Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Neznámí ozbrojenci připadli v Mali obrněné vozidlo VPK-Ural patřící ruským žoldákům.

https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 9951226245

GjIENhsXEAArvNu.jpg
GjIEOJjX0AEM9XF.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Rusko souhlasilo s vyzbrojením a výcvikem společných sil vojenských junt Mali, Nigeru a Burkiny Faso. Tři africké státy podepsaly dohodu o společné obranné akci. Ve všech třech se v důsledku povstání dostaly k moci proruské režimy.

https://twitter.com/maks_nafo_fella/sta ... 4204782046

IMG_7687.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Tatarstán jako náborový bod do Afriky

Tatarstán se stal významným centrem pro nábor Rusů do ohnisek Afriky, píše IdelRealii. ︀︀Od března spustila Tatarstánská média rozsáhlou informační kampaň s cílem získat Rusy do Afrického sboru, jednotky vytvořené v roce 2023 s cílem posílit ruský vliv v Africe a poskytovat vojenskou pomoc proruským vládám. Do konce měsíce podepsalo smlouvu 100 místních obyvatel. Nábor probíhá v Kazani a Naberežnyje Čelny. Těm, kteří smlouvu podepíší, je slíbeno 2,5 milionu rublů (674 000 Kč) jednorázově: 400 000 od ministerstva obrany a 2,1 milionu od vlády republiky, a také minimální plat 240 000 rublů (65 000 Kč) měsíčně "během doby dočasné služby". Za zranění je poskytována jednorázová částka až do výše 3 milionů rublů (812 000 Kč) v závislosti na jeho závažnosti a až 12 milionů rublů (3,3 mil Kč) v případě úmrtí vojáka.

https://twitter.com/gerashchenko_en/sta ... 8118236339

GqSHKa6WoAASFKH.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Společnost PMC Wagner oznámila, že dokončila svou "hlavní misi" v Mali a opouští zemi. Prohlášení zveřejnil Telegramový kanál "Wagner's Unloading" s vazbami na tuto žoldnéřskou skupinu. Dál se v textu uvádí, že 3,5 roku bojovali spolu s lidem Mali a zlikvidovali tisíce ozbrojenců a jejich velitelů, pomohli místním lidem vybudovat lepší armádu atd. Ještě dodám, že před pár dny přišly z Mali fotografie přesouvané ruské techniky. Osobně bych bral ruská tvrzení s rezervou a je klidně možné, že se z Mali oficiálně stáhne PMC Wagner a žoldáci si jen změní nášivky na něco jiného. Kdo ví.

https://twitter.com/gerashchenko_en/sta ... 7992554738
https://twitter.com/casusbellii/status/ ... 4295426462
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... -internetu

IMG_9059.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Ruský bombardér Su-24 se zřítil poblíž řeky Gao v Mali při návratu z bojové mise.

https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 6486126896
https://militarnyi.com/uk/news/mig-buty ... vyj-litak/

IMG_9242.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Tuaregové, podporovaní ukrajinskou vojenskou rozvědkou, přepadli a zabili ruské vojáky Afrického expedičního sboru v Mali. Podle nepotvrzených zpráv sestřelili ruský vojenský transportní vrtulník Mi-8, který vezl ruské vojáky.

https://twitter.com/visionergeo/status/ ... 6281797027
https://twitter.com/visionergeo/status/ ... 5100510439
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od kacermiroslav »

Rase píše: 4/8/2025, 15:41 Tuaregové, podporovaní ukrajinskou vojenskou rozvědkou, přepadli a zabili ruské vojáky Afrického expedičního sboru v Mali. Podle nepotvrzených zpráv sestřelili ruský vojenský transportní vrtulník Mi-8, který vezl ruské vojáky.

https://twitter.com/visionergeo/status/ ... 6281797027
https://twitter.com/visionergeo/status/ ... 5100510439
Snad se ta válka nepřeleje na další kontinent. Docela jsem ale překvapen z těch vazeb ukrajinské vojenské rozvědky. Vypadá to, že pokud se válka na Ukrajině ukončí, tak Ukrajinci budou mít mnoho obchodních kontaktů z obranného průmyslu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Ruské dobrodružství v Sahelu je fiasko, které destabilizovalo region. Vojenské režimy v Mali, Nigeru a Burkině Faso litují spojenectví s Ruskem po stažení západních vojsk. Po rozpadu Wagnerovy soukromé vojenské společnosti se Moskvě nepodařilo vytvořit podobnou strukturu a ztratila vliv v regionu. Ruské zapojení situaci jen zhoršilo: Sahel se stal jedním z ohnisek globálního boje proti al-Káidě a ISIS. V regionu zemřelo během jednoho roku přibližně 11 000 lidí, z toho polovina v bojích. Povstání začalo v Mali, ale nyní jsou hlavní útoky namířeny na Burkinu Faso, přičemž ozbrojenci postupují směrem k pobřežním státům v Guinejském zálivu. Wagnerovci opustili Mali poté, co byli zahanbeni zabíjením civilistů a neschopností zastavit ofenzívu. Nově vytvořený "Africký sbor" Ruské federace také utrpěl zničující ztráty: rebelové zničili polovinu jeho 40 obrněných transportérů a zabili desítky bojovníků. Selhání Kremlu tak otevírá Západu příležitost k opětovnému získání vlivu v oblasti Sahelu.

https://twitter.com/jurgen_nauditt/stat ... 4968955045

Výstřižekfdfdfeeewww.JPG
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Ruské aktivity na Madagaskaru

Rusko 20. prosince 2025 vyložilo poblíž hlavního města Madagaskaru 40 vojáků a 43 beden se zbraněmi, informovala agentura Bloomberg. Dodávku nezajišťoval běžný atašé. Osobně ji dohlížel generálmajor Andrej Averjanov, velitel jednotky GRU 29-1-55 – tajné formace spojené s atentáty a destabilizačními operacemi po celé Evropě. Averjanov nyní řídí bývalé operace skupiny PMC Wagner v Africe. Madagaskar leží na klíčových námořních trasách. Když je Suezský průplav zablokován, prakticky veškerý obchod mezi Evropou a Asií se odklání právě kolem Mysu Dobré naděje a prochází Mosambickým průlivem podél Madagaskaru. Ostrov má také značné zásoby grafitu, niklu, kobaltu a vzácných zemin. Západní mocnosti a Africká unie po říjnových protestech zastavily spolupráci s madagaskarskou vojenskou juntou, dokud nebudou provedeny demokratické reformy. Rusko se do situace zapojilo během několika týdnů a nabídlo zbraně výměnou za vliv nad zdroji, obchodními cestami a potenciálním vojenským centrem v Indickém oceánu.

https://twitter.com/euromaidanpress/sta ... 5178596857

IMG_4947.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Velmi zajímavý a důležitý článek o ruských vlivových operacích v Africe, které mají za cíl vytvořit největší a nejsilnější protizápadní koalici v Africe. Začíná to "vynětím zemí z vlivu bývalých kolonialních a neokoloniálních mocností" - dnes hlavně Francie, USA a jejich přesunutí do sféry ruského vlivu. Součástí jsou infiltrace médií, šíření dezinformací, destabilizace bezpečnostní situace a umocňování destabilizace místními médii, lobbing, infiltrace vládního či opozičního vedení. Začalo se od Středoafrické republiky a tamního angažmá Wagnerovy skupiny. Ta se po smrti Prigožina dostala pod kontrolu SVR, která na operace v Africe dnes přímo dohlíží. V Africe dnes těmto operacím čelí přes 10 zemí. Potvrzené ruské kampaně (některé) - JAR a snaha zdiskreditovat opoziční liberální Demokratickou alianci i díky hrnkům s rasistickým potiskem. Senegal a snaha vyvolat v něm převrat. Angola a dezinformační kampaň týkající se amerických a evropských partnerů projektu Lobito Corridor (strategicky důležitá železnice pro transport nerostných surovin). Niger a mediální kampaň proti francouzské společnosti s licencí k těžbě uranových ložisek (firma licenci ve výsledku ztratila). Ruské operace v Africe (ale i v Jižní Americe) obsahují i protiukrajinskou linku. Například šíření narativu, že Ukrajina podporuje teroristy v Africe.

https://forbiddenstories.org/propaganda ... ontinents/
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Porážka Afrického sboru v Mali

Africký expediční sbor (Afrika Korps) má teď v Mali dost problém a velmi brzy zemi opustí. Dnes Tuaregové, přesněji řečeno Separatistická Fronta za osvobození Azavádu (FLA) a islamistická organizace JNIM, která je odnoží teroristické sítě al-Káida, osvobodili město Kidal, kde se nachází ruská základna. Je také známo, že 25. dubna vyhodili do povětří rezidenci ministra obrany nakloněného Rusku. V současnosti probíhají boje poblíž hlavního města Bamako a nedaleké vojenské základny Katy, stejně jako v Gao a v centrálních městech Sevare a Mopti. Africký sbor údajně uzavřel samostatnou dohodu s FLA a opouští základnu pod dohledem prostřednictvím bezpečného koridoru, čímž opustil obklíčené malijské síly. Malijské jednotky (FAMa) tak zůstaly na bývalé základně MINUSMA v Kidalu v Mali zcela osamoceny. Později se uvádělo, že město padlo do rukou rebelů. Během včerejšího útoku byl povstalci zabit ministr obrany Sadio Camara (klíčový spojenec Ruska). Podle zpráv se sebevražedný atentátník odpálil poblíž jeho domu. Druhá helikoptéra Afrického sboru byla podle zpráv sestřelena silami FLA a JNIM, přičemž celá posádka byla zabita. Také je hlášeno hromadné vzdání se malijských sil FLA v oblasti Kidalu. Zdá se že v přímém přenosu sledujeme strategický kolaps rusko-malijských pozic v severním Mali.

https://twitter.com/ukikaski/status/2048375189147136133

Naposledy upravil(a) Rase dne 28/4/2026, 14:17, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Pro zajímavost uvedu, že v Mali všechny zúčastněné strany v hojné míře používají drony - jsou široce používány vládními silami, povstaleckými skupinami i teroristickými skupinami. FLA a JNIM v Mali jsou největšími uživateli levných dronů, především k boji proti ruské vojenské převaze, přičemž FLA dokonce provozuje drony s optickými vlákny, aby se vyhnuly ruským rušičkám (EW). Právě u Tuaregů (FLA) mají působit ukrajinští operátoři dronů (stejně jako pomáhají SAF v Súdánu). Jeden FPV dron obsluhovaný FLA, můžete vidět i na přiložené fotografii.

https://twitter.com/ukikaski/status/2048375189147136133

Snímek obrazovky 2026-04-26 194642.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3825
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od pjaro77 »

Keď si človek porovná ako k dronom pristupujú niektoré štáty europy, kde sa 3-4 roky nimrajú s pár stovkami-tisíc kusmi.
Samozrejme nakoniec z tých tančekov vyjdú nejaké drony avšak 10x drahšie, počítam.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 28/4/2026, 20:15, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

Začala se objevovat jména prvních ruských žoldnéřů z "Afrického sboru", kteří byli zabiti během nové povstalecké ofenzivy v Mali. Konkrétně 25. dubna 2026 byl zabit Vladimir Šumakov. Bojoval proti Ukrajině tři roky a byl převezen do Mali před deseti měsíci. Dovolené na sluníčku si tedy zrovna moc neužil.

https://twitter.com/666_mancer/status/2 ... 5538944132

IMG_7178.jpeg
IMG_7177.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Africký expediční sbor (Afrika Korps)

Příspěvek od Rase »

V Mali armáda a ruský Afrikakorps zahajují četné protiútoky a znovu získávají kontrolu nad několika základnami. Z Gao Malijské ozbrojené síly (FAMA) a Afrikakorps znovu získaly kontrolu nad základnou Labbezanga na hranici s Nigerem. Posily dorazily také do Ménaky a Hombori, zatímco se očekává, že kolona stahující se z Tessalitu, Kidalu a Aguelhoku se znovu upevní v Anéfisu. Těchto taktických vítězství bylo dosaženo proti Islámskému státu ve Velké Sahaře (l'Etat Islamique au Grand Sahara), který je mnohem méně silný než jiné skupiny a tradičně neobsazuje města. Mezitím pokračují ofenzívy JNIM. Skupina napojená na Al-Káidu udržuje blokádu Bamaku; několik silnic zůstává uzavřeno a útoky byly hlášeny na několika klíčových trasách kolem hlavního města. K náletům došlo také v několika malých městech ve středu a na jihu země, opět bez obsazení měst. Rusové a Malijci proto doprovázejí konvoje mezi hranicemi a hlavním městem, zejména vrtulníky.

FLA prostřednictvím svého vůdce popřela jakékoli "spojenectví" s JNIM. Francouzský novinář také vysvětlil, že Francouzi nepřímo podporují FLA prostřednictvím ukrajinské HUR, která v oblasti udržuje vlastní agenty na podporu povstalecké skupiny. Ve skutečnosti je důležité si uvědomit, že tato informace je známá již dlouhou dobu. Ukrajinská HUR vycvičila piloty dronů FLA k útokům na ruské síly Afrického korpusu (četné ověřené důkazy). S největší pravděpodobností získali přístup do regionu přes Alžírsko, přičemž Francie poskytovala HUR pouze nepřímou podporu, zejména logistickou a zpravodajskou.

https://twitter.com/clement_molin/statu ... 0082806181

IMG_7648.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „SSSR - Rusko“