Budoucnost dělostřelectva AČR

Odpovědět
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Dzin píše: 15/6/2026, 11:16
Scotty87 píše: 8/6/2026, 15:54 Pořád je ale Caesar plně použitelná houfnice.
Za mě ano, ale je důležité jak se MO postaví k pořízení dalších potřebných propriet, bez kterých efektivní nasazení není možné.
To se týká zejména munice a dostatečných zásob náhradních dílů. Ostatní podpůrné prostředky více méně pořízené jsou.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

Ano a pořízení tohoto je obvykle největší problém.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

Zemakt píše: 15/6/2026, 13:55 ... Ať na to koukám zleva zprava, všechno to zapadá.
Začnu od konce.

K příčině zmenšení palebné dělostřelecké podpory ze strany Rusů, pravděpodobnější je zmenšení dodávek munice. Zde bych argumentoval Ukrajinou, která má spotřebu munice od zhruba poloviny roku 2024 stabilní, 4-6 tisíc denně. U ní se na objemu palby zvětšení pásma "šedé zóny" vůbec neprojevilo a to dost hovoří proti.


Co jsem dohledával, obvykle byl rozdíl mezi plánem a reálnou výrobou. Proto jsem vzal to, co jsme našel a bylo u toho uvedeno přímo, že to vyrobily. Pro loňský rok jsme našel výrobu Ukrajiny cca 5500 FPV dronů denně (2 000 000 ročně) a letos prý je výroba stále stejné, i když tu deklaraci o navýšení výroby jsme našel taky. Podobně je to i s Ruskem, opět v tom co postuješ jsou to všechno plánovaná výroba.

Rusům poklesla produkce (dodávky) munice, klesá jim dlouhodobě, v roce 2024 používali denně 25-35 tisíc, maximálně jsem našel přes 40 tisíc kusů dělostřelecké munice. To se právě snaží řešit produkcí dronů. Ta je obrovská, tak jako u všeho kvalitu nahrazují kvantitou, v minulosti ostatně na toto bylo upozorňováno, že tento trend nastane a že Rusové významně navýší jejich výrobu.

Ukrajinci se taky snaží, ale jejich nárůst není takový, hlavně kvůli zmiňovanému navýšení produkce dálkových dronů, která odčerpá významné množství zdrojů. Převaha Ukrajiny tak není v počtech dronů, ale v jejich kvalitě a hlavně v zavádění dronů schopných dalekého úderu.

Celkově to tak vypadá, že hlavním důvodem omezení palebné podpory jsou dodávky dělostřelecké munice než rozšíření nasazení dronů. Podobně i potřeba dělostřelectva bude stále významnější pro palebnou podporu, než (útočné) drony.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od pjaro77 »

Dzin píše: 15/6/2026, 11:24
NagyAttila píše: 9/6/2026, 19:06 Pri dnesnej cene 155mm municie, jej presnosti a ucinku zabudni na nejake priehradne palby. Pri jednom palebnom posobeni ide o jednotky granatov.

Ulohu masy prebrali drony. Na pesiaka je granat zhodeny z dronu lacnejsi nez granat z hufnice.
Nutno poznamenat, že to je obrázek bojiště v Ukrajině. To je dáno primárně tím, že Rusko i Ukrajina nyní trpí nedostatkem dělostřeleckých systémů i munice a tak jejich roli musely převzít drony. Pokud by oba státy měly všeho dostatek, nepochybně by pokračovaly v palebných přehradách, Je to stále nejefektivnější způsob přepravy co největšiho objemu munice, což je stále velmi důležitá vlastnost.
Ciling - ciling. To bude realita každej dlhšej vojny pretože väčšina krajín sveta nebude mať ničoho drahšieho dosť.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

pjaro77 píše: 15/6/2026, 18:14 Ciling - ciling. To bude realita každej dlhšej vojny pretože väčšina krajín sveta nebude mať ničoho drahšieho dosť.
A nebo ne, záleží zda EU a NATO zareaguje a opět začne systematicky posilovat zbrojní průmysl aspoň takovou měrou jako ho předchozích 30 let likvidovala.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

K příčině zmenšení palebné dělostřelecké podpory ze strany Rusů, pravděpodobnější je zmenšení dodávek munice. Zde bych argumentoval Ukrajinou, která má spotřebu munice od zhruba poloviny roku 2024 stabilní, 4-6 tisíc denně. U ní se na objemu palby zvětšení pásma "šedé zóny" vůbec neprojevilo a to dost hovoří proti.
A nebo to také můžeš vnímat tak, že bez ohledu na skutečnost jak moc se s rozběhem muniční iniciativy situace v této oblasti zlepšila, střílí si Ukrajinci pořád svoji pravidelnou měsíční dotaci. Jakýsi měsíční paušál. A to bez ohledu na mezi tím několik proběhlých rusáckých ofenziv. Zkrátka plus minus pořád stejné číslo. Je samozřejmě otázkou, zdali ten paušál je povinný, doporučený, či snad to prostě jen stačí.
Co jsem dohledával, obvykle byl rozdíl mezi plánem a reálnou výrobou. Proto jsem vzal to, co jsme našel a bylo u toho uvedeno přímo, že to vyrobily. Pro loňský rok jsme našel výrobu Ukrajiny cca 5500 FPV dronů denně (2 000 000 ročně) a letos prý je výroba stále stejné, i když tu deklaraci o navýšení výroby jsme našel taky. Podobně je to i s Ruskem, opět v tom co postuješ jsou to všechno plánovaná výroba.
Jasně, zdroje. Každý si najde ten svůj.
https://archiv.hn.cz/c1-67863840-ukraji ... -nez-rusko

https://53pluk.cz/ukrajinske-dronove-je ... roce-2026/
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

První zdroj uvádí, že v roce 2025 vyrobili Ukrajinci "zhruba na 3 000 000 (FPV) dronů" což víc odpovídá těm 2 000 000 co jsem uváděl. Přitom těch 7 milionů je vždy stále uváděno jen jako plán na letošní rok. Druhý odkaz je na tom podobně, jen uvádí loni 4 miliony, ale bez specifikace zda se jedná o FPV drony nebo všechyn typy, takže to opět může být blíže tomu, co jsme dohledal. Celkově údaj 2 milionů FPV dronů loni mi přijde jako dost odpovídající a tvými zdroji nevyvracející. Maximálně můžeme vrát že to bylo mezi 2-3 miliony a potom záleží jestli přijmeme konzervativní nebo optimistické hodnocení.

Nejde tedy o to jaký zdroj si každý najde, ale jak s nimi pracuje, já taky nebral jen jeden zdroj, ale finálně jsem se rozhodl pro číslo, které mi přišlo nejreprezitativnější, přičemž ano, volím spíše konzervativní předpoklady.


Ohledně objemu palby, na 100% je Ukrajinská spotřeba odvislá od toho, kolik mají munice k dispozici. Je to vidět z toho, že v krizovém období před rozjezem české muniční iniciativy (přelom let 23/24) poklesl jejich denní průměr na 1-2 tisíce střel a v prvních dvou letech měli až 10 tisíc. Někdy se dají najít i jiné průměry, ale volím konzervativní údaje.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Zde bych argumentoval Ukrajinou, která má spotřebu munice od zhruba poloviny roku 2024 stabilní, 4-6 tisíc denně.
Tak to je logické, že když neměli tak nebylo co střílet, respektive šetřili. Sám píšeš, že nyní mají stabilní spotřebu. A já jen doplňuji, navzdory měnícím se potřebám fronty (ofenzívy apod.)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od pjaro77 »

Preavdepodobne sa do počtu zahrňujú všetky drony vrátane vzdušných interceptorov a pozorovacích/zameriavacích dronov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

Zemakt píše: 16/6/2026, 12:52 Tak to je logické...
Rozvedu. Od poloviny roku 2024 mají stabilní (průměrnou) denní spotřebu. To, zanamená, že jejich palebná podpora si zachovává stále podobnou úroveň. Přestože v roce 2025 mělo dojít k změně na frontě v rom, že díky působení dronů se měla výrazně rozšířit "šedá zona", ve které hrozí zničení/poškození techniky a stejně tak se dramaticky zvětšil počet dronů na bojišti.

Toto rozšíření je nad úroveň dostřelu většiny ukrajinského dělostřelectva. Z toho tu v diskuzi byl prezentován předpoklad, že to vede ke snížení jeho bojového nasazení v neprospěch dronů a to protože neúměrně narostlo ohrožení dělostřeleckých systémů z jejich strany. Ale na základě výše zmíněného proto nic nesvědčí. Pokud by tomu tak bylo, musela by poklesnou míra bojového nasazení ukrajinského dělostřelectva. To se evidentně neděje a to si udržuje stabilní úroveň. Spíše vše svědčí proto, že "úzké hrdlo láhve" zde nejsou drony, ale dodávky munice.

Navzdory proklamovaným změnám na bojišti se to podle všech objektivních informací nepropsalo do intenzity nasazení dělostřelectva. Proč je otázka na dikuzi/zamyšlení.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

A proto znova Dzine opakuji:
A nebo to také můžeš vnímat tak, že bez ohledu na skutečnost jak moc se s rozběhem muniční iniciativy situace v této oblasti zlepšila, střílí si Ukrajinci pořád svoji pravidelnou měsíční dotaci. Jakýsi měsíční paušál. A to bez ohledu na mezi tím několik proběhlých rusáckých ofenziv. Zkrátka plus minus pořád stejné číslo. Je samozřejmě otázkou, zdali ten paušál je povinný, doporučený, či snad to prostě jen stačí.
Ale to by jsme se nikam neposunuli. Tady něco k meritu diskuze, možná v tom bude jádro pudla. Tj. situace v 5/2026 vs období tomu předcházející.

„Zóna ničení“ dronů v první linii se rozšiřuje, v některých oblastech až na 50 km. Ukrajinští představitelé tvrdí, že „je to mrtvá zóna“.
https://www.businessinsider.com/ukraine ... ger-2026-6
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

Celé je to ale o tom, co si třeba napsal zde:
Zemakt píše: 15/6/2026, 11:58
Nutno poznamenat, že to je obrázek bojiště v Ukrajině. To je dáno primárně tím, že Rusko i Ukrajina nyní trpí nedostatkem dělostřeleckých systémů i munice a tak jejich roli musely převzít drony. Pokud by oba státy měly všeho dostatek, nepochybně by pokračovaly v palebných přehradách, Je to stále nejefektivnější způsob přepravy co největšiho objemu munice, což je stále velmi důležitá vlastnost.
Zde bych si dovolil nesouhlasit. S ohledem na měsíční několik desítek kusů čítající produkci Bohdany, malé ztráty a muniční iniciativu to s tím nedostatkem není tak špatné. Spíš to souvisí s tím, že drony se posunuly o další level dál, rozuměj kilometry v dosahu a tudíž operují již za hranicí maximálního dostřelu dělostřelectva. Běžně se tvrdí, že dnešní linie kontaktu respektive šedivá zóna je hluboká nějakých 50 - 60 km. Více viz výše o Hornetu. Prostě doba se zase posunula a co bylo před rokem dvěma už neplatí.
Tedy, že i když to co píšeš ve změně ve schopnostech/nasazení dronů je pravda, evidentně se to do intenzity nasazení dělostřelectva nepropsalo. Naopak to právě vypadá že tím hlavním omezujícícm faktorem jsou dodávky munice. Ještě se mohu podívat na analýzu ztrát dělostřelectva po měsících, jestli je tam vidět nějaká změna, jestli se k tomu někdy zase dokopu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Jo, to by byl dost relevantní údaj. Stačilo by za posledních půl roku. Tedy za období kdy se to mělo začít měnit, ať s tím nemáš tolik práce.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Přidám ještě pár informací do kontextu:
Z rozhovoru ministra obrany Mykhaila Fedorova pro projekt PRESSING
Musíme zvýšit účinnost dělostřelectva. To také povede k tomu, že budeme schopni ničit více nepřátel. V současné době jsme zastavili nákup „krátkodosahového“ dělostřelectva a soustředíme se na dlouhý dostřel – 155 mm.
▪️ V současné době nakupujeme „Vulcano“ – střelu s laserovým naváděním. Tu v podstatě navádí na cíl dron. Dosah však musí být 30+, 40+ a více kilometrů, aby bylo možné děla v takových podmínkách nasadit.
https://www.facebook.com/profile.php?id=61588638413699
Norsko vyčlení 190 milionů dolarů na nákup munice s dlouhým doletem, která bude splňovat současné potřeby ukrajinských sil na frontové linii, pravděpodobně včetně dělostřeleckých granátů ráže 155 mm.

Oznámil to ukrajinský ministr obrany Mychajlo Fjodorov po setkání s norským ministrem obrany Torem Sandvikem.
https://militarnyi.com/en/news/norway-t ... e_vignette

Řekl bych, že to zapadá do toho co Dzine tvrdíš, současně to ale naznačuje, že cokoliv s dostřelem pod 40 km je v podstatě pouze základ, přičemž ideál je 60 km. Tudíž 155 mm RAP munice. Což zase poukazuje na zvyšující se hloubku bojové zóny (díky dronům).
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

O tom žádná, ale pokud chceš nějak relevantně působit na vzdálenosti 40+, musíš používat naváděnou munici, bez ní to nejde.

Mimochodem, koukal jsme na tu GPS naváděnou munici a už i na dělostřelecké granáty typu Excalibur by se měly snad i zavádět CRPA antény a z nich plynoucí opatření proti rušení/falšování signálu GPS (nemám to ale potvrzené). Plus se u nich má posilovat inerciální navigace a mají taky klasické přijímače GPS PPS, které jsou proti rušení odolnější. Ale zase, to poslední se týká na 100% USA a (teoreticky všech) NATO, nevím jestli je to i pro Ukrajinu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od pjaro77 »

Je mi trochu smiešne, že sa to toľko uvažuje o drahej navádzanej munícii pre delá na vzdiadelnosti 40+ km, pritom všetci príčetní v okolí uvažujú o raketometoch a lacných križujúcich strelách/dronoch.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

No ono to spíš vypadá, že se na UA realizuje či optimalizuje "mix". Respektive vhodné složení různých zbraňových systémů, přičemž jsem zase u toho. Tj. modernizace dělostřelectva AČR, která by měla právě probíhat s důrazem na tyto trendy.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11845
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Lord »

Už to je objednané a vzdát se úplně houfnic je taky blbost. Samozřejmě pak je potřeba lepší munice. To je trend.
Caesary se musí ale vhodně maskovat a vybudovat pro ně případně nějaký systém krytů a logistiky jako na Ukrajině, kdyby náhodou je ohrožovaly drony.

Ale je klidně možné, že charakter boje, aspoň z počátku by byl jiný.

Vyšší mobilita systémů CAESAR na podvozcích Tatra umožňuje rychlejší změnu palebného postavení, což je pro přežití v prostředí s převahou nepřátelských dronů naprosto zásadní.

Nová technika se musí vyladit, v podstatě se nenapíše vše, ale mnohé se zde už probíralo. Kvůli bezpečnosti nelze jít do podrobností.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Mobilita Césarů je nemlich ta samá jako u Dan.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“