Ruské improvizace
Re: Ruské improvizace
Taky záleží o jaké době se bavíme, na začátku SVO vyjela ruská tanková esa (mistři biatlonu) a bojovala v tankových soubojích, kde i umírala. Teď je válka pořád stejná, ale hodně se toho změnilo. Pokud jde o organizaci, tak i tady se můžu opřít akorát o jednu ukrajinskou jednotku, kde mají docela jasně určeno, že menší část Leopardů 1 funguje jako "hasiči" - tedy pro přímé akce (aktivní obranu nebo protiútoky), ale většina funguje jako vozidla "palebné podpory" ze zadrátovaného okopu daleko od fronty (tedy jako houfnice). Dneska je to ale tak, a za rok zase jinak. Proto má tank výhodu i v oné variabilitě. Není to dobré samohybné dělo, není to dobré BVP, ochrana taky není ideální, ale je prostě univerzální. Pokud by se jednou z nějakého důvodu (lasery atd.) rozhýbala fronta, tak zase budou děla a FPV drony tahat za kratší konec. Pak bude zase méně "vozidel palebné podpory" ve prospěch "tanků".

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ruské improvizace
Další ruský tank úplně pokrytý kovovými dráty.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ruské improvizace
To neni tank.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Ruské improvizace
Ruské jednotky začaly hromadně aplikovat na svá logistická vozidla "rozbitý" (roztříštěný/cikcakový) kamuflážní vzor ve snaze oklamat ukrajinské drony naváděné pomocí strojového vidění.
https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 4793130399
https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 4793130399

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ruské improvizace
RedEffect vydal video, ve kterém vysvětluje, jak funguje ochrana ježčích tanků (tj. těch, které na sobě mají přivařené dráty proti dronům). Oproti želvím tankům, které se spoléhaly na konstrukci pokrytou plechy, je jejich ochrana navržená na to, aby FPV dron buď odklonily od jeho původního kurzu nebo aby zabránily kumulativní hlavici explodovat (tím, že zastaví dron aniž by narazil do pevného povrchu). Zároveň je toto řešení o něco lehčí a méně omezuje viditelnost z tanku, příp. otáčení věže. Účinnost tohoto řešení podle všeho není úplně špatná, což naznačuje jednak to, že jej začali přejímat i Ukrajinci, a jednak to, že vidíme méně zničených ježčích tanků než těch klasických.
Zajímavostí je, že největší a nejtěžší ochranu mají tanky vybavené zařízeními na odminování, protože jedou vepředu kolony a nepřátelská palba se zaměřuje většinou na ně (např. tento). Rusové také v nedávné době ukázali patent nového prostředku ochrany proti dronům ёлочка (joločka, tj. stromeček), který je založen na podobném principu. Zatím o něm však není příliš mnoho informací. Rase sem před nějakou dobou dával jeho fotky, i když na nich byl označen jako Dandelion/pampeliška.
Zajímavostí je, že největší a nejtěžší ochranu mají tanky vybavené zařízeními na odminování, protože jedou vepředu kolony a nepřátelská palba se zaměřuje většinou na ně (např. tento). Rusové také v nedávné době ukázali patent nového prostředku ochrany proti dronům ёлочка (joločka, tj. stromeček), který je založen na podobném principu. Zatím o něm však není příliš mnoho informací. Rase sem před nějakou dobou dával jeho fotky, i když na nich byl označen jako Dandelion/pampeliška.
Slovanologie.cz – Když se válka změní ve hru aneb Poučení ze dvou Kriegsspielů
Re: Ruské improvizace
Během posledních několika týdnů se ruské síly opakovaně pokoušely o vybudování pontonových přechodů přes řeku ve Vovčanku v Charkovské oblasti. Co vyniká ve srovnání s podobnými operacemi jinde, je monstrózní vzhled silně upravených pontonových sekcí a nákladních vozů, které je převážejí, což celému zařízení dodává výrazně vzhled ve stylu Mad Max.
https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... 3421846792
https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... 3421846792

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček


