Tak ešte jednu otázku na telo - nie si ty alterego Pressburgera ? Ten dostal tisíc a jedne argument a stejne ich má v paži.
Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
No vždyť. O to se tu snažím. Ale ok. Já chápu že argument o menší tepelné signatuře vlivem méně výkonného motoru nemusí znít přesvědčivě - ale základem jakékoli oponentury je pochopení argumentu a schopnosti ho na podobné či vyšší technické úrovni vyvrátit. A toho tu evidentně nikdo není schopen.A to vůbec nezmiňuji, že každý bojový systém by se měl hodnotit komplexně.
pjaro77: nevím jak Pressburger, ale já od tebe neslyšel ani jeden. Chce to trochu sebereflexe a pokory chlapče.

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Nalistuj si pár strán dozadu, čo som písal o infra detekcii, a čo na tvoje argumenty s nízkou siluetou a podobne.
Čo chceš na technickej úrovni vyvracať, keď som ti jasne napísal, že bude vidieť z infra kamier ďaleko za dostrel akéhokoľvek tanku ?
Tvoja polemika a piždenie sa za detailami je čisto akademická a v praktickej situácii zbytočná.
Čo chceš na technickej úrovni vyvracať, keď som ti jasne napísal, že bude vidieť z infra kamier ďaleko za dostrel akéhokoľvek tanku ?
Tvoja polemika a piždenie sa za detailami je čisto akademická a v praktickej situácii zbytočná.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Petrz píše: ↑14/5/2026, 23:05No vždyť. O to se tu snažím. Ale ok. Já chápu že argument o menší tepelné signatuře vlivem méně výkonného motoru nemusí znít přesvědčivě - ale základem jakékoli oponentury je pochopení argumentu a schopnosti ho na podobné či vyšší technické úrovni vyvrátit. A toho tu evidentně nikdo není schopen.A to vůbec nezmiňuji, že každý bojový systém by se měl hodnotit komplexně.
pjaro77: nevím jak Pressburger, ale já od tebe neslyšel ani jeden. Chce to trochu sebereflexe a pokory chlapče.

Naposledy upravil(a) Pressburger dne 14/5/2026, 23:54, celkem upraveno 1 x.
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Pat a Mat spolu oslavujú.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Pokud máme hodnotit bojový systém komplexně, tak je Leopard 2 lepší tank než T-72. Sorry jako.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Pokud se máme bavit o teoreticky vypuštěném odpadním teple, tak pokud neuvidíme oba tanky v termovizi, tak je to hodně akademická úvaha.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Uznávám to že nevím s jistotou jak moc se to projeví. Ale pokud oba motory ( MTU MB 873 Ka-501 a V-46-6) pracují na stejné procento svého výkonu - pak motor Leopardu 2 vypustí do okolí o cca 70% více tepla. To je prostě fakt.Pokud se máme bavit o teoreticky vypuštěném odpadním teple, tak pokud neuvidíme oba tanky v termovizi, tak je to hodně akademická úvaha.
Ale je pravdou že za této situace ( motor obou tanků pracuje na stejné procento maximálního výkonu ) bude Leopard 2 mobilnější. Při stejné mobilitě bude ten rozdíl menší.
Záleží na tom jak pro koho. Pro Rusko si myslím že je lepší konstrukce T-72/90/80. A západ hrozbu těchto tanků výrazně podceňuje. A hlavně na to já reaguji.Pokud máme hodnotit bojový systém komplexně, tak je Leopard 2 lepší tank než T-72. Sorry jako.
pjaro77: I ty drony uvidí dřív/lépe Leoparda 2 než T-72. Obecně vzato strana která využívá obtížněji zjistitelné bojové prostředky bude vždy ve výhodě - bude moct dříve reagovat a bude mít lepší přehled o situaci. Na tom ani drony v principu nic nemění.

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Po té co jsme vyřešili, že zvýšení zpátečky je zbytečném neb slovenské tanky zásadně postupují vpřed, i když se vracejí vzad a další triviality v podobě pravděpodobnosti přežití osádky, tak se pojďme podívat na další faktor slovenských tanků. A to je jejich kanón. Jak je známo již od bojů v Sýrii, tak tanky T-72 mají malou depresi náměru kanónu. Přesněji jejich deprese je -6°, zatímco u tanku L2A4 je to -9° a CV90120 má depresi -8°.
Co to znamená v praxi?
Pokud tank umístíme na takový průměrný kopec o výšce 200m, kde číhá na nepřátelské tanky (třeba českých kolonialistů), tak od následující vzdálenosti vznikají hluchá místa, kde se tank musí následně přesunout. Na vzdálenosti je to:
T-72 = 1,9km
CV90-120 = 1,4km
L2A4 = 1,26km
a jak je to, když slovenské tanky postupují z nížiny a snaží se vytlačit nepřítele z onoho průměrného kopce?
Maximální náměr u tanků je - T-72 = 13°, L2A4 = 20°, CV90120 = 22°
V praxi to znamená, že tank nemůže postřelovat hlavní výzbrojí nepřítele na kopci vysokém 200mm od:
T-72 = 0,87km
L2A4 = 0,54 km
CV90120 = 0,5km
Z toho plyne, že ze T-72 v bojích na Slovenském území bude tahat za kratší ocas, a tento nedostatek musí kompenzovat jinou taktikou, která bude vyžadovat větší počet tanků.
Je tedy otázkou jestli je modernizace T-72 účelná, když se tento tank hodí především pro boj v nížinách
Co to znamená v praxi?
Pokud tank umístíme na takový průměrný kopec o výšce 200m, kde číhá na nepřátelské tanky (třeba českých kolonialistů), tak od následující vzdálenosti vznikají hluchá místa, kde se tank musí následně přesunout. Na vzdálenosti je to:
T-72 = 1,9km
CV90-120 = 1,4km
L2A4 = 1,26km
a jak je to, když slovenské tanky postupují z nížiny a snaží se vytlačit nepřítele z onoho průměrného kopce?
Maximální náměr u tanků je - T-72 = 13°, L2A4 = 20°, CV90120 = 22°
V praxi to znamená, že tank nemůže postřelovat hlavní výzbrojí nepřítele na kopci vysokém 200mm od:
T-72 = 0,87km
L2A4 = 0,54 km
CV90120 = 0,5km
Z toho plyne, že ze T-72 v bojích na Slovenském území bude tahat za kratší ocas, a tento nedostatek musí kompenzovat jinou taktikou, která bude vyžadovat větší počet tanků.
Je tedy otázkou jestli je modernizace T-72 účelná, když se tento tank hodí především pro boj v nížinách



Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Zaleží aj na tom, ktorá strana má aké kvalitné senzorové prostriedky, v akom počte a ako sú nimi zásobované prieskumné a bojové jednotky. To je praktická otázka. Už to chápeš ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Tak u T-80 je turbína tam to nejspíš s teplem není tak horké, u T-72 jde teplo přímo z motoru bokem ven, takže tam budou mraky tepla bokem a T-90 taky, ale už je to svedeno trochu jinam, takže to asi nebude tak hrozné, ale stále žádná sláva.Petrz píše: ↑15/5/2026, 09:58Uznávám to že nevím s jistotou jak moc se to projeví. Ale pokud oba motory ( MTU MB 873 Ka-501 a V-46-6) pracují na stejné procento svého výkonu - pak motor Leopardu 2 vypustí do okolí o cca 70% více tepla. To je prostě fakt.Pokud se máme bavit o teoreticky vypuštěném odpadním teple, tak pokud neuvidíme oba tanky v termovizi, tak je to hodně akademická úvaha.
Ale je pravdou že za této situace ( motor obou tanků pracuje na stejné procento maximálního výkonu ) bude Leopard 2 mobilnější. Při stejné mobilitě bude ten rozdíl menší.
Záleží na tom jak pro koho. Pro Rusko si myslím že je lepší konstrukce T-72/90/80. A západ hrozbu těchto tanků výrazně podceňuje. A hlavně na to já reaguji.Pokud máme hodnotit bojový systém komplexně, tak je Leopard 2 lepší tank než T-72. Sorry jako.
pjaro77: I ty drony uvidí dřív/lépe Leoparda 2 než T-72. Obecně vzato strana která využívá obtížněji zjistitelné bojové prostředky bude vždy ve výhodě - bude moct dříve reagovat a bude mít lepší přehled o situaci. Na tom ani drony v principu nic nemění.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Dobre, že si to spomenul. To predsa riešia aj stealth systémy na lietadlách.
F-22, F-35 majú silné tienenie infra vyžarovania z draku a tepelný výkon je premerovaný dozadu. Okrem toho sa pomocou špeciálnej koncovky mieša so studeným vzduchom. Takže aj s výkonnými motormi sú v infra menej viditeľné ako stíhačky 4tej generácie.
Takže paušálne porovnať výkon 500koní a 1000koní a povedať, že ten druhý musí byť viac vidieť na infra je k ničomu. Záleží na inžinierskom návrhu.
F-22, F-35 majú silné tienenie infra vyžarovania z draku a tepelný výkon je premerovaný dozadu. Okrem toho sa pomocou špeciálnej koncovky mieša so studeným vzduchom. Takže aj s výkonnými motormi sú v infra menej viditeľné ako stíhačky 4tej generácie.
Takže paušálne porovnať výkon 500koní a 1000koní a povedať, že ten druhý musí byť viac vidieť na infra je k ničomu. Záleží na inžinierskom návrhu.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
pjaro77: Nic ti v principu nebrání aplikovat stejné prvky potlačující termovizní stopu i na méně výkonný motor - takže s podobnými opatřeními na tom bude tank T-72 vždy lépe než tank Leopard 2.
Z toho plyne že se stejně výkonnými průzkumnými prvky uvidíš snadněji Leoparda 2 než T-72. Ano pokud budeš mít lepší detekční a průzkumné systémy či lepší maskovací techniku tanku tak se tato výhoda zmenší či stírá. Ale dosáhnout převahy v této oblasti je drahé, náročné na vývoj a výrobu.
Zatímco tanky T-72 mají tuto výhodu automaticky, plyne to z jejich -tak kritizované- koncepce, západní tanky to musí složitě dohánět vyspělejšími technologiemi.
Jinými slovy v širším kontextu nejsou T-72/T-90 horší - jsou jen jiné - v něčem zaostávají v něčem jsou lepší než ty západní.
Z toho plyne že se stejně výkonnými průzkumnými prvky uvidíš snadněji Leoparda 2 než T-72. Ano pokud budeš mít lepší detekční a průzkumné systémy či lepší maskovací techniku tanku tak se tato výhoda zmenší či stírá. Ale dosáhnout převahy v této oblasti je drahé, náročné na vývoj a výrobu.
Zatímco tanky T-72 mají tuto výhodu automaticky, plyne to z jejich -tak kritizované- koncepce, západní tanky to musí složitě dohánět vyspělejšími technologiemi.
Jinými slovy v širším kontextu nejsou T-72/T-90 horší - jsou jen jiné - v něčem zaostávají v něčem jsou lepší než ty západní.

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Ja neriešim čo teoreticky bráni a nebráni ale aká je reálny stav tej ktorej techniky. Tak nás tu prosím ťa nepoučuj teoretickými rozprávkami, nie sme na ne zvedaví.
To je čo zasa čo sa spojenie - v širším kontextu ? Ruské tanky dostávajú na bojisku na prdel. Toto rozhoduje o kvalite a ovplyvňuje, čo kto kúpi (okrem ceny) a nie tvoje akademické ľabdanie o tom, ako by čo vyzeralo, keby sa to ideálne upravilo.
Ad Zatímco tanky T-72 mají tuto výhodu automaticky, plyne to z jejich -tak kritizované- koncepce, západní tanky to musí složitě dohánět vyspělejšími technologiemi.
A presne kvôli tomu západné technologie v zbraniach vždy prekonali tie ruské. Pretože museli zamakať na tom aby boli lepšie pri nižšom počte, väčšej hmotnosti. Za druhej svetovej v pacifiku si mysleli japonci, že ich menšie a lepšie manévrujúce lietadlá musia americké poraziť.
V praxi dostávali sodu od amerických leitadiel. Teoreticky im to malo vychádzať len v praxi to nefungovalo. Lebo, lebo, tisíc lebo.
To je čo zasa čo sa spojenie - v širším kontextu ? Ruské tanky dostávajú na bojisku na prdel. Toto rozhoduje o kvalite a ovplyvňuje, čo kto kúpi (okrem ceny) a nie tvoje akademické ľabdanie o tom, ako by čo vyzeralo, keby sa to ideálne upravilo.
Ad Zatímco tanky T-72 mají tuto výhodu automaticky, plyne to z jejich -tak kritizované- koncepce, západní tanky to musí složitě dohánět vyspělejšími technologiemi.
A presne kvôli tomu západné technologie v zbraniach vždy prekonali tie ruské. Pretože museli zamakať na tom aby boli lepšie pri nižšom počte, väčšej hmotnosti. Za druhej svetovej v pacifiku si mysleli japonci, že ich menšie a lepšie manévrujúce lietadlá musia americké poraziť.
V praxi dostávali sodu od amerických leitadiel. Teoreticky im to malo vychádzať len v praxi to nefungovalo. Lebo, lebo, tisíc lebo.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Úsměvné.

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Tohle má být snímek ruské T-72 na UA. Svítí to z boku jak lampion, když na to šlápne, bude tam takový mrak tepla, že by to přehlédl jen slepec.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Takže moje argumenty sú pre teba úsmevné. Teba by v súkromnej firme vystavili na alegorickom voze, keby si začal na mítingu o nákupe služobných vozidiel vykladať teoriu spaľovacieho motora.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Petrz
Od 7:34
Od 7:34
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Podle Gemini detekuje thermo 3 generace tanky T-72 až na 6 km. A až budou doplněny o AI tak detekce ještě vzroste.
Prostě moderní systémy detekují tanky na velké vzdálenosti.
Prostě moderní systémy detekují tanky na velké vzdálenosti.



Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Jo, je to stejné klišé jako s tou velikostí/nevelikostí tanků sovětské tankové školy, která v reálu nikdy nehrála žádnou relevatní roli. Což jí ovšem nikdy nebránilo mořit či plevelit tématice se věnující diskuze. Já už to fakt přecházím, je to ztráta času.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"


