AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Teď nevím jestli je to ironie, ale fajn.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Komunikaci Ministerstva Obrany řídí Ministerstvo zahraničních věcí, spolupráci Ministerstva Obrany s průmyslem bude řídit Ministerstvo hospodářství, dříve průmyslu. Stát nezastupuje prezident, ale tandem Macinka-Babiš. Finance státu se neřídí rozpočtem schváleným parlamentem, ale pokyny premiéra - "přihoďte tam na tu nemocnici 30 miliónů".

My tomu začínáme fandit!!!
Kolektiv z pokoje č.351, PN Bohnice
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

Kombinovaný stejnokroj 25 (KS 25) je nadčasový, elegantní, praktický, má perfektní střih, je ušitý z odlehčeného materiálu a navazuje na ty nejlepší tradice naší armády. Nyní ho v reálných podmínkách zkouší prvních pět vojáků, od armádního generála po nadpraporčici.

Kombinovaný stejnokroj 25 jednoznačně vychází z tradic československé armády. Nepřekvapí barva khaki, jež byla pro vojenský stejnokroj příslušníků československé armády vybrána už v roce 1919. Zvolený odstín pro KS 25 není vůbec náhodný. Je podobný jako na československém stejnokroji, v němž naši vojáci bojovali za druhé světové války.

Verze KS 25 pro příslušníky Vzdušných sil AČR má pochopitelně modrou barvu. Československé letecké stejnokroje zmodraly v druhé polovině 30. let minulého století v intencích hesla: Vzduch je naše moře. Nový tmavě modrý odstín KS 25 připomíná působení našich letců v řadách francouzského letectva.

Při vyvzorování kombinovaného stejnokroje 25 se dbalo na každičký detail. Například zkřížené meče na knoflících nahradil český lev. Tvar límců, kapes a nárameníků odkazuje na stejnokroj pro důstojníky vzor 45, jenž v sobě spojoval prvorepublikovou noblesu i druhoválečné zkušenosti československých vojáků z jednotek na Západě i Východě. Stejnokroj vzor 45 vycházel z britských důstojnických oděvů typu Service Dress, které nosili českoslovenští vojáci ve Velké Británii a jež se ve zjednodušené podobě šily z amerických látek pro československé vojáky na východní frontě. Tento stejnokroj po válce nakrátko sjednotil všechny složky československé armády. Byl elegantní a jednoduchý, jedinými ozdobnými prvky vedle hodnostního označení na náramenících byly odznaky a vyznamenání.

Kombinovaný stejnokroj 25 má moderní, lichotivý střih a bude rovněž bez nadbytečných, nákladných okras a doplňků (zmizí například nepraktické slavnostní šňůry a čepice se štítkem neboli brigadýrka).

Obrázek

https://acr.mo.gov.cz/informacni-servis ... ch-263410/
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

bheid píše: 20/4/2026, 21:07 Je dobré vidět, že to mají v rukách odborníci a mají plán:
Pro uzavřený okruh českých firem, které se věnují zbrojním zakázkám, je to velmi nepříjemná zpráva. V době, kdy jiné státy v Evropě a NATO hledají způsob, jak co nejvíc podpořit domácí obranný průmysl a zapojit ho do miliardových evropských projektů, se ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) rozhodl, že zruší sedm let fungující Sekci průmyslové spolupráce.
https://archiv.hn.cz/c1-67868440-minist ... o-nervozni

Ještě minulý pátek ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) plánoval zrušit Sekci průmyslové spolupráce. Po pondělní tiskové konferenci vlády je ale vše jinak. Do věci se totiž o víkendu vložil ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (ANO), který oznámil, že agenda sekce přejde pod jeho ministerstvo.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zu ... l-40574449
"Ministerstvo obrany České republiky v souladu s programovým prohlášením vlády pokračuje v krocích k zeštíhlení státní správy, zjednodušení řízení státu a vyšší efektivitě fungování státních struktur. V souladu s ustanovením § 18 zákona o státní službě bude návrh změny systemizace postoupen Úřadu vlády ČR. Pokud jej schválí, pak k 1. červenci 2026 organizační změny, jejichž cílem je zvýšit efektivitu fungování úřadu a posílit podporu domácího obranného průmyslu, vstoupí v platnost.

Klíčovým opatřením je zrušení Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany. Její agendy budou nově integrovány a rozvíjeny v rámci Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS), která bude posílena jak personálně, tak kompetenčně.

Odbor dohledu nad vojenským letectvím bude zařazen do nově vznikající Sekce legislativní a právní MO, stejně jako Odbor pro válečné veterány a válečné hroby MO a Legislativní a právní odbor MO.

Odbor vojenských technologií, který se skládá z oddělení průmyslových analýz a oddělení výzkumu, vývoje a evropských fondů, bude nově přeřazen do Sekce vyzbrojování a akvizic MO. Tento krok posílí přímé propojení výzkumu a vývoje s akvizičními procesy a umožní rychlejší zavádění inovací do praxe, včetně efektivnějšího využívání evropských finančních nástrojů. Cílem této změny je vytvořit pružnější a efektivnější strukturu, což umožní lépe koordinovat podporu českých firem působících v obranném průmyslu, zefektivnit mezivládní spolupráci a posílit exportní schopnosti České republiky v oblasti vojenského materiálu.

Agentura AMOS bude nadále zajišťovat podporu domácích podniků při zapojení do mezinárodních projektů a aktivně napomáhat realizaci mezivládních zakázek."
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

Předseda vlády Andrej Babiš společně s ministrem obrany Jaromírem Zůnou dnes navštívili mezinárodní cvičení Federated Cloud 2026 na letišti v Bechyni. Zhlédli také několik ukázek zaváděných technologií, které se týkají ochrany obyvatel a kritické infrastruktury státu před drony, na kterých spolupracovala Armáda ČR se složkami Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ČR.

Obrázek
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

A ostrá fáze FECL26 už začala

Obrázek

Obrázek
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

Střelecká soutěž 72.mpr

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

phpBB [video]
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

phpBB [video]
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

phpBB [video]
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Zajímavější rozhovor než by se zdálo podle titulku.
„Teď už držím basu.“ Ministr za SPD řekl, jak to bylo s jeho „otočkou“
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od NagyAttila »

FOTO: Česká armáda mení uniformy: vracia sa prvorepubliková noblesa a miznú ruské stopy - Svet - Správy - Pravda https://share.google/li5IMQoJVEzlf6g82
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Ročenka AČR
ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY V ROCE 2025
MECHANIZOVANÉ VOJSKO
VÝSADKOVÉ VOJSKO, VÝSADKOVÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA
DĚLOSTŘELECTVO
ŽENIJNÍ VOJSKO
CHEMICKÉ VOJSKO
ZDRAVOTNÍ SLUŽBA
POZEMNÍ PROTIVZDUŠNÁ OBRANA
VRTULNÍKOVÉ A DOPRAVNÍ LETECTVO
TAKTICKÉ LETECTVO
RADIOTECHNICKÉ VOJSKO A SYSTÉM VELENÍ A ŘÍZENÍ VZDUŠNÝCH SIL
ŘÍZENÍ LETOVÉHO PROVOZU A LETECKÁ RADIONAVIGAČNÍ SLUŽBA
ZPRAVODAJSKÉ ZABEZPEČENÍ
INFORMAČNÍ A KYBERNETICKÉ SÍLY
TERITORIÁLNÍ SÍLY
SPECIÁLNÍ SÍLY
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od NagyAttila »

Zůna navrhuje protivzdušnou obranu za stamiliardy. Peníze ale nemá a podrobnosti tají

https://www.e15.cz/domaci/politika/zuna ... ji-1432316
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Kauza Vystrčil? O speciál jsem přišel i já. Zůna o nové armádě i Pavlovi na summitu
Opozice v posledních dnech ostře kritizuje Babišův kabinet za to, že předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) zamítl let vládním speciálem na chystanou návštěvu Tchaj-wanu. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) však v rozhovoru pro iDNES.cz odmítá, že by se jednalo o účelový krok proti opozici. Důkazem má být i to, že o let vládním speciálem přišel i on.
„Na vládě nebyl schválen speciál pro pana Vystrčila na Tchaj-wan, ale také letouny pro senátora Drahoše do Říma a pro moji cestu do Bratislavy na mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky,“ vysvětluje Zůna. V rozhovoru pro iDNES.cz mluví také o chystané koncepci výstavby armády, přípravách na červencový summit NATO i o tom, co minulý týden říkal generální tajemník Aliance Mark Rutte při návštěvě Česka. „O nízkých výdajích nepadla ani zmínka,“ říká.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) kritizuje vládu, že mu odmítla poskytnout armádní speciál k chystané cestě s podnikateli na Tchaj-wan. To ale podle našich informací nebyl jediný let, který vláda zrušila. Které byly ty další?

Jen technicky, ty lety se neruší, ono pouze není vládou schváleno poskytnutí letadla. Žádosti ústavních činitelů se průběžně shromažďují a vytváří se z nich seznam, který pak jde na vládu, a ta je buď schválí, nebo ne. Když se to řešilo na vládě 13. dubna, tak nebyl schválen speciál pro pana Vystrčila na Tchaj-wan, ale také letouny pro senátora Drahoše do Říma a pro moji cestu do Bratislavy na IDEB (mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky, pozn. red.).
Vy jste také přišel o letadlo?
Ano, původně jsem chtěl vzít do Bratislavy hromadu lidí, protože Česko na veletrhu intenzivně participuje. Ale nakonec jsme rozhodli, že pojedeme samostatně auty.
Kromě vás ale o let přišli dva opoziční senátoři. Letos chce do ciziny vyrazit také místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS), který má letět do Indie za tibetskou vládou v exilu, a cesty mají v plánu i další opoziční senátoři. Existuje v koalici nějaká dohoda, že jim na to vládní speciály nebudete poskytovat?
Ne, vůbec. Tyto požadavky se shromažďují na ministerstvu obrany, každý týden se zpracují a následně jdou v pondělí na vládu. A každý se projednává individuálně. Žádná taková dohoda na vládě neexistuje.
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) máte nyní za úkol do konce května předložit novou koncepci výstavby armády do roku 2035. V čem se bude lišit oproti té stávající?
Technicky je jejím předkladatelem náčelník generálního štábu, který ji do konce května předloží na Bezpečnostní radu státu. Tam se projedná, dopracuje se a pak to projde standardním legislativním procesem. Zpracování koncepce je nyní výrazně předsunuto v čase, protože ten cyklus je pětiletý a je to dáno tím, aby mohlo dojít ke sladění obsahu této koncepce s přípravou státního rozpočtu na rok 2027 a výhledy na rok 2028 a 2029.
A v jakých hlavních bodech se bude lišit od stávající verze koncepce armády?
Musí se do ní zapracovat závěry summitu NATO v Haagu z roku 2025, které podstatným způsobem mění požadavky, jež Aliance klade na Česko. A to z hlediska vyčleňování příspěvků do kolektivní obrany. Tady se to lidem trochu míchá. Veškeré cíle výstavby sil i ta procenta výdajů na obranu jsou měřena pouze vůči příspěvku dané země do kolektivní obrany. Takže ten obraz mezi hodnocením Aliance a stavem armády může být výrazně odlišný. Můžete mít zemi, která je kladně hodnocená za procenta HDP vyčleňovaná na obranu, ale přitom ta země nemá ani letectvo. My zase můžeme být hodnoceni jinak za naše procenta výdajů na obranu, ale přitom máme komplexní ozbrojené síly a z hlediska tempa modernizace jsme někde mezi těmi předními zeměmi.
Česko minulý týden navštívil generální tajemník NATO Mark Rutte. Hodně se mluvilo o tom, že nás jede kritizovat za nízké výdaje na obranu. Vy jste u toho jednání byl, zazněla tam tato kritika?
Ne, o nízkých výdajích nepadla ani zmínka. Generální tajemník měl nejprve jednání na čtyři oči s premiérem Babišem, poté následovalo jednání delegací. Ale ta návštěva byla velmi krátká, takže šlo vlastně jen o výměnu několika základních obecných názorů a to, co jste slyšeli na tiskové konferenci po jednání, bylo skoro víc, než toho padlo během samotného jednání. To proběhlo zcela normálně. Spekulace, že (Rutte) přišel s nějakou kritikou a něco nám vytýkal, to se ani na této úrovni nedělá. Ostatně ani samotný summit NATO není formát, kde by se zacházelo do nějakých detailů. Tam se řeší skutečně hlavní věci – mezinárodní bezpečnostní situace, konflikt v Íránu a jeho dopady na Evropu.
Nicméně i premiér Babiš opakovaně říkal, že na summitu bude Trumpovi vysvětlovat naše výdaje na obranu. Jak se na to připravujete?
My aktuálně připravujeme naše národní stanovisko. Představíme tam plán, jakým způsobem budeme do roku 2035 a následně do roku 2040 plánovat výstavbu naší armády, ozbrojených sil a jakým způsobem naplníme závazky. Plánovači v NATO v konečném důsledku nehodnotí procenta. Oni se ptají, kde je ta a ta brigáda, kde je ten a ten prapor, kde máme dělostřelecký oddíl, kde tankový prapor a tak dál. Oni se ptají, kde jsou ty logistické prapory, polní nemocnice. Podle toho nás budou hodnotit.
Ještě k summitu NATO v Ankaře. Je podle vás oprávněný požadavek prezidenta Petra Pavla, aby se jednání účastnil a vedl českou delegaci?
Na to neexistuje žádné závazné pravidlo. Aliance pozve každý členský stát a je skutečně na něm, jak si rozhodne. Aliance nevstupuje do vnitřního politického rozhodování na úrovni státu. Ale na summit NATO, obzvláště na takovýto, musí jet ten, kdo nese odpovědnost. A to je premiér a je na něm, aby rozhodl o složení delegace a o jejím mandátu.
Je už složení delegace, tedy bez prezidenta, konečné?
Teď je stanoveno, že jede premiér, ministr zahraničních věcí a ministr obrany.
A může se to ještě změnit?
To já nevím, záleží na diskusi nejvyšších ústavních činitelů.
Je teoreticky možné, aby se prezident dostal na summit i bez souhlasu vlády na základě svých kontaktů v NATO?
Nevím, bylo by to krajně nezvyklé.
Premiér Andrej Babiš přišel s tím, že by se Česko mohlo zapojit do iniciativy evropského jaderného odstrašení, za kterou stojí francouzský prezident Emmanuel Macron a má za cíl navýšení počtu francouzských jaderných zbraní. Souhlasíte s tím, a jak by se Česko mělo zapojit kromě třeba financí?
O konkrétní podobě se zatím nehovoří. Je to ve fázi prvotních politických konzultací.
A váš názor na to?
Určitě je to iniciativa, která je hodná úvahy. V tuto chvíli je to ale opravdu úplně na začátku. Jsme ve fázi počáteční komunikace mezi státy.
Během následujících dvou let plánuje česká armáda pořídit tři tisíce bezpilotních letounů. Chcete cílit na to, aby vojáky na bojišti do budoucna nahradily technologie. Co dalšího bude armáda pořizovat kromě dronů?
V současné době postupujeme velmi intenzivně ve věcech, jako je radarová technika, informační systémy, informační komunikační systémy, digitalizace bojiště. To jsou směry, kterými se dnes primárně vydáváme. Koncepčně ale samozřejmě uvažujeme o pozemních autonomních systémech, jako je robotika a automatizace při použití v logistice, třeba u přepravních kapacit nebo i v bojových systémech.
Premiér Babiš zmiňoval, že by Česko mohlo nabídnout pasivní radar pro zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu. Bude to to jediné, co budeme nabízet?
Určitě nebudeme nabízet víc. My vlastně ani ještě nic nenabízíme. Pouze jsme identifikovali, že toto bychom uměli a mohli poskytnout, a uvidíme, jaký bude výsledek. Podmínkou je, že by se tak mohlo stát až po uzavření příměří.
Byl-li by třeba požadavek, abychom na místo vyslali i naše vojáky, přistoupili byste k tomu? Samozřejmě také v době, kdy bude příměří...
... ne. Vůbec. Maximálně pouze obsluha těch systémů.
V plánu na letošní rok máte 251 investičních akcí. Jaké konkrétní to jsou?
Těch 251 sledovaných akcí je v hodnotě asi 60 miliard korun. Nebudu opakovat ty, které jsou známé – jako tanky, děla a tak dále. Spíš zmíním ty, o kterých se nemluví. Takže to bude komplexní servisní podpora projektu BVP, protože v druhé polovině roku přijdou první vozidla. Druhou akcí je modernizace letiště Čáslav, na kterou už jsme v letošním roce uzavřeli zakázku. Dál budeme pořizovat informační technologie, jako jsou softwary, radiostanice, také modernizujeme a stavíme tam nový pavilon. To je, myslím, za 2,8 miliardy.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

AČR: polygon pro UGV během tří týdnů
phpBB [video]

Asi tak jsem si to maloval. Teď by to jen chtělo, aby takto rychlí byli u první akvizice, výcviku a v samotném nabytí schopnosti.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“