Ruští vojenští propagandisté
Re: Ruští vojenští propagandisté
Což se ti tady snažíme tak nějak kloudně vysvětlit, že.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Ruští vojenští propagandisté
Sleduješ zajímavý kanály, ale dobře
Hele já bych taky podle zpráv, co se u nás píšou, předpokládal, že ta dostupnost bude pro Rusy mnohem horší.
Že už žádný youtube, ale jen RUTUBE.
Ono to fakt obchází skoro polovina národa ?
Ale je to kvůli VPN. Moc si nedovedu představit např. u nás, že by si lidi masově tyto služby platili, ale je to možný.
Pokud má někdo info přímo od nich, tak to sem dejte, zatím.





Re: Ruští vojenští propagandisté
Cože? Bolševici?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Ruští vojenští propagandisté
„A v létě budeme v řiti.“ Běžní Rusové si neberou servítky, váleční blogeři chtějí Putinův odchod
Pod příspěvky gubernátora Leningradské oblasti Alexandra Drozděnka na sociální síti VK se po posledním útoku v noci na sobotu, jehož cílem byl baltský ropný terminál Vysock, kde má svou infrastrukturu společnost Lukoil, sešly desítky kritických reakcí obyvatel regionu.
Lidé řešili například nedostatek a špatný stav krytů. „Alexandře Jurjeviči, co ty protiletecké kryty v Šlisselburgu (město u Ladožského jezera nedaleko Petrohradu, pozn. red.)? Kde jsou a v jakém jsou stavu? Po včerejší noci je tato otázka velmi aktuální!“ napsala jedna z uživatelek.
To, jak se „speciální vojenská operace“ vyvíjí, nelibě nesou také vojenští blogeři, kteří mají dění na frontě z první ruky. „Na nás, vojáky, z vysoka kašlou. V bedně tvrdí, že účastníci speciální vojenské operace jsou novou elitou země… Ale ve skutečnosti všechny, kteří doopravdy vlítli do tohohle bordelu, a poctivě v této válce bojují, nechávají zlikvidovat. Kolik nás zbude do konce této války? Těch, kteří skutečně bojují? A kdy tento konec nastane? Kde je v této zemi svoboda projevu? Chtějí jen všechny umlčet, zakázat, uvěznit, zabít, zlikvidovat…,“ napsal na svém telegramovém kanále účet s označením „Třináctý“.
https://t.me/Z13_Separ/49672
https://www.forum24.cz/a-v-lete-budeme- ... nuv-odchod
Pod příspěvky gubernátora Leningradské oblasti Alexandra Drozděnka na sociální síti VK se po posledním útoku v noci na sobotu, jehož cílem byl baltský ropný terminál Vysock, kde má svou infrastrukturu společnost Lukoil, sešly desítky kritických reakcí obyvatel regionu.
Lidé řešili například nedostatek a špatný stav krytů. „Alexandře Jurjeviči, co ty protiletecké kryty v Šlisselburgu (město u Ladožského jezera nedaleko Petrohradu, pozn. red.)? Kde jsou a v jakém jsou stavu? Po včerejší noci je tato otázka velmi aktuální!“ napsala jedna z uživatelek.
To, jak se „speciální vojenská operace“ vyvíjí, nelibě nesou také vojenští blogeři, kteří mají dění na frontě z první ruky. „Na nás, vojáky, z vysoka kašlou. V bedně tvrdí, že účastníci speciální vojenské operace jsou novou elitou země… Ale ve skutečnosti všechny, kteří doopravdy vlítli do tohohle bordelu, a poctivě v této válce bojují, nechávají zlikvidovat. Kolik nás zbude do konce této války? Těch, kteří skutečně bojují? A kdy tento konec nastane? Kde je v této zemi svoboda projevu? Chtějí jen všechny umlčet, zakázat, uvěznit, zabít, zlikvidovat…,“ napsal na svém telegramovém kanále účet s označením „Třináctý“.
https://t.me/Z13_Separ/49672
https://www.forum24.cz/a-v-lete-budeme- ... nuv-odchod
Re: Ruští vojenští propagandisté
V Rusku hrozí revoluce. Už na podzim, prohlásil ve Státní dumě šéf tamních komunistů
Předseda Komunistické strany Ruské federace Gennadij Zjuganov se domnívá, že pokud Moskva nic neudělá s ekonomickou situací země, do podzimu nastane v Rusku revoluce podobná té v roce 1917. Informuje o tom ruský list The Moscow Times.
Zjuganov se takto vyjádřil v návaznosti na vlivnou ruskou blogerku žijící v Monaku Viktoriji Bonjovou, jejíž kritické video věnované ruskému vůdci Vladimiru Putinovi se stalo virálním.
„Včera jsem se podíval, je tu jedna dáma, jmenuje se Viktorija Bonjová. Obrátila se přímo na prezidenta, ale z Monaka. Přišla s otázkami, které zde byly položeny a které jste slyšeli,“ cituje list Zjuganova, který hovořil v úterý na plenárním zasedání dolní komory.
https://www.instagram.com/p/DXFiPlrCBdS/
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
Předseda Komunistické strany Ruské federace Gennadij Zjuganov se domnívá, že pokud Moskva nic neudělá s ekonomickou situací země, do podzimu nastane v Rusku revoluce podobná té v roce 1917. Informuje o tom ruský list The Moscow Times.
Zjuganov se takto vyjádřil v návaznosti na vlivnou ruskou blogerku žijící v Monaku Viktoriji Bonjovou, jejíž kritické video věnované ruskému vůdci Vladimiru Putinovi se stalo virálním.
„Včera jsem se podíval, je tu jedna dáma, jmenuje se Viktorija Bonjová. Obrátila se přímo na prezidenta, ale z Monaka. Přišla s otázkami, které zde byly položeny a které jste slyšeli,“ cituje list Zjuganova, který hovořil v úterý na plenárním zasedání dolní komory.
https://www.instagram.com/p/DXFiPlrCBdS/
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
Re: Ruští vojenští propagandisté
Úvaha z redditu - Rusko vypadá jako země městského státu, kde vazalské státy musejí platit tribut Moskvě a větším městům.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Ruští vojenští propagandisté
Nedávno vyšlo najevo, že ruský proválečný bloger a bývalý voják Jegor Guzenko, autor kanálu "Trinadcatyj", byl poslán na "masový útok" za kritiku Putina, vybavený pouze rezavou puškou odebranou od mrtvého vojáka. Správci jeho Telegramového kanálu prosí velení, aby Guzenka ušetřilo. Údajně "Trinadcatyj" po sobě zanechal dlouhé video, které má být zveřejněno v případě jeho smrti. Nutno poznamenat, že již v březnu 2024 se šířily zprávy o jeho údajném zabití, které však nebyly spolehlivě potvrzeny a často se hovořilo o jeho sporech s Kadyrovovci. Dodám, že Guzenko bojoval již v roce 2014 na Donbasu.
https://bsky.app/profile/wartranslated. ... kwgjalgs2u
https://bsky.app/profile/wartranslated. ... kwgjalgs2u

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ruští vojenští propagandisté
„Šlápli jsme do lejna i s rozběhem.“ Váleční blogeři přišli o pud sebezáchovy, Putina a spol. tepou dál
Naši chlapci umírají, zatímco hrstka hlupáků pořádá přehlídky. Přehlídky v době, kdy je vítězství v nedohlednu. Jak se říká, šlápli jsme do ho*na i s rozběhem, napsal na komunikační platformě Telegram po oslavách Dne vítězství na Rudém náměstí v Moskvě účet s názvem Třináctý. Jak již deník FORUM 24 informoval, jeho zakladatel, ruský válečný bloger Jegor, byl minulý týden za kritiku armády a vedení země poslán na frontu do takzvané zóny smrti. Jeho osud je zatím neznámý, ale v kritických příspěvcích bez ohledu na riziko, že je potká stejný osud, nyní pokračují administrátoři zmíněného kanálu.
https://www.forum24.cz/slapli-jsme-do-l ... hp.context
Naši chlapci umírají, zatímco hrstka hlupáků pořádá přehlídky. Přehlídky v době, kdy je vítězství v nedohlednu. Jak se říká, šlápli jsme do ho*na i s rozběhem, napsal na komunikační platformě Telegram po oslavách Dne vítězství na Rudém náměstí v Moskvě účet s názvem Třináctý. Jak již deník FORUM 24 informoval, jeho zakladatel, ruský válečný bloger Jegor, byl minulý týden za kritiku armády a vedení země poslán na frontu do takzvané zóny smrti. Jeho osud je zatím neznámý, ale v kritických příspěvcích bez ohledu na riziko, že je potká stejný osud, nyní pokračují administrátoři zmíněného kanálu.
https://www.forum24.cz/slapli-jsme-do-l ... hp.context
Re: Ruští vojenští propagandisté
Možno by mali vo veľkom počte začať písať na štátny Max, že Putin je idiot.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Ruští vojenští propagandisté
Rusko připravuje kampaň destabilizace na Ukrajině zaměřenou na podkopání zahraniční podpory, popisuje Zahraniční rozvědka Ukrajiny. Putin požaduje, aby tajné služby, Ministerstvo zahraničních věcí a ruské média maximalizovaly dosah mediální kampaně v ukrajinském a evropském informačním prostoru s důrazem na tři oblasti:
- Rusové chtějí zdiskreditovat mobilizaci na Ukrajině a vojenské vedení odpovědné za obsazení ukrajinských ozbrojených sil. Tento úkol je pro ně klíčový na pozadí těžkých ruských ztrát na frontě;
- Rusko pracuje na diskreditaci prezidenta Ukrajiny, jeho týmu a členů jeho rodiny;
- Rusko se pokusí soustředit pozornost na mediální skandály.
Rusové použijí falešné dokumenty údajně "z vládních orgánů" a pokusí se zapojit bývalé ukrajinské úředníky, politické osobnosti a experty do svých ruských schémat. "K dnešnímu dni již zaznamenáváme první pokusy Ruska jednat podle nového scénáře nejen na Ukrajině, ale i v zahraničí," hlásí rozvědka. Pro šíření v západním informačním prostoru je plánováno zapojit více než 15 proxy médií. Podle údajů rozvědky se mezi ně řadí L'Antidiplomatico, Magyar Nemzet, Prvni Zpravy a CZ24news. Seznam není úplný.
https://twitter.com/gerashchenko_en/sta ... 9383717179
- Rusové chtějí zdiskreditovat mobilizaci na Ukrajině a vojenské vedení odpovědné za obsazení ukrajinských ozbrojených sil. Tento úkol je pro ně klíčový na pozadí těžkých ruských ztrát na frontě;
- Rusko pracuje na diskreditaci prezidenta Ukrajiny, jeho týmu a členů jeho rodiny;
- Rusko se pokusí soustředit pozornost na mediální skandály.
Rusové použijí falešné dokumenty údajně "z vládních orgánů" a pokusí se zapojit bývalé ukrajinské úředníky, politické osobnosti a experty do svých ruských schémat. "K dnešnímu dni již zaznamenáváme první pokusy Ruska jednat podle nového scénáře nejen na Ukrajině, ale i v zahraničí," hlásí rozvědka. Pro šíření v západním informačním prostoru je plánováno zapojit více než 15 proxy médií. Podle údajů rozvědky se mezi ně řadí L'Antidiplomatico, Magyar Nemzet, Prvni Zpravy a CZ24news. Seznam není úplný.
https://twitter.com/gerashchenko_en/sta ... 9383717179

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ruští vojenští propagandisté
Ruský expert tvrdě napadl Lavrova: Alespoň, nelžete, když už jsme tu válku zpackali, zuřil
Ruský vojenský komentátor se tvrdě pustil do výroků ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ten se nechal slyšet, že ruská armáda na Ukrajině nevyužívá veškeré možné prostředky ničení, aby ochránila rusky mluvící obyvatele.
Tím ale rozžhavil doběla dosud silně proruského válečného pozorovatele.
„Srovnáváme města na jihovýchodě Charkovské oblasti, v Záporožské a Luhanské oblasti se zemí. Koukněte, jak právě tito Rusové prchají ze svých trosek, zničená města jsou prázdná. Nejsou tam žádní lidé,“ rozčílil se ruský válečný komentátor Vitalij Voronov poté, co si poslechl poslední slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Informoval o tom bývalý poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na sociální síti X.
https://www.forum24.cz/rusky-valecny-ex ... leboval-se
https://x.com/Gerashchenko_en/status/20 ... 3547834721
Ruský vojenský komentátor se tvrdě pustil do výroků ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ten se nechal slyšet, že ruská armáda na Ukrajině nevyužívá veškeré možné prostředky ničení, aby ochránila rusky mluvící obyvatele.
Tím ale rozžhavil doběla dosud silně proruského válečného pozorovatele.
„Srovnáváme města na jihovýchodě Charkovské oblasti, v Záporožské a Luhanské oblasti se zemí. Koukněte, jak právě tito Rusové prchají ze svých trosek, zničená města jsou prázdná. Nejsou tam žádní lidé,“ rozčílil se ruský válečný komentátor Vitalij Voronov poté, co si poslechl poslední slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Informoval o tom bývalý poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na sociální síti X.
https://www.forum24.cz/rusky-valecny-ex ... leboval-se
https://x.com/Gerashchenko_en/status/20 ... 3547834721
Re: Ruští vojenští propagandisté
Ruská propagandistická filmařka Anna Titsová odcestovala do Ruskem okupovaného Jižního Osetska v Gruzii na premiéru svého vlastního filmu oslavujícího invazi do Ukrajiny a utonula v řece Liakhva bezprostředně poté. Její tělo bylo nalezeno 35 km po proudu.
https://sovanews.tv/en/2026/05/23/searc ... hvi-river/
https://sovanews.tv/en/2026/05/23/searc ... hvi-river/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ruští vojenští propagandisté
Před třemi lety začal tehdy 16letý ruský streamer Griša hrát pro Wagner PMC Hearts of Iron IV. Hry pro Wagnerovce byly v různých moderních modech původního HoI a většinou se točily okolo obrany Ruska před hrozbou ze západu. Nedlouho poté vyšel v Journal of Baltic Security článek, který jeho živé hraní rozebírá. Větší část článku je metodologický rozbor toho, jak se má provádět analýza počítačových her, seznámení vědců s konceptem grand strategy a HoI a shrnutí průběhu streamů, analytická část má však několik zajímavých závěrů.
- Hry mohou velmi dobře sloužit jako prostředek pro sdělování určitých narativů například tím jak jsou v nich mechanicky zpracování různí aktéři. Zatímco na současné politické scéně tvoří trojice pobaltských států samostatné hráče, v Grišových hrách většinou fungovali jako sjednocená entita jménem Pobaltská obranná federace s jednotnou armádou a politickým systémem a byly ovládány AI, příp. byly spojeny do útvaru velkého Lotyšska (s. 112–113). V extrémnějším případě byla Ukrajina součástí týmu NATO (s. 113), zatímco separatistické republiky na Donbase a Čečensko představovalo ruské vazalské státy (s. 113). Většina států NATO (kromě USA a Polska) byla v Grišových streamech jen pasivními aktéry, kteří neměli vlastní politické cíle (s. 115).
- Celkově se tedy jedná o způsob jak představit válku na Ukrajině jako střet mezi Ruskem a celým NATO (s. 116).
- Grišovy hry je možné vnímat v rámci tzv. Gerasimovovy doktríny, kde představují jedno z bojišť psychologické války a způsob jako využít nevojenské prostředky k dosažení politických a strategických cílů (s. 117).
- Streamy je možné brát také jako prostředek kritiky ruského vedení ze strany Wagneru: pokud 16letý kluk dokáže ve hře vycházející ze skutečnosti porazit v řádu hodin celé NATO, je postup VSRF na jednom z bojišť této války vinou neschopného ministra obrany a náčelníka generálního štábu (s. 117–118). Zároveň se však může jednat jen o způsob jak vzbudit vlastenecké cítění u domácího publika nebo kombinaci obou cílů (s. 118). V konečném důsledku, i polovina Grišových sledujících (patrně mladých mužů) dokáže dohromady vytvořit jedno celé BTG (s. 119).
Slovanologie.cz – Když se válka změní ve hru aneb Poučení ze dvou Kriegsspielů
Re: Ruští vojenští propagandisté
Já skončil u HoI 2 (Darkest hour), ale přemýšlím, že bych i 4 zahrál a tohle mě k tomu ještě navnazuje.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Ruští vojenští propagandisté
Můžeš pak zkusit ještě ruský mód zaměřující se na současnou subsaharskou Afriku.
Na jeho propagaci dělal právě i Griša.
Na jeho propagaci dělal právě i Griša.
Slovanologie.cz – Když se válka změní ve hru aneb Poučení ze dvou Kriegsspielů
Re: Ruští vojenští propagandisté
Heiss píše: ↑15/6/2026, 11:25 ...
[*] Streamy je možné brát také jako prostředek kritiky ruského vedení ze strany Wagneru: pokud 16letý kluk dokáže ve hře vycházející ze skutečnosti porazit v řádu hodin celé NATO, je postup VSRF na jednom z bojišť této války vinou neschopného ministra obrany a náčelníka generálního štábu (s. 117–118). Zároveň se však může jednat jen o způsob jak vzbudit vlastenecké cítění u domácího publika nebo kombinaci obou cílů (s. 118). V konečném důsledku, i polovina Grišových sledujících (patrně mladých mužů) dokáže dohromady vytvořit jedno celé BTG (s. 119).
[/list]
Každopádně, Griša před nedávnem hrál v modu The Fire Rises proti sedmi evropským hráčům vedeným europoslancem Guntherem Fehlingerem (stream evropského týmu; stream z Grišova pohledu) a po pěti hodinách se mu podařilo zcela rozbít evropskou obranu a dobýt větší část kontinentu. Ruská média z toho pochopitelně měla velikou radost, protože výkon evropského týmu byl skutečně žalostný.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Ruští vojenští propagandisté
Ale víš jak...dobyl větší část kontinentu, že jo?
Tvl 



U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)
“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming
Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Re: Ruští vojenští propagandisté
Simulační hra je v tomto případě právě dost nadnesená; už vanilla HoI4 nabízí dost šílené možnosti (jsou lidé, kteří hrají world conquest za Tuvu) a moderní mody to posouvají ještě dál, takže Rusové můžou mít dobrý pocit, že jsou stále ještě silní a schopní dobýt celý svět, nebo alespoň Evropu.Ale víš jak...dobyl větší část kontinentu, že jo?Tvl
Grišovy se to trochu ironicky podařilo tak, že ve druhé evropské válce (v první přejel Pobaltí a Ukrajinu) neměli Evropané žádná letadla, kontrolu Baltu a posádky v přístavech, takže se jim Rusové vylodili v severním Německu. Za týden byli v Berlíně a za dva v Paříži. Z větší části za to mohlo to, že nikoho nenapadlo, že to udělá, a že plánovaný přesun výroby letadel do Rumunska selhal na tom, že to rumunský hráč úplně nedokázal zorganizovat.
Celkově to na evropské straně byla docela dobrá ukázka jak nevést koaliční válku; Guntherova strategie se smrskla na občasné konstatování We must win. a strategická analýza po pádu Ukrajiny na něco jako You promised me good news. Sedět tam někdo schopnější, tak to skončí úplně jinak, ale s tímhle týmem to asi jinak ani nešlo.
Nicméně... 21. června by měla být odveta, tentokrát 1v5 a na Guntherovu žádost.
Slovanologie.cz – Když se válka změní ve hru aneb Poučení ze dvou Kriegsspielů
Re: Ruští vojenští propagandisté
A pak už jen načítovanou dvacetistěnku a bylo to.
Aneb - když si to bojiště vybájíš tak, že protivník nic nemá z toho, co v reálu má, to se to vyhrává!
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Ruští vojenští propagandisté
Nevím, jak je na tom The Fire Rises, ale Millenium Dawn má armády na počátku hry dělané podle Military Balance a dalších podobných přehledových prací, takže v tomto ohledu je to ještě docela realistický mod.Aneb - když si to bojiště vybájíš tak, že protivník nic nemá z toho, co v reálu má, to se to vyhrává!
Druhý věc je pak skutečný stav armád, který minimálně v případě Ruska a Ukrajiny na jaře 2022 opravdu neodpovídal tomu, co si o něm mohli myslet lidé, kteří četli Military Balance. Teoreticky se to dá zohlednit skrze herní mechaniky jako nějaký malus/bonus, ale z designérského pohledu se to těžko odhaduje a velmi snadno přehlíží, pokud to někdo přehlížet chce. Do mechanik TFR prakticky nevidím, takže tady nechci dělat dalekosáhlé soudy, ale i se špatnou armádou se v HoI dá něco dělat.
Problém je spíše v tom, co se děje po začátku hry a jak funguje systém rozvoje jednotlivých států přes focusy: díky němu si můžeš třeba zlepšovat průmysl způsobem, který by byl v naší realitě naprosto nemyslitelný. To samé potom platí o armádách; mohou růst co do velikosti i dovedností naprosto nepředstavitelným způsobem a vyrobit si o pár tisíc náklaďáků více a rozjet s nimi manévrovou válku někde v severním Německu není žádný problém, i když na Rusech dneska vidíme, že to problém evidentně je. Na stranu druhou, stejnou možnost rozvoje má i tvůj protivník (ať už AI nebo třeba tým streamerů vedený europoslancem) a to, že jí nevyužili a projeli to, je jejich hloupost.
Edit:
Hry v HoI4 (včetně těch modovaných) mohou sklouznout a velmi často sklouzávají k realismu na úrovni Drnkových Žab na prameni (tzn. velmi, velmi nízko). To, co se stalo na 1v7 streamu s Guntherem a Grišou je toho dokonalým příkladem, ale ten "realismus" není defaultně vychýlený na jednu stranu. Jak jsem psal, jsou lidé, kteří jsou schopní ve vanille s malými státy někde v latinské Americe dobýt svět (vyhledejte si na YT hoi4 world conquest s libovolným mikrostátem), a i v modech na moderní svět by mělo být teoreticky možné dobýt zpět transsibiřskou magistrálu za Českou republiku.
O reálných schopnostech států a jejich armád to neříká nic, ale funguje to jako velmi dobrý způsob jak si dát notnou dávku copia a zvednou sebevědomí (v tuto chvíli hlavně na ruské straně; jeden proti sedmi s pomocí Boží je skvělý symbol) a jak prezentovat některé politické narativy (viz agenda států NATO v prvních Grišových hrách).
A cinklé kostky k vítězství opravdu nebyly potřeba; evropský tým udělal dost chyb na to, aby byl výsledek souboje takový jaký nakonec byl.
Slovanologie.cz – Když se válka změní ve hru aneb Poučení ze dvou Kriegsspielů






