Akce v Perském zálivu a okolí

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Alfik »

skelet píše: 12/3/2026, 10:39 Takže Ukrajina poslala personál s antidrony určené proti dronům a lá Shahed. Nicméně tu základnu trefili iránské rakety. Antidrone má proti raketě účinnost celkem 0%.
Toliko tvé články
Aneb: My jsme je čekali od vody - a oni přišli od lesa. Takže my jsme ti chytří, protože jsme vybombardovaní, a oni ti blbí, protože nás úspěšně vybombili.
(-_Q)

Připomněla se mi jedna knížka pro kluky. Píše se tam: "Po svačině jsme se rozešli s tím, že obě armády prohlašovaly že vyhrály... ale jen jedna byla bez knoflíků."
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1697
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od danny1691 »

Detail poškození druhého tankeru
https://x.com/Osinttechnical/status/203 ... 65274?s=20
HDRqOFjXYAALYgu.jpg
HDRwc5kXgAAeG6R.jpg
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od skelet »

Alfik píše: 13/3/2026, 09:42
skelet píše: 12/3/2026, 10:39 Takže Ukrajina poslala personál s antidrony určené proti dronům a lá Shahed. Nicméně tu základnu trefili iránské rakety. Antidrone má proti raketě účinnost celkem 0%.
Toliko tvé články
Aneb: My jsme je čekali od vody - a oni přišli od lesa. Takže my jsme ti chytří, protože jsme vybombardovaní, a oni ti blbí, protože nás úspěšně vybombili.
(-_Q)

Připomněla se mi jedna knížka pro kluky. Píše se tam: "Po svačině jsme se rozešli s tím, že obě armády prohlašovaly že vyhrály... ale jen jedna byla bez knoflíků."
Netřeba být vtipný za každou cenu (pak je z toho leda křeč). Komentuji nasazení Ukrajinců, kteří tam byli jako další vrstva protivzdušné obrany. Proč prošli balistické rakety přes Thaad a Patriot je jiná věc.
ObrázekObrázekObrázek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Koba »

Jednotky NATO zničily nad Tureckem další íránskou raketu
Ankara - Jednotky NATO zničily v tureckém vzdušném prostoru balistickou raketu vypálenou z Íránu, oznámilo dnes dopoledne turecké ministerstvo obrany. Jedná se o třetí takovou událost od začátku války mezi USA a Izraelem na jedné a Íránem na druhé straně; druhou v tomto týdnu. Ministerstvo uvedlo, že kontaktovalo Írán, aby bylo možné objasnit všechny aspekty incidentu.

ČTK
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/zahran ... a50f8&ei=9
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od bat »

Aktualizovaný seznam ztrát operace; úplně dole je odkaz na tabulku
https://elmustek.substack.com/p/operati ... -equipment

Úplně mě polila úzkost, když jsem v seznamu viděl slovo **Jagdtiger**... naštěstí jsem se přehlédl a bylo to jenom nějaký čínské vozítko s podobným názvem:)
Obrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od palo satko »

Aktuálne sa Trump vyjadril, že nepotrebujú Ukrajinu na obranu proti dronom.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11848
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Útoky dronů na USA z moře jsou známou možností

Varování FBI o možnosti odpálení ozbrojených dronů z lodi odráží skutečná nebezpečí, i když bezprostřední hrozba není věrohodná.

Zveřejnění varování FBI před možností útoku íránských dronů na cíle v Kalifornii v odvetě za americké a izraelské útoky na jejím území vyvolalo začátkem tohoto týdne velkou pozornost. Oznámení popisovalo scénář zahrnující drony vypuštěné z lodi u pobřeží. Od té doby bylo potvrzeno, že varování bylo založeno na surových, neověřených zpravodajských informacích a bylo odesláno spíše z opatrnosti než z obav z bezprostřední hrozby.

https://www.twz.com/news-features/drone ... ossibility
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11848
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Expediční jednotka námořní pěchoty nasazená na Blízký východ: Zpráva (aktualizovaná)

Flotila lodí námořnictva s mariňáky a jejich vozidly na palubě přinese do operace Epic Fury velmi flexibilní sadu schopností.

https://www.twz.com/news-features/marin ... ast-report
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Rase »

Podle Bloombergu Spojené státy pět dní po vypuknutí války s Íránem přesunuly do Perského zálivu 10 000 záchytných dronů Merops využívajících umělou inteligenci. Na Ukrajině měl tento systém stát za zhruba 40 procenty všech sestřelů dronů Šahed. Ekonomika zachycení je důležitá. Každý stíhací dron Merops stojí 10 000–15 000 dolarů, přičemž ve velkém měřítku klesá na 3 000–5 000 dolarů; dron Šahed stojí 10 000–50 000 dolarů; střela pro americký systém Patriot stojí 2–4 miliony dolarů a THAAD ~12,7 milionu dolarů. Tento poměr jasně zvýhodňuje Merops a podobné typy. Systémy Patriot a THAAD nebyly navrženy pro dlouhodobé a velkoobjemové nasazení proti dronům. Merops je tedy korekcí nákladů, která snižuje tlak na drahé obranné systémy a absorbuje objem útoků drony za efektivní cenu, přičemž šetří drahé systémy pro případ raketových hrozeb.

https://twitter.com/ibrahimjalalye/stat ... 7210966242

IMG_6325.jpeg
Naposledy upravil(a) Rase dne 17/3/2026, 10:53, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
bheid
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od bheid »

Země, které dovážejí ropu přes Hormuzský průliv, se musí o otevření této vodní cesty postarat. USA jim pomohou, uvedl americký prezident Donald Trump.
https://x.com/CT24zive/status/2032906413354164443
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11848
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Írán pokračuje v útocích na země v oblasti Blízkého východu

Írán v sobotu pohrozil, že začne používat ničivější a přesnější balistické střely. Revoluční gardy zároveň po nočním americkém útoku na ostrov Charg varovaly Spojené arabské emiráty, že americké objekty vojenské povahy v zemi jsou teď legitimními cíli.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... e-40567791


I v neděli jsou hlášeny další údery a zachycené drony v oblasti Blízkého východu. Munice mířící z Íránu zasáhla několik míst v Izraeli, především v Tel Avivu.

Ministerstvo obrany SAE oznámilo zachycení devíti balistických raket a 33 bezpilotních letounů vypuštěných z Íránu.
Po včerejším zásahu klíčového přístavu Fudžajra je provoz opět obnoven.


Co byste měli vědět o ostrově Charg, malém korálovém výběžku u Íránu

Podle amerických úředníků a íránských státních médií nebyla zasažena místa související s obchodem s ropou. Trump však pohrozil, že zaútočí i na ně, pokud bude Írán nadále blokovat lodě v proplutí Hormuzským průlivem.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6299
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Polarfox »

Tak už je to tady...přesně dle očekávání, jak jsem říkal (viz. ojeb*vání dodávek pro spojence a Ukrajinu):
https://x.com/visegrad24/status/2033114909140025660
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Rase »

Válka v Íránu prudce zvyšuje strategický význam Kaspického moře a jižního Kavkazu. Trasy přes Perský záliv a Hormuzský průliv se staly nebezpečnými a Kaspické moře se mění v záložní vnitrozemský koridor pro obchod a potenciálně citlivý náklad. Agentura Reuters informovala, že Rusko již obnovilo vývoz obilí do Íránu přes Kaspické moře po narušení jeho obvyklých tras. Zároveň Evropská unie, Světová banka a Evropská banka pro obnovu a rozvoj urychlují rozvoj Transkaspického dopravního koridoru, jehož cílem je propojit Střední Asii, Kavkaz a Evropu.

Kaspicko-kavkazskou trasou prochází několik klíčových toků.

- Energetické zdroje.
Kaspická ropa putuje ropovody přes Jižní Kavkaz do Středomoří, zatímco plyn je přepravován do Evropy Jižním plynovým koridorem. Díky energetice je tento region klíčovým uzlem mezi Kaspickou pánví, Tureckem a evropskými trhy.

- Obiloviny a zemědělské produkty.
Pšenice a další obiloviny se přepravují přes Kaspické moře mezi Ruskem, Kazachstánem a Íránem. Po vypuknutí války v Íránu se část těchto zásilek opět přesunula na kaspickou trasu, která se ukázala jako stabilnější než alternativy přes Perský záliv.

- Kontejnerová přeprava a průmyslový náklad.
Prostřednictvím Středního koridoru se přepravují kovy, minerály, chemikálie, hnojiva a kontejnerové zboží mezi Střední Asií, Čínou a Evropou. Přístavy a železniční uzly v Kaspickém moři a na Kavkaze se v současné době modernizují konkrétně pro podporu tohoto segmentu.

Kaspické moře však nemůže nahradit Perský záliv. Jeho kapacita je omezena velikostí flotily, přístavní infrastrukturou a klesající hladinou Kaspického moře. Hlavním úzkým hrdlem je jižní Kavkaz. Aby se náklad dostal do Evropy, musí projít řetězcem úzkých spojů:

Kazašské přístavy → překračující Kaspické moře → Ázerbájdžánský dopravní uzel → Gruzínské koridory → Turecký přístup na evropské trhy.

Pokud se některý spoj přetíží nebo naruší, celá trasa se zpomalí.

Kaspické moře má také bezpečnostní rozměr. Evropská unie ve svých sankčních rozhodnutích uvedla, že touto trasou byly přepravovány komponenty pro íránské drony používané v ruské válce proti Ukrajině. To naznačuje, že infrastruktura pro vojensko-technickou logistiku zde již existuje. Polouzavřená povaha Kaspického moře dále zvyšuje jeho atraktivitu pro takové transfery.

Kontrola nad koridorem je rozdělena mezi několik států.

Rusko ovládá logistiku v severním Kaspickém moři a využívá moře jako obchodní kanál s Íránem.
Kazachstán poskytuje východní vstupní bod přes přístavy Aktau a Kuryk.
Ázerbájdžán propojuje námořní segment s pozemním koridorem přes Kavkaz a má největší operační vliv na transkaspické trase.
Gruzie je nepostradatelným tranzitním úsekem mezi Kavkazem a Černým mořem.
Turecko kontroluje poslední bránu koridoru na evropské trhy.

Pro každou zemi to vytváří jiná rizika.
Ázerbájdžán sice získává maximální tranzitní hmotnost, ale zároveň se stává potenciálním terčem tlaku nebo sabotáží, zejména proti energetické infrastruktuře.
Arménii hrozí, že zůstane vyloučena z nově vznikajícího koridoru přerozdělování.
Gruzie se stává kritickým dopravním uzlem.
Kazachstán má příležitost posílit své přístavy, ale zároveň čelí rizikům logistických překážek.
Pro Střední Asii jako celek to znamená větší význam tranzitní dopravy – a větší závislost na úzké trase přes Kaspické moře a Kavkaz.

Stručně řečeno: válka o Írán mění Kaspické moře v záložní logistickou kotlinu, zatímco Jižní Kavkaz se stává úzkým hrdlem euroasijského dopravního systému. Čím déle konflikt trvá, tím důležitější se tento koridor stává – spolu s politickými a bezpečnostními riziky, která se kolem něj soustředí.

https://twitter.com/gerashchenko_en/sta ... 2035772897

IMG_6339.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Koba »

Nově vybraný íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí, zraněný při prvním americko-izraelském úderu na Teherán, se léčí v rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina. Tvrdí to server al-Džarída, podle nějž bylo Chameneího setrvání v Íránu kvůli únikům informací o místě jeho pobytu vyhodnoceno jako rizikové.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz

https://www.aljarida.com/article/126008
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od bat »

Tom Cooper a jeho hodnocení operace
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/is ... y-into-its (první část)
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/is ... to-its-513 (druhá část je detailnější)

Pokud jsou grafy správné, tak zatím si Irán drží slušnou normu odpalů.

EDIT:
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/is ... ody-in-its (třetí a poslední část se zaobírá hlavně ostrovem Khark, zajímavé technologie tam jsou a taky energeticky velice náročné, což mě překvapilo).
Naposledy upravil(a) bat dne 17/3/2026, 13:21, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Rase »

IDF potvrdila, že při nočním úderu zabila velitele polovojenských milicí Basídž Gholamrezu Solejmáního. Při stejném úderu zahynul také zástupce velitele milicí Basídž a další vysoce postavení představitelé této složky. Izraelská armáda zároveň potvrdila noční úder v Teheránu proti vysokému íránskému představiteli a faktickému vůdci Alímu Larídžánímu. Výsledek útoku však stále prověřuje a zatím není jasné, zda byl zabit. Ve středu se IDF podle svého vyjádření zaměřila také na vysokého představitele Palestinského islámského džihádu Akrama al-Ajourího a další čelné představitele této teroristické organizace.

https://twitter.com/manniefabian/status ... 0611232885

Izraelští představitelé uvádějí, že jim Washington vzkázal, aby se připravili ještě na několik dalších týdnů bojů, a to kvůli situaci v Hormuzském průlivu. Podle nich Írán v průlivu rozmístil zhruba dvanáct námořních min a vytvořil tak řízený koridor pro lodní dopravu, který Teherán fakticky spravuje. Právě Hormuzský průliv se podle Nadava Eyala stal jedním z klíčových bodů celé války. Írán ho sice formálně neuzavřel, ale v praxi omezuje pohyb a proměňuje jednu z nejdůležitějších námořních tepen světa v mocenský nástroj. Protože tudy proudí významná část světových dodávek ropy, i částečné omezení provozu má dopad daleko za hranicemi regionu. Eyal zároveň upozorňuje, že Spojené státy stojí před mimořádně nepříjemnou volbou. Rychlé ukončení konfliktu by mohlo znamenat, že Íránu zůstane možnost dál ovlivňovat dění v průlivu. Pokus otevřít ho silou by naopak nesl riziko další eskalace a širšího střetu v Perském zálivu.

https://www.nadaveyal.com/p/the-war-of-hormuz
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11848
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Spojenci odmítají Trumpův požadavek: Vyšlou válečné lodě do Hormuzského průlivu (aktualizováno) :?:

Německo rázně odmítlo Trumpův požadavek, aby spojenci NATO vyslali námořní plavidla na pomoc s ochranou lodní dopravy na této strategické vodní cestě.

Toto není naše válka; my jsme ji nezačali,“ řekl v pondělí novinářům v Berlíně německý ministr obrany Boris Pistorius.

Chceme diplomatická řešení a rychlé ukončení konfliktu, ale vyslání dalších válečných lodí do regionu toho pravděpodobně dosáhnout nepomůže.

Wadephul dodal, že navzdory nestabilní situaci na Blízkém východě zůstává Ukrajina nejvyšší bezpečnostní prioritou Evropy, poznamenala BBC.
Vysvětlil, že když ceny ropy a plynu rostou, přispívá to do ruské vojenské pokladny.

https://www.twz.com/news-features/allie ... -of-hormuz
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od skelet »

Trump už v pondělá řekl, že nikoho nepotřebuje, že to celé byl test loajality spojenců.
https://www.navytimes.com/news/pentagon ... alty-test/
ObrázekObrázekObrázek
bheid
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od bheid »

On v podstatě během hodiny řekl všechny varianty co by mohli být:
TRUMP V JEDINÉM VYSTOUPENÍ

-- „Nebudou tu pro nás“
-- „Máme tu pár opravdu nadšených lidí. Už jsou na cestě.“
-- „Tohle není ‚potřeba‘“
-- „Kdybychom něco potřebovali, měli by se nám hned snažit pomoct“
-- „Chceme, aby přišli a pomohli nám s průlivem“
-- „Můj postoj je, že nikoho nepotřebujeme“
https://x.com/atrupar/status/2033636307692322976
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11848
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Nebudu radši příliš komentovat, USA se snažili dřív najít shodu, nyní to ani moc nejde, když to neprošlo přes OSN.
Navíc tam může být i určitá míra emancipace, co Trump předváděl s Grónskem nebo Ukrajinou.
Tak mu to možná Evropa vrací, nebo v tom můžou být i ekonomické důvody, cla, ceny energií, a jiné.

Doba, kdy se v OSN aspoň předstírala snaha o konsenzus, je očividně pryč.
Teď už se na nějaké "společné řešení" moc nehraje a každý si kope na vlastním písečku.


Michal Smetana: Chystá se speciální operace na zničení íránského štěpného materiálu?

V rozhovoru rozebíráme, proč Donald Trump vypověděl jadernou dohodu JCPOA, jak uvažoval o útoku na Írán a kam se může současný konflikt ubírat. Nebude Teherán po těchto událostech ještě více motivovaný získat jadernou zbraň?
A pokud by k tomu skutečně došlo, nespustilo by to na Blízkém východě proliferační domino? Saúdská Arábie už dnes otevřeně říká, že by v takovém případě usilovala o vlastní jaderný arzenál.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“