jiné priority. Zároveň je zpráva NKÚ potvrzením dlouhodobého podfinancování Armády ČR, kdy není možné letité přehlížení financování obrany napravit během krátké doby. Kontrola byla zaměřena na období 2019 až 2023.
K jednotlivým výtkám NKÚ uvádíme upřesňující informace:
Peníze určené v letech 2019 až 2023 na výstroj nemohlo Ministerstvo obrany v odpovídající výši vyčerpat kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií Covid-19 a kvůli následným skokovým zvýšením inflace a cen energií. Tyto události ovlivnily dodavatelské řetězce a způsobily pomalejší čerpání vyčleněných peněz. Ministerstvo obrany na situaci reagovalo a snažilo se peníze využít v co nejvyšší míře u těch komodit, které byli dodavatelé v daném čase schopni dodat.
Spuštění Elektronického objednávání výstroje je naplánováno v pěti fázích. Zkušební provoz by měl být ukončen v březnu 2025. I jeho spuštění ovlivnila pandemie, kdy určení pracovníci z IT oblasti plnili tehdy prioritní úkoly v jiné oblasti. V současné době je do systému zapojeno téměř 100 procent vojáků. Vytvoření zásilkové služby je závislé na výstavbě nové skladovací haly, k čemuž dojde v příštích letech.
Opravárenské kapacity obrněné techniky se ve sledovaném období nepodařilo navýšit kvůli nedostatku pracovníků. Výstavba multifunkční haly v Jaroměři dosud nebyla možná kvůli nesouladu s platným územním plánem. O jeho změně Ministerstvo obrany intenzivně jedná a je předpoklad brzké změny územního plánu.
Zajištění náhradních dílů pro tanky T-72 zkomplikovala situace na trhu, kdy byla nejprve výroba některých náhradních dílů u subdodavatelů ukončena, později pak trh vyčerpaly dodávky náhradních dílů pro ukrajinskou armádu. Do vyhlášené veřejné zakázky se bohužel opakovaně žádný dodavatel nepřihlásil. Protože Armáda ČR přechází na nový bojový tank, budou pořizovány už jen soupravy náhradních dílů.
V souvislosti s upozorněním NKÚ, že obnova a modernizace 11 prioritně vybraných vojenských posádek neprobíhá podle původního časového ani finančního plánu, je potřeba uvést, že zdroje, které má Armáda ČR k dispozici, neumožňují prvotní záměr realizovat. Bylo nutné reagovat na nové úkoly, ale rovněž i aktualizovat priority, které nejen pro armádu vyplývají ze změny bezpečnostní situace. Investice do nemovité infrastruktury, a to nejen ve zmíněných posádkách, mají dlouhodobě vzestupnou tendenci a reflektují potřeby rezortu MO.
Projekt i finanční prostředky na vybudování garáží pro nově pořizované houfnice jsou připraveny a probíhá příprava k vyhlášení veřejné soutěže na realizaci výstavby.