Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Větrníky stojí, plyn dovážíme. Energetická transformace naráží na realitu

V Briefingu Vysokého napětí rozebírají Michal Půr a Petr Dušek, proč ani masivní rozvoj obnovitelných zdrojů neřeší všechny problémy energetiky.
Na příkladu Skotska ukazují, jak se musí větrné elektrárny často vypínat, protože přenosová soustava nedokáže elektřinu dopravit tam, kde je potřeba.
Řeč ale přichází i na mnohem širší souvislosti – závislost Evropy na dovozu plynu, napětí kolem Hormuzského průlivu nebo předčasné zavírání jádra.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od palo satko »

Lord píšeš:
Polské ministerstvo obrany prosadilo desítky větrných turbín, které se budují na polském pobřeží.
SYSTÉM má napájet radary a sonary, které může využívat armáda. Jedná se o reakci na sabotáže v oblasti z posledních let.
Sme tu na foru, ktore sa prevažne zobera dejinami a vojenstvom. Pride ti normalne riešit napajanie radarov a sonarov veterníkmi ako ochrana pred sabotažou? Ved stači tam rozmiestníť niekolko dieselagregatov a je vymalovane pre pripad sabotaže na rozvodnej sieti a naftu nech si Poliaci kupia v USA, pre 100% istotu, že nie je ruská. Nepridu ti mnohe argumenty take akosi prvoplanove, určene pre veriaceho čitatela?
Obrázek
821
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 500
Registrován: 4/8/2010, 12:25

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od 821 »

Predpokladam, pokial Poliaci nie su uplny idioti, tie dieselagregaty tam budu mat ako zalohu. Len ist cez dieselagregator 24/7 x rokov nie je zrovna ekonomicke riesenie.
CETERUM AUTEM CENSEO MOSCOVIAM ESSE DELENDAM
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od palo satko »

Veterník nie je vojenske riešenie pri dnešnej cene a schopnostiach dronov. More v blizkosti pevniny je ošemetne prostredie ako prave vidíme v Perskom zalive. Ani najväčšiemu lodstvu sveta sa tam nejako nechce pôsobiť.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Palo, určitě je mnoho článku prvoplánových, nakonec elektřina se prostě virtuálně přepouští, jako virtuální baterky :)
Tady na to roubují jakoby nějaký systém, že to má smysl i v obraně.

Ale podle mého názoru by byl horší útok kamikadze dronů na gondoly turbín.
Pokud to polská armáda myslí vážně, tak by měly být spíše stožáry, tubusy turbín bez vrtulí a obranné!


Listy rotoru jsou z kompozitu. Stačí narušit aerodynamiku nebo strukturu a vibrace při otáčení turbínu doslova roztrhají.

Gondola je ještě zranitelnější cíl. Tam je generátor, převodovka a olej.
Dron s kumulativní náloží nebo termitem tam nadělá paseku, kterou nikdo neuhasí 100 a více metrů nad zemí.
I komerční drony za pár tisíc korun dokáží vyřadit infrastrukturu za desítky milionů.
Hořící turbína je vizuálně vděčný cíl pro propagandu.

Větrné parky jsou obrovské. Nejde postavit protivzdušnou obranu ke každému stožáru.
Detekce malých dronů mezi točícími se listy, které samy o sobě vytvářejí radarové interference, je pro běžné systémy peklo.
V podstatě jde o to, že moderní energetika sází na decentralizaci, což je možná super pro ekologii a soběstačnost, ale tragédie pro bezpečnostní složky, které musí hlídat tisíce "klacků v poli nebo v moři" místo jedné odolné betonové kostky či kopule jaderné elektrárny.

Zkouší se bránit rušičkami, nevím jestli ruší všechny pásma, asi by měli.
V ideálním světě by rušily všechno od rádiových vln po GPS, ale v realitě naráží na technický a legální strop.
Navíc turbíny spolu neustále komunikují, posílají data o větru, stavu ložisek a synchronizaci se sítí.
Pokud zapnou širokopásmovou rušičku, nepůjde jim ani vlastní diagnostika, což by při útoku na čas udělat mohli, pokud budou dost rychlý.

U nás většina větrníků stojí v krajině, kde lidi potřebují mobilní signál nebo GPS.
Rušit "všechna pásma" znamená naštvat půlku okresu a dostat pokutu od telekomunikačního úřadu.
Dron dnes dokáže letět podle optického rozpoznávání terénu, a zaměřit cíle z databáze.

Informace o tomhle moc nepíšou, přitom to je velký problém!
Asi si nemyslí, že někdo provede tak masivní úder.
Nicméně kdyby vypukla válka, tak stačí velké exploze v palisádách a jak už bylo napsáno, naruší listy rotorů větrníků.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od bat »

To je dost podivný argument s těmi drony, který neobstojí.
V předvečer války se uvažuje o sabotážích zacílené na kritickou civilní i vojenskou infrastrukturu (rozvodny, elektrárny, vodárny, telekomunikace). Takové období může trvat týdny, než konflikt vyeskaluje v horký konflikt => sabotáže tyto důležité systémy včasného varování nevyřadí. Rusové z postupné eskalace tedy v tomto případě nezískají takovou výhodu. V době války už je IMO lepší místo větrníků cílit přímo na radarové zařízení, protože větrník je cíl, který se prostě nevyplatí pak ničit...
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Jo a drony nad Evropu vypouštěly západní tajné služby a Ukrajina, nebo Rusko ?
To bylo taky zajímavý...
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od niko »

Veterne elektrarne skutocne nie su idealne pre vojenske vyuzitie. Ak ked narusenie aerodynamiky kompozitoveho rotoroveho listu rotor neznici, ani rusenie komunikacie neodstavi elektraren z prevadzky. Len sa nebude hlasit. Uprimne si myslim, ze ani zasah malym dronom by nebol az taky znicujuci. Sabotaze na veternych, solarnych, vodnych elektrarnach a rozvodnych staniciach ale uz prebiehaju a maju rusku stopu. Ako, to tu samozrejme nebudem rozoberat. Len v Polsku registruju za rok 2025 30 sabotazi na veternych parkoch.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Údajně verbují místní lidi přes Telegram. Mají to natočit, a pak jim pošlou love.

Z nějakého důvodu větrné turbíny a listy dobře hoří.

:arrow: Už bylo zaznamenáno několik havárií, kdy se to nikdo ani nesnažil hasit.
Kompozit – většinou sklolaminát nebo karbonová vlákna pojená pryskyřicí (epoxidem).
Pryskyřice je v podstatě ztuhlý ropný produkt.
Jakmile to chytne, hoří to intenzivně, čoudí to a nejde to jen tak sfouknout.
Turbína je po takovém požáru stejně na odpis.

Navíc v gondole (strojovně) jsou stovky litrů hydraulického a převodového oleje.
K tomu kabeláž a elektrické komponenty, které mohou hodit jiskru při zkratu nebo přetížení.
Při velkým větru se to musí vypínat.
Ale zatím asi žádný dronový sabotážní útok v Evropě, na kabely to bylo zaznamenáno.

Hlavně u větrných parků v moři existují reálné obavy z útoků rojů podmořských dronů.
Ale na Ukrajině rusové občas útočí na tato zařízení. No obrana je obtížná, a jaká je efektivita, to nedávají.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od niko »

Veterna elektraren, pokial hori gondola sa nehasi. V zasade sa to v tej vyske ani neda. Necha sa preto kontrolovane zhoriet. To je oficialny postup. Ale pre objektivnost treba povedat, ze sa nehasia aj niektore ine elektrarne, rozvodne atd.. Je to proste riskantne. Inak ten pripad z videa je nieco ako Titanik pri moreplavbe. Bol spustac pre vyrazne bezpecnostne opatrenia pre technikov. Dnes by sa to uz nestalo.
Lord ja som sa zial Bohu stretol s viacerymi sabotazami a pokusmi o sabotaz na energetickom zariadeni. Ake boli tu samozrejme nebudem rozpisovat. Mozem len povedat, ze modus operandi mali rovnaky vo viacerych krajinach vratanie Ceska. Ale to, co pises s telegramom by davalo zmysel.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Stačí se zeptat třeba AI, já všechno taky nedatluju, to bych se upsal, ale prochází to občas revizemi, aby to nebyla úplná blbost.
niko píše: Lord ja som sa zial Bohu stretol s viacerymi sabotazami a pokusmi o sabotaz na energetickom zariadeni. Ake boli tu samozrejme nebudem rozpisovat.
Mozem len povedat, ze modus operandi mali rovnaky vo viacerych krajinach vratanie Ceska. Ale to, co pises s telegramom by davalo zmysel.

Není to až takové tajemství. Z pohledu BIS je to nová situace, protože tyhle útoky jsou levné a popíratelné.

- V zásadě se děje vandalismus na pozemních zařízeních (např. posprejování věží).
- Poškození kabeláže v úrovni země.
- Teoreticky by mohla být ještě střelba na lopatky či tubus, ale to už je všechno náročný.
- Pokusy o vstup do tubusu mohou vést k poškození citlivé elektroniky nebo krádežím barevných kovů (měděné kabeláže).

Ale tohle můžou dělat normální zloději, a nemusí to být zrovna ruské sabotáže. Rozlišit mezi „běžnou“ kriminalitou může být v praxi těžké.


Dnešní státní aktéři (včetně těch ruských) se často nesnaží posílat na místo vlastní agenty s diplomatickým pasem. Místo toho využívají místní kriminální podsvětí a sociální sítě. Zloděj nebo vandal to dělá pro peníze (často v kryptoměnách), aniž by nutně věděl, pro koho skutečně pracuje.

Pokud je takový člověk chycen, vypadá to jako běžný vandalismus nebo krádež kovů, což dává zadavateli „věrohodnou popíratelnost“.

I když jde „jen“ o drobné incidenty, jejich kumulace v čase a na strategických místech (železnice, rozvodné sítě, logistická centra) vyvolává v lifestylu společnosti pocit nejistoty. To je přesně to, o co u hybridních hrozeb jde.

Ale to lze najít i v těch zprávách BIS. Šéfové tajných služeb (např. britské MI5 nebo německé kontrarozvědky) stále častěji veřejně mluví o riziku řízeném z Ruska.

Na druhé ruské straně to funguje podobně, podle Šojgu ještě horší, protože zpravodajské info dostává Ukrajina s kterou jsou ve válce, a která má možnosti útoků mnohem širší. Takže ono to je třeba brát všechno v kontextu doby.


Rusko čelí hrozbě sabotáží od 56 zemí, ukrajinské drony ohrožují Ural

„Fakticky proti naší zemi působí ohromný systém 56 zemí, který využívá veškeré zkušenosti speciálních (zpravodajských) služeb těchto států pro provedení diverzních a teroristických akcí proti objektům (naší) kritické infrastruktury,“ řekl Šojgu podle agentury TASS.
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... l-40568207


BIS v podstatě apeluje na firmy i veřejnost, aby nebyli úplně „mimo“. Že se tohle v určité míře děje, ne všechno ale lze na to házet.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od pjaro77 »

Lord píše: 19/3/2026, 08:56
....
Ale tohle můžou dělat normální zloději, a nemusí to být zrovna ruské sabotáže. Rozlišit mezi „běžnou“ kriminalitou může být v praxi těžké.

Dnešní státní aktéři (včetně těch ruských) se často nesnaží posílat na místo vlastní agenty s diplomatickým pasem. Místo toho využívají místní kriminální podsvětí a sociální sítě. Zloděj nebo vandal to dělá pro peníze (často v kryptoměnách), aniž by nutně věděl, pro koho skutečně pracuje.

Pokud je takový člověk chycen, vypadá to jako běžný vandalismus nebo krádež kovů, což dává zadavateli „věrohodnou popíratelnost“.

I když jde „jen“ o drobné incidenty, jejich kumulace v čase a na strategických místech (železnice, rozvodné sítě, logistická centra) vyvolává v lifestylu společnosti pocit nejistoty. To je přesně to, o co u hybridních hrozeb jde.
Ak by sa vyhlásil núdzový alebo nebodaj vojnový stav, OČTK a armáda jedná s vandalmi rovnako ako so zahraničnými sabotérmi, že ? Už len z dôvodu že to nejde dobre rozlíšiť. Vyhovoriť sa môže každý, že len potreboval elektrické káble 24kV vedenia do zberných surovín aby získal peniaze.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od palo satko »

Vyhlasenie by sa ešte dalo zvladnuť, ale straženie asi nie. Ved vieme že Slovensko pri utoku z Ruska spolieha na to, že nič kovove cez vychodne Slovensko neprejde. :D Stačí mali vypadok v napajani a opaleni spoluobčania zrušia železničnu dopravu učinnejšie než bieloruski partizani. No a ešte sa k nim pridaju zname firmy, vid Česko.
https://www.idnes.cz/usti/zpravy/zlodej ... zpravy_grr
Obrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od pjaro77 »

Myslím to všeobecne, Slovensko radšej nespomínam. Náš nenávistný predseda a jeho nahlúply poskok Tosma3 zbabrú na čo siahnu. Slovensko nikto ani nemusí destabilizovať , tí dvaja tragédi to zvládli sami.
Jediné , čo vedia je viesť husté reči.

V česku sú aj iní borci: https://www.sme.sk/svet/c/ceski-zlodeji ... -cely-svet
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od niko »

Lord, ja sa velmi nechcem o tychto pripadoch rozpisovat, ale povedzme, ze to, co si napisal je velmi podobny realite. Inak ten "vandalizmus" rusmi motivovanych ludi nemusi byt posprejovanie elektrarne, ale moze vyzerat aj takto:
Francuzko - podpalene 3 elektrarne
https://www.rechargenews.com/wind/vesta ... -1-1868749
Spanielsko - zatknuty clovek za 25 utokov na veterne, solarne elektrarne a rozvodne stanice
https://www.rechargenews.com/wind/man-a ... -1-1750730
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od palo satko »

Niekto podpalil zbrojnu fabriku v Česku
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... ert-302212
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Něco o tom se píše i v tomto vláknu
viewtopic.php?p=489875#p489875

Kromě toho se pracuje i s Mezi-konkurenční stopou :!:
Tohle je ta nejvíc "přízemní", ale v zahraničí někdy i častější varianta.
V Česku se to tak řešilo v 90.letech, tzv. výpalné.

Izraelský Elbit byl cílem útoku ve Švédsku, v Británii nebo v Německu.

Podle oficiálních vyjádření, ale spolupráce s Izraelem nakonec neproběhla.
Ale ARCHER-LPP - to se prý rozjelo.


Ruská stopa? V Pardubicích hořely sklady optik pro Ukrajinu
Podle informací Odkryto.cz totiž požár zasáhl místa, kde probíhá výroba specializovaných optických přístrojů společnosti Archer - LPP.
„Přestože se k zodpovědnosti za útok přihlásila protiizraelská skupina, my i policie se domníváme, že za ním může být ruská stopa. Útok mohl mít rovněž vazby na naše konkurenty, to nemůžeme vyloučit.
Bohužel, téměř celá výroba byla zničena, včetně produkce a uskladněných hotových výrobků.
Stále čekáme na další potvrzené informace,” uvedla pro Odkryto.cz Olga Duplichuk ze společnosti Archer - LPP.
https://www.odkryto.cz/ruska-stopa-v-pa ... -ukrajinu/
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od pjaro77 »

palo satko píše: 21/3/2026, 09:59 Niekto podpalil zbrojnu fabriku v Česku
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... ert-302212
Zbrojná fabrika a nemala žiadnu strážnicu s pultom, monitormi a nejakým pánom v preddôchodkovom veku ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Koba »

pjaro77 píše: 21/3/2026, 12:50
palo satko píše: 21/3/2026, 09:59 Niekto podpalil zbrojnu fabriku v Česku
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... ert-302212
Zbrojná fabrika a nemala žiadnu strážnicu s pultom, monitormi a nejakým pánom v preddôchodkovom veku ?
Normální česká reakce. Dokud nepříde pořádná čenichovka, tak je pohoda. Před časem, když ještě předagrární vláda vydala nařízení, aby si podniky pořídily dokonalou sítovou digitální ochranu, tak všichni "podnikatelé" řvali, ať si(?) to vláda zaplatí.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

No když se podíváte na videa, tak uvidíte vjezd a tam je cedulka, že areál, či objekt je monitorován kamerami.
Takže bylo to "hlídané", ale asi nedostatečně!


Spekuluje se, že jim pomohl někdo zevnitř nebo to tam dobře znali, či dostali informace.
Každopádně takové objekty by měly být zabezpečené víc, to je celý.

Cedulka sama o sobě ODHODLANÉ zloděje nebo žháře nezastaví – ta slouží spíše jako právní upozornění nebo jako psychologický odstrašující prvek.
Teoreticky ani důchodce na vrátnici, pokud se někdo rozhodne pro takto cílenou akci.

Aktivní zabezpečení: Zahrnuje čidla pohybu, infračervené závory, napojení na pult centrální ochrany (PCO) a OSTROU fyzickou ostrahu, která je na místě do několika minut.

Pachatelé obvykle vědí:

Kde jsou slepá místa kamerového systému.
Kdy probíhají obchůzky (pokud nějaké jsou).
Kde přesně se nachází to nejcennější, aby v objektu strávili co nejméně času.

Zabezpečit rozlehlý areál na 100 % je extrémně nákladné.
Často se stává, že firmy podcení riziko, dokud se nic neděje, nebo investují do techniky, ale už ne do lidí, kteří by ji v reálném čase sledovali.

Profesionální gangy dnes běžně používají rušičky signálu, které vyřadí bezdrátové alarmy i Wi-Fi kamery.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“