mělo, v plánu to je a doufám, že se tak stane.
Opět se plně shodneme.Vůle by tu určitě byla. Snad se zhmotní do reálných výsledků.
Konsenzus neznamená 100% shodu, ale jasně většinovou a toho se dá dosáhnout. Když se podíváš na jiné státy, také to u nich jde. Dokonce i USA, které jsou v současné době politicky tvrdě rozděleny a mezi republikány a demokraty panuje minimální soulad na spoustě témat mají stále určitý konsensus co se vyzbrojování armády týká a neshodnou se spíše jen v parametrech než celkovém směřování.Nejsem si jistý jestli se dá takový konsenzus napříč společností najít. Vždy budou lidi kteří budou proti zbrojení buď z principu nebo proto že se jim zdá že jim to ujídá z talíře.
Opět souhlas.Ono USA vadí že na ni Evropa do značné míry závisí. Jen se to většinou bere přes snadno pochopitelnou zkratku peněz. V americké politice je hodně takových kteří by nejradši z Evropy kompletně stáhli vojáky a soustředili se pouze na Čínu.
To ale se dostaneš do situace, kdy nebudeš moci nic rozhodnout, protože bude příliš mnoho proměnných. V otázce AČR by to reálně znamenalo, že pokud nebudeš předpokládat, že si v rámci NATO a EU dostatečně chráněn ze strany spojenců, budeš muset budovat velikou vševojskovou armádu s plným spektrem schopností a to by znamenalo doslova ekonomický kolaps státu, protože na její vybudování jednoduše nemáme ekonomickou sílu. Proto bezpečnost musíme zajistit v prvé řadě politicky a to znamená spoléhat se na spojence a to, že splní svoje závazky. Jinak to nejde.Zabývat se tím co by se stalo kdyby vypadla schopnost na kterou zásadně spoléháme je zcela na místě.
V rámci těchto axiomů potom můžeš samozřejmě probírat možnosti a varianty, ale právě jen v rámci nich, protože když je opustíš, jak jsme psal, dostaneš se do neřešitelné situace.
Určitě a kromě nich ještě pobaltské státy, Finsko, Norsko a Polsko a v jistém ohledu i Švédsko a Bulharsko, díky tomu, že se jedná o přímořské státy s přímím dosahem na moře, kde operuje ruské loďstvo.Jsem přesvědčen že aby byl útok na Evropu možný musí nejdřív padnout Ukrajina. Takže i Slovensko, Maďarsko a Rumunsko by se dalo počítat za státy potencionálního prvního úderu.
Ano, pokud bude dotažený do konce a investuje se i do schopností, které F-35 umí a má. Nechci zažít situaci známou z Gripenu, že budeme používat jen část jejich schopností a na zbytek rezignujeme. Doufám, že tohle období jsme už překonali, protože pokud by tomu tak bylo, tak je nákup F-35 opravdu zbytečný. A nyní je otázka, existuje na tomto opravdu konsenzus v rámci politické reprezentace v našem státě? Protože pokud ne, a takové signály máme, můžeme se snadno v takové situaci ocitnout a víceméně tak budeme jen zbytečně utrácet za něco, co nevyužíváme. Pokud by taková situace nastala, bylo by opravdu lepší spíše jít jinou cestou a snížit ambice na vlastnění schopností. Jenže tohle je politická věc a to si musí ujasnit politici co vlastně chtějí.F-35 je asi nejvíc k čemu se dostaneme a opravdu to můžeme nezívat zbraní odstrašení. Zvlášť tady v trojúhelníku uživatelů DE, PL, ČR, kde dohromady dávají slušné počty. Navíc se dá předpokládat že tenhle projekt potáhne digitalizaci a propojení složek armády. Jsem naprosto přesvědčen že tenhle projekt stojí za každou utracenou korunu.