Text jsem se snažil zaměřit do oblastí, které již byly v různých fórech na tomto serveru z různých stran probírány. Dále bych chtěl uvést, že si skutečně nekladu váhu na úplnost tohoto textu, proto uvítám jakoukoliv poznámku, opravu nebo doplnění.
Na letecký pístový motor z druhé světové války je nutno hledět jako na soustrojí. Nepřeplňované letecké motory se v tomto období prakticky nevyskytují, proto jim bude věnována pozornost pouze do té míry, aby bylo možno objasnit důvody přeplňování leteckých motorů. Letecký motor za druhé světové války je vždy vlastní motor doplněný o zařízení, které vytváří přetlak v sání tohoto motoru. Je třeba si uvědomit, že obě zařízení jsou spolu velice úzce spjata, v oblasti výkonů není možno se jimi zabývat odděleně.
Nepřeplňovaný letecký motor má typickou výškovou výškou charakteristiku (závislost výkonu motoru na výšce) zobrazenu na obr. č. 1.
Obr. č. 1. – výšková charakteristika nepřeplňovaného leteckého motoru
Z průběhu výkonu je zřejmé, že výkon nepřeplňovaného leteckého motoru s nárůstem výšky prudce klesá. Graf výkonu je vyjádřen z této rovnice:

Způsobu vyjádření výkonu je více, jedná se pouze o jeden z nich. Tento výkon P je tzv. efektivní výkon, tedy výkon se zahrnutím všech ztrát. K významu jednotlivých členů rovnice:

Změna otáček motoru způsobuje u nepřeplňovaných motorů posun výškové charakteristiky vlevo. Již z pohledu na graf je zřejmé, že pokles výkonu při nárůstu výšky je skutečně enormní. Otázkou tedy zůstává, jak zvýšit výkon pístového motoru ve výškách. Při pohledu na výše uvedený vztah je zřejmé, že výkon je možno zvýšit třemi způsoby:
1) Zvýšení otáček – tento způsob zvýšení výkonu je limitován hlavně dvěma faktory. Jeden z nich je možno nazvat kombinací technických a technologických možností dané doby. O části z nich se bude v této práci dále hovořit. Druhý je dán maximálními otáčkami vrtule, které jsou omezené. Zde záleží na použité vrtuli, ale obecně platí, že vrtule přestává efektivně pracovat, když dosáhne rychlosti zvuku. Její rychlost je vždy nejvyšší na jejich koncích. Její použití je tedy omezeno jednak otáčkami a také jejím průměrem. V období druhé světové války byly obvyklé průměry vrtulí asi 3-4 metry. Těmto hodnotám tedy bylo nutné přizpůsobit její otáčky. Ke snížení otáček motoru na potřebné otáčky vrtule se proto používali reduktory. Zde je možno hledat jednu z možných odpovědí na otázku, proč se maximální otáčky prakticky všech leteckých motorů z druhé světové války pohybovali kolem 3 000 ot./min.
Poznámka:
Za osvětlení problematiky otáček vrtule děkuji Hansovi.s.
Konec poznámky.
2) Zvýšení zdvihového objemu – neefektivní způsob zvýšení výkonu motoru, neboť nevyhnutelně znamená nárůst jeho hmotnosti. Totéž platí pro zvyšování počtu válců. Zvýšení zdvihového objemu i počtu válců navíc znamená nárůst rozměrů.
3) Zvýšení středního efektivního tlaku – nejefektivnější způsob. Zvýšení středního efektivního tlaku umožňuje zvýšit výkon motoru při relativně nejnižších nákladech. Navíc u leteckých motorů je důležité, že úpravy středního efektivního tlaku umožňují i změny nevýhodného průběhu výškové charakteristiky motoru. Touto cestou se vydali všichni výrobci leteckých motorů za druhé světové války.
K popisu možností zvyšování středního efektivního tlaku je nutno provést jeho rozbor. Tento tlak představuje v podstatě výpočtovou veličinu, která slouží hlavně při návrhu motorů. Jedná se o komplexní veličinu, ve které je zahrnut vliv řady faktorů. Jeden ze způsobů vyjádření tohoto tlaku je následující vztah:

Kde jednotlivé výrazy mají následující význam:

Pro účely této práce nemá smysl provádět hlubší rozbor tohoto vztahu. Proto budou vybrány pouze nejdůležitější údaje, které ovlivňují výkon motoru a jeho závislost na výšce. Zvýšit výkon motoru lze úpravou libovolné veličiny uvedené z tomto výrazu. Podstatný rozdíl je ovšem v nákladech, které je třeba na tuto úpravu vynaložit.
a) Mechanická účinnost - z tohoto hlediska je zdaleka nejobtížnější na zvyšování. Jsou v ní zahrnuty ztráty výkonu třením, pohonem agregátů apod. Její zvýšení je velmi obtížné a nákladné, vyžaduje např. nové technologie ložisek, nové materiály, zahrnuje mazací schopnosti použitých olejů apod. Mírné zvyšování této účinnosti probíhalo kontinuálně, ale podstatné zvýšení výkonu leteckých motorů zde nelze očekávat. Do mechanické účinnosti je zahrnována také ztráta výkonu pohonem mechanického kompresoru.
Další výrazy mimo hustoty plnícího vzduchu budou popsány pouze slovně, neboť jejich rozbor by k pochopení vyžadoval rozsáhlejší znalosti z oblasti spalovacích motorů, což není účelem této práce.
b) Plnící účinnost motoru – u plnící účinnosti motoru platí, že je málo závislá na teplotě plnícího vzduchu a lze ji považovat za funkci plnícího tlaku. Z hlediska podstatného zvýšení výkonu motorů její nárůst není úplně klíčový, ale jistý vliv má. U plnící účinnosti má smysl zvyšovat plnící tlak pouze do určité míry, neboť poté je její nárůst již prakticky konstantní. Z hlediska výkonu motoru ve vyšších výškách se nejedná o klíčovou veličinu.
c) Součinitel přebytku vzduchu – má smysl zvyšovat pouze do určité míry, neboť ovlivňuje výkon motoru nepřímo. Má význam hlavně ve smyslu posouzení a regulaci tepelného namáhání dílů motorů. Pro pístové motory ve vyšších výškách to není podstatným faktorem.
d) Indikovaná účinnost – představuje vnitřní účinnost motoru. Je závislá na tepelném příkonu paliva a dolní výhřevnosti paliva. Z hlediska motorů ve výškách se nejedná o hlavní veličinu.
e) Hustota plnícího vzduchu – z hlediska leteckých motorů klíčová veličina, která má velký vliv na výkon leteckého motoru ve výškách. Hustota plnícího vzduchu je definována tímto vztahem:

Hustotu plnícího vzduchu lze relativně snadno zvýšit. U leteckých motorů je také velmi důležité, že takto lze do jisté míry kompenzovat přirozený pokles hustoty vzduchu s nárůstem nadmořské výšky (viz. nepřeplňovaný motor). U nepřeplňovaného motoru je pokles výkonu (a tvar křivky) dán právě poklesem přirozené hustoty okolního vzduchu. V případě, kdy do sání motoru zařadíme dodatečný zdroj tlaku, dojde k výraznému navýšení výkonu motoru a to i ve výškách. Rovněž dojde k celkové změně výškové charakteristiky motoru. Přibližný průběh této charakteristiky u motoru s konstantním přetlakem 1,35 ATA a 1,60 ATA v sání motoru a konstantním navýšením teploty vzduchu o 50 st. C a o 100 st. C je na tomto obrázku:
Obr. č. 2 – výšková charakteristika přeplňovaného motoru
Je tedy patrné, že při zvýšení plnícího tlaku dojde z důvody zvýšení hustoty plnícího vzduchu jednak k výraznému navýšení výkonu motoru ve výšce, ale rovněž i k důležité změně nepříznivé výškové charakteristiky tohoto motoru. Je vhodné si povšimnout také vlivu teploty plnícího vzduchu. Relativně „malý“ nárůst výkonu při 1,60 ATA oproti 1,30 ATA je dán právě nárůstem teploty plnícího vzduchu, který ho limituje (viz. dále). Průběh výkonu na obr. č. 2 je idealizovaný. Ve skutečnosti není možno s nárůstem nadmořské výšky neustále držet konstantní plnící tlak v sání. Každý z těchto motorů má svoje výškové výkonové maximum, které se nazývá kritická výška. V této výšce dojde k poklesu schopnosti plnícího zařízení dodávat požadovaný plnící tlak. Nad touto výškou dojde k trvalému poklesu výkonu motoru. Vybrané skutečné průběhy výškových charakteristik leteckých motorů jsou na těchto obrázcích:

Obr. č. 3 – výšková charakteristika motoru BMW 801D

Obr. č. 4 – výšková charakteristika motoru DB 601N

Obr. č. 5 – výšková charakteristika motoru Pratt & Whitney R-2800-10

Obr. č. 6 – výšková charakteristika motoru Jumo 210
Jednotlivé výškové charakteristiky při různých způsobech přeplňování jsou na následujícím obrázku.
Obr. č. 7 – výšková charakteristika u jednotlivých způsobů přeplňování
Z výše uvedeného je tedy zřejmé, jakým způsobem lze nejjednodušeji zvýšit výkon leteckého motoru. Otázkou zůstává, jakým způsobem zvýšit hodnotu plnící účinnosti a hustoty. Zvýšení tlaku v sání ve vyšších výškách, kde je velmi snížený atmosférický tlak a hustota, lze dosáhnout pouze dodatečným zařízením, které bude tento přetlak uměle dodávat. U leteckých motorů za druhé světové války vznikly dva způsoby tohoto přeplňování.
1) Mechanicky hnaný kompresor
Jedná se o zařízení, které zvyšuje tlak v sání motoru pomocí komprese sacího vzduchu. Výkon k pohonu mechanického kompresoru je odebírán přímo z leteckého motoru. Kompresorů obecně existuje velké množství typů. U leteckých motorů se využíval výhradně radiální odstředivý kompresor (turbokompresor). Tento typ kompresoru se u leteckých motorů prosadil zejména pro své výhody, mezi které patří velmi klidný chod, dlouhá životnost, malé opotřebení činných částí a také nízká hmotnost. Hlavní části radiálního kompresoru leteckého motoru na příkladu motoru Rolls-Royce Merlin:

Obr. č. 8 – kompresor motoru Rolls-Royce Merlin
Popis kompresoru:
Jedná se o radiální odstředivý kompresor s mechanickým pohonem od klikového hřídele motoru. Kompresor je dvoustupňový, dvourychlostní s mezichladičem stlačeného vzduchu. Popis funkce bude proveden ve směru postupu vzduchu (ve směru šipek). Červenou čarou jsou vyznačeny jednotlivé části, které budou popisovány samostatně.
Vstup vzduchu z vnějšího okolí je na řezu vpravo dole. První část po červenou čáru je u tohoto motoru tvořená karburátorem (SU karburátor), jehož součástí je škrtící klapka. Regulace tohoto kompresoru je tedy tvořena tzv. „škrcením v sání“. Jedná se o jeden ze způsobů regulace chodu kompresoru, v tomto případě snižováním průřezu sacího potrubí a tím i snižováním průchodu vzduchu. Výhody tohoto způsobu regulace je hlavně lepší poloha provozní charakteristiky dmychadla, která je dále od meze pumpování. Tato výhoda bude vysvětlena níže. Další důležitá výhoda souvisí s umístěním karburátoru před kompresor. V případě použití karburátoru, ve srovnání se vstřikováním u leteckých motorů z druhé světové války, je často zmiňována údajná „zaostalost“ konstrukcí které používají karburátor. U tvorby směsi ve válci je možno s tímto do značné míry souhlasit. Zcela pomíjena je ovšem skutečnost, že zařazení karburátoru před dmychadlo poskytuje také značnou výhodu. Při vytvoření směsi ještě před vstupem do kompresoru je po kompresi výsledná směs velmi dobře promíšena, což má výhody v oblasti spalování. Hlavní výhodou je ovšem účinnější komprese na výstupu z kompresoru. Ta je způsobena snížením teploty směsi v důsledku odpaření paliva, které odebírá teplo. Výsledkem je její vyšší komprese, než v případě čistého vzduchu. Komprese směsi vzduchu a paliva má ovšem také nevýhody. Největší je nebezpečí výbuchu této směsi při předčasném zážehu a také nebezpečí odlučování paliva v kompresoru. Při tomto stavu dochází zejména při částečném zatížení kompresoru k opětovnému odlučování paliva ze směsi. Tomuto prakticky nelze úplně zabránit a důsledkem je nerovnoměrná tvorba směsi při částečných zatíženích motoru.
Druhou možností regulace kompresoru je umístění škrtící klapky za kompresor. Tento způsob byl použit u motoru DB 601, viz následující obrázek.

Obr. č. 9 – umístění škrtící klapky u motoru DB 601
V tomto případě jsou za kompresorem umístěny dvě klapky. Motor má vstřikování paliva, k tvorbě směsi tedy dochází až ve válci a v kompresoru je stlačován pouze vzduch. Hlavní a velmi důležitou nevýhodou umístění klapky za kompresor je jeho charakteristika, která je blízko meze pumpování (viz dále). Mezi hlavní výhodu patří větší objem kompresního vzduchu, než při použití klapky před kompresorem.
U konstrukcí leteckých motorů v druhé světové válce se objevují oba způsoby regulace.
Poznámka:
V textu výše je zmiňována tzv. „mez pumpování“. Problematika nestabilní práce kompresoru je složitá a nelze ji zde kompletně vysvětlit. Po velkém zjednodušení lze uvést, že mez pumpování je oblast tlakové charakteristiky kompresoru, při které může dojít k obrácení chodu. Kompresor tedy místo stlačování vzduchu tento vzduch ze sání vysává. Tento provoz nelze připustit. K přechodu do pumpovního režimu má větší sklon kompresor, který má škrtící klapku umístěnu ve výtlaku (za kompresorem), v našem případě tedy motor DB 601. K přechodu do pumpovního režimu může dojít hlavně při náhlém uzavření škrtící klapky. V tomto případě je nutná jeho další úprava, která spočívá ve vytvoření obtoku za kompresorem.
Zde je ovšem velkou otázkou způsob přeplňování. Existují dva způsoby, tzv. „rovnotlaký“ a „impulsní“. Problémem zůstává, jaký způsob přeplňování byl vlastně u těchto motorů použit. Na toto jsem nikde nenalezl odpověď. Podle režimu práce motoru (konstantní otáčky) a také dle konstrukce výfukových svodů u turbodmychadel je pravděpodobné, že se bude jednat spíše o rovnotlaký systém. Zde teorie přeplňování o možnosti pumpáže takto pracujících kompresorů nehovoří (dle materiálů, které jsem měl k dispozici). Proto je možné, že výše popsané nemusí být zcela pravdivé. Rád bych zde uvítal jakékoliv informace.
Konec poznámky.
Další část po druhou červenou čáru u motoru Merlin představuje první stupeň kompresoru, tedy první oběžné kolo. Oběžná kola obou stupňů kompresoru jsou lépe patrná na tomto obrázku:

Obr. č. 10 – motor Rolls-Royce Merlin, oběžná kola kompresoru
V oběžném kole prvního stupně dochází k urychlování nasávaného vzduchu. Po jeho urychlení vzduch vstupuje do další části, kterou tvoří difusor. Zde dochází k vlastnímu stačení vzduchu (směsi). Na difuzor navazuje vratný kanál, který ústí do druhého stupně kompresoru, kde se situace opakuje. Poté stlačená směs proudí do mezichladiče, který je umístěn nad motorem. Zde dochází k ochlazení směsi a následně je vedena k sacím ventilům jednotlivých válců. Na obrázku je také patrný systém pohonu kompresoru od konce klikového hřídele motoru a řazení první a druhé rychlosti oběžných kol.
Obecně lze uvést, že všechny radiální kompresory vyžadují vysoké otáčky oběžných kol. Ty jsou nutné pro vyvození dostatečného tlaku v difuzoru (k dostatečně vysokému urychlení plynu). Požadované otáčky se pohybují zhruba v rozmezí 3000 až 80 000 ot./min. Konstrukce používaných oběžných kol u leteckých motorů z druhé světové války je celkem rozmanitá, na následujících obrázcích jsou některé vybrané typy:

Obr. č. 11 – oběžné kolo kompresoru motoru DB 601

Obr. č. 12 – oběžné kolo kompresoru motoru Jumo 211

Obr. č. 13 – detail oběžného kola motoru Jumo 213

Obr. č. 14 – oběžné kolo P&W R-2800 (všimněte si poškození lopatek)
Tvar lopatek oběžného kola je velmi podobný, což samozřejmě není náhoda. Lopatky oběžných kol u kompresorů jsou zahnuty dopředu, tedy ve směru rotace. Výrobci motorů měli na výběr mezi třemi možnostmi. První představuje dozadu zahnuté lopatky, druhou lopatky kolmo ke kolu a třetí dopředu zahnuté. Každý způsob má svoji výhodu i nevýhodu.
K vysvětlení důvodu, proč byly použity lopatky zahnuté dopředu, je nutno nejprve vysvětlit způsob tvorby tlaku.
Tlak za kompresorem popisovaný již výše je pouze zjednodušený pohled. Ve skutečnosti je možno tento tlak rozdělit do dvou složek. První tvoří statický tlak a druhou dynamický tlak. Statický tlak je složka tlaku tvořená přímo v oběžné kole. Dynamický tlak je tlak urychleného plynu, který je vytvářen až za oběžným kolem v difusoru. Tvar lopatek oběžného kola velmi ovlivňuje právě podíl jednotlivých tlaků, viz následující obrázek:

Obr. č. 15 – energie při různém tvaru lopatek oběžného kola
Je tedy patrné, že při dopředu zahnutých lopatkách je dynamická složka výrazně vyšší, než při lopatkách kolmo. Klesá ovšem podíl statické složky. Tento tvar lopatek se hodí zejména pro oběžná kola, ve kterých jsou důležitější menší radiální rozměry, což je i náš případ.
Další částí za kompresorem je mezichladič stlačeného vzduchu. Teorii a důvody chlazení plnící vzduchu motoru nelze jednoduše vysvětlit, jedná se o komplexní problematiku, která souvisí s řadou parametrů spalovacího motoru. Proto v této práci nemůže být vysvětlena, budou uvedeny pouze závěry hovořící pro (a v některých případech i proti) snižování teploty plnícího vzduchu:
Výhody chlazení plnícího vzduchu motorů:
1) S poklesem teploty plnícího vzduchu roste jeho hustota (viz. výše). Ve vztahu pro hustotu plnícího vzduchu se snižováním teploty tato hustota roste, tedy roste i střední pístový tlak a následně výkon motoru (úměrně množství vzduchu).
2) Při stejné dávce paliva a snížení teploty vzduchu dojde ke snížení teploty a tlaků v motoru a tím i maximálních tlaků a teplot. To umožní jejich další zvýšení bez nutnosti řešení mechanických hledisek motoru.
3) Výkon spalovacího motoru je méně závislý na teplotě okolního vzduchu.
4) Při stejném výkonu motoru dojde ke snížení spotřeby paliva.
5) Při stejné spotřebě paliva dojde k mírnému zvýšení výkonu motoru.
Nevýhody chlazení plnícího vzduchu motorů:
1) Snížení teploty vzduchu sníží i teplotu spalin. To negativně ovlivňuje účinnost turbodmychadla (bez dalšího opatření – platí pouze u motorů s turbodmychadlem, viz. níže).
2) Obvykle uváděným faktem je požadavek, aby snížení teploty vzduchu bylo nejméně o 20 %. V případě, že není snížení takto veliké, je instalace mezichladiče značně ekonomicky nevýhodná.
3) Může dojít ke snížení chemické účinnosti vlivem nižších teplot při přípravě a hoření směsi (viz poslední část práce, vstřikování vody).
4) Požadavek instalace chladícího systému (rozměry, umístění apod).
Hodnocení chlazení plnícího vzduchu u leteckých motorů je tedy plné různých protichůdných faktorů. Zde je nutno říct, že posouzení vhodnosti instalace mezichladiče u těchto motorů je značně individuální a záleží na každém konkrétném motoru. Rozhodující je pravděpodobně posouzení možného dosaženého ochlazení směsi na úkor vynaložených nákladů na toto ochlazení. Jistou míru vlivu těchto faktorů je možno demonstrovat na tomto obrázku:

Obr. č. 16 – vliv teploty plnícího vzduchu na plnící tlak
Na ose x je poměrné stlačení plnícího vzduchu v kompresoru (tlak před a za kompresorem), na ose y je zvýšení teploty plnícího vzduchu. Různé tvary křivek poté odpovídají různým stupňům účinnosti kompresoru.
Typický chladič stlačeného vzduchu použitý u leteckého motoru z druhé světové války je na tomto obrázku:

Obr. č. 17 – chladič stlačeného vzduchu motoru Rolls-Royce Merlin 61
Princip chladiče stlačeného vzduchu je stejný u všech motorů. K ochlazování dochází pomocí tepelného výměníku vzduch-voda, obdobně jako u běžných chladičů motorů, ovšem s opačným postupem. Klapky v přední části mezichladiče slouží k regulaci intenzity chlazení.
Poslední částí leteckých kompresorů je řazení. Na následujících obrázcích jsou různé způsoby řazení jednotlivých motorů:

Obr. č. 18 – řazení kompresoru motoru Griffon

Obr. č. 19 – řazení vyššího stupně kompresoru motoru Jumo 211

Obr. č. 20 – řazení nižšího stupně kompresoru motoru Jumo 211

Obr. č. 21 – kompresor s řazením motoru Jumo 211

Obr. č. 22 – řazení stupňů kompresoru motoru De Havilland Gipsy
Způsob a princip řazení je zřejmý z obrázků, proto není třeba blíže rozvádět. Problematika místa (výšky) řazení druhých stupňů zde nebude řešena (z nedostatku kvalitních zdrojů toto není možno korektně popsat).
2) Turbokompresor
Druhým způsobem přeplňování leteckých motorů v druhé světové válce představují turbodmychadla. V této části budou zdůrazněny pouze rozdíly mezi mechanickým kompresorem a turbodmychadlem. Tento způsob přeplňování je založen na turbodmychadlu, které je zařazeno v sání leteckého motoru. Turbodmychadlo je tvořeno kompresorem, který je na společné hřídeli s turbínou. Tato je zařazena ve výfukovém traktu motoru a roztáčí kompresor pomocí energie výfukových plynů. Celkové uspořádání turbodmychadla a leteckého motoru je výstižně zachyceno na tomto obrázku:

Obr. č. 23 – uspořádání turbodmychadla a motoru u P-47
Řez letounem P-47 ukazuje jedno z možných uspořádání motoru a turbodmychadlem. Popis jednotlivých součástí je zřejmý, důležité je povšimnout si obtokového ventilu (WasteGate), který reguluje přívod spalin k turbodmychadlu. Detail turbodmychadla leteckého motoru je na tomto obrázku:

Obr č. 24 – detail turbodmychadla leteckého motoru (motor nezjištěn)
Ve srovnání s motory přeplňovanými mechanickým kompresorem je u turbomotorů nutno věnovat velkou pozornost výfukového systému. Jeho uspořádání do značné míry určuje efektivitu a rovněž způsob přeplňování motoru. U leteckých motorů z druhé světové války přeplňovaných turbodmychadlem je uplatňován systém svodů do jednoho centrálního výfukového potrubí, které je vedeno k turbíně. Toto je patrné např. z obrázku č. 23. V obecném schématu je toto uspořádání na následujícím obrázku:

Obr. č. 25 – uspořádání výfukového traktu turbodmychadla
Počet válců je libovolný, vždy jsou svedeny do jednoto traktu. Obrázek konkrétních výfukových svodů je níže:

Obr. č. 26 – výfukové svody motoru Wright
Při takto použitém výfukovém vedení má turbína pouze jeden vstup. Proto dochází k rovnoměrnému přívodu výfukových plynů po celém obvodu rozváděcího ústrojí.
Na dalších obrázcích budou již bez komentáře některé vybrané typy turbodmychadel leteckých motorů:

Obr. č. 27 turbodmychadlo motoru BMW 801TJ

Obr. č. 28 turbodmychadlo motoru Allison V-1710F

Obr. č. 29 turbodmychadlo leteckého motoru (motor nezjištěn)