Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Odpovědět
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od pjaro77 »

Pressburger píše: 17/10/2025, 20:38
HONZIK11 píše: 17/10/2025, 17:19 To je narez,modernizace vlastnimi silami .Srbove jsou borci. Kolik ze jich ve vyzbroji jeste maji ? Tech M 84rek?
Paklize nekomu na svete jeste zustaly T72 a budou chtit modernizovat tak je Srbsko jasnou volbou.
Na takovou uroven to nedotahl nikdo.
Modernizácia M-84AS3 je ambiciózny projekt, ktorý by mohol výrazne zvýšiť bojovú hodnotu a prežitie srbských tankov. Jedná sa o komplexnú modernizáciu tanku M-84, ktorá sa dostáva na úroveň moderným západným tankom, najmä v oblasti digitálnych systémov, aktívnej ochrany a bezpečnosti posádky.
Nabudúce kompletne vytriezvej, než začneš šíriť bludy o modernizácii na úrovni západných tankov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od Zemakt »

Co ten karusel, pořád je tam tak vypíčenej? Asi jo, že. Tak obrátíme list.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od Pressburger »

Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od Pressburger »

Hrôzostrašné tanky M-84AB, ktoré bojovali proti Saddámovi Husajnovi, by mohli čoskoro prísť po Vladimira Putina
Celkovo je balkánska verzia tanku T-72 o niečo tvrdšia, rýchlejšia a prezieravejšia ako pôvodná. Na Ukrajinskom bojisku dostanú dozaista minimálne reaktívny pancier Kontakt-1 a ďalšie vylepšenia.
zdroj: https://www.popularmechanics.com/milita ... o-ukraine/
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od kacermiroslav »

Pressburger píše: 31/10/2025, 22:03 Hrôzostrašné tanky M-84AB, ktoré bojovali proti Saddámovi Husajnovi, by mohli čoskoro prísť po Vladimira Putina
Celkovo je balkánska verzia tanku T-72 o niečo tvrdšia, rýchlejšia a prezieravejšia ako pôvodná. Na Ukrajinskom bojisku dostanú dozaista minimálne reaktívny pancier Kontakt-1 a ďalšie vylepšenia.
zdroj: https://www.popularmechanics.com/milita ... o-ukraine/
Že by Vladimíru Vladimíroviči docházel šrot? Zdá se že ano. Bohužel je vidět, jaká země za koho v Evropě kope.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od NagyAttila »

Pressburger píše: 31/10/2025, 22:03 Hrôzostrašné tanky M-84AB, ktoré bojovali proti Saddámovi Husajnovi, by mohli čoskoro prísť po Vladimira Putina
Celkovo je balkánska verzia tanku T-72 o niečo tvrdšia, rýchlejšia a prezieravejšia ako pôvodná. Na Ukrajinskom bojisku dostanú dozaista minimálne reaktívny pancier Kontakt-1 a ďalšie vylepšenia.
zdroj: https://www.popularmechanics.com/milita ... o-ukraine/
Ten clanok je 1.5r stary.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od Rase »

kacermiroslav:
Nee, řeší se že ty vyřazené kuvajtské tanky projdou v Chorvatsku modernizací (patrně všechno za německé peníze) a pak pojedou na Ukrajinu. Řeší se to ale už dlouho a nevím zda došlo k posunu.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od kacermiroslav »

Rase píše: 1/11/2025, 19:27 kacermiroslav:
Nee, řeší se že ty vyřazené kuvajtské tanky projdou v Chorvatsku modernizací (patrně všechno za německé peníze) a pak pojedou na Ukrajinu. Řeší se to ale už dlouho a nevím zda došlo k posunu.
OK, díky. Už jsem v obraze. Vybavuji si ten starý článek. Pokud projdou nějakou částečnou modernizací, tak mohou pro Ukrajince určitou bojovou hodnotu mít. Když už nic jiného, mohou je použít na méně exponovaných či týlových místech. Plusem rozhodně je docela velké množství, které by bylo dostupné. Pokud se nepletu, tak se psalo asi o 150 kusech.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od Pressburger »

kacermiroslav píše: 1/11/2025, 20:11 Pokud projdou nějakou částečnou modernizací, tak mohou pro Ukrajince určitou bojovou hodnotu mít. Když už nic jiného, mohou je použít na méně exponovaných či týlových místech. Plusem rozhodně je docela velké množství, které by bylo dostupné. Pokud se nepletu, tak se psalo asi o 150 kusech.
To je taká pozícia vagónovačov s Mníchovsko-Pražsko-jarnim DNA a nie ukrajinských bojovníkov.
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od Pressburger »

ATM 12/2025
Modernizovaný tank M-84AS3

Obrázek
zdroj: https://www.magnetpress.cz/2025+575/atm ... e-vydanie/
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od niko »

Vzhladom na neustale sa objavujuce prispevky o tanku M-84 v tomto vlakne a tiez na to, ze zakladat nove vlakno len pre tank M-84 by posobilo len zmätocne, doslo k premenovaniu tohoto vlakna na Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů.
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od Pressburger »

Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od NagyAttila »

T-72M2 Moderna: Stroj, ktorý predbehol svoju dobu

https://www.futurearmy.sk/2026/02/26/t- ... voju-dobu/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od kacermiroslav »

Určitě zajímavý projekt ve své době. Líbí se mi ten rychlopalný lehký kanón. Nicméně zásadní slabiny v podobě uskladnění munice atd. zůstaly. Pro země, které měli hluboko do kapsy to ale mohlo být zajímavé řešení na pár desítek dalších let. To ovšem nikdo asi nepředpokládal, že jednou na bojišti budou dominovat drony a nejen tyto tanky by zřejmě dokázali zničit v krátké době a levným způsobem.
ObrázekObrázekObrázek
NOTNA
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 185
Registrován: 5/1/2021, 22:11

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od NOTNA »

Celé to bolo len nepodarený pokus o predĺženie života T72 s ním spojenych výrobných príp. opravárenských kapacít na slovensku. 2a42 bol určený hlavne na postrelovanie pozemných cieĺov a na ochranu pred vrtákmi. Pri situačnom povedomí tanku ktoré ponúkal spolu s obmedzením v rýchlosti otáčania veže sa táto kombinácia ukázala k ničomu.
Tank je stále pojazdný a jeho schopnosti može ktokoľvek posúdiť...
NOTNA
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 185
Registrován: 5/1/2021, 22:11

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od NOTNA »

NOTNA píše: 27/2/2026, 22:09 Celé to bolo len nepodarený pokus o predĺženie života T72 s ním spojenych výrobných príp. opravárenských kapacít na slovensku. 2a42 bol určený hlavne na postrelovanie pozemných cieĺov a na ochranu pred vrtákmi. Pri situačnom povedomí tanku ktoré ponúkal spolu s obmedzením v rýchlosti otáčania veže sa táto kombinácia ukázala k ničomu.
Tank je stále pojazdný a jeho schopnosti može ktokoľvek posúdiť...
A zamestnancov VTSU možte vyspovedať čo z toho trafili /prípadne čo preto urobili aby sa trafili.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11845
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Lord »

Notna, proč to tady máš 2x skoro to samé ?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11845
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Lord »

kacermiroslav píše: Určitě zajímavý projekt ve své době. Líbí se mi ten rychlopalný lehký kanón. Nicméně zásadní slabiny v podobě uskladnění munice atd. zůstaly. Pro země, které měli hluboko do kapsy to ale mohlo být zajímavé řešení na pár desítek dalších let.

To ovšem nikdo asi nepředpokládal, že jednou na bojišti budou dominovat drony a nejen tyto tanky by zřejmě dokázali zničit v krátké době a levným způsobem.

To určitě si nikdo nemyslel a kanón měl být i proti vrtulníkům ? Jakou měl elevaci, nebo byl jen na podporu pěchoty a proti lehké technice.

Drony a to všechno udělalo tady na PALBĚ i jinde z diskusí jen historický kecy, i když tehdy měli lidi hlavně obdiv k těm technickým detailům, ale občas i k taktice nasazení. Nízká silueta, přídavný pancíř, po masovém nasazení dronů stejně nepomůže skoro nic.

Tenkrát řešili milimetry pancíře a úhly sklonu, dneska stačí dron za pár stovek dolarů, co ti spadne s granátem rovnou do otevřeného poklopu nebo na střechu věže, kde je pancíř nejslabší. Nízká silueta je k ničemu, když útočí shora, nebo na motorový prostor, nebo prostě všude možně.

Jo a ty navařované klece nakonec příliš nepomohly :D

Všechno, co tady borci obdivovali pro technickou rafinovanost, je dneska v ohrožení.

Optika a senzory: Drony ničí drahou optiku, periskopy a antény. Tank se stává skoro nepoužitelným, i když ho dron přímo nezničí.

Psychologický efekt: Posádky vědí, že jsou neustále sledovány a že útok může přijít kdykoliv. To spolehlivě ničí morálku.

Místo toho aby byly údernou pancéřovou pěstí, tak čekají v okopech desítky km za frontou. V mezičase tanky sloužily jako dělostřelectvo pro podporu pěchoty, a to ani v současnosti nebude moc pravda.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od kacermiroslav »

Pokud se i v dnešní době najdou země, které chtějí nebo uvažují o modernizaci T-72, tak musí uvažovat úplně v jiné rovině, než tomu bylo ještě před pár lety. Ve finále není rozhodující odolnost proti čelní či boční palbě, ale právě proti dronům. Systém nějakých klecí je spíše jen dočasné provizórium, než řešení. Smysl dává asi jedině něco na způsob Trophy a podobně. Otázkou je, jak takový systém funguje, pokud je přetížen velkým množstvím levných dronů útočících ze všech stran. Asi to bude vyžadovat kombinaci aktivních, ale i pasivních systémů včetně zadýmování atd., tj. znemožnit operátorovi dronů v reálném čase najít to slabé místo.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Zemakt »

Smysl dává asi jedině něco na způsob Trophy a podobně
Plně autumatzovaná zbraňová stanice třeba.
Viz zde např. viewtopic.php?t=7532&start=2480
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“