
Divize je největším ze základních útvarů USMC. Sbor, se skládá ze tří aktivních divizí a jedné záložní divize. 1.divize USMC má základnu v Pendletonu v Kalifornii, 2.divize má základnu v Camp Lejeune v Severní Karolíně a 3.divize má základnu na Okinawě. První a třetí divize tvoří organickou součást FMF (P)- Pacifická oblast, druhá divize je začleněna do FMF (A)-Atlantická oblast. V případě války by byla aktivizována 4. divize USMC v New Orleansu, povoláním 40 000 záložníků. Záložníci procházejí pravidelným výcvikem a jsou zařazeni do stejných jednotek jako v aktivní divizi. Záložní divize ( MARDIV) o síle 12 000 mužů, má vlastní logistické jednotky.
Divize se skládá ze tří pluků pěchoty, které tvoří základní bojovou sílu divize. Dále pak divize disponuje třemi obrněnými prapory, dělostřeleckým plukem,ženijním praporem, technickým praporem a velitelskou částí.
Prapor divize USMC, je rozdělen na velitelskou rotu,rotu zbraní a tři střelecké roty. Pokud je prapor součástí MEU, je rozšířen o čtvrtou střeleckou rotu. V době míru má pluk USMC tři prapory, v době války je posílen o čtvrtý prapor.
Pěší rota a četa.
Rota námořní pěchoty se skládá z velitelské čety, tří střeleckých čet a podpůrné čety zbraní. Četa se skládá ze tří družstev po 13-ti mužích.Družstvu velí seržant. Je dále rozděleno do tří týmů, se značnou palebnou silou.Každému týmu velí desátník vyzbrojený M-16A2 s podvěšeným granátometem M203.Velí dále střelci z lehkého kulometu SAW a dvěma střelců vyzbrojených M-16A2.Každý z mužů nese do boje rovněž jednu, nebo dvě rakety do AT4.
Podpůrná rota zbraní.
V rámci praporu, je podpůrná rota zbraní podřízena veliteli praporu.Rota je vybavena minomety,kulomety,granátomety a protitankovými raketomety.
Četa specialistů.
Velitelská rota praporu USMC, zahrnuje četu specialistů STA ( Surveillance and Target Acqusition Platoon). Její příslušníci slouží jako ostřelovači,pátrači,dělostřelečtí pozorovatelé a pozemní naváděči letadel a vrtulníků. Četa STA je držena jako záložní, pro plnění speciálních úkolů (průzkum nepřátelské obrany, ostřelování nepřátelských důstojníků etc.)
Rota rychlých útočných člunů.
Jedna rota RRC ( Riding Raiding Craft), je přidělena do každé MEU (Marine Expeditionary Unit). Rota může působit buď v součinnosti s výsadkovými plavidly LAV při větších operacích, nebo naopak při diverzních či vyprošťovacích akcích.

Průzkumné jednotky USMC.

Průzkumníci tvoří tři prapory námořní pěchoty (1.-3.), jeden pro každou divizi. Průzkumný prapor se skládá ze třech bojových rot a jedné velitelské roty. Čtvrtá bojová rota je k praporu přidělena v případě války.Rota má velitelský oddíl a tři čety. Každá četa má čtyři družstva po čtyřech mužích. Družstvo tvoří základní operační jednotku.Běžnou výzbroj tvoří dvě M-16A2,jeden SAW a HK MP5 s tlumičem.Dle povahy akce je výzbroj operativně obměňována.Průzkumníci prodělávají základní výsadkářský výcvik, výcvik ve vyloďování z útočných člunů, výcvik vylodění z ponorky a vrtulníkový výsadek.Dvakrát ročně také prodělávají intenzivní výcvik v džungli Filipín,Panamy či Guiney.
Základní podmínka uchazeče o přijetí k Marine Recon je předcházející dvouletá služba v Sboru, čímž vlastně tvoří „elitu v elitě“.
Protiteroristická jednotka.
Jedna rota FAST ( Fleet Anti-terrorist Unit), je přidělena ke každé FMF. Je organizována v síle roty o šesti četách a 54 mužích. Jedna četa vždy doprovází MEU ve službě na moři.

Signální rota.
ANGLICOS (Air Naval Ground Liaison Companies) jsou cvičeni především pro přímé řízení palby na nepřátelské pozice.Navádějí na cíl bombardéry, koordinují a opravují zaměření palby pozemního dělostřelectva a těžkých lodních baterií.Příslušníci ANGLICOS musí projít náročným paravýcvikem,výcvikem na ponorkách,hladinových plavidlech a vrtulnících (výcvikem ve vyloďování a vysazování).
1st Air Naval Ground Liaison Companies

2st Air Naval Ground Liaison Companies

3st Air Naval Ground Liaison Companies

4st Air Naval Ground Liaison Companies

5st Air Naval Ground Liaison Companies

Další součástí divize námořní pěchoty je prapor LAI ( The Light Armoured Infantry Battalion).
Prapor je vyzbrojen LAV-25. Má tři bojové roty, v každé z nich je 14 vozidel LAV-25 a velitelskou rotu tvořenou dvěma LAV. Prapor má obvykle vlastní zajištění ( průzkum,ženijní službu,podpůrnou rotu zbraní etc.) LAV-25, jsou vyzbrojeny takto: šestnáct LAV-25 (AT) je vyzbrojeno raketomety TOW, devět LAV-25 (M) minomety ráže 81 mm a osm LAV-25 lehkými děly. Velitelská rota má ve výzbroji dva velitelské LAV-25 (C), tři týlové LAV-25 a jeden náhradní LAV-25 (R).

Tankový prapor námořní pěchoty.
Samostatné tankové prapory USMC, byly vytvořeny během WW II.Tankový prapor má ve výzbroji tank M1A1 Abrams, čtyři tanky tvoří průzkumnou četu praporu a jsou vyzbrojeny raketometem TOW (mimo hlavní dělovou výzbroj). Tankový prapor je rozdělen na čtyři tankové roty,protitankovou rotu,průzkumnou četu a velitelskou rotu.
Dělostřelecký pluk námořní pěchoty.
Pluk je rozdělen na pět praporů s vlastní organizací a těžkou výzbrojí. Každý prapor tvoří čtyři baterie o šesti dělech.Prapory 1.- 4. jsou vyzbrojeny houfnicemi M198 ráže 155 mm a houfnicemi M777A2 ráže 155 mm . M198 váží pět tun,připravenost k palbě je udávána do deseti minut, dostřel 25 000 metrů, s použitím reaktivního střeliva až 28 000 metrů.
Pátý prapor dělostřeleckého pluku je prapor těžkých děl, rozdělený na tři baterie houfnic SPM109 ráže 155 mm a dvě baterie M110A2 ráže 203 mm schopné odpalovat i nukleární střelivo.Ostré střelby provádí pluk na poušti Mojave, nebo na základně Guantanamo.
Výsadkáři námořní pěchoty.
Nedá mi to, abych nezmínil určitou raritu, která se ovšem do historie USMC zapsala nesmazatelným písmem-výsadkáře námořní pěchoty. I když by si tato jednotka/ky vyžádaly samostatný post, zmíním se o nich alespoň okrajově, neboť do historie Sboru neodmyslitelně patří.
Již v roce 1927, předváděla námořní pěchota poprvé možnost použití vlastních výsadkových jednotek v bojové akci. V desetiminutových intervalech bylo během ukázky vysazeno z dopravního letadla dvanáct námořních pěšáků nad letištěm Anacostia poblíž Washingtonu.Námořní pěšáci „ s křidélky“, byli vybaveni pouze lehkou výstrojí a jednoduchým padákem.Počátkem roku 1930, předložil velitel Sboru generál T. Holcomb, svému plánovacímu oddělení instrukce ke zřízení bojových výsadkářských jednotek v rámci USMC.Dle jeho plánu měl být sestaven speciální pěší prapor, doplněný četou houfnic (dvě děla), lehkými protitankovými a protipancéřovými zbraněmi se zásobou střeliva,potravin a vody na tři dny. Výcvik byl zahájen v červnu 1940, pod velením poručíka S.M. Baileyho v Námořní výsadkářské škole na letišti Lakehurst v New Jersey. Od října 1940 byla původní koncepce změněna.Velitel námořní pěchoty se rozhodl vytvořit u každého pěšího pluku jeden výsadkářský prapor o celkové síle 750 mužů. Námořní pěšáci používali k seskokům dvojitý námořní účelový padák, zavěšený na zádech a ovládaný ručně.Teprve později byl použit způsob otevření padáku výtažným lanem. Jedním z prvních výsadkářů USMC, který prováděl seskoky z výšky větší než 600 metrů, byl Čechoameričan Raymond j. Bořkovec!!! První bojeschopná výsadkářská jednotka USMC, vznikla 10.března 1941 na základně San Diego v Kalifornii a byla přidělena atlantskému loďstvu.
Dne 18. srpna 1942, vydalo společné velení námořnictva a USMC rozkaz o využití výsadkových jednotek jako řadových bojových jednotek. Výsadkářský prapor se skládal z velitelské roty a tří výsadkářských rot, každé po třech výsadkářských četách a čety zbraní.Tato četa disponovala speciálními kontejnery, v nichž byly shazovány tři kulomety a tři minomety ráže 60 mm.
Základní taktikou bylo:
Provedení výsadku za nepřátelské linie současně s obojživelným útokem vlastních jednotek provedeným z moře.
Vzhledem k omezenému počtu mužů,zbraní a výstroje a problémy organizace a řízení výsadku bezprostředně po seskoku používat jednotky pouze na neutralizaci menších a od sebe oddělených nepřátelských jednotek/pozic.
V nepřátelském zázemí provádět sabotáže,narušovat komunikace a spoje.
Od října 1942, existovaly v rámci USMC tři výsadkové prapory a tři úderné prapory, které představovali elitu námořní pěchoty.Od dubna 1943, byly 1. 2. a 3. výsadkářský prapor v zámoří, 4. byl formován ve vnitrozemí. Vzhledem k tomu, že 1. výsadkářský pluk neuskutečnil žádný hromadný bojový seskok, byla Výsadkářská škola v New Riveru uzavřena v červenci 1943.Na sklonku roku byla uzavřena škola v Gilespie. Výsadkáři byli nasazováni do boje jako řadová pěchota i jako úderná jednotka. Účastnila se těchto bojů:
1. Výsadkářský pluk obsadil 1. října Vella Lavella
2. Výsadkářský pluk útočil od 27. října do 4. listopadu 1943 na Čoiseul.
1. Výsadkářský pluk bojoval od listopadu 1943 do ledna 1944 na Bougainville.

Dne 19. února 1944 byl rozpuštěn 4. Výsadkový prapor. Celý 1. Výsadkářský pluk USMC, byl rozpuštěn 29. února. Útvary byly začleněny do jednotek 5. divize, která proslula v krvavé bitve o ostrov Iwodžima.Když se dne 19. února 1945 vylodila na Iwodžimě první vlna námořní pěchoty, bylo mezi 27 veliteli střeleckých rot celkem 20 výsadkářů. Do 26. března zde 600 výsadkářů padlo a mnoho bylo zraněno.......
Informace čerpány z:
Josef Dolejší : MARINES
J.Robert Moskin : Dějiny námořní pěchoty USA
Wikipedia