OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

A zrovna my, ako jedna z najchudobnejších krajín EÚ s malou rozlohou by sme mali mať pilotované lietadlo AEW&C, ktoré bude asi parkovať na medzinárodnom civilnom letisku a lietať v permanentnej zatáčke, aby sa zmestil nad SK...ty si mu tú propagandu zhltol aj s navijákom a rukou. :mrgreen:
Naposledy upravil(a) mikojan29 dne 25/2/2026, 09:25, celkem upraveno 1 x.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od skelet »

NOTNA píše: 24/2/2026, 18:44 Pri rozlohe Slovenska si dosť dobre neviem predstaviť kde by sa ten stroj pohyboval /bombardier/ ak by teda vôbec stihol vzlietnuť.
podstata Awacsu je, že tak nějak neustále hlídkuje ve vzdušném prostoru. A pokud by jste měli něco a lá GlobalEye, tak si nad Slovenskem vykrouží osmičku.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od NagyAttila »

NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Suger
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 247
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Suger »

mikojan29 píše: 25/2/2026, 07:53 A zrovna my, ako jedna z najchudobnejších krajín EÚ s malou rozlohou by sme mali mať pilotované lietadlo AEW&C, ktoré bude asi parkovať na medzinárodnom civilnom letisku a lietať v permanentnej zatáčke, aby sa zmestil nad SK...ty si mu tú propagandu zhltol aj s navijákom a rukou. :mrgreen:
Presne, mne drahá prestavba slovenských Bombardier na AEW&C, s tým, že sa príde o univerzálnosť lietadla pre osobnú prepravu a MEDEVAC, príde ako neekonomická . Ak by sme mali spoločnú letku s ČR a SR pre AEW&C, tak by to možno dávalo zmysel (aj pre veľkosť operačného územia).
Inak mi príde oveľa zmysluplnejší príklad z Poľska, kde idú do areostatov - prieskumného vzducholoďového systému „Barbara“
https://www.polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/45790
"...Program „Barbara“ predpokladá dodanie štyroch prieskumných aerostatov zo Spojených štátov. Ide o vybavenie, aké poľská armáda doteraz nemala. Zmluva v hodnote takmer miliardy dolárov bola podpísaná v máji 2024 a výstavba infraštruktúry pre systémy stále prebieha. „Táto dohoda definuje našu bezpečnosť. Poľsko bude druhou krajinou na svete, ktorá bude používať tento typ systému,“ povedal po podpísaní dohody podpredseda vlády Władysław Kosiniak-Kamysz. Aerostaty sú určené na detekciu rakiet, dronov, lietadiel a hladinových plavidiel. Ich radarový dosah je viac ako 300 km. „Čím vyššie je niečo, tým viac a ďalej to dovidí. Aerostaty, zavesené vo výške približne 4 km, umožňujú detekciu cieľov neviditeľných pre tradičné pozemné radary: nízko letiace drony, strely s plochou dráhou letu a lietadlá, ktoré sa snažia vyhnúť odhaleniu,“ vysvetľuje generál Bieniek. „Aerostaty sú integrované do celého systému protivzdušnej obrany, čo nám umožňuje reagovať na hybridné hrozby a plne kontrolovať vzdušný priestor v blízkosti hraníc,“ vysvetľuje...."
Takže ak by sa našlo miesto, infraštruktúra (pevný bod ukotvenia), niekde medzi Prešovom a Košicami, tak takýto aerostat z výšky cca 4km by vedel kompletne obsiahnúť 300km okruh, s oveľa dlhšou výdržou ako lietadlo a výhodou ochrany posádky v pozemnom centre riadenia...
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Mne aj ten MEDEVAC príde ako blbosť, lebo by som chcel vidieť, aký je interiér tých strojov, počítam že pôvodný luxusný a žiadna takáto predpríprava tam nie je a ďalšia vec, cez tie úzke dvere a neprestavaný interiér sa budú dnu dávať ťažko nosítka.
Berme to, že sú to služobné bizjety na súkromné aktivity terajšieho "ministra" na MO SR.
"Alea iacta est"
Suger
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 247
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Suger »

mikojan29 píše: 26/2/2026, 13:13 Mne aj ten MEDEVAC príde ako blbosť, lebo by som chcel vidieť, aký je interiér tých strojov, počítam že pôvodný luxusný a žiadna takáto predpríprava tam nie je a ďalšia vec, cez tie úzke dvere a neprestavaný interiér sa budú dnu dávať ťažko nosítka.
Berme to, že sú to služobné bizjety na súkromné aktivity terajšieho "ministra" na MO SR.
Lenže ten Bombardier (aspoň jeden) už bol využitý ako "MEDEVAC"
"Lietadlo Bombardier z letky Ministerstva obrany SR (MO SR) začiatkom decembra 2025 (podľa Denník N ) úspešne transportovalo ťažko zranené dieťa z Dominikánskej republiky na Slovensko. Po prílete bolo dieťa odovzdané do starostlivosti špecialistov Detskej fakultnej nemocnice."
Nový Čas: https://www.cas.sk/spravy/vazne-zraneni ... -specialom
Naposledy upravil(a) Suger dne 26/2/2026, 13:30, celkem upraveno 1 x.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Tieto foto sú z roku 2023 fotené v areáli MO SR, keď vtedajší minister obrany M. Sklenár a NGŠ predstavovali médiám, čo nám USA dodajú z ich grantu, ktorý predtým vyjednala administratíva J. Naďa za pomoc pre UA.
Nie je čudné, že sú fotky so stromami, na ktorých sú zelené listy a to vo "februári" v našich končinách? :-?
To, že ich prebrali bola len otázka času...o ich príchode na SK už vieme nejaký ten týždeň.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... vybavenie/
Naposledy upravil(a) mikojan29 dne 26/2/2026, 15:19, celkem upraveno 1 x.
"Alea iacta est"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Scotty87 »

Docela bych chtěl vidět jak to probíhalo. Protože to že se tam bude obtížné naložit nosítka je dobrá poznámka. Nehledě na třeba takovou jednotku pro intenzivní péči.
news_1287_casa_medevac_config2.jpg
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Suger píše: 26/2/2026, 13:23
mikojan29 píše: 26/2/2026, 13:13 Mne aj ten MEDEVAC príde ako blbosť, lebo by som chcel vidieť, aký je interiér tých strojov, počítam že pôvodný luxusný a žiadna takáto predpríprava tam nie je a ďalšia vec, cez tie úzke dvere a neprestavaný interiér sa budú dnu dávať ťažko nosítka.
Berme to, že sú to služobné bizjety na súkromné aktivity terajšieho "ministra" na MO SR.
Lenže ten Bombardier (aspoň jeden) už bol využitý ako "MEDEVAC"
"Lietadlo Bombardier z letky Ministerstva obrany SR (MO SR) začiatkom decembra 2025 (podľa Denník N ) úspešne transportovalo ťažko zranené dieťa z Dominikánskej republiky na Slovensko. Po prílete bolo dieťa odovzdané do starostlivosti špecialistov Detskej fakultnej nemocnice."
Fakt by som chcel vidieť interiér, či sa tam zmestí plnohodnotná intenzívna jednotka, ktorá sa používa pri leteckom prevoze? Doteraz nebolo nič publikované, len fotky exteriéru od novinárov a spotterov, dokonca sám mám jednu foto z BTS. Dieťa tam zrejme nejako vtesnali, ako by to bolo s dospelým človekom?
Pôvodná téma AEW&C je pasé, nemáme na to prostriedky ani podmienky a všetko okolo toho. Bola to len taká návnada pre novinárov na prekrytie rôznych káuz, aby sa nepýtali. A boli vo Švédsku, ktorý takýto systém vyrába (Global Eye).
"Alea iacta est"
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

JLTV sú tu :wink:
Síce staršie fotky, ale aktuálnejšie ako v médiách. Najnovšie ešte nikde nie sú.
Messenger_creation_6D1726BE-A95E-47AC-BCEA-7261781E4CB8.jpeg
Messenger_creation_D655408D-BCC9-4B95-BBC6-F90A23337378.jpeg
Messenger_creation_8EEFE195-10BF-47A8-B3B6-CD264503E119.jpeg
Messenger_creation_D29ED415-5476-47B9-93B3-BEA00AC4AACE.jpeg
"Alea iacta est"
Amiz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1294
Registrován: 7/12/2012, 17:19

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Amiz »

Slovenská armáda v den čtvrtého výročí invaze tvrdě odsoudila ruskou válku na Ukrajině. Na Facebooku uvedla, že tato bezprecedentní válka připomíná, jak křehké jsou hodnoty, které jsme ještě nedávno považovali za samozřejmé.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... -internetu
Putin budiž proklet.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

MO nakupuje pre Narodne obranne sily 725 vycvikovych sad Warfare Live Training Simulator System (WLTSS) od spolocnosti SAAB. Treningove zariadenia budu dodane este v priebehu roka 2026.

https://www.saab.com/markets/slovakia/p ... med-forces
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od NagyAttila »

10 ton a až 110 km/h. Poľský sused s novými nákladnými vozidlami

Slovensko prevzalo prvé z celkovo 160 objednaných obrnených taktických vozidiel JLTV.
https://defence24.pl/sily-zbrojne/10-to ... ymi-wozami
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od NagyAttila »

Dnes o 1200 gen Zmeko na radiu express
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od NagyAttila »

Logista plk. Panáček: Slovensko je kľúčovým logistickým bodom pre Severoatlantickú alianciu
Vojenská história nepozná bizarnejší pohľad než 64-kilometrový vojenský konvoj, ktorý sa namiesto bleskového úderu zmenil na statický terč. Ruské zlyhanie pri Kyjeve nebolo len chybou velenia, ale fundamentálnym kolapsom logistického reťazca, ktorý narazil na limity priepustnosti ciest, ukrajinský odpor a absolútnu neschopnosť doplňovať palivo a muníciu v dynamickom boji. Plukovník Ľubomír Panáček v rozhovore s Marošom Košíkom odkrýva, prečo bez funkčnej logistiky zostáva aj tá najmodernejšia technika len drahým šrotom pri krajnici.

https://www.defencenews.sk/aktualne/cla ... EhIHa-DQkA
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od pjaro77 »

A to v tej dobe nemali záplavu FPV a všelijakých Bulav. Používali Baryaktary a delostrlectvo.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od NagyAttila »

Nová puška a nové uniformy – Ozbrojené sily SR výrazne pokročili v modernizácii
https://www.futurearmy.sk/2026/03/23/no ... ernizacii/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od palo satko »

Aby nam nebolo smutno, aj Slovensko ma svoj pruser s ochranou vojenskej vyroby.
Šesť hodín sa nerušene pohybovali po areáli zbrojovky a podzemnými chodbami sa dostali až k húfniciam. Dvojica youtuberov, na ktorých videá sme natrafili, nie je jediná, ktorá prenikla do útrob dubnického podniku ZŤS Špeciál. Ako sa civilom podarí vniknúť na miesta, neďaleko ktorých sa vyrábajú mínomety, vyvoláva otázky. A to najmä v čase, keď v Česku zaútočili na fabriku s dronmi.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... e_vignette
Obrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od NagyAttila »

Rezort obrany chce portugalské drony a lietadlá: Kaliňák podpísal novú obrannú dohodu - Domáce - Správy - Pravda https://share.google/tJla7HiIsoYdsjEKc
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Suger
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 247
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Suger »

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) priniesla analytický článok k investíciám do OSSR.
https://www.facebook.com/rozpoctovarada ... cale=sk_SK
INVESTÍCIE DO VYBAVENIA ARMÁDY TENTO ROK DOSIAHNU TAKMER MILIARDU, V BUDÚCOM ROKU VIAC AKO 1,5 MILIARDY
🔵 Od roku 2025 možno vnímať výrazný nárast investícií Slovenska do výbavy ozbrojených síl. Z dovtedajších úrovní medzi 0,1 až 0,3 % HDP vzrástli na odhadovaných 0,7 % HDP a v nasledujúcich rokoch môžu dosiahnuť až 1,1 % HDP. Pokračovať bude dodávka zostávajúcich stíhačiek F-16 (objednaných ešte v roku 2018), očakáva sa postupný nábeh obrnených transportérov Patria, v pláne je aj nákup protivzdušnej obrany, vojenských nákladných vozidiel či bojových pásových vozidiel. Aktuálne sa v investíciách výraznejšie prejavujú aj investície do letiska Sliač, nákup radarov či vrtuľníkov.
🔵 V aktuálnom roku tieto investície dosiahnu hodnotu až takmer jednu mld. eur, teda viac než dvojnásobok investícií roku 2024. V roku 2027 by sa mali zvýšiť až na 1,6 mld. eur. Rastúce investície do obrany sú po úrokových nákladoch druhým najdôležitejším faktorom zvyšujúcim deficit, ktorý vláda nevie zásadnejšie ovplyvniť počas jedného volebného obdobia.
🔵 V porovnaní s vývojom v predošlých rokoch ide o výrazný nárast. Pre porovnanie, priemer za obdobie rokov 2019-2023 dosahoval len 160 mil. eur ročne, iba desatinu z objemu očakávaného v roku 2027.
🔵 V predchádzajúcich rokoch pritom opakovane dochádzalo k meškaniu dodávok. Napríklad v roku 2025 rozpočet predpokladal investície v obrane v sume až 1,7 mld. eur, kvôli meškaniu tak obranné výdavky budú nižšie o približne 700 mil. eur. Tieto posuny opticky vylepšia minuloročný deficit, ale zvýšia deficit v nasledujúcich rokoch.
🔵 Potreba modernizácie vybavenia ozbrojených síl Slovenskej republiky vznikla z dôvodu investičného dlhu naakumulovaného v období pred rokom 2019, charakterizovanom nízkymi investíciami do obrany. Zároveň bola urýchlená aktuálnou geopolitickou situáciou, predovšetkým agresiou Ruska na území Ukrajiny. Dôsledkom je výrazný nárast výdavkov na armádnu techniku a strata tzv. mierovej dividendy.
🔵 Uvedené údaje sú hodnotené podľa metodiky ESA 2010. Podľa nej náklady na vojenskú techniku navyšujú deficit verejnej správy až v čase dodania, aj keď hotovostné preddavky mohli byť vyplatené podstatne skôr. Teda hoci už zvýšili verejný dlh o zaplatené preddavky, do bilancie rozpočtu (deficitu) sa premietnu až po dodaní techniky.
🔵 Plánované sú aj viaceré ďalšie obstarávania, ktoré zatiaľ nie sú uzavreté a budú predstavovať dodatočné výdavky o niekoľko rokov. Ide najmä o projekty v oblasti pozemných síl (obstarávanie tankov), diskutuje sa aj o nákupe ďalších štyroch kusoch lietadiel F-16. Súčasťou plánov sú aj nákupy logistickej techniky a moderných technológií vrátane bezpilotných a robotických systémov. Keďže mnohé z týchto projektov sú ešte vo fáze prípravy alebo špecifikácie, ich konečný rozsah a časovanie ostávajú neisté, avšak už teraz je zrejmé, že ich realizácia bude v nasledujúcich rokoch významne zvyšovať výdavky štátneho rozpočtu.
Pozn.: Údaje pochádzajú z verejne dostupných informácií o plánovaných dodávkach techniky, ktoré komunikuje prevažne ministerstvo obrany.
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“