Rusko prohrává opotřebovávací válku
Studie vojenského historika Phillipse Paysona O'Briena a politologa Eliota A. Cohena o současném stavu Rusko-Ukrajinské války.
Ukrajina není na pokraji kolapsu. To činí rozhodnutí Trumpovy administrativy obzvláště krátkozrakými a tragickými.
Autoři kritizují postoj Trumpa a Vanceho a některých (podle nich zaujatých) komentátorů, že nadřazenost Ruska v palebné a lidské síle může skončit pouze jeho vítězstvím. Odkazují se na předválečné analýzi, kdy se obecně soudilo, že Ukrajina padne velmi brzy a opak byl pravdou. Svoje vývody potom podtrhují příklydy z minulosti, kdy k vítězství vedlo postupné vyčerpávání zdánlivě stále silného nepřítele a poukazují třeba na to, že těsně před svým kolabsem v roce 1918 se německá císařská armáda jevila díky svojí jarní ofenzívě jako nejsilnější.
Upozorňují, že současná úroková sazba v Rusku je 20% a státní rozpočet vynakládá na válku 40% svých výdajů. TO spolu s nedostatkem pracovních sil, poklesem příjmů z ropy, západními sankcemi a ukrajinskými útoky silně podkopává výkonost ruské ekonomiky a jejího vojenského potenciálu. Ruský vojensko-průmyslový komplex tak není schopen nahradit válečné ztráty a už vůbec ne obnovit sílu ruské armády. Rekrutace se nedaří v míře, jaká by byla potřeba. Maximální síla v poli dosáhla nejvyšší hodnotu na jaře a v létě 2024 a to 650 000 vojáků a poté klesla na 600 000 na konci roku. A to navzdory obrovskému navýšení odměn pro rekruty, které činí 2,5 násobek průměrného ročního plaru v Rusku.
Ruské celkové ztráty živé síly se neustále zvyšují, v roce 2022 to bylo průměrně 500 denně, 23 1000 a v roce 2024 už 1500 denně. Celkové ztráty za rok 2023 byly potom přes 250 000 mrtvých a raněných, v roce 2024 se vyšplhaly už na 430 000 mrtvých a raněných. To vede k tomu, že se ruská armáda není schopna zotavit a stále víc se spoléhá na málo vycvičenou a špatně vedenou sílu. Ani medializovaný příchod Severokorejců toto nemůže změnit, protože jich je velmi málo.
Loni (2024) výpadek americké pomoci Ukrajinu velmi poškodil. Nyní je na tom Ukrajina lépe. Dost zbraní je schopna vyrábět sama, v rámci UAV jich v roce 2024 vyrobila 1,2 milionu, v roce 2025 má v plánu vyrobit 4 miliony. UAV jsou pro Ukrajinu klíčové, protože díky nim dokázala nahradit chybějící dělostřelectvo a nyní jimi způsobuje až 70% ruských ztrát. Za současného stavu tak ukrajinský zbrojní průmysl inovuje daleko rychleji, než ruský.
Rusko sice zintenzivnilo svoje útoky na ukrjainskou infrastrukturu a civilní cíle, a Ukrajinská PVo je neobvykle úspěšná a je to hlavní důvod, proč omezuje ztráty. Navíc dokáže sama i útočit a dokázala vyproduovat 6000 těžkých dálkových UAV a jimi provést údery v hlouby ruského území a omezit tak jeho těžbu a zpracování ropy. Navzdory zastavení podpory USA (
článek je psán v době, kdy podpora nebyla) může Ukrajině pomoci evropský průmysl, sice ne tak jako ten USA, ale stále může být jeho příspěvek významný. Hlavně co se výroby a vývoje UAV týká, kde Evropa disponuje velkým potenciálem, například pro výrobu motorů pro UAv s dlouhým doletem.
Navíc Evropa stále neposkytla některé svoje zbraňové systémy, napříkald střely Taurus, které by velmi významě zvýšily útočnou a ničivou schopnost Ukrajiny. Vše potom závisí na clekové výkonnosti ekonomiky. Zde je obrovská výhoda na straně států podporující Ukrajiny, protože jen samotná Eu má 10x větší HDP, než Rusko a pokud se přidá Británie a Norsko, výhoda se ještě prohloubí. EU a USA poskytly Ukrajině každý asi 30% vojenských kapacit, Ukrajina potom vyprodukovala 40% vlastní silou. USA poskytly informační zabezpečení, což je věc, kterou nelze snadno nahradit, ale nesmí se podceňovat kapacity Evropy, pokud by se dokázaly mobilizovat. USA byly svojí pomocí určující, ale Evropa a Ukrajina zaplňovala mezery.
Ukrajina není na pokraji kolapsu a je to Rusko, ne Ukrajina, kdo prohrává opotřebovávací válku, a to činí rozhodnutí Trumpovy administrativy obzvláště krátkozrakými a tragickými. Ukrajina má spoustu karet, i když je Trump a Vance nemohou vidět. Pokud by se američtí lídři mohli jen přinutit k tomu, aby vyvíjeli tlak na Rusko srovnatelný s tím na Ukrajinu, mohli by Ukrajině pomoci dosáhnout vítězství.
https://www.theatlantic.com/internation ... us/681963/