Z průmyslu
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Z průmyslu
Zatím jen vizualizace.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Z průmyslu
Turecké aerolínie Pegasus Airlines podpísali zmluvu za 154 miliónov eur na kúpu spoločnosti Smartwings patriacej ČSA. Kontrakt podpísala Prague City Air, ktorá je predávajúcim, a spoločnosť Ounimex Group, ktorá postupuje svoje pohľadávky.
https://e.dennikn.sk/minuta/5014408/
https://e.dennikn.sk/minuta/5014408/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Z průmyslu
V Estonsku sídlící firma Frankenburg Technologies oznámila dokončení vývoje miniaturní a laciné protidronové střely. Střely by měla vyrábět britská firma Babcock v kontejnerizovaném provedení pro námořní použití. Frankenburg tvrdí, že střela je desetkrát levnější, než současné ekvivalentní produkty a stokrát jednodušší na výrobu. Memorandum o porozumění mezi oběma firmami bylo podepsané 7. ledna 2026. Výrobní závod bude založený v nově otevřeném Estonském Defence Industry Park a má dosáhnout výrobní kapacity 100 střel denně.
https://www.babcockinternational.com/ne ... ce-system/
https://www.defensenews.com/global/euro ... n-unmanned
https://www.defensenews.com/global/euro ... n-unmanned
Re: Z průmyslu
Nově ustanovená společnost EuroTrophy GmbH, založená trojicí General Dynamics European Land Systems, KNDS a nejmenovaou izraraelskou firmou podepsala s výrobcem Rafael Advanced Defense Systems kontrakt v hodnotě 300 mil € na dodávky aktivních systémů vlastní obrany pro tanky Leopard 2 A8 určené pro Česko, Litvu, Nizozemí a Chorvatsko.
Z loňského IDETu:
Z loňského IDETu:
Re: Z průmyslu
Zo slovenských čipov Tachyum asi nebude nič. Začína sa im zadrhávať financovanie.
https://zive.aktuality.sk/clanok/zTyY2v ... istovniam/
https://zive.aktuality.sk/clanok/zTyY2v ... istovniam/
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Z průmyslu
Společnost Leonardo DRS oznámila otevření nového provozu v Charlestonu v Jižní Karolíně. Bude zaměřený na díly a komponenty jaderných ponorek třídy Columbia a svou kapacitou má přispět ke zkrácení zpoždění ve stavbě ponorek, které proti plánům US NAVY stále ještě dosahuje 17 měsíců. Jednoduché přesouvání stávajících kapacit by podle zásady "z bláta do louže" ohrozilo a zpozdilo výstavbu ponorek třídy Virginia. Ještě v červenci se zpoždění programu Columbia odhadovalo na 24 měsíců, takže vývoj je pozitivní.
NAVY upozorňuje, že nezmění harmonogram vyřazování ponorek třídy Ohio, takže hrozí mezera v jejích operačních schopnostech.
Kromě komponentů jaderných ponorek bude nový závod vyvíjet a produkovat díly parních turbín pro námořní účely.
NAVY upozorňuje, že nezmění harmonogram vyřazování ponorek třídy Ohio, takže hrozí mezera v jejích operačních schopnostech.
Kromě komponentů jaderných ponorek bude nový závod vyvíjet a produkovat díly parních turbín pro námořní účely.
Re: Z průmyslu
https://vat.pravda.sk/technologie/clano ... liony-eur/
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) plánuje vo Fiľakove zriadiť Centrum pre drony a vedu, ktoré bude súčasťou Gymnázia a Strednej odbornej školy Fiľakovo. Projekt má byť podľa kraja zameraním a rozsahom výnimočný v rámci celej strednej Európy, náklady odhadujú na vyše dva milióny eur. O zámere informovala odborná referentka pre komunikáciu BBSK Vanesa Čierna.
„Centrum pre drony a vedu bude unikátnym regionálnym kampusom, ktorý prepája moderné vzdelávanie, praktický vývoj, komunitnú spoluprácu a popularizáciu technológií. Jeho hlavné zameranie bude na dronové technológie, robotiku, programovanie a ich aplikácie v reálnom svete,“ priblížila Čierna.
Súčasťou centra majú byť tri edukačno-výskumné laboratóriá slúžiace pre vzdelávanie žiakov, pedagogických zamestnancov, odborníkov i širokú verejnosť. Pôjde o informaticko-dronové laboratórium zamerané na programovanie a spracovanie dát z dronov, biochemické laboratórium slúžiace na analýzu vzoriek z terénu a prácu s údajmi získanými pomocou dronov a jazykové laboratórium, ktorého hlavnou úlohou bude posilnenie jazykových kompetencií v technických a medzinárodných súvislostiach.
„K tomu bude vytvorené praktické dronové tréningové centrum, ktoré bude zamerané na simulácie, lietanie, testovanie v teréne, ovládanie dronov a bezpečnosť. Žiaci v dronovom centre budú spolupracovať s odborníkmi na drony, dáta a robotiku, pracovať s reálnymi údajmi, využívať analytické a digitálne nástroje, čím sa podstatne zvyšuje ich pripravenosť pre prax,“ doplnila Čierna s tým, že centrum pre drony a vedu bude organizovať aj workshopy, verejné podujatia, výstavy, súťaže či dronové športy pre širokú verejnosť.
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) plánuje vo Fiľakove zriadiť Centrum pre drony a vedu, ktoré bude súčasťou Gymnázia a Strednej odbornej školy Fiľakovo. Projekt má byť podľa kraja zameraním a rozsahom výnimočný v rámci celej strednej Európy, náklady odhadujú na vyše dva milióny eur. O zámere informovala odborná referentka pre komunikáciu BBSK Vanesa Čierna.
„Centrum pre drony a vedu bude unikátnym regionálnym kampusom, ktorý prepája moderné vzdelávanie, praktický vývoj, komunitnú spoluprácu a popularizáciu technológií. Jeho hlavné zameranie bude na dronové technológie, robotiku, programovanie a ich aplikácie v reálnom svete,“ priblížila Čierna.
Súčasťou centra majú byť tri edukačno-výskumné laboratóriá slúžiace pre vzdelávanie žiakov, pedagogických zamestnancov, odborníkov i širokú verejnosť. Pôjde o informaticko-dronové laboratórium zamerané na programovanie a spracovanie dát z dronov, biochemické laboratórium slúžiace na analýzu vzoriek z terénu a prácu s údajmi získanými pomocou dronov a jazykové laboratórium, ktorého hlavnou úlohou bude posilnenie jazykových kompetencií v technických a medzinárodných súvislostiach.
„K tomu bude vytvorené praktické dronové tréningové centrum, ktoré bude zamerané na simulácie, lietanie, testovanie v teréne, ovládanie dronov a bezpečnosť. Žiaci v dronovom centre budú spolupracovať s odborníkmi na drony, dáta a robotiku, pracovať s reálnymi údajmi, využívať analytické a digitálne nástroje, čím sa podstatne zvyšuje ich pripravenosť pre prax,“ doplnila Čierna s tým, že centrum pre drony a vedu bude organizovať aj workshopy, verejné podujatia, výstavy, súťaže či dronové športy pre širokú verejnosť.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Z průmyslu
Ukrajinsko - německý podnik Quantum Frontline Industries, joint venture německého Quantum Systems a ukrajinského Frontline Robotics zaháji výrobu dronů dva měsíce po podpisu smlouvy mezi zakladateli. První vyrobený dron Linza 3 převzal na mnichovské bezpečnostní konferenci ukrajinský prezident Zelenskyj. Kapacita výroby má dosáhnout 10 000 dronů ročně.
Konstrukce dronů je navržená Ukrajinci a důsledně ověřená na ukrajinském bojišti. Z německé strany je hlavní podíl na elektronice a SW s prvky umělé inteligence. https://quantum-systems.com/news/presid ... ndustries/
Konstrukce dronů je navržená Ukrajinci a důsledně ověřená na ukrajinském bojišti. Z německé strany je hlavní podíl na elektronice a SW s prvky umělé inteligence. https://quantum-systems.com/news/presid ... ndustries/
Re: Z průmyslu
Italská společnost Fincantieri, resp. její americká dceřinka Marinette Marine dostala náplast za zrušený program superfregat Constellation, když dostala zakázku na čtyři výsadkové lodě staronové třídy Medium Landing Ship (LSM) pro Námořní pěchotu.
https://www.congress.gov/crs-product/R46374 Fincantieri také vyjádřila podporu iniciativě prezidenta Trumpa Golden Fleet initiative a připravenost vyvinout a postavit jakékoliv plavidlo této iniciativy.
https://www.congress.gov/crs-product/R46374 Fincantieri také vyjádřila podporu iniciativě prezidenta Trumpa Golden Fleet initiative a připravenost vyvinout a postavit jakékoliv plavidlo této iniciativy.
Re: Z průmyslu
https://dronexl.co/2026/03/17/sweden-k1 ... er-poland/
https://defensemirror.com/news/41321/No ... Drone_Tech
Severská protivzdušná obrana podpísala Letter of Intent s poľskými skupinami WB Group a Tantalit s cieľom nadviazať strategickú spoluprácu v oblasti technológií obrany proti dronom.
Spolupráca sa zameria na integráciu, výrobu, predaj a nasadenie vysokorýchlostného kinetického stíhača Nordic Air Defence K100XR v rámci ekosystému proti UAS skupiny WB Group. Interceptor je navrhnutý ako škálovateľný a nákladovo efektívny kinetický systém schopný poraziť nepriateľské drony.
Spoločnosti tiež preskúmajú technickú integráciu K100XR do Tantalitu s podporou AI
ekosystém velenia a riadenia – umožňujúci fúziu senzorov, zameriavanie pomocou AI a koordinovanú obranu proti dronom.
Partnerstvo bude využívať možnosti priemyselnej spolupráce vrátane potenciálnej výroby alebo montáže protiraketového systému Nordic Air Defence v Poľsku.
V rámci navrhovaného rámca bude Nordic Air Defense pôsobiť ako autorita pre návrh a vývojár systému stíhačov, zatiaľ čo Tantalit a WB Group prispejú k softvéru AI, systémovej integrácii a sieťovým schopnostiam na bojisku.
https://defensemirror.com/news/41321/No ... Drone_Tech
Severská protivzdušná obrana podpísala Letter of Intent s poľskými skupinami WB Group a Tantalit s cieľom nadviazať strategickú spoluprácu v oblasti technológií obrany proti dronom.
Spolupráca sa zameria na integráciu, výrobu, predaj a nasadenie vysokorýchlostného kinetického stíhača Nordic Air Defence K100XR v rámci ekosystému proti UAS skupiny WB Group. Interceptor je navrhnutý ako škálovateľný a nákladovo efektívny kinetický systém schopný poraziť nepriateľské drony.
Spoločnosti tiež preskúmajú technickú integráciu K100XR do Tantalitu s podporou AI
ekosystém velenia a riadenia – umožňujúci fúziu senzorov, zameriavanie pomocou AI a koordinovanú obranu proti dronom.
Partnerstvo bude využívať možnosti priemyselnej spolupráce vrátane potenciálnej výroby alebo montáže protiraketového systému Nordic Air Defence v Poľsku.
V rámci navrhovaného rámca bude Nordic Air Defense pôsobiť ako autorita pre návrh a vývojár systému stíhačov, zatiaľ čo Tantalit a WB Group prispejú k softvéru AI, systémovej integrácii a sieťovým schopnostiam na bojisku.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Z průmyslu
Volkswagen chce místo aut vyrábět součástky protivzdušné obrany. Továrnu upraví pro systém Iron Dome
Společnost Volkswagen plánuje přesedlat v jedné německé továrně z výroby aut na protiraketovou obranu. Doufá, že díky spolupráci s izraelskou firmou Rafael Advanced Defence Systems se podaří zachránit zdejší pracovní místa. S odkazem na své zdroje o tom informuje web deníku Financial Times (FT). Obě společnosti plánují přeměnit ohrožený závod v Osnabrücku na západě Německa tak, aby vyráběl součástky pro mobilní systém protivzdušné obrany Iron Dome, který tato izraelská státní skupina vyvinula, píše list.
https://www.echo24.cz/a/HLLM5/zpravy-sv ... hp.context
Společnost Volkswagen plánuje přesedlat v jedné německé továrně z výroby aut na protiraketovou obranu. Doufá, že díky spolupráci s izraelskou firmou Rafael Advanced Defence Systems se podaří zachránit zdejší pracovní místa. S odkazem na své zdroje o tom informuje web deníku Financial Times (FT). Obě společnosti plánují přeměnit ohrožený závod v Osnabrücku na západě Německa tak, aby vyráběl součástky pro mobilní systém protivzdušné obrany Iron Dome, který tato izraelská státní skupina vyvinula, píše list.
https://www.echo24.cz/a/HLLM5/zpravy-sv ... hp.context
Re: Z průmyslu
Společnosti ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) a singapurská ST Engineering plánují založit v Singapuru středisko - hub pro podporu a servis ponorek a povrchových plavidel dodaných TKMS do oblasti jihovýchodní Asie. Samotné námořnictvo Singapuru má objednaných šest ponorek třídy 218SG Invicible.
Mimo to nezaručené zprávy hovoří o možném singapurském nákupu až 170 tanků Leopard 2. (Jak znám Singapur, tak na to budou muset mít patrové garáže
)
Mimo to nezaručené zprávy hovoří o možném singapurském nákupu až 170 tanků Leopard 2. (Jak znám Singapur, tak na to budou muset mít patrové garáže
Re: Z průmyslu
Spíš to vypadá, že jen mají více než 170 Leopardů 2SG, ne že by je chtěli obměnit, ale uvidíme.
https://news.defcros.com/tkms-st-engine ... singapore/
https://news.defcros.com/tkms-st-engine ... singapore/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Z průmyslu
MBDA přijímá opatření ke zvýšení produkce střel Aster a to o 40% v letošním roce a na dvojnásobek stávajícího množství v pětileté perspektivě. Od roku 2022 vzrostla výrob střel o 50% a objednávky za rok 2025 dosahují 13,2 mld. €.
Co je to ale platné, když nevyřízené objednávky dělají 44,4 mld. €. Léta podvýživy se podpisují i tady.
Co je to ale platné, když nevyřízené objednávky dělají 44,4 mld. €. Léta podvýživy se podpisují i tady.
Re: Z průmyslu
Ukrajinská zbrojovka Fire Point umístěná v Dánsku u základny Skydstrup akceleruje výstavbu a přípravy výroby TPH do střel a startovacích/urychlovacích stupňů dronů. Podle vyjádření ředitelky Iryny Terechovové bude kapacita pokrývat nejenom potřeby Ukrajiny, ale i zbytku Evropy.
https://www.berlingske.dk/indland/afslo ... ele-europa
https://www.forum24.cz/evropsky-trumf-p ... sud-vedelo
https://www.berlingske.dk/indland/afslo ... ele-europa
https://www.forum24.cz/evropsky-trumf-p ... sud-vedelo
Re: Z průmyslu
Volkswagen Group. končí s výrobou automobilů v závodě v Osnabrücku, původně Wilhelm Karmann Gmb, odkud vyjížděly sporťáky VW Karman, Golf Cabrio a pod. a intenzívně jedná o převzetí výroby komponentů střel Rafael Advanced Defense Systems Iron Dome. Plán Volkswagenu v Osnabrücku počítá s produkcí těžkých transportních vozidel, odpalovacích zařízení a energetických modulů pro systém.
https://www.czdefence.cz/clanek/kdyz-se ... .sznhp.box
https://www.czdefence.cz/clanek/kdyz-se ... .sznhp.box
Re: Z průmyslu
Po Waršave sa preháňa robot Edward a vyháňa diviakov z mesta
https://cestovanie.pravda.sk/cestovny-r ... y-diviaky/
https://cestovanie.pravda.sk/cestovny-r ... y-diviaky/
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Z průmyslu
Armin Papperger, šéf Rheinmetallu se sice posmíval ukrajinským dronům, že je vyrábějí hospodyňky v kuchyni na 3D tiskárnách (jeho příspěvek Rheinmetall brzy na svých stránkaách zablokoval) ale nyní vyšlo najevo, že jeho vlastní firma má už 16 měsíční zpoždění v dokonbčení vývoje a dodávkách protidronového systému Skyranger 30 pro Bundeswehr. Podle týdeníku STERN se první dodávky posouvají až do roku 2027 a operativní statut až do roku 2029.
Defense News: Časopis Stern uvedl, že zpoždění je způsobeno technickými problémy při integraci klíčových komponent věže a tím, že se nepodařilo začlenit řízenou střelu, která byla původně součástí specifikace systému. Podle smluvních podmínek, které časopis prověřil, by společnosti Rheinmetall mohla hrozit pokuta až ve výši 25 milionů eur (29 milionů dolarů). Ani společnost Rheinmetall, ani ministerstvo obrany tuto částku nepotvrdily, přičemž ministerstvo se odvolalo na obchodní tajemství.
Translated with DeepL.com (free version)
Defense News: Časopis Stern uvedl, že zpoždění je způsobeno technickými problémy při integraci klíčových komponent věže a tím, že se nepodařilo začlenit řízenou střelu, která byla původně součástí specifikace systému. Podle smluvních podmínek, které časopis prověřil, by společnosti Rheinmetall mohla hrozit pokuta až ve výši 25 milionů eur (29 milionů dolarů). Ani společnost Rheinmetall, ani ministerstvo obrany tuto částku nepotvrdily, přičemž ministerstvo se odvolalo na obchodní tajemství.
Translated with DeepL.com (free version)
Slovensko sa potápa ekonomicky
https://www.sme.sk/index/c/nejde-len-o- ... e-rozhovor
Dosiahli sme pomyselnú čiaru, na ktorej začíname prehrávať zákazky na viacerých frontoch. Spomedzi okolitých krajín máme najvyššiu cenu práce, ale ľudia dostávajú nižšie mzdy pre vysoké daňovo-odvodové zaťaženie.
Z druhej strany sme tlačení drahou elektrinou. Ak si ju firma chce kúpiť na budúci január, tak zaplatí 106 eur za megawatthodinu. Pričom viaceré európske krajiny začali spúšťať programy na spolufinancovanie, čím sa cena elektriny u nich dostáva na úroveň okolo 50 eur/MWh.
Sme v stave, keď neprehrávame v súboji s lacnejšou ázijskou konkurenciou či USA, ale zaostávame už aj za európskymi firmami.
Prílev priamych zahraničných investícií v ostatných desiatich rokoch tvoril len 1,5 percenta HDP, kým u susedov to boli viac ako tri percentá. Jednoducho, prehrávame z pohľadu nákladov.
Ako?
Napríklad zamestnanci zarobia v Česku alebo v Maďarsku o jeden čistý plat ročne navyše, ale zároveň je ich celková cena práce pre firmu nižšia ako na Slovensku.
Tento rozdiel sa zväčšuje, čím má zamestnanec vyšší plat, čo je dôležitý nákladový faktor pre inovatívne firmy alebo vývojové centrá, v ktorých pracujú lepšie zarábajúci zamestnanci.
Ak zahraničný investor, ktorý by chcel otvoriť fabriku s vyššou pridanou hodnotou, porovnáva jednotlivé krajiny, tak Slovensko pre neho dáva nulový ekonomický zmysel.
A to nehovorím o transakčnej dani, ktorú máme len my a Maďari. Len sa zabúda pripomenúť, že Maďarsko má daň z príjmov právnických osôb deväť percent a my pri veľkých firmách máme 24 percent.
Ak zarátate aj transakčnú daň, celkové daňové zaťaženie je cez 27 percent. A ak si to porovnáte s Poliakmi, tak tiež nemáme šancu. Poliaci dobre uchopili eurofondy a majú vypísaných veľa výziev na podporu podnikateľov na obnovenie vybavenia firiem, automatizáciu či nové technológie.
Dosiahli sme pomyselnú čiaru, na ktorej začíname prehrávať zákazky na viacerých frontoch. Spomedzi okolitých krajín máme najvyššiu cenu práce, ale ľudia dostávajú nižšie mzdy pre vysoké daňovo-odvodové zaťaženie.
Z druhej strany sme tlačení drahou elektrinou. Ak si ju firma chce kúpiť na budúci január, tak zaplatí 106 eur za megawatthodinu. Pričom viaceré európske krajiny začali spúšťať programy na spolufinancovanie, čím sa cena elektriny u nich dostáva na úroveň okolo 50 eur/MWh.
Sme v stave, keď neprehrávame v súboji s lacnejšou ázijskou konkurenciou či USA, ale zaostávame už aj za európskymi firmami.
Prílev priamych zahraničných investícií v ostatných desiatich rokoch tvoril len 1,5 percenta HDP, kým u susedov to boli viac ako tri percentá. Jednoducho, prehrávame z pohľadu nákladov.
Ako?
Napríklad zamestnanci zarobia v Česku alebo v Maďarsku o jeden čistý plat ročne navyše, ale zároveň je ich celková cena práce pre firmu nižšia ako na Slovensku.
Tento rozdiel sa zväčšuje, čím má zamestnanec vyšší plat, čo je dôležitý nákladový faktor pre inovatívne firmy alebo vývojové centrá, v ktorých pracujú lepšie zarábajúci zamestnanci.
Ak zahraničný investor, ktorý by chcel otvoriť fabriku s vyššou pridanou hodnotou, porovnáva jednotlivé krajiny, tak Slovensko pre neho dáva nulový ekonomický zmysel.
A to nehovorím o transakčnej dani, ktorú máme len my a Maďari. Len sa zabúda pripomenúť, že Maďarsko má daň z príjmov právnických osôb deväť percent a my pri veľkých firmách máme 24 percent.
Ak zarátate aj transakčnú daň, celkové daňové zaťaženie je cez 27 percent. A ak si to porovnáte s Poliakmi, tak tiež nemáme šancu. Poliaci dobre uchopili eurofondy a majú vypísaných veľa výziev na podporu podnikateľov na obnovenie vybavenia firiem, automatizáciu či nové technológie.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Z průmyslu
Dobře jste se učili:



