Polsko i s koridorem a Gdaňskem v srpnu1939

Námluvy, nebo také přetahovaná, tehdejších velmocí Evropy o Sovětský svaz, jsou v srpnu 1939 velice intenzivní a začínají nabírat čím dál, tím větší obrátky. Důležité zde nyní bude sledovat datum – začneme 20 dní před začátkem 2. světové války. Zachované dokumenty jsou neúprosné…
Kdo SSSR dostane je nám dnes jasné, ale jak to bylo?
Agentura Havas dne 11. srpna 1939 hlásí, že tento den v 10 hodin 20 minut dopoledne přijíždí do Moskvy francouzská a britská vojenská mise, která bude v 15 hodin přijata lidovým komisařem obrany SSSR Vorošilovem. Okolo 17,00 se předpokládá, že vedoucí obou misí, generála Doumenka a admirála Plunketta, přijme Molotov.
Schnurre z ministerstva zahraničí Říše v Berlíně, podává dne 14. srpna 1939 ( Tajné ) hlášení o svém jednání, cituji:
„ V sobotu dne 12. srpna 1939 se u mě objevil Astachov ( velvyslanec SSSR v Berlíně ), aby mě sdělil následující:
Dostal totiž instrukci od Molotova, aby uvedl, že sovětská strana vyjadřuje zájem rozebírat jednotlivé skupiny témat dosud projednávaných. Do těchto témat zahrnul Astachov kromě hospodářských jednání nacházejících se v závěru mimo jiné otázky tisku, kulturní spolupráce, problém Polska, otázky dřívějších německo-sovětských politických dohod. Projednávání těchto témat však může probíhat postupně… Sovětská vláda pro tyto diskuse navrhuje Moskvu, protože jí to velmi ulehčí pokračovat v rozhovorech…
Na mou otázku, jaké pořadí je přikládáno otázce Polska, odpověděl A., že v otázce pořadí nedostal podrobné instrukce a že hlavní důraz instrukce se klade na slovo – postupně.
Podepsán – Schnurre.“
Ministr zahraničí Říše von Ribbentrop dne 14. srpna 1939 posílá ( Tajné) telegram velvyslanci Říše v Moskvě von Schulenburgovi, cituji:
„ Prosím Vás, abyste šel k panu Molotovovi a sdělil mu, co následuje:
…Mezi Německem a Ruskem nejsou žádné rozporné zájmy. Životní způsoby Německa a Ruska se stýkají, ale nejsou vzájemně konfliktní. Proto není žádný důvod k agresi jedné země vůči druhé. Němci nemají žádné útočné plány vůči SSSR. Říšská vláda se domnívá, že mezi Baltem a Černým mořem není žádná otázka, která by se nedala zařídit k plné spokojenosti obou stran. K těmto otázkám patří:
Balt, baltské země, Polsko, jihovýchodní záležitosti a tak dále. Nezávisle na tom by politická spolupráce obou zemí mohla být užitečná…
Anglickou politikou vyvolané zostření německo-polských vztahů a rovněž anglické směřování k válce a s tím souvisící úsilí získat spojence způsobují, že je nezbytné urychleně vyjasnit vztahy Říše k SSSR. V opačném případě by se záležitosti bez viny Německa mohly vyvíjet tak, že obě vlády ztratí možnost obnovit německo-ruské přátelství a případné společné vyřešení rovněž i územních problémů východní Evropy. Proto vlády obou zemí nesmějí nechat událostem volný průběh, ale ve vhodné chvíli se jim věnovat…
Doplnění: prosím nesdělovat panu Molotovovi tuto instrukci dopisem, ale přečíst jí doslovně. Záleží mi na tom, aby dorazila co možná nejpřesněji k panu Stalinovi, a tímto Vás zplnomocňuji, abyste panu Molotovovi tlumočil prosbu a slyšení u pana Stalina, čímž byste jej rovněž mohl bezprostředně seznámit s touto důležitou zprávou. Důvodem mé návštěvy kromě výměny názorů s Molotovem by byl podrobný rozhovor se Stalinem.
Podepsán – Ribbentrop.“
Již 15. srpna 1939 posílá do Berlína velvyslanec Říše v Moskvě von Schulenburg ( Tajné) telegram o svém jednání s Molotovem, cituji:
„ Molotov přijal obsah svědectví, jímž jsem byl pověřen, s největším zájmem, hodnotil je jako neobvykle důležité a prohlásil, že o něm ihned bude informovat svou vládu a zakrátko mi dá odpověď. Již nyní může říci, že sovětská vláda vítá německý záměr zlepšit styky se Sovětským svazem…, je rovněž přesvědčena o upřímnosti těchto záměrů.
Ohledně příjezdu ministra zahraničních věcí Říše by chtěl v úvodu vyjádřit svůj názor a to, že taková cesta vyžaduje odpovídající přípravy tak, aby výměna stanovisek přinesla výsledky. V souvislosti s tím jej zajímá otázka, jaký je názor německé vlády na uzavření paktu o neútočení se Sovětským svazem, a posléze, zda je německá vláda připravena zapůsobit na Japonsko v duchu zlepšení sovětsko-japonských vztahů a odstranění hraničních konfliktů, konečně, zda případné společné záruky pro baltské státy spadají do okruhu německých zájmů…
Molotov zopakoval, že jestliže má nynější zpráva obsahuje myšlenku paktu o nenapadení nebo něco v tom duchu, potom je nutné o této záležitosti věcně jednat, aby v případě příjezdu ministra zahraničních věcí vše neskončilo výměnou názorů, nýbrž došlo ke konkrétním rozhodnutím.
Vskutku uznal, že je nutné spěchat, nechceme-li stanout před hotovými věcmi, zdůraznil však, že je nezbytné náležitě připravit jednání jím vyjmenované otázky.
Podepsán – Schulenburg.“
Do začátku 2. světové války zbývá 16 dní. Vládci některých zemí již mají jasno, jak a kdy promění své sny ve skutečnost.
Všechna jednání a konání se v Evropě zrychlují…
A nyní již za 3 dny, tedy dne 18. srpna 1939 posílá von Ribbentrop von Schulenburgovi do Moskvy ( Tajné ) telegram, cituji:
„ Prosím Vás, abyste opětovně a ihned navázal kontakt s Molotovem a využil všech dostupných prostředků, aby se rozhovor neodkladně konal. Během setkání prosím referovat v tomto duchu: Říšská vláda z jeho posledního prohlášení vyrozuměla ke své velké spokojenosti, že se sovětská vláda staví kladně k faktu dát německo-sovětským vztahům nový rozměr. Samozřejmě bychom se za normálních okolností rovněž domnívali, že novou úpravu německo-sovětských vztahů je třeba připravovat diplomatickou cestou a obecně přijatým způsobem. Současná nezvyklá situace je důvodem, dle mínění Vůdce, nutnosti užít jinou metodu, která rychle vede k cíli. Německo-polské vztahy se přiostřují každým dnem. Je nutno počítat s tím, že každý den může dojít k incidentům, jež způsobí, že vypuknutí otevřeného konfliktu bude nevyhnutelné. Jestliže usuzujeme dle současného stanoviska polské vlády, kontrola běhu věcí by se nám vymknula z rukou. Vůdce naléhá, abychom se během úsilí o vyjasnění německo-ruských vztahů nedali zaskočit vypuknutím německo-polského konfliktu. Pokládá jejich dřívější vyřešení za nutné, třeba jen z hlediska, aby v případě takového konfliktu byly uspokojeny také ruské zájmy, což by bez podobného usměrnění nebylo možné.
Nyní prosíme o neodkladné zaujetí stanoviska k návrhu, abych ihned odcestoval do Moskvy. Současně prosím o doplnění, že přicestuji se všeobecným zplnomocněním Vůdce, které mně dává pravomoc podrobně a s konečnou platností vyřešit veškerý komplex záležitostí…
Měl byste mít stále na mysli rozhodující činitel: že blízké vypuknutí německo-polského konfliktu je pravděpodobné, a proto máme životní zájem, aby byla ihned uskutečněna moje návštěva v Moskvě.
Podepsán – Ribbentrop.“
A jaké to byly události, které vedly k přiostřování německo-polských vztahů, mimo Gdaňska, o tom svědčí ( Tajné) telegram velvyslance Říše, ze dne 18. srpna 1939 pro Ribbentropa. Polské bezpečnostní síly, stejně jako před více než rokem ( březen 1938) československé bezpečnostní síly a AČR, zasahují proti německým bojůvkám na svém území. Bojůvky jsou poměrně dobře zásobeny zbraněmi a řízeny z Berlína.
Tedy ten ( Tajné) telegram z 18. srpna 1939, cituji:
„ Zatýkání v Horním Slezsku jsou ponejvíce spojena s organizováním diverzních skupin různými říšskými centry. Protože v Poznani, v Pomořanech a ve středním Polsku existují podobné skupiny, hrozí vlna zatýkání rovněž těmto územím. V zájmu a na přání skupiny obyvatel německého původu snažně prosím o pokyn, aby veškerá další činnost na tomto poli byla až do dalších rozkazů úplně zastavena.
Podepsán – Wühlisch.“
A jaké vydával Goebbels dne 19. srpna 1939 instrukce pro denní tisk, o tom svědčí tento dochovaný dokument, který se také jmenuje „Denní instrukce pro tisk“ ze dne 19. srpna 1939., cituji:
„ Pokud jde o pojímání Polska německým tiskem, zůstává způsob umístění beze změn: tedy na čelních stránkách teroristické akty ( rozuměj tak, že ty teroristické akty provádějí polské bezpečnostní síly na svém území, proti německým bojůvkám, které provádějí sabotáže a ozbrojené přepady)….
Ovšemže hlášení nemohou obsahovat něco takového, co by poukazovalo na rozpad polského státu, neboť o tom ještě nemůže být řeči. Rovněž není zapotřebí připomínat ´ roztroušený polský stát´, toto pojetí je vyhrazeno k pozdějšímu užití. Je třeba se rovněž vyvarovat pojmu ´ polská soldateska´……“.