Australský farmář zvítězil v ultramaratonu (1983)
Roku 1983 se běžel vyčerpávající 875 kilometrů dlouhý ultramaraton ze Sydney do Melbourne. Krátce před startem se objevil jednašedesátiletý bezzubý stařík jménem Cliff Young. Jakýsi farmář oblečený v montérkách a galoších přes pracovní boty. Jeho soupeři byli ostřílení sportovci mladší třiceti let, za nimiž stálo množství sponzorů. Zkrátka všichni si mysleli, že "sklerotický děda" na místo jen zabloudil, byť si docupital pro startovní číslo 64. Dojem nevylepšil ani po startu, kdy běžel zvláštním, šouravým způsobem a všichni mu hned utekli. K naprostému údivu diváků a celého národa ZVÍTĚZIL! Albert Ernest Clifford Young se narodil 8. února 1922 v chudé farmářské rodině v Beech Forest v jihozápadní Victorii. Jako nejstarší syn ze sedmi sourozenců se musel starat o přibližně 2 000 ovcí. Rodinná farma měla přibližně 2 000 akrů (810 ha) a vzhledem k tomu, že si rodina nemohla dovolit koně, musel ovce nahánět pěšky. Někdy za nimi běhal celé dny. Zlom v jeho životě nastal v jeho 57 letech, kdy se mu zalíbil běh na dlouhé tratě a rozhodl se jej provozovat se stejným odhodláním. Nyní se ale vraťme zpět na onen ultramaraton roku 1983. Jeho protivníci měli v plánu, překonat vzdálenost 875 km za 5 dní. Po 18 hodinách šli na 6 hodin spát, což byla promyšlená "spánková" strategie k udržení sil. Cliffovi to ale někdo zapomněl říct a tak prostě běžel jako vždy, přes noc a do dalšího dne bez odpočinku. Každý den zaostával, ale během nocí (zatímco ostatní spali) ztrátu dorovnával. Závod dokončil za 5 dní, 15 hodin a 4 minuty - s náskokem deset hodin na druhého běžce! Cliffovo vítězství šokovalo a inspirovalo celý národ, přesto zůstal pokorný. Když obdržel cenu 10 000 $ (dnes ekvivalent 840 000 Kč), rozhodl se ji rovnoměrně rozdělit mezi všechny účastníky a odmítl si vzít ani cent. Toto gesto spolu s jeho vytrvalostí a odhodláním z něj udělalo národního hrdinu. Po celá léta Cliff pokračoval v běhu, dokonce se pokusil o 16 000 kilometrů dlouhý trek, aby získal peníze pro děti bez domova. Navzdory tomu, že později v životě bojoval s rakovinou, Cliff vytvořil v roce 2000 ve věku 78 let světový rekord v šestidenním maratonu. Zemřel 2. listopadu 2003 a zanechal za sebou dědictví vytrvalosti a štědrosti, které nadále inspiruje sportovce a snílky po celém světě.

Na Floridě byla želva sražena náklaďákem, proletěla vzduchem a přistála na čelním skle osobního automobilu. Želva je v pořádku a má tak zajímavou historku pro vnoučata. Teď si asi říkáte, že želva je mírumilovný tvoreček, který by nikdy nikomu nezkřivil ani vlásek. Ve skutečnosti jde o zkušeného zabijáka. Své o tom ví kupříkladu řecký dramatik Aischylos, kterého roku 458 před naším letopočtem zabila padající želva. Možná vám teď vrtá hlavou, jak se to mohlo stát, nu, zde je tedy odpověď. Zrovna totiž okolo letěl orel a nesl v pařátech želvu. Když spatřil umělcovu plešku, spletl si ji s kamenem a svůj oběd mu spustil na hlavu v domnění, že se tím rozbije želvě krunýř. Zda k tomu skutečně došlo nevíme (uvádí to Valerius Maximus), jisté je jen to, že šlo o Aischylův konec. Paradoxní je, že byl venku úmyslně. Bál se totiž proroctví, že mu smrt přivodí padající objekt. Myslel si však, že k tomu dojde u něj doma. No pak zde jsou želvy, které aktivně loví živou kořist, byť dost pomalu. Mnohé druhy želv - mezi nimi i suchozemská želva obrovská (aldabrachelys gigantea) - jsou považovány za převážně býložravé. V minulosti se sice objevily skazky o tom, jak želvy za pomoci krunýřů rozbíjejí schránky krabů, aby se dostaly k jejich masu, či svědectví, která popisovala, jak požíraly ptáka či mršinu. Neexistovaly ale skutečné důkazy želvího lovu. To se ovšem změnilo v roce 2021, kdy byly na ostrově Frégate, nejvýchodnějším z granitických Vnitřních ostrovů Seychel, natočeny unikátní záběry. Zachycují samici želvy obrovské, která pomalu pronásleduje mládě nodyho tenkozobého (Anous tenuirostris), malého tropického druhu rybáka. Lov trval celkem 7 minut. Tento čas přitom zahrnuje i pasáž během níž želva ptačí mládě pronásleduje. "Až dosud nebylo možno určit, zda želva nějaké zvíře zabila úmyslně, nebo ho omylem vlastní vahou rozmačkala a zjistila, že se snadno dostane k potravě," konstatoval biolog Justin Gerlach, který působí na Cambridgské univerzitě s tím, že nejnovější záběry nenechávají nikoho na pochybách. Chování želvy navíc naznačuje, že s ulovením ptáčete měla zkušenosti již z dřívějška.

Možná vám vrtalo hlavou, jak se může "oranžový" tygr ukrýt v zelené džungli. Nu, mám pro vás odpověď. Vědci zjistili, že jelenovitá zvěř, která je nejčastější kořistí tygrů, není schopná vidět červenou barvu. Červenooranžového tygra tak vidí zeleně a je tedy pro ně více než nenápadný. Kromě lehkých barevných odchylek existují u tygrů i odchylky v samotném pruhování. Jsou známy případy tygrů s velmi řídkým či téměř chybějícím pruhováním, především pak v přední části těla. Černé zbarvení nebylo u živého tygra pozorováno, existují ovšem více či méně věrohodné zprávy o takto zbarvených tygřích kůžích, takže i tato barevná odchylka se u tygra zřejmě občas vyskytne. Přitom může jít jak o klasický melanismus, kdy černé barvivo melanin překryje původní barvy, tak i o extrémní rozšíření černých pruhů, kdy mezi nimi téměř nezbývá prostor pro jiné zbarvení. Existují i zkazky o "modrých" tygrech, tento typ zbarvení ovšem zatím nebyl doložen věrohodnými důkazy. Nelze jej však zcela vyloučit, neboť genom tygra není příliš odlišný od genomu kočky domácí, u které jsou známy "modré" barevné varianty.

Legendární modrý tygr údajně žil v jižní Číně
Existují zkazky o "modrých" tygrech, tento typ zbarvení ovšem zatím nebyl doložen věrohodnými důkazy. Nelze jej však zcela vyloučit, neboť genom tygra není příliš odlišný od genomu kočky domácí, u které jsou známy "modré" barevné varianty. Modrý tygr (靑虎) je legendární zvíře, které údajně žilo v jižní Číně, včetně Guangdongu a Fu-ťianu v Číně, a prý vyhynulo. Existuje několik zpráv o pozorování modrých tygrů za vlády dynastie Čching. V 50. letech prý viděli američtí vojáci, kteří se účastnili korejské války, modrého tygra v současné demilitarizované zóně. Toto pozorování bylo zveřejněno prostřednictvím Carla Shukera, slavného britského zoologa. Pro zajímavost uveďme, že existují zprávy o pozorování modrého tygra i v Barmě (dnes Myanmaru). Odborníci spekulují, že jde o variantu jihočínského tygra zvaného tygr "Amoi". Pokud jde o samotnou barvu, tak se tvrdí, že jejich srst je šedomodrá s hnědošedými pruhy. Vzor pruhů je hustý a široký, podobně dobře definovaný a jasný jako vzor běžných tygrů a je prý jemný, tmavě modrošedý nebo šedomodrý na zadní straně, měnící se na světle šedou nebo modrou na spodní straně.
