To už by bolo vhodné uvažovať nad pásovou platformou CV90, s vežou Korkut (2x35mm) a tým čo zmieňuješ - pioruny a s výmetnicami dronov - interceptorov. To by bol už plnohodnotný SPAAG... to je už na posúdenie odborníkov.
Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Pásový podvozok samozrejme je tiež nutný, CUAS PVO predsa potrebuje mať integrované každá brigáda.
Okrem nich potrebuje nejaké PVO aj teritoriálna obrana, ktorá zahrňuje MO aj sily ministerstva vnútra.
Otázka je - bude sa pre každú časť celkovej protidronovej PVO objednávať iná technika od iného výrobcu ?
Viem si predstaviť spojenectvo 2 veží - jedna na 4x4 (Mangart napríklad) a druhá na 6x6, 8x8 a pasáky (napríklad od Korkutu).
Okrem nich potrebuje nejaké PVO aj teritoriálna obrana, ktorá zahrňuje MO aj sily ministerstva vnútra.
Otázka je - bude sa pre každú časť celkovej protidronovej PVO objednávať iná technika od iného výrobcu ?
Viem si predstaviť spojenectvo 2 veží - jedna na 4x4 (Mangart napríklad) a druhá na 6x6, 8x8 a pasáky (napríklad od Korkutu).
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Nemyslim si, ze je vhodne cpat vsetko na jedno vozidlo. Skusenosti ukazuju, ze vhodnejsia je decentralizacia prostriedkov
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
-
Michal0918
- Příspěvky: 4
- Registrován: 24/12/2025, 13:01
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Moja predstava: Korkut na cv90 a Patria pre brigády, na tatre pri ochrane stacionárnych postavení a pvo
Wolf 25 AD k ochrane delostrelectva a pre zálohu.
Wolf 25 AD k ochrane delostrelectva a pre zálohu.
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Na to máme objednaných patrií málo, chcelo by to rozšíriť park o patrie 6x6 alebo dokúpiť 8x8.
Ku cv90 má význam doplniť ľahšie vozidlo pre CUAS/CRAM/Cvrtuľník účel ?
Ku cv90 má význam doplniť ľahšie vozidlo pre CUAS/CRAM/Cvrtuľník účel ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Patria 6x6 neprinasa v podstate ziadnu vyhodu oproti Tatra 6x6.
Skor to vidim na unifikaciu, prvy bude minomet, potom Korkut a mozno sa dockame aj noveho Tatrapanu, vsetko na rovnakom podvozku.
Skor to vidim na unifikaciu, prvy bude minomet, potom Korkut a mozno sa dockame aj noveho Tatrapanu, vsetko na rovnakom podvozku.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
-
Michal0918
- Příspěvky: 4
- Registrován: 24/12/2025, 13:01
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
V druhej etape nákupu patrie je plánovaných 56 kusov pvo otázne je či sa to bude realizovať.
Wolf 25 ako doplnenie kvôli predpokladám nižšej cene
Wolf 25 ako doplnenie kvôli predpokladám nižšej cene
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Patria 6x6 je OT s vežou. Pre bojové jednotky v bojovej zone je to rozdiel proti tatrovkám typu valník s vežou.NagyAttila píše: ↑11/2/2026, 16:52 Patria 6x6 neprinasa v podstate ziadnu vyhodu oproti Tatra 6x6.
Skor to vidim na unifikaciu, prvy bude minomet, potom Korkut a mozno sa dockame aj noveho Tatrapanu, vsetko na rovnakom podvozku.
Ale mohlo by sa uvažovať o Tadeas 6x6 .
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Minister obrany Kaliňák zatiaľ nevie povedať, kedy by mohli prísť prvé dodávky objednaných protivzdušných systémov z Izraela.
Omeškanie spôsobuje bezpečnostná situácia v krajine a na celom Blízkom východe.
„Lietadlo, ktoré išlo po niektoré komponenty v rámci prvej dodávky zrazu stratilo povolenie na pristátie a nemohlo pristáť na jednej zo základní,“ uviedol Kaliňák.
Čítajte viac: https://www.sme.sk/svet/c/iran-izrael-u ... Post-57857
Omeškanie spôsobuje bezpečnostná situácia v krajine a na celom Blízkom východe.
„Lietadlo, ktoré išlo po niektoré komponenty v rámci prvej dodávky zrazu stratilo povolenie na pristátie a nemohlo pristáť na jednej zo základní,“ uviedol Kaliňák.
Čítajte viac: https://www.sme.sk/svet/c/iran-izrael-u ... Post-57857
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Konflikt s Iránom má priamy dopad na slovenskú armádu v tom, že mešká dodávka izraelskej protivzdušnej obrany Barak.
https://dennikn.sk/minuta/5204709/
https://dennikn.sk/minuta/5204709/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Ani radary dodnes nemáme od nich.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Ten Naď to s nimi (radarmi) pekne podelal...
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Toto bol jeho ďalší genitálny ťah, rok a pol vymýšľať bájky o Patriote a potom aj tak objednať to, čo bolo zamýšľané a vysúťažené. Dúfam, že sa bude opäť vyhovárať na odchod S-300 na UA...NagyAttila píše: ↑17/3/2026, 11:43 Konflikt s Iránom má priamy dopad na slovenskú armádu v tom, že mešká dodávka izraelskej protivzdušnej obrany Barak.
https://dennikn.sk/minuta/5204709/
Niektoré radary sú už na SK, len o nich MO na čele s bulharským kšeftárom nehovorí.
"Alea iacta est"
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
To myslíš vážne s tými radarmi ? Sú zavreté niekde v sklade a vojaci s nimi necvičia, neinštalujú ich ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Mikojan, to boli tie izraelske B747 na LZIB, ze ?
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Vždyť se celkem jasně říkalo že ty vaše dřív objednané EL/M-2084 doplní k bateriím Baraku aby mohli být tak rychle dodané. Myslím že se to plně potvrzuje.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
B747 sem lieta skoro každú nedeľu do LZIB a nelieta naprázdno. Niečo dovezie a niečo odvezie naspäť. V LOTN sa podľa zmluvy mali vyrábať moduly na antény, dával som sem pred časom fotky z LZIB ako nakladajú do toho lietadl veľké drevené debny, ktoré postol LOTN na svojom FB.
Neviem, aké konkrétne typy už sú tu, ale niečo už prišlo.
Treba sa pýtať kokaíňáka, prečo všetko zatajujú...
Scotty, potom, čo kalimero kúpil Baraky sa mal do tých predtým obstaraných EL/M-2084 dopĺňať softvér, aby fungovali aj ako strelecké pre Barak a aby sa nemuseli obstarávať ďalšie, ktoré by bolo pre tento systém treba. Ale nikde nie sú žiadne informácie o zmluvných podmienkach, ako som spomínal, všetko taja a von sa dostanú len kusé informácie.
Neviem, aké konkrétne typy už sú tu, ale niečo už prišlo.
Treba sa pýtať kokaíňáka, prečo všetko zatajujú...
Scotty, potom, čo kalimero kúpil Baraky sa mal do tých predtým obstaraných EL/M-2084 dopĺňať softvér, aby fungovali aj ako strelecké pre Barak a aby sa nemuseli obstarávať ďalšie, ktoré by bolo pre tento systém treba. Ale nikde nie sú žiadne informácie o zmluvných podmienkach, ako som spomínal, všetko taja a von sa dostanú len kusé informácie.
"Alea iacta est"
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
K akvizícii BARAK MX a ostatných prostriedkov PVO v OSSR sem doplním túto staršiu informáciu zo 17.2.2025. (Nikde som to nezachytil že by to bolo v Palbe publikované, ak to bolo publikované ospravedlňujem sa a budem rád ak to niekto zo znalých ešte doplní).
https://defence-industry.eu/slovakia-en ... -solution/

Slovensko sa chystá posilniť svoje obranné kapacity v oblasti protivzdušnej obrany integráciou pokročilého softvéru velenia a riadenia BMD-Flex od spoločnosti Terma. Dánska spoločnosť zaoberajúca sa obranou a letectvom získala kontrakt na dodávku softvéru a systémovej integrácie pre novozískaný integrovaný systém protivzdušnej obrany Barak MX.
Kľúčovou súčasťou tejto integrácie je softvér BMD-Flex od spoločnosti Terma, ktorý už dánske ministerstvo obrany používa pre operácie protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu (VSHORAD). Softvér umožní koordináciu prostriedkov protivzdušnej obrany v reálnom čase, čím sa zabezpečí plná interoperabilita slovenského systému s Integrovaným systémom protivzdušnej a raketovej obrany NATO (NATINAMDS).
Popri zavádzaných izraelských BARAK MX, OSSR komplexne prepájajú ostatné prvky PVO cez TERMA ( softvér BMD-Flex ), čo je zmysluplné a v prípadnom konflikte sa tým dúfam vyvaruje chybám aby drahé interceptori boli míňané na objekty (drony) na ktoré bude stačiť použiť lacnejšie VSHORAD...
https://defence-industry.eu/slovakia-en ... -solution/

Slovensko sa chystá posilniť svoje obranné kapacity v oblasti protivzdušnej obrany integráciou pokročilého softvéru velenia a riadenia BMD-Flex od spoločnosti Terma. Dánska spoločnosť zaoberajúca sa obranou a letectvom získala kontrakt na dodávku softvéru a systémovej integrácie pre novozískaný integrovaný systém protivzdušnej obrany Barak MX.
Kľúčovou súčasťou tejto integrácie je softvér BMD-Flex od spoločnosti Terma, ktorý už dánske ministerstvo obrany používa pre operácie protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu (VSHORAD). Softvér umožní koordináciu prostriedkov protivzdušnej obrany v reálnom čase, čím sa zabezpečí plná interoperabilita slovenského systému s Integrovaným systémom protivzdušnej a raketovej obrany NATO (NATINAMDS).
Popri zavádzaných izraelských BARAK MX, OSSR komplexne prepájajú ostatné prvky PVO cez TERMA ( softvér BMD-Flex ), čo je zmysluplné a v prípadnom konflikte sa tým dúfam vyvaruje chybám aby drahé interceptori boli míňané na objekty (drony) na ktoré bude stačiť použiť lacnejšie VSHORAD...
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
Slovenské systémy riadenia PVO (Tatrapan PVO a ASTRA PVO) sú "mŕtve"?
Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR
ASTRA PVO je myslím si už značne zastaralý systém (má viac ako 25 rokov). Predpokladám, že neposkytuje také možnosti s PVO vrstvami a prepojeniami s prostriedkami NATO. Predpokladám, že MOSR a OSSR zvolili súčasný a zabehnutý systém, ktorý ponúka možnosti s prepojením v súčasnosti obstarávanými modernými PVO prostriedkami... Samozrejme ASTRA PVO je stále funkčný v OSSR...
V úplne prvom príspevku tohto vláklna sa tomu podrobne venoval Juraj Tichý viewtopic.php?t=9595


