Bombardéry B-52 nasazeny na Blízkém východě k odstrašení Íránu, přibudou další stíhačky F-15E
Bombardéry B-52 Stratofortress amerického letectva dorazily na Blízký východ, aby odstrašily Írán a jeho spojence, oznámila 3. listopadu americká armáda. Je to poprvé od roku 2019, kdy byly bombardéry B-52 rozmístěny na základně v regionu.
USA nasazují celkem šest letounů B-52, další peruť letounů F-15E Strike Eagle a více vzdušných tankovacích letounů na podporu těchto letounů, uvedli američtí představitelé pro časopis Air & Space Forces Magazine.
Americké ozbrojené síly neuvedly, kde budou letouny B-52 z 5. bombardovacího křídla z letecké základny Minot, Severní Dakota, v regionu umístěny. Nákladní letouny přilétající z Minotu však v minulých dnech dorazily na leteckou základnu Al Udeid v Kataru. Al Udeid je největší americkou základnou na Blízkém východě a již dříve hostila letouny B-52.
Zdroj:
https://www.airandspaceforces.com/b-52s ... an-f-15es/
Letouny KC-46 poprvé nasazeny na Blízkém východě
Letecké tankery KC-46 ze Společné základny McGuire-Dix-Lakehurst v New Yorku přistály na Blízkém východě začátkem října a zahájily tak historicky první operační nasazení tankovacího letounu.
Letouny KC-46 již dříve operovaly z katarské letecké základny Al Udeid v roce 2022 v rámci cvičení Employment Concept Exercise, které mělo pomoci ověřit a připravit letouny Pegasus pro operační službu. Ale až nyní byly letouny KC-46 nasazeny do plného operačního nasazení, uvádí se v tiskové zprávě. Nasazení zahajuje pravidelnou rotaci letounů KC-46 na Blízkém východě na několik let.
Zdroj:
https://www.airandspaceforces.com/kc-46 ... ddle-east/
10 stíhaček doprovázelo B-1 při demonstraci síly v Tichomoří
Bombardér B-1 z letecké základny Ellsworth, Jižní Dakota, se 3. listopadu připojil k deseti spojeneckým stíhačkám z USA, Japonska a Jižní Koreje, aby demonstroval sílu jen několik dní poté, co Severní Korea otestovala mezikontinentální balistickou raketu. Čína mezitím téhož dne kontrovala vlastní vlnou svých bojových letounů poblíž Tchaj-wanu.
Bylo to letos již podruhé, co vzdušné síly USA, Japonska a Jižní Koreje společně cvičily. Let „je pokračováním v silné třístranné spolupráci, která umožňuje okamžitou reakci na regionální bezpečnostní výzvy v kritickém bezpečnostním prostředí,“ uvedlo velitelství USA v Indopacifiku ve svém prohlášení.
K letounu B-1 se připojily čtyři japonské letouny F-2, čtyři jihokorejské letouny F-15K a dva letouny USAF F-16 z 51. stíhacího křídla na letecké základně Osan v Jižní Koreji.
Zdroj:
https://www.airandspaceforces.com/photo ... uth-korea/
Drony v Arktidě
Rostoucí přítomnost Ruska v Arktidě a rostoucí vazby s Čínou přiměly velitele vzdušných sil, aby začali využívat bezpilotní letouny k monitorování regionu a k získání přehledu o situaci.
„Experimentujeme s letouny MQ-9, s Global Hawky ... a snažíme se dostat dál na sever v oblasti polárního kruhu, což jsme v minulosti nedělali,“ řekl generál James B. Hecker, velitel amerických vzdušných sil v Evropě.
Tato mise je pro letoun MQ-9 Reaper nová, ale 27hodinová vytrvalost tohoto lovce-zabijáka je pro mise s dlouhou vytrvalostí vhodná. Letoun RQ-4 Global Hawk, který operuje ve větších výškách a může zůstat ve vzduchu 34 hodin, by mohl být trvalým doplňkem satelitů a pilotovaných letounů. USAFE v srpnu nasadila letoun RQ-4 na základně RAF Fairford ve Velké Británii, kde tento sledovací dron operoval poprvé.
Zdroj:
https://www.airandspaceforces.com/artic ... he-arctic/
Cvičíme na Velký boj
S ohledem na Čínu v Tichomoří a Rusko v Evropě a Arktidě letectvo přehodnocuje své nasazení a vrací se k rozsáhlým cvičením, jaká nebyla od dob studené války k vidění.
„Začínáme na správném místě: jak hodláme bojovat, a pak postupujeme zpět, abychom zajistili organizaci, výcvik a připravenost, které to podpoří,“ řekl náčelník generálního štábu letectva generál David W. Allvin ve svém hlavním projevu na konferenci AFA Air, Space & Cyber Conference 16. září: „Nejde o intelektuální cvičení. Jdeme ven.“
Jádrem těchto plánů je snaha o zformování dvou desítek „nasaditelných bojových křídel“. Organizováním jednotek, které spolu cvičí doma před nasazením v bojové zóně, chtějí plánovači letectva vybudovat soudržnější jednotky s hluboce zakořeněnými vztahy i důvěrou a lepší komunikaci rizik a benefitů při rozhodnutích o nasazení, až půjdou k ministrovi obrany.
Zdroj:
https://www.airandspaceforces.com/artic ... big-fight/