Útoky na kritickou infrastrukturu

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2328
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Příspěvek od pjaro77 »

Nejde len o útoky kritickú infraštruktúru ale aj šmírovanie cez zadné vrátka a prevzatie kontroly. Námet pre množstvo filmov vrátane vzbury strojov.

https://www.lupa.cz/clanky/z-cinskych-k ... y-vyrobce/
“Tak 10 let nazpět si z toho, že na úřadu vlády či jiné instituci funguje interkom či chytrá kamera z Číny, každý dělal spíše legraci. Odpálkovalo se to tím, že daňový poplatník chce, aby to bylo levné (Hikvision a spol. jsou skutečně levní a veřejné zakázky se často soutěží na cenu – poznámka redakce),” řekl Lupě Michal Kratochvíl, výkonný ředitel 2N.
“To už dnes neplatí. Na situaci se začalo pohlížet jinak mimo jiné kvůli tomu, jak byly kamery zneužité Ruskem při invazi na Ukrajinu,” navázal Kratochvíl.
“Dále je jako reálné riziko vnímáno třeba to, že je možné na dálku odstavit automobil. Nejenom v případě konfliktu lze například zastavit vozy v tunelu a zablokovat dopravu a infrastrukturu,” uvedl dále Kratochvíl, a to v době, kdy na český trh oficiálně vstoupila čínská elektroautomobilka BYD. “Už to není legrace, jde o reálné hrozby.”
Kratochvíl dává rizika i do spojitosti s mobilními sítěmi, kde nejenom čeští operátoři používají technologie od čínské společnosti Huawei. I na tyto sítě se technologie od 2N, Axisu a dalších firem připojují, jde o internet věcí (IoT). Ostatně i chytrá auta jsou připojena přes mobilní sítě. “Největším IoT hráčem z hlediska poskytování infrastruktury je skupina Vodafone, která běží na Huawei, což považuji za rizikové,” upozornil Kratochvíl.
“Operátoři také chtějí vydělávat, kupují tedy levnější prvky z Číny než ty dražší ze Švédska či Finska (Ericsson a Nokia – poznámka redakce). Když nebudou muset činit jinak, budou tak pravděpodobně dělat i na dále,” doplnil šéf 2N, což lze vztáhnout i na debaty kolem stále neschváleného nového zákona o kybernetické bezpečnosti, který mimo jiné řeší bezpečnost dodavatelských řetězců. Pro pohled z druhé strany dodejme, že operátoři zmiňují, že Huawei často nabízí lepší technologie a služby a že riziko spojené se zemí původu je uhlídatelné.
“Kdyby došlo například k čínské invazi na Tchaj-wan, může Čína mít obrovskou vydírací pozici, když bude ovládat technologie v sítích operátorů nebo bezdrátové moduly v autech,” varoval Kratochvíl.
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1520
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Příspěvek od Pressburger »

Ja ti nevím Honzo, skôr by som sa v poslednej dobe vzhľadom na politický vývoj Trumpizmu v USA a ich činov v poslednej dobe skôr obával ich produktov v kritickej infraštruktúre...
Arthur Pressburger
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16460
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Příspěvek od Rase »

Německé úřady zatkly dva podezřelé ruské agenty Dietera S. a Alexandra J., kteří plánovali sabotážní útoky na vojenská a průmyslová zařízení v Německu, včetně amerických základen v Bavorsku, kde probíhá výcvik ukrajinských vojáků. Dieter S. spolupracoval s ruskou rozvědkou od října 2023, shromažďoval fotografie a videa cílů a byl ochoten spáchat výbuchy a žhářství. Alexander J. se připojil v březnu 2024. Mezi hlavní cíle patřila základna Grafenwoehr, kde se cvičí obsluhy tanků Abrams pro Ukrajinu. Dieter S. je rovněž podezřelý z vazeb na Doněckou lidovou republiku (DLR), Ruskem podporovanou teroristickou skupinu. V reakci na to si Německo předvolalo ruského velvyslance, zatímco Rusko obvinění odmítlo a označilo je za provokaci. V souvislosti se zvýšenou ruskou špionáží se také výrazně zvýšil počet incidentů s drony v okolí německých kasáren, a to ze 172 v roce 2022 na 446 v roce 2023. Tato kasárna slouží k výcviku ukrajinských vojáků.

https://twitter.com/Mylovanov/status/19 ... 5202684158
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 16460
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Příspěvek od Rase »

Rusko podezřelé z eskalace sledování dronů poblíž německých vojenských objektů.

Podezřelá aktivita dronů v blízkosti německých pobřežních vojenských a průmyslových zařízení se zintenzivňuje a stále více důkazů ukazuje přímo na Rusko. Západní zpravodajské agentury se domnívají, že Moskva systematicky odpaluje průzkumné drony z lodí v Severním a Baltském moři v rámci tajné sledovací kampaně.

Ministerstvo vnitra Šlesvicka-Holštýnska potvrdilo, že od začátku roku 2025 bylo v blízkosti citlivých míst podél pobřeží regionu detekováno 34 podezřelých dronů. Podle NDR, WDR a Süddeutsche Zeitung se celkový počet pozorování dronů podél německého pobřeží může blížit 100.

Evropští bezpečnostní úředníci jsou stále více přesvědčeni, že mnoho z těchto dronů je odpalováno z civilních plavidel napojených na ruskou tzv. „stínovou flotilu“, která jsou záměrně maskována, aby se vyhnula odhalení. Tyto incidenty jsou vnímány jako součást širšího ruského úsilí o špehování evropské vojenské infrastruktury a kritických energetických aktiv, což vyvolává vážné obavy o bezpečnost a možné sabotážní operace.

https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... 3732115526
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2328
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Příspěvek od pjaro77 »

Dám to sem, nechcem zakladať ďalšie vlákno. Došlo k úniku 16 miliard kont a hesiel. Podvodníci majú vianoce.
https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 01808_elev
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.

Radšej si zmente heslá u kont a zapnite dvojfaktorové overovanie kde sa dá.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2328
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Příspěvek od pjaro77 »

Niekedy nemusí ísť o útok na infraštruktúru ale o naprdnutie sa amerického prezidenta a nastane problém.
https://index.sme.sk/c/23508928/europsk ... uzieb.html

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa môže na pozadí rozpútanej obchodnej vojny odpojiť Európu od internetu, keďže Európska únia je (EÚ) je takmer úplne závislá od amerických cloudových služieb, napísal v pondelok portál Politico s odvolaním sa na expertov.
„Myšlienka, že by Trump mohol nariadiť odpojenie internetu alebo urobiť niečo iné, čo by vážne poškodilo hospodárske záujmy EÚ, už nie je taká nepravdepodobná, ako sa mohla zdať pred šiestimi mesiacmi,“ uviedol pre Politico Zach Meyers, riaditeľ výskumu v bruselskom think tanku Centrum pre reguláciu v Európe.
Európske internetové spoločnosti mali na nezdravú závislosť od USA upozorňovať už skôr, povedal Alexander Windbichler, riaditeľ rakúskeho poskytovateľa cloudových služieb Anexia.
Cloudový priemysel v EÚ sa príliš dlho vyhýbal lobovaniu za svoje záujmy, dodal.
Cloud computing umožňuje využívať počítačové služby, ako sú úložný priestor, programy alebo výpočtový výkon, prostredníctvom internetu bez toho, aby zákazníci museli vlastniť alebo sami prevádzkovať potrebný hardvér alebo softvér.
Americkí poskytovatelia cloudových služieb získali viac ako dve tretiny európskeho trhu.
Spojené štáty majú pred EÚ veľký náskok aj v oblasti vývoja umelej inteligencie (AI), zatiaľ čo podiel Únie na globálnom trhu s mikroprocesormi klesol približne na 10 %.

https://www.trend.sk/spravy/europa-buri ... ci-vypinac
Od technologickej nadvlády amerických gigantov sa snaží oslobodiť čoraz viac Európanov. Zvýšený záujem registruje charitatívna organizácia Topio, ktorá má v Berlíne prevádzku s alternatívnym softvérom pre smartfóny a notebooky.
„Ide o koncentráciu moci v rukách amerických firiem,“ vysvetľuje pre agentúru Reuters zakladateľ Topio Michael Wirths, kým jeho kolega inštaluje zákazníkovi upravený Android bez prepojenia na služby Google. „Kým predtým k nám chodili ľudia, ktorí sa vyznali v ochrane súkromia, dnes prichádzajú aj politicky uvedomelí, ktorí sa cítia vystavení riziku.“
Americký prezident Donald Trump počas inaugurácie stál po boku šéfov Amazonu, Google a spoločnosti Meta. Len pár dní predtým odchádzajúci prezident Joe Biden varoval pred „technologicko-priemyselným komplexom“, ktorý ohrozuje demokraciu.
Téma digitálnej suverenity – teda zníženie závislosti od amerických technologických platforiem – rezonuje čoraz hlasnejšie. „Aj bežní ľudia, ktorí by ešte pred rokom nevenovali pozornosť pôvodu softvéru, dnes hovoria: počkať, čo vlastne používam?“ hovorí odborníčka na reguláciu internetu Maria Farrellová z Veľkej Británie.
Britský softvérový inžinier Ken Tindell tvrdí, že jeho domácnosť sa cielene odpája od amerických digitálnych služieb najmä pre slabé americké zákony na ochranu súkromia. Meta, vlastník Facebooku a Instagramu, opakovane kritizovala zákon EÚ o digitálnych službách ako formu cenzúry. EÚ však tvrdí, že zákon je určený na boj proti nezákonnému obsahu a na ochranu používateľov, vrátane detí.
Európa si uvedomuje, že jej dlhodobá závislosť od amerických technologických gigantov priniesla Washingtonu silnú vyjednávaciu pozíciu v rámci geopolitického napätia. Najkritickejšou je takmer úplná závislosť od amerických poskytovateľov cloudových služieb. Tie sú základom digitálnej infraštruktúry – od e-mailov a videí až po spracovanie priemyselných dát či vládnu komunikáciu.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“