Ruská vojenská reforma

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Zhroucení vojenské komunikace

Ruské síly ve čtvrtek 5. února zaznamenaly masivní výpadek terminálů Starlinku. Způsobila ho americká společnost SpaceX Elona Muska, která postupně zablokovala svůj systém tak, aby ho Rusové nemohli využívat pro své drony. Zároveň se přerušila většina komunikace mezi ruskými jednotkami. "Nedá se říct, že by nepřítel na frontě čelil problému – čelí katastrofě," řekl poradce ukrajinského ministra obrany a expert na elektronický boj a komunikační systémy Serhij "Flash" Beskrestnov. Aby toho nebylo málo, tak Rusko v pondělí 9. února omezilo funkčnost sociální sítě Telegram. Stěžovali si na to uživatelé, včetně vojáků, jimž tento krok omezuje komunikaci na frontě. Přiškrcení Telegramu potvrdil cenzorský úřad Roskomnadzor ruskému listu Kommersant. "Úřady se rozhodly začít zpomalovat komunikační platformu Telegram v Rusku," sdělily RBK zdroj z oblasti informačních technologií a dva zdroje z příslušných úřadů. Kommersantu omezení potvrdil přímo cenzorský úřad Roskomnadzor. Důvodem podle něj je, že provozovatel nedodržuje ruské zákony a nepodniká reálná opatření proti podvodům. Za této situace bude cenzorský úřad omezovat funkčnost platformy, aby ji donutil zákony dodržovat. Roskomnadzor dodal, že je nutné, aby Telegram "měl ve vážnosti Rusko a své občany a dodržoval zákony Ruské federace". Cenzorský úřad dodal, že je otevřen jednáním. Pro úspěšnou spolupráci požaduje, aby servery Telegramu byly v Rusku a aby na platformě byla zavedena opatření, která budou předcházet terorismus a extremismu. Kommersant uvedl, že opatření vedoucí ke zpomalení Telegramu byla uplatňována od srpna 2024. V té době byla ale částečně omezena jen služba telefonování pro ruské uživatele Telegramu a WhatsAppu. Úřad i tehdy tvrdil, že důvodem je to, že obě komunikační platformy byly použity k podvodům na Rusech a jejich majitelé ignorovali požadavky pro provozování v Rusku. Nyní ale jsou omezení citelnější.
Velké výhrady dávali najevo ruští vojenští bloggeři, kteří sami Telegram využívají. Pro komunikaci ho však často používají i ruští vojáci. Navíc se to děje v době, kdy Elon Musk odřízl neoprávněné ruské uživatele od sítě Starlink, uvedl ruský kanál Vault8: "Zpomalení Telegramu je obzvláště nepříjemné, protože se Telegram používá ke komunikaci na frontě. Sečteno a podtrženo: Starlink nefunguje a zpomalí Telegram. To vše už má velmi negativní dopad na vojenskou komunikaci." Vojenské komunikační kanály nefungují dobře, jeden z nich neustále "padá" a když se má aktualizovat jejich firmware na telefonu, trvá to několik týdnů. "Telegram se stal primárním prostředkem pro získávání informací a pro naše vojáky se stal záchranným lanem, protože zajišťuje neustálou a rychlou komunikaci. Co se stane, když bude Telegram vypnut? Tisíce vojáků zůstanou bez komunikace, což vzhledem k probíhající (ukrajinské) ofenzívě bude mít fatální následky, protože nefunguje Starlink a v některých oblastech komunikace stále není navázána. Jediným vítězem bude nepřítel, protože bohužel nemáme funkční alternativu k Telegramu," napsal kanál Archangel Spechaza. Ruský kanál Fighterbomber ironicky napsal: "Bohužel nemůžeme vypnout Ukrajincům Starlink, ale můžeme odříznout Rusům Telegram. A když můžeme, tak proč to neudělat." Sarkasticky dodal, že na moskevské burze poté stouply akcie jiné komunikační platformy VKontaktě o 1,78 %.
Ruský opoziční web Vjorstka napsal, že opatření mohou souviset s podzimními volbami do Státní dumy. Zatím se neplánuje zablokování Telegramu, ale není vyloučeno, že k němu dojde před zářijovými volbami, aby se nestalo, že by Jednotné Rusko nedostalo 70 % hlasů. Úřady se ohánějí tím, že Telegram už není potřeba, když má Rusko vlastní platformu Max. Zatím se plánuje omezení reklamy, takže ji budou moci mít na svých účtech jen kanály registrované v seznamu bloggerů. Zakladatel Telegramu Pavel Durov odsoudil postup ruských cenzorů: "Rusko omezuje přístup k Telegramu ve snaze donutit své občany, aby přešli na státem kontrolovanou aplikaci vytvořenou pro monitorování a politickou cenzuru." Před osmi lety zkusil Írán stejnou strategii a selhal. Zakázal Telegram a nutil přejít lidi na státní alternativu. Navzdory zákazu většina Íránců stále používá Telegram.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... i-40562010

IMG_5709.jpeg
Naposledy upravil(a) Rase dne 11/2/2026, 22:26, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od bat »

Komplexní zhodnocení stavu Ruska (i jeho armády) estonskou tajnou službou

https://raport.valisluureamet.ee/2026/a ... 26_WEB.pdf

zajímavé čtení a z pohledu Putina to dává smysl IMO.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Uniklé údaje o ztrátách elitní ruské brigády speciálních jednotek naznačují, že utrpěla na Ukrajině obrovské ztráty, které odpovídají více než polovině celého jejího personálu. Desítky mužů jsou vedeny jako "nezvěstní", jinými slovy dezertéři. 10. samostatná gardová brigáda speciálního určení (vojenská jednotka 51532) je jednotka speciálních jednotek (spetsnaz) pod GRU. Jedná se o přestavbu jednotky specnaz ze sovětské éry Ruskem v roce 2002, která ironicky přešla na Ukrajinu po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od invaze v únoru 2022 brigáda bojuje na chersonské frontě, kde probíhají neustálé a mimořádně krvavé boje o ostrovy v řece Dněpru a deltě. Ruské zdroje hlásí velmi vysoké ztráty. Tato čísla spolu se jmény zveřejnil telegramový kanál "Don't Expect Good News". Uvádí se v něm, že štábní důstojník brigády mu předal seznamy obětí, pohřešovaných a dezertérů od začátku války, spolu s jednotlivými jmény.

Údaje ukazují následující ztráty od února 2022:
- Zabití: 621 mužů
- Nezvěstní v akci: 315
- "Nezvěstní" [t.j. dezertéři]: 169


Do konce roku 2025 byla brigáda hluboko pod svým běžným počtem personálu. Čísla byla:

- 1 811 mužů v seznamu, z nichž:
- 1 230 bylo ve službě
- 315 pohřešovaných v akci
- 144 pohřešovaných
- 109 v nemocnici
- 10 zatčených
- 3 v zajetí


Obrovský rozsah ztrát i v elitní jednotce odráží to, co komentátoři označili za "ohromující" úroveň obětí. Vojáci Spetsnaz jsou podstatně lépe vycvičeni a vybaveni než běžná pěchota, takže jejich ztráty budou podstatně větší.

https://twitter.com/ChrisO_wiki/status/ ... 7241559300
https://twitter.com/ChrisO_wiki/status/ ... 1855011070
https://t.me/ne_zhdi_novosti/5253

HA8YdUSbcAAyaTT.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Už i jen cestování na frontovou linii a zpět je smrtelně nebezpečný úkol kvůli rozsáhlé přítomnosti dronů. Mnoho vojáků je zabito ještě předtím, než se vůbec přiblíží k pozici na frontové linii. Zpráva ruského válečného blogera vyzdvihuje práci "běžců v zóně porážky".

https://t.me/voenkorKotenok/70566
Voenkor Kotenok píše:Na frontové linii se jim často říká "běžci". Údajně jsou to speciální jednotky/polobojovníci. Údajně jsou obratní jako spermie a vyhýbají se i dronům. Postoj k nim je poněkud odmítavý, jako by byli ne-li druhořadými občany, tak jen pomocníky. Říkají, že existují "tvrdí chlapi", útočné jednotky, vojenská elita, a pak jsou zde běžci, lokaji. Chápete. Tento postoj je zásadně chybný. Je to pohled minulosti, a proto nesprávný. Bachmut přinejmenším jasně ukázal, že běžci nejsou lokaji, ne jakýmsi přívěskem, ale plnohodnotnou součásti celého bojového systému naší armády v moderních podmínkách. Máme to, co máme. Bez běžců jsme ve slepé uličce. Přeloženo do běžné řeči: bez nich by se naše současná válečná mašinérie zastavila. Radikálněji, bez běžců by bojová účinnost současné ruské armády klesla natolik, že jakýkoli postup podél nové linie kontaktu by byl téměř nemožný.

Jak je to možné? Bohužel, je. Jakékoliv i minimální (půl roty nebo více) nahromadění sil a prostředků, především lidské síly, na frontové linii a v taktickém týlu je problematické – nepřítel s využitím údajů ze satelitního průzkumu, vlastních a zemí NATO systémů elektronického boje a lidské zpravodajské služby odhalí jakékoli takové nahromadění a spustí údery, přičemž se pořádně snaží. 20 – 30 km v některých oblastech, především s použitím útočných dronů a raket. To je další důvod, proč nedochází k žádným novým průlomům ve Brusilovově stylu na přístupech k Dněpru. Mimochodem, až 90 % vojenského personálu umírá při přesunu na frontovou linii (frontovou základnu a linii nasazení) ze stejného důvodu. To se odráží i ve statistikách bojových ztrát v letech 2014–2016.

A co běžci? Za těchto podmínek jsou to právě oni, nebojácní dělníci války, tito mravenci v pixelovém maskáči, kteří přebírají roli podpory taktických formací ruských ozbrojených sil provádějících bojové mise. Běžci poskytují útočným jednotkám a posilám vše, co potřebují, "od traktoru po klystýr". Jejich úkolem je RUČNĚ doručovat zbraně, munici, komunikační zařízení, výstroj, uniformy, jídlo, vodu, léky, hygienické potřeby atp. na frontovou základnu, pokud je to nutné. Běhají, jezdí, závodí, cválají, nesou v rukou, na ramenou, za zády, na zádech všechny nejcennější a nejdůležitější věci, které zachrání mnoho životů. Běžci jsou nenahraditelní tam, kde nepřítel "zablokoval oblohu" elektronickým bojem (EW). Kam nemůže jít robot, může člověk. Pokud jeden zemře, nahradí jej nový, který půjde po stejné nebo upravené trase.

Pro mě jeden běžec, který se statečně postaví palbě, útokům z FPV a dělostřelectva, nese cenný náklad pro své bratry, je stokrát cennější než celý generál týlových služeb, který v teple a dobře najedený už armádě poskytl nejen 100, ale 200 % všeho, co potřebuje. Tedy v hlášení nadřízeným. Tady, na zemi, je to jiná válka.

Na video byli zachyceni dva běžci - černí vojáci ruských ozbrojených sil. Operují v DLR západně od Doněcka na kolech a najednou doručují čtyři 120 mm minometné granáty na pozice vzdálené 5-10 km. Denně absolvují osm až devět jízd.

Jsou něco jako sebevražední atentátníci. Nepřátelští operátoři dronů je loví. Klobouk dolů! Tito běžci každý den kráčejí vstříc smrti. Bůh pomáhej našim běžcům.

Zatímco televize a média šíří příběhy o umělé inteligenci a nových technologiích ve válce, držíme se zejména díky běžcům. A útočíme v Nivách s odříznutými střechami.

A běžcům někdy pomáhají bojoví osli. Zřídkakdy nás zklamou a nezradí, na rozdíl od lidí.

https://bsky.app/profile/chriso-wiki.bs ... xovzee4i27
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5213
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Alfik »

Rase píše: 16/2/2026, 15:15 Už i jen cestování na frontovou linii a zpět je smrtelně nebezpečný úkol kvůli rozsáhlé přítomnosti dronů. Mnoho vojáků je zabito ještě předtím, než se vůbec přiblíží k pozici na frontové linii. Zpráva ruského válečného blogera vyzdvihuje práci "běžců v zóně porážky".
Je to holt v té Rusi šíré furt a pořád stejné.
Jak se říká: Průměrný přemýšlí o taktice, chytrý o strategii, ale génius se zabývá logistikou.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 571
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Koba »

Putin odvolal z Rady bezpečnosti dlouholetého spojence. Znali se z KGB
Ruský prezident Vladimir Putin odvolal z Rady bezpečnosti Ruské federace Sergeje Ivanova – svého dlouholetého spolupracovníka a bývalého vicepremiéra a ministra obrany. Ivanov tak po desítkách let končí ve všech státních úřednických funkcích poté, co ho na začátku února Putin odvolal i z funkce zvláštního prezidentského zástupce pro ekologii a dopravu. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti i další ruská státní i exilová média.

A teď jen držet se dál od oken :D

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... f8a2&ei=33
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2138
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od rabo »

Rase: to čo tu šíriš za blbosti. UA povedala. UA tvrdí. Preboha, kam sa to prepadolo ? A zdroje Novinky, kde si UA platí reklamný priestor. A pofidérne kanály ? Kurňa kde sa prepadla táto stránka. Tak postupne. Starlink nikdy nemal špeciálny význam pre RA. Je to komerčná 5G sieť. RA používa vlastnú komunikáciu pomocou,jednoducho povedané ,rádiového spojenia, tak ako všetky ostatné armády. RA útočilo aj bez Stárlinku. RA ukázala prímače Starlinku na osloch a na stupid BPL. Starlink okrem UA nepoužíva žiadna armáda. Spomalenie TG je len záležitosť komerčná. Žiadne skončenie a žiadne obmedzenie komunikácie. Debaty o skončení TG nemajú reálny základ. No a to čo píše Voenkor Kotenok, ako že sorry. To je totálna haluz. To nebudeme brať ako real. Nepotrebuješ to. Dnes si vieš nájsť cez AI info aké chceš.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2138
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od rabo »

Koba píše: 17/2/2026, 17:39 Putin odvolal z Rady bezpečnosti dlouholetého spojence. Znali se z KGB
Ruský prezident Vladimir Putin odvolal z Rady bezpečnosti Ruské federace Sergeje Ivanova – svého dlouholetého spolupracovníka a bývalého vicepremiéra a ministra obrany. Ivanov tak po desítkách let končí ve všech státních úřednických funkcích poté, co ho na začátku února Putin odvolal i z funkce zvláštního prezidentského zástupce pro ekologii a dopravu. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti i další ruská státní i exilová média.

A teď jen držet se dál od oken :D

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... f8a2&ei=33
Odyšel sám. Sám požiadal o uvoľnenie .
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16687
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Zemakt »

MLHA VÁLKY – Co znamená pád Ivanova pro Kreml?

Sergej Ivanov – dlouholetý Putinův nejdůvěryhodnější muž, bývalý ministr obrany, šéf prezidentské administrativy a v poslední době zvláštní zástupce prezidenta a stálý člen Bezpečnostní rady – byl právě definitivně odstraněn z jádra systému.

Jeho odvolání z Rady bezpečnosti není pouze osobní epizodou, ale signálem, že Kreml se zbavuje svých posledních „pojistek“ – lidí, kteří si pamatují zrod Putinova režimu, mají vlastní autoritu, síť kontaktů a potenciálně odlišný pohled na rizika další eskalace války.

Ivanov patřil k nejtvrdšímu jádru elity: prostředí KGB/FSB, petrohradské skupině, statusu potenciálního nástupce v prvním desetiletí Putinovy vlády. Zároveň byl v mnoha analýzách, které znám, popisován jako představitel „pragmatičtější“ frakce: frakce, která chápe náklady dlouhodobé konfrontace se Západem, sankcí a války, stejně jako skutečné omezení ruských zdrojů.

Vždy byl pro mě důležitým referenčním bodem při posuzování kroků Moskvy...

Zvěsti o rostoucích rozdílech v názorech – zejména na Ukrajinu a pocit další eskalace – samozřejmě nejsou jasným důkazem, ale dobře zapadají do sledu jeho postupného odsunutí na vedlejší kolej, které začalo v roce 2016.

Toto datum je mimochodem pro současné dění velmi důležité...

Mezitím Ivanovovo současné vyloučení z Rady bezpečnosti znamená, že ve formálním rozhodovacím kruhu Kremlu zůstávají téměř výhradně lidé spojení se současným kurzem: totální válka jako trvalý stav, strategická konfrontace se Západem, rostoucí role bezpečnostního aparátu a vojensko-průmyslového komplexu.

Podle mého názoru mizí postava, která – ačkoli byla absolutně loajální k systému – mohla sloužit jako vnitřní korektiv, připomínající meze vytrvalosti státu a aparátu.

V logice autoritářských režimů jsou takoví „staří přátelé“ jak přínosem, tak hrozbou: vědí příliš mnoho, mají příliš dlouhou paměť a jejich „neentuziazmus“ vůči eskalaci lze vykládat jako slabost.

Podle mého výzkumu je Ivanov klíčový pro stabilizaci tohoto systému: jeho odvolání není jen propuštěním jednoho člověka, ale odstraněním další úrovně vnitřní brzdy. Čím méně lidí kolem Putina má vlastní historii, vlastní politickou váhu a schopnost říci „ne“ (nebo alespoň „to je příliš daleko“), tím více se strategická rozhodnutí Moskvy posouvají směrem k uzavřenému kruhu vykonavatelů, kteří jsou zcela závislí na pokračování války.

„Poslední pojistka“ samozřejmě neznamená, že v systému nezůstaly žádné pochybnosti – znamená to, že nejsou u stolu, kde se formálně rozhoduje o válce a míru.

V praxi to zvyšuje riziko další eskalace, a to jak ve válce s Ukrajinou, tak v konfrontaci s NATO. Systém, který se zbavuje lidí, kteří si pamatují začátek hry a jsou si vědomi toho, jak snadno se dá prohrát, se stává systémem, který je logicky stále více nepředvídatelný.

Pro mě je to další jasný ukazatel v moři nejistoty – kde padá poslední iluze, že v samém srdci Kremlu stále existuje nějaký vnitřní jistič proti logice trvalé konfrontace.

Takže válka to je!

S pozdravem a děkuji.
https://x.com/Maciej_Korowaj/status/2023778270072766692
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

rabo:
Pokud Starlink nikdy neměl význam pro ruskou armádu a bojeschopnost, tak proč teda tak prskají po jeho vypnutí? Snaží se rušení všemožně obejít. Chápu ale, že pilířem ruské vojenské komunikace je spíš Telegram, ale ten si zrušili sami, což je i problém v tom, že přes Telegram se organizovaly i prakticky všechny dobrovolnické sbírky a nejrůznější pomoc pro vojáky.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3826
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od pjaro77 »

Telegramové správy prenášali na bojisku ako ? Ak je zarušená celulárna sieť, tak sa to dá buď dotiahnutím WAN siete na bojisko (neviem ako sa to robí, žeby dronmi ktoré ťahajú optické vlákna ?) a následním vytvorením wifi z routrov kam dosahujú káble.
Alebo druhá možnosť - cez starlink.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 571
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Koba »

rabo píše: 17/2/2026, 23:18
Odyšel sám. Sám požiadal o uvoľnenie .
Zdroj informace/odkaz?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Telegram nebude v zóně SVO prozatím omezen

Zpomalení Telegramu se prozatím nedotkne zóny speciálních operací na Ukrajině, uvedl ruský ministr digitálního rozvoje, komunikací a masmédií Maksut Šadajev. "Bylo rozhodnuto, že v tuto chvíli nebudeme omezovat používání Telegramu v zóně SVO," řekl na zasedání Výboru pro informační politiku Státní dumy. Ministr také vyjádřil naději, že "po nějaké době" se vojenský personál bude moci adaptovat a přejít z této aplikace pro zasílání zpráv na jiné služby. Maksut Šadajev upřesnil, že v současné době se omezení Telegramu vztahují na stahování velkých souborů. Chatování však zůstává stabilní. Po zpřísnění omezení Telegramu v únoru 2026 se ve vojenské komunitě, zejména mezi blogery, rozpoutala debata o dopadu na "koordinaci úsilí ruského vojenského personálu" v zóně SVO. V reakci na tyto obavy tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že přijatá opatření pravděpodobně neovlivní komunikaci mezi účastníky speciálních operací. Zpochybnil také, zda ruští vojáci používají Telegram jako primární komunikační prostředek.

https://www.kommersant.ru/doc/8442348

8442348_49_3034262_491196649.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Musk odmítl jednat s Kremlem. Americký miliardář dal jasně najevo, že o jakékoli kontakty s ruskými úřady ani s potenciálními zprostředkovateli "nemá vůbec žádný zájem". Kremlu neposkytl žádné vysvětlení svého rozhodnutí zastavit přístup ruských ozbrojených sil ke Starlinku. Pouze uvedl, že se nehodlá ospravedlňovat a bude ignorovat jakékoli návrhy ruského vedení – ať už se týkají návštěvy nebo navázání spolupráce. To se stalo vážnou neúspěchem pro šéfa Ruského fondu přímých investic Dmitrijeva a šéfa Roskosmosu Bakanova, kteří údajně Putinovi slíbili osobní setkání s Muskem a jeho účast v představenstvech velkých ruských společností. Pokus přilákat miliardáře příležitostmi na ruském trhu selhal, přestože Musk s Putinem dříve několikrát komunikoval telefonicky a videohovorem.

https://twitter.com/olenarohoza/status/ ... 5954130324
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Ruská armáda posedlá papírováním

"Žádná armáda na světě není tak posedlá papírováním jako ruská… Ruský velitel tráví den čtením a podepisováním papírů o tak triviálních záležitostech, že by se v Prusku styděli je i jen sepsat… Nepřeháním, když říkám, že jeden ruský prapor promrhá ročně více papíru než celý pruský armádní sbor." Uvedl v 18. století jistý francouzský aristokrat o ruské armádě. Tento trend se překvapivě udržel dodnes a přežil i carský režim. Během Stalinského období byla sovětská posedlost papírováním neuvěřitelně podrobná, probíhala pečlivá dokumentace všeho, včetně rozhodování na samém vrcholu politické hierarchie (včetně čistek a masakrů). V tomto ohledu je lze tedy považovat za běžné pokračování ruské tradice vládnutí. Právě byrokratický moloch je i jedním z důvodů, proč ruská armáda nedokáže porazit početně a zdrojově mnohem slabší Ukrajinu. ChrisO_wiki k tomu říká: "Armády Ruské federace mají téměř posedlost papírováním – vojáci musí dopravovat haldy dokumentů na frontu i zpět, aby dokazovali, že jsou dodržovány různé normy, i když kurýři riskují útoky bezpilotních letounů." KlenotNo.8 si stěžuje: "Utýrali nás kontrolami. Tentokrát kontrolovali dokumentaci u lázní a kuchyňských stanic. Hádejte, kolik papírů musí viset u vchodu do zákopu polní jídelny? Povinnosti vedoucího potravinové stanice. Povinnosti kuchaře. Rozložení výrobků. Harmonogram dezinfekce. Normy pro rozložení produktů, výtěžnost hotové kaše ze 100 g obilovin. Normy tepelného ošetření masa. Technologická karta polévek (v našem případě kapusty). A hádejte, pod čím podpisem je všechno toto schváleno? Podepsáno velitelem pluku. To znamená, že všechny vytištěné dokumenty musí být odneseny na vykládací místo z techniky, pod hrozbou nepřátelských FPV dronů, a pak pěšky pochodovat pod hrozbou FPV k úředníkovi – tedy k polnímu veliteli. A nechat podepsat tento nesmysl. Pak pochodovat zpět, opět pod hrozbou FPV. A odjet zpět, také pod hrozbou FPV. Vyvěsit to a předložit ke kontrole, aby bylo splněno. Pro lázeň je dokumentů o něco méně. A také to schvaluje velitel."

https://twitter.com/ChrisO_wiki/status/ ... 8220549581
Naposledy upravil(a) Rase dne 23/2/2026, 09:47, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Zablokování aplikace WhatsApp

Kreml oficiálně zablokoval přístup k aplikaci WhatsApp a novinářům sdělil, že toto rozhodnutí bylo přijato proto, že platforma nesplňovala ruské právní předpisy. Zejména požadavky na přístup k datům a spolupráci s orgány činnými v trestním řízení. Kreml vyzval přibližně 100 milionů ruských uživatelů, aby přešli na domácí alternativu. Tento krok zapadá do širší kampaně za zpřísnění státní kontroly nad internetovou komunikací a tokem informací, která se zintenzivnila od roku 2022, kdy Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Zákaz WhatsApp přichází v rámci širšího regulačního tlaku. Ruský mediální regulátor Roskomnadzor také začal omezovat přístup k Telegramu, další významné platformě pro zasílání zpráv, která je v zemi široce používána. Jádrem strategie Kremlu je "Max" – státem podporovaná "superaplikace" vyvinutá ruskou technologickou skupinou VK, která integruje zasílání zpráv s platebními funkcemi, vládními službami a dalšími službami do jedné platformy. Max, který byl původně spuštěn v roce 2025 a později byl nařízen jako předinstalovaná aplikace na všech nových smartphonech prodávaných v Rusku, čelí rozsáhlé kritice kvůli obavám o soukromí a sledování, jakož i kvůli své hluboké integraci do státní infrastruktury. Na rozdíl od služeb jako WhatsApp, Max obecně neposkytuje šifrování typu end-to-end a shromažďuje různé typy metadat uživatelů, což podle varování zastánců ochrany soukromí může vést k tomu, že komunikace bude snadno přístupná pro úřady.

https://discord.com/channels/1017858793 ... 4616165376

20260223_054340.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Nechvalně proslulý generálmajor Zulfat Nigmatzjanov byl jmenován zástupcem velitele 11. armádního sboru. Do nové funkce jmenován navzdory dřívějšímu skandálu, do něhož byli zapojeni jeho vlastní podřízení. V listopadu 2024 zveřejnili vojáci 67. motostřelecké divize, které tehdy velel, video adresované ruskému ministrovi obrany. V něm svého velitele obvinili z falšování zpráv o situaci na bojišti, nařizování útoků bez dostatečné podpory a z toho, že posílá vojáky do bojů jako "kanonenfutr", tedy potravu pro děla. Video se rychle rozšířilo v regionálních médiích i na vojenských komunikačních kanálech. Namísto vyšetřování nebo trestu však následoval opačný vývoj. Nigmatzjanov byl nejprve převelen k jiné divizi, následně v únoru 2026 povýšen na generálmajora a nyní přesunut na úroveň sboru. "Jmenování generálmajora Zulfata Nigmatzjanova zástupcem velitele 11. armádního sboru není posílením ruských sil, je to podepsání dalšího rozsudku smrti pro ruské vojáky, kteří v současné době operují na Sumském směru," uvedla ukrajinská strana. Ruský 11. armádní sbor, v jehož vedení nově působí, byl dříve dislokován v Kaliningradské oblasti, nyní je však nasazen na severovýchodě Ukrajiny. Podle ukrajinské armády zde operují například jednotky 7. motostřeleckého pluku a útočné skupiny uskupení Sever. Ukrajinský 14. sbor tvrdí, že Nigmatzjanovova taktika spočívá především ve frontálních útocích bez koordinace s dalšími složkami armády. Zároveň jej obviňuje z manipulace s hlášeními o postupu na frontě, kdy jsou vykazovány dílčí územní zisky, zatímco skutečné ztráty výrazně rostou. Zulfat Nigmatzjanov je etnickým Tatarem z Apastovského okresu v Tatarstánu.

https://euromaidanpress.com/2026/03/18/ ... good-news/

3e6022afaf4d064d69131b702deb2a92.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Zaplať a nepůjdeš do šturmu

Verstka přišla s obsáhlým článkem o tom, kterak velitelé ruské armády vymáhají peníze od vojáků "Plať, abys nebyl poslán na maso". Platí se skoro za všechno – od přeložení do týlu až po získání dovolené. Polovina platu, milion z výplaty za podpis smlouvy, alkohol, plazmové televize nebo dokonce indické sekery. Takové "dárky" velitelé ruské armády vymáhají od vojáků doslova za všechno – od přeložení do týlu až po získání zákonem stanovené dovolené. Jak to funguje – v textu serveru "Верстка". Jména některých respondentů byla na jejich přání změněna.

"Chlapci, musíte pochopit, já v této válce pohřbil dvanáct rot. Vy budete třináctá. Jste potrava pro děla, maso. Na této válce vůbec přežívá jen 5 %." Takovými slovy přivítal v srpnu 2024 nováčky velitel s volacím znakem Psych. Poslouchal ho i 28letý bývalý skladník Sergej. Ten podepsal smlouvu v Moskvě před třemi dny: "Na Kursk zaútočili… probíhala agitace… otčím na začátku SVO zahynul… trochu jsem se v sobě ztratil… něco mi bouchlo do hlavy… Ani jsem nevěděl, že smlouva je na dobu neurčitou." Podle zdrojů Verstky v ministerstvu vnitra ale policie Sergeje den předtím zadržela s třemi gramy mefedronu v kapse, a tak zřejmě nechtěl jít do vězení. Místo toho, po obdržení 2,5 milionu rublů, které náleží moskevským kontraktním vojákům, se ocitl v okupované vesnici v Luhanské oblasti Ukrajiny, kde poslouchal slova velitele o tom, že při prvním bojovém úkolu zahynou skoro všichni útočící. "Nejdřív jsem nechápal, proč nás tak strašil," vzpomíná Sergej. Pochopil to následující den: v soukromém rozhovoru v autě mu Psych navrhl zaplatit milion rublů, aby se vyhnul útoku. Kontraktnik souhlasil s platbou a zároveň se pokusil domluvit s Kolduňem – spolubojovníkem, který slíbil pomoci s přeložením do oddílu "Lichoradka" (Horečka). V tomto oddílu ovládají drony, což je bezpečnější než jít do útoku. Kolduň si za přeložení nejdřív řekl o 150 000 rublů, pak ještě o 350 000 na drony. Zároveň velitel požadoval od Sergeje, aby koupil sapérské lopaty pro celou četu a vybral dalších 350 000 rublů – maximum, které dovolil bankomat – prý na nákup vysílačky. Psych si vzal všechny peníze se slovy "všechno vrátím" a zmizel. Ukázalo se, že s Sergejem mluvil kurátor nováčků z jiné jednotky: "Ten chlap oškubal všechny Moskvany a odjel. Počítal s tím, že při bojovém úkolu nikdo nepřežije a my to nikomu nemůžeme říct." Během prvních 12 dnů ve válce – od podpisu smlouvy 8. srpna do prvního bojového úkolu 20. srpna – Sergej, aby se zachránil před hrozbou smrti, zaplatil skoro milion rublů. Ty peníze mu nikdo nevrátil. Psych se ozval v září – omluvil se, že peníze vzal, a slíbil, že vše vrátí. Ale znovu ho podvedl. A Kolduň si od Sergeje půjčil 200 000 na "humanitárku", Sergej dal telefon matce, která měla přístup k jeho účtu – a matka nakonec poslala 500 000, "protože Kolduň to tak řekl". Podle Sergeje byl Kolduň nakonec zadržen kvůli obvinění z vydírání a podvodu. Verstce se to nepodařilo potvrdit, ale od října 2025 muž skutečně zmizel ze sociálních sítí.

Příště se Sergej setkal s vymáháním peněz před novým rokem 2025, když ho znovu chtěli poslat do útoku. V sedm hodin ráno před odchodem na frontu, vzpomíná kontraktnik, poslal velitel praporu hlasovou zprávu: "Řekni jim, jestli se bojí útoku, ať si koupí Mavic – a já je zachráním." Sloveso "zachránit" je jedním z prvků vojenského "novojazyka" a znamená "neposílat do sebevražedného útoku". Sergej už nechtěl posílat peníze, ale podle jeho slov spolubojovníci souhlasili: minimálně 180 000 rublů odešlo ze dvou účtů na "něčí bankovní spojení". Poté jim nabídli přejít do "režimu předplatného": 100 000 měsíčně od každého, aby mohli zůstat na evakuačním stanovišti a nechodit na bojové úkoly. Sergej souhlasil, ale po dvou týdnech přišel nový velitel praporu a znovu ho poslal na frontu v Charkovské oblasti. Nakonec zraněný Sergej dokázal frontu opustit. V nemocnici se rozhodl, že už má války dost, a pokusil se utéct. Znovu musel platit – "služba vyjet polními cestami bez kontrolních bodů a postů" ho stála 200 000 rublů a celkem, jak tvrdí Sergej, utratil ještě asi dva miliony. "Rozumím dobře, že vojáci co si šli do války vydělat takto přicházejí prakticky o celý plat?" "Ano, přesně tak. No a já jsem utrácel i sám na sebe. Pro své kluky mi nevadilo kupovat jídlo, energetické nápoje po bednách pro všechny. Kluci se mě ptali, kolik mi mají vrátit, a já říkal – nic, to nejsou moje peníze, to jsou peníze ministerstva obrany."

Vydírání v ruské armádě není však vždy přímočaré. Jsou věci, které kontraktnik Sergej ani nepovažuje za úplatek, dokud se mu nepoloží správná otázka. Například práce ve stavebních brigádách – stavba krytů pro velitele. Některé z nich připomínají spíš byty v novostavbách. "To je jejich soukromé bydlení. Všechno tam musí být v ideálním stavu – parkety, dveře, kamery, lednice, sprcha, kamna, televize, plasma, PlayStation – a přitom je to doslova zemljanka. Ale zemljanky o 50, o 100 metrech čtverečních. Velitel dostává plat – a na tohle všechno neutratí ani kopějku. Ani za jídlo neutratí – alkohol mu vojáci vozí na své náklady. Nakupují stavební materiál, domácí spotřebiče, barvy, obklady – v nejbližším obchodě v Novopskově v LNR třeba, vše na vlastní účet."

O tom, že velitelům nosí dárky v podobě všeho co stojí víc než 5 000 rublů – jen aby je neposlali do útoku, mluví 26letý Ilja. Mobilizovali ho v 22 letech, teď slouží v týlu. "Zůstat v týlu stojí pro každého vojáka milion za přeložení, pak 100–150 000 měsíčně, aby mohl zůstat v místě stálého dislokace. Podle mých skromných odhadů má velitel této jednotky takových, jako jsem já, asi 20 lidí." Ilja tvrdí, že kromě toho je třeba platit i za to, aby na vojensko-lékařské komisi dostal kategorii "В" (omezeně způsobilý) – tak ho nepošlou do útoku. O vymáhání peněz za potřebnou kategorii způsobilosti Verstce vypráví i voják Anton, který je nyní v "pluku rekonvalescentů" v Moskevské oblasti. Podle jeho slov tam "z tebe dřou za všechno", byť screenshoty bankovních převodů voják neposlal. "Tady se prostě z tebe dřou peníze za všechno – aby tě neotravovali, abys dostal potřebnou kategorii na VVK, abys se nevrátil zpátky, abys šel na dovolenou. Dal jsem stovku za dovolenou kvůli zranění. Za propuštění žádají ljam (patrně milion), ale záleží na vážnosti zranění a situaci," vypráví muž. Podle jeho slov často takové úplatky začínají pod záminkou sbírky na potřeby vojáků, na nákup dronů, vybavení nebo jídla. Ale když jednou zaplatíš, "budeš platit pořád, abys nebyl poslán na maso", říká Anton.

Pravidelné platby velitelům posílá i mobilizovaný Ilja. Od ministerstva obrany dostává každý měsíc 196 000 rublů, 100 000 z nich platí za to, že ho nepošlou na frontu. Po všech úplatcích mu zůstane asi 96 000, z čehož musí zaplatit dovolenou, pokud chce dojet za ženou. Zakoupená dovolená stojí každého 5 000 za den, říká Ilja. Tvrdí, že od začátku SVO nebyl na oficiálně náležité dovolené. Ilja říká, že "dávku" posílá každý měsíc, jakmile přijde plat od ministerstva obrany, na kartu pomocníka velitele, nastrčené osoby. "Velitel do toho tak vůbec není zapletený. Lidi už chodili i na prokuraturu. Dokonce přijeli lidé z místní FSB, brali výpisy z karet všech důstojníků, ale nějak se nikomu nic nestalo. A jak se člověku se mzdou 60 000 na kartě objeví každý měsíc dva miliony, já nevím, proč to všechno jen tak smetli pod koberec. Vybírají se peníze na všechno. Doslova. Na svátky důstojníkům po pěti tisících od každého. Přispějte, říkají, na dárek. Na jaký dárek – to nevíme. Za "vymyšlené prohřešky" požadují peníze na drahý alkohol, říká Ilja. Neoholený – nějaký koňak typu "Askaneli" (asi 1600 za litr). Předjel velitele části autem – totéž. Přistižen s alkoholem v dechu – dva kartony šampaňského. Odplácejí se i vodkou "Beluga", vyjmenovává Ilja. Alkohol se zkonzumuje v odpočinkové místnosti, kterou vojáci postavili velitelům na vlastní náklady: "Stůl šest metrů, lavice. A muzika tam hraje naplno. Poslouchají všechno to svinstvo, od 'Já jsem Rus' až po tu neurobabu, už si nepamatuju, jak se jmenuje." Ilja říká, že "firemní večírky" mají důstojníci v jeho jednotce každý týden. "Někdy i dva za týden. Sedí jich tam 26. Nedávno byl den ženijních vojsk. Narozeniny. Povýšení. Medaile. Narodil se syn. A i bez důvodu… Vojáci jsou tady otroci a číšníci." Právě teď kluk nesl veliteli dary – rybu. Úplný průser," směje se Ilja. "Syrovou, jesetera. No všichni něco nesou, všechno možné. Bojí se, že je pošlou z týlu pryč. Drahé nože. Ručně vyráběné věci, typu masky, indické sekery. Viděl jsem pneumatickou pušku s nápisem 'ZA KTO' za víc než 200 000 rublů." "Na co tam ty indické sekery?" "Dekorace. Obecně nikdo nic nenosí levněji než za tři tisíce. Kaviár, červená ryba, nějaké sádlo…" "Jako dary chánovi u Tatarů." "Přesně. On je tu místní polobůh." "Ty zrůdy někdy potrestají?"

Velitelé jsou hlavními příjemci této šedé ekonomiky války. Někteří z nich jsou ochotni "obnulit" (zabít) své podřízené, pokud odmítají odevzdávat své platy. "Moje žena posílala 60 000", "Dal jsem dva miliony", "Z karet všech mrtvých opsali PINy a dali mu je. A mrtví byli skoro všichni", tak různí vojáci popisují výdělky velitelů s volacími znaky Kemer a Dudka z 80. tankového pluku, vojenská jednotka 87441. "Kemer" je 35letý Dmitrij Kemerov, velí útočné rotě "V". "Dudka" je jeho 39letý zástupce Michail Dudukov. V jejich rotě vymáhají peníze pod hrozbou likvidace doslova za všechno – na nákup vybavení, aby nešli do útoku, aby neseděli v jámě. Rozsah úplatku je takový, že u jednoho z velitelů, podle slov vojáka Alexeje, našli na účtu 53 milionů rublů. Podle jednoho z vojáků této jednotky se může jednat o příslušníka vojenské policie spojeného s velením pluku. Všechny peníze si velitelé rozdělují, říká Alexej. "Těm, co měli auta, jim je brali a prodávali, peníze si nechávali, pak je z jámy pustili." Za odmítnutí odevzdat auto na příkaz velitelů "Dudky" a "Kemera" zabili Andreje Bykova, který sloužil v útočné rotě 80. gardového tankového pluku. V únoru 2025 se ze šturmu dostal do nemocnice a když mu přišly výplaty za zranění, Kemer a Dudka začali vymáhat polovinu částky. Bykov neodevzdal, koupil si Toyota Camry. Jak vypráví Verstce jeho matka Taťána, velitelé požadovali, aby jim auto odevzdal. Za odmítnutí ho začali bít a nakonec "obnulili". Nepomohla ani videa, která Taťána natáčela, zatímco syn žil, ani oznámení na vyšetřovací výbor a prokuraturu. "Jak mi řekli, před smrtí na něm nezůstalo místo nedotčené, umlátili ho. Leží tam ve stromořadí u Galicynovky. Kluci i ukážou kde. Ale od vyšetřovatelů naprostá nečinnost. Bojí se, prostě všichni se bojí. Jsem v šoku. Kluk tam leží od 8. května. Nemůžu ho ani pohřbít, vůbec nic." Žádné výplaty za mrtvého ani jeho plat matka nedostala – syn je veden jako nezvěstný. Její známá Marina zachraňovala syna před Kemerem tak, že se zadlužila. Jelena vypráví, jak jí psal zprávy: "Co mám dělat mami. Jestli do zítřka nezaplatím, obnulí mě. Miluju vás, promiň, že jsem byl špatný syn." Marina si vzala úvěr na své jméno a podle Jeleny poslala milion jednomu z podřízených Kemera. Syna pak poslali do nemocnice.

Kemer a Dudka, oba pocházejí z Novosibirské oblasti, podle jejich spolubojovníků nejsou kariérní vojáci, ale lidé s trestní minulostí. Verstka zjistila, že Dudukov byl v roce 2011 a 2023 odsouzen za loupeže. Kemerov se do války dostal nejdříve v roce 2023. Odešel z trestanecké kolonie, kde si odpykával trest za podvod. Verstka se je pokusila kontaktovat, zprávy si přečetli, ale neodpověděli. Kemerov později zavolal se slovy "Ty kurvo, kdo jsi?! Najdu tě – uříznu ti koule, a sežereš je!!", ale další rozhovor odmítl. "Olesjo. Ty zrůdy někdy potrestají, nebo ne? To je totální průser, co se děje!" – tak v lednu začala rozhovor 39letá Jelena, která na podzim vyprávěla Verstce o vymáhání peněz a vraždách v rotě velitele s volacím znakem "Kemer". V únoru 2025 pohřbila syna – sloužil v Kemerově rotě, platil podle matky 100 000 "na potřeby jednotky" a zemřel, jak se říká, při bojovém úkolu. A 11. ledna 2026 podle jejích slov Kemer nařídil zabít jejího muže, který byl také jeho podřízeným. V roce 2025 voják utekl, natočil a zveřejnil několik videí o milionových úplatcích a "obnulování" těch, kdo odmítali Kemerovi platit. A podal oznámení na prokuraturu – o tom, jak mu Kemer osobně vzal dva miliony. Ale před novým rokem 2026 ho našli a poslali zpátky k Kemerovi do jednotky. Muže zabili 11. ledna, říká Jelena. "Umlátili ho k smrti, až mu selhalo srdce. Přivázali ho ke stromu a bili. Telefon mu vzali a rozbili. V úmrtním listu napsali, že mu na evakuaci zastavilo srdce," převypravuje Jelena slova svědků, jeho spolubojovníků. "Řekni mi prosím, ty obnulatory někdy potrestají, nebo jim to projde? Nevím, jak ty svině potrestat. Nevím, jak je teď potrestat s našimi státními orgány, kterým je to všechno jedno. Prokuratura vůbec nefunguje, samé odmítnutí," říká Jelena, sama zaměstnankyně jednoho ze státních silových resortů. Je přesvědčena, že obnulování a vymáhání Kemerovi projde, protože jeho nadřízený "Akula" "má své patrony na ministerstvu obrany" a jde o celé naloupené miliardy. Začátkem února Jelena napsala novináři Verstky, že Kemer na ni podal oznámení na vyšetřovací výbor a prokuraturu – obvinil ji z šíření informací poškozujících jeho čest a důstojnost a z diskreditace ruské armády.

https://verstka.media/kak-komandiry-ros ... i-u-soldat
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

Ruské síly mají problém komunikovat bez Starlinku, uvádí se v komentáři prominentního ruského válečného blogera kanálu Rybar na Telegramu. Uvádí se v něm, že pozice Ukrajiny se zlepšila a její ztráty klesly díky vypnutí Starlinku pro ruské síly.
Rybar píše:Uplynul měsíc a půl od doby, kdy Starlink ukončil provoz pro ruské jednotky v rámci speciální vojenské operace. Situace se v některých oblastech částečně stabilizovala, ale celkové problémy přetrvávají.

Terminály Elona Muska zajišťovaly základní komunikaci a operační efektivnost na frontové linii, jakož i podporovaly provoz dronů i pozemních robotických systémů.

Vypnutí Starlinku pro ruské ozbrojené síly bylo skutečným darem pro ukrajinské ozbrojené síly a navíc velmi aktuálním. Bylo to způsobeno nejen schopností Geranu [dronu] natáčet Lvov a Kyjev, ale také dopadem na ukrajinské ztráty.

Podle důvěrných zpráv, které takzvaná Ukrajina předložila západním zemím, byly klíčovým faktorem zvýšených ukrajinských ztrát drony FPV a jejich nasazení prostřednictvím Starlinku. Vzhledem k nedostatku živé síly to bylo významné.

Dopad vypnutí terminálu ruských ozbrojených sil se odráží ve stejných dokumentech: autoři poznamenávají, že do března 2026 se celková úroveň ztrát ukrajinských ozbrojených sil výrazně snížila ve srovnání s obdobími let 2023 a 2024.

Částečně je to způsobeno celkovým snížením počtu personálu na linii kontaktu, ale ztráta přístupu k produktu Elona Muska měla značný vliv.

Na tomto pozadí se zlepšila pozice tzv. Ukrajiny na frontě a vzhledem k nedostatku pokroku v jednáních (a principiální postoj Ruska k územní otázce) Britové již aktivně připravují scénáře pro novou ukrajinskou ofenzívu.

https://t.me/rybar/78838
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Rase »

"Za své zákazy si mohou naši lidé." Co se děje s komunikací na frontě?

https://verstka.media/chto-proishodit-s ... -na-fronte

Ruská armáda se od začátku roku potýká s komunikačními problémy: terminály Starlink přestaly fungovat, messenger Telegram byl zpomalen a u některých jednotek byl zcela zakázán. Verstka se dozvěděla, jak se tato omezení na frontě obcházejí. "Bílé Starlinky jsou k dispozici k objednání“, "ověřujeme váš Starlink pro vojáky i civilisty na nových územích Ruské federace“, "Ověření účtu Starlink". Podobné zprávy se v posledních měsících aktivně šíří v různých telegramových kanálech s desítkami tisíc odběratelů. Takto se prodejci terminálů přizpůsobují novým podmínkám a nabízejí svým zákazníkům – ruským vojákům – zařízení ověřená na Ukrajině. Ruská armáda začala Starlink hojně využívat ve válečných operacích v roce 2024. Ukazuje se, že terminály Elona Muska jsou jedním z mála způsobů, jak získat nepřetržitý přístup k internetu v bojové zóně. Používají se nejen pro komunikaci, ale také pro operace bezpilotních letadel. Když se v únoru letošního roku na Ukrajině začaly vypínat neověřené terminály, vojenský personál a Z-blogeři okamžitě zareagovali. "Ukazuje se, že 'bojovat s NATO' a spoléhat se na satelitní internet NATO a včas se nestarat o vlastní alternativy je docela špatný nápad. Kdo by to byl řekl," napsal kanál Military Informant. Zdroje Verstky z armády také hlásily problémy. Například Alexander, voják z jednotky elektronického boje, si stěžoval, že absence Starlinku brání "rychlému řešení úkolů", včetně poskytování první pomoci prostřednictvím videohovoru. Data z Amerického institutu pro studium války (ISW) také naznačují, že odstávky ovlivnily efektivitu ruské armády. Podle ISW ruská armáda v únoru letošního roku prakticky nezískala žádné územní zisky. Stalo se to poprvé od dubna 2024.

Bílý Starlink
Prodejci terminálů také reagovali na výpadky Starlinku a nabídli vojenskému personálu masivní nabídku na koupi ověřených nebo již funkčních zařízení. Novinář Verstky, který se vydával za kupujícího, reagoval na několik takových inzerátů. Muž, který se představil jako Dmitrij, nabídl instalaci "bílého terminálu Starlink" – terminálu registrovaného na ukrajinského občana a působícího v zóně „Severovýchodního vojenského okruhu“ (SVO). Dmitrij také nabízí internetové předplatné na tři, šest a dvanáct měsíců. Ceny se liší v závislosti na modelu: Starlink mini s tří- až dvanáctiměsíčním předplatným stojí 74 000 až 121 000 rublů, zatímco Starlink Gen3 stojí 88 000 až 138 000 rublů.

Podle vojáka s volacím znakem "Kazak" jeho jednotka nainstalovala jakýsi „vojenský internet“, ale je to „úplný šmejd“. Tvrdí, že ministerstvo obrany jedná s místními poskytovateli o pronájmu serverů a zařízení a také o položení optického kabelu do osad nejblíže frontě. „Pak pak rozvádějí internet na pozice přes Wi-Fi mosty (vysílače). Takže Jamal je mnohem lepší než celý tenhle cirkus,“ dodal.

Na Alexandrových pozicích funguje internet přes modem se SIM kartou od ruského operátora a zesilovačem signálu. Připojení je ale nespolehlivé. „Internet je hrozný, rychlost je pomalá a nahrávání hlasových zpráv, fotografií a videí je opravdová komplikace. Nemůžu se ani dívat na videa,“ stěžuje si. Sergej, mobilizovaný voják v „LLR“, poznamenal, že má také zesilovač signálu, ale „připojení je špatné, ale funguje to“. Vladimir, voják na smlouvu v Doněcké oblasti se zesilovačem signálu, si na připojení nestěžuje, i když „není zrovna v první linii“. Jeden ze zdrojů uvedl, že slyšel o speciálních vojenských SIM kartách pro velitele, které údajně fungují kdekoli. Verstka tuto informaci nebyla schopna potvrdit.

Max nefunguje, Telegram sotva funguje.
"Spojení je v poslední době naprosto hrozné. Neustále vypadává," stěžoval si novináři mobilizovaný voják Sergej. Na otázku, zda to souvisí s vypnutím Starlinku, odpověděl, že „za jejich zákazy si mohou naši lidé“. Měl na mysli zpomalení messengeru Telegram, který se aktivně používá na frontě.

V březnu 2026 Z-kanály informovaly, že ruským vojákům bylo zakázáno používat aplikaci pro zasílání zpráv Pavla Durova během války. „Na frontové linii byly vydány pokyny k odstranění Telegramu z telefonů,“ uvedl kanál „Two Majors“. „Pokud budou odhaleni, připojte se k úderným oddílům jako obvykle.“ Ministerstvo obrany dříve uvedlo, že vojáci v zóně „SVO“ používají pouze standardní komunikační zařízení, ačkoli ministerstvo financí oficiálně uznalo používání aplikací pro zasílání zpráv na frontě. Úřady začaly veřejně diskutovat o zákazu Telegramu na frontě 5. března, kdy se Vladimir Putin setkal se zástupci různých profesí v Kremlu před Mezinárodním dnem žen. Na schůzce podplukovník Irina Godunovová prohlásila, že Telegram je „nepřátelská forma komunikace“. „Souhlasíte ale také s tím, že používání komunikačních systémů, které nejsou naše a nejsou pod naší kontrolou, představuje nebezpečí pro personál?“ zeptal se Putin. Vojačka souhlasila.

Většina vojáků, se kterými Verstka hovořila, přiznala, že používá Telegram přes VPN. Jeden voják na frontě Verstce řekl, že komunikace je i nadále vážně problematická: mobilní síť prakticky neexistuje a přístup k internetu je jen přerušovaný. Řekl, že Telegram je použitelný pouze tehdy, když se signál objeví sporadicky, a jednotky jsou často bez signálu po delší dobu. Nový messenger Max, propagovaný vládou, navíc nelze v reálných podmínkách používat kvůli nedostatku stabilní mobilní sítě.
„Síť je katastrofa: používám ji, když najdu signál, a Telegram sotva funguje. Jinak se zdá, že nemáme žádné spojení – byl jsem na frontě a teprve teď jsem si dokázal odpočinout. Existuje nový messenger MAX a vláda ho zřejmě propaguje, ale já jsem ho nepoužíval – nefunguje tady, není tu žádný mobilní signál. A upřímně řečeno, není nijak zvlášť žádoucí, ale nic jiného tu není,“ řekl.
Další voják, kterého Verstka zpovídala, uvedl, že komunikace v rámci jednotek je stále beze změny, ale v současné době se postupně přechází z Telegramu na interní aplikaci pro zasílání zpráv. Řekl, že tradiční služba je záměrně zpomalována, což ztěžuje její používání. „Někteří používají Starlinky, jiní mají VSP, FAI, mosty a optická vlákna – každý má své vlastní nastavení. Ale zatím to není plně funkční; stále se to testuje,“ řekl.

„O messengeru jsem slyšel jen matně, že potřebují vojenský chytrý telefon, vydávaný pouze veliteli pluku a náčelníkovi štábu. Běžní vojáci komunikují přes Telegram stejně jako dřív,“ tvrdí další voják.

"Neexistuje žádná alternativa"
„Opět jsme se dostali do slepé uličky, protože naše země odmítá přidělovat finanční prostředky nebo dělat cokoli užitečného pro frontu, nebo dokonce pro životy svých občanů. Starlink vynalezl jeden člověk, tak proč nemohli celou tu dobu vytvořit něco podobného, jen ruským způsobem? Spojit se s Číňany a oni by už chrlili spoustu těchto rusifikovaných Starlinků? Místo toho blokují náš jediný praktický komunikační prostředek – Telegram – což je bezpochyby dobrá cesta ven. Nepřátelé přerušují komunikaci, zatímco naši vlastní nám střílejí na paty, přerušují komunikaci s blízkými i s dalšími.“
Toto napsal jeden z vojáků v telegramovém chatu pro mobilizované vojáky. Podobné pocity jsou v armádních chatech běžné.
„Pamatuji si v televizi, jak se nějaké ovce v uniformě podplukovníka na schůzi podlézaly vrchnímu veliteli a říkaly, že s komunikací nejsou žádné problémy, ale kluci na místě si toho nebyli vědomi,“ říká jeden z účastníků vojenského chatu. Po vypnutí Starlinku se tam začaly diskutovat o optických vláknech. Jeden uživatel napsal, že on a jeho spolubojovníci teď musí položit sedmikilometrový internetový kabel. „Zatracený Starlink nás opustil tak brzy,“ dodal. Někteří diskutují o „rusifikovaných“ Starlinkech. „Lidi, neměli byste vědět, že je to všem jedno a že naši kluci (naši kluci) stále používají Starlink stejně jako vždycky,“ říká jeden z účastníků vojenského chatu. „Proč? Protože neexistuje žádná alternativa.“

Kvůli vypnutí terminálů a problémům s aplikacemi pro zasílání zpráv si příbuzní vojáků stěžují, že se nemohou spojit se svými blízkými na frontě. „Pokud je velení slušné, můžete s nimi vyjednávat; spojí vojáky rádiem a pošlou vám hlasovou zprávu. Takto předávají zprávy od mého manžela. Nahraji hlasovou zprávu jako odpověď a oni mu ji přehrají přes rádio,“ píše uživatel jedné takové skupiny. Anton, voják, říká, že měl podobnou zkušenost: „Velitel roty vytvořil chat pro příbuzné. A my jsme posílali pozdravy a žádosti. Ale to se dělalo spíše proto, aby se vybraly peníze pro velitele roty , údajně pro naše blaho. Dokud jsem ho nepraštil do obličeje. Nikdo tohle nechce dělat, vytvářet skupiny. Chce to čas, který bohužel prakticky nemáme.“
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „SSSR - Rusko“