juhelak píše: ↑11/6/2026, 13:42
Já pořád nevím jestli je v dnešní době takové vozidlo potřeba.. V téhle podobě.. Hlavně nejsem přesvědčený o tom že to potřebuje takovouhle věž s tricitkou.
Ale třeba mi to někdo vysvětlí. Potřebujeme to samé jako bylo potřeba před 20 lety?
Pokud vím tak třeba Američani při společných cvičeních považovali výzbroj Panduru za velkou výhodu oproti Strikeru. Navíc oni sami teď třicítkovou věž zavádí. Když se člověk podívá na uživatele vozidel 8x8 tak je taková věž spíš standard. No a třeba... Třeba určitě je protože nexistuje alternativa jakou je nahradit.
Jak teď fungují podobné prostředky tak mi to vychází že to vozidlo spíš bude dostávat pěchoty poblíž pozic a nebo vyzvedávat ustupujici nebo rotující jednotky. Největší problém pro ni budou drony případně dělostřelectvo.. Do přímého boje se s nimi nepočítá.. Tam mi nikde nevychází vozidlo s těžkou věží a tricitkou kanonem.
Vždy se počítalo s tím že bude podporovat pěchotu. I když z většího odstupu než klasické pásové BVP.
Nesher píše: ↑11/6/2026, 10:18
Pokud ne, tak moc nechápu STV, že na to kývla. Chápu proč to chce Patria (nižší interní náklady), ale ve srovnání s konkurencí, která nabídne věže už zavedené to může být problém.
Tohle asi nebyla moc akce STV. Tipoval bych že samotná Patria má s EVPÚ nějakou dohodu na prezentování jejich výrobků. Co reálně nabídnou do soutěže těžko říct. Třeba skončí taky u izraelské věže.
S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
Tak katastrofální, že je mají Litevci na Vilkasech, Rumuni na Piranhách, Chorvati na svých Patriích, nebo například nově US ARMY jimi osazuje Strykery...
Scotty87 píše: ↑11/6/2026, 11:20
Tohle asi nebyla moc akce STV. Tipoval bych že samotná Patria má s EVPÚ nějakou dohodu na prezentování jejich výrobků. Co reálně nabídnou do soutěže těžko říct. Třeba skončí taky u izraelské věže.
S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
Tak katastrofální, že je mají Litevci na Vilkasech, Rumuni na Piranhách, Chorvati na svých Patriích, nebo například nově US ARMY jimi osazuje Strykery...
Mal som na mysli veze na vasich Panduroch.
A najma, to ze sa pokazia / poskodia je normalne. Reakcie a podpora vyrobcu boli kritizovane v CZ mediach.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Ad o možnostech. IMHO hlavními adepty jsou AMX XP a Pandur EVO. Důležitý nebude jen výběr vozidla ale i věže a výbavy. Tady je dobrý si říct že izraelská věž dělaná doma s Iron Fistem (APS unifikace s CV90), je silná konkurence. Turra po úpravách může být taky klidně zajímavá a díky EVPÚ Defence je tu podíl na její výrobě, respektive výbavě jako Lawarec, CMS-1, menší zbraňové stanice a Harpia. Problém je, že Harpia i když má víc projektilů než IF, není ověřená a otázka budou i její reálné schopnosti.
Na konci dne, dostatek moderních vozidel s APS pro celou Brnku bude ve schopnostech brigády den a noc. Osobně fandím víc Patrii, u EVO se bojím aby se za 15-20 let neopakovala situace se současnými Pandury. Zkrátka nižší užitná hmotnost nosnosti podvozku není malý parametr v životním cyklu, jehož součástí je MLU.
NagyAttila píše: ↑11/6/2026, 11:24
S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
Tak katastrofální, že je mají Litevci na Vilkasech, Rumuni na Piranhách, Chorvati na svých Patriích, nebo například nově US ARMY jimi osazuje Strykery...
Mal som na mysli veze na vasich Panduroch.
A najma, to ze sa pokazia / poskodia je normalne. Reakcie a podpora vyrobcu boli kritizovane v CZ mediach.
Tak Samsom Mk.I aneb RCWS30 je "krásný" důsledek toho "geniálního" požadavku na plavbyschopnost (požadavek na který se díky bohu už upustilo). Ta věž měla dříve problémy zejména se software částí. Co se optoelektroniky a detekčních schopností týče, není to špatné, problém je minimální ochrana komponent a taky to že se už nevyrábí - což je odpověď na ten poslední jmenovaný problém. Když se holt koupí v té době už starší řešení a neinvestuje se do ND, dopadá to jak to dopadá.
Scotty87: pravda ale záleží proti čemu. Proti jiné pechote nebo proti útoku ze vzduchu. To je trochu jiné než proti jiným bvp nebo tankum atd. Za mě zbytečné prodrazuje např lpeni na tom aby to vozidlo mělo spike.
Každopádně požadavek na level4 a vše ostatní puvodní.. To měl být požadavek při tom prvním nákupu.
Dnes čekám že ty požadavky budou dost jiné než jen zvýšení ochrany. Takže si počkám co budou chtít. Za mě je třeba turra taková ne moc agilni věž pro dnešní dobu.
A klidně bych netrval na ptrs a místo toho dal požadavek na nějakou českou zbranovou stanici nebo snimatelnou ochranou klec v příslušenství už od výrobce nebo v nějaké kooperaci s českými firmami.
Pokud to bude otevřené se zakázkou za skoro 2 mld. Eur tak bych čekal ještě nějaké další uchazeče. A skoro bych u patrie viděl že by nějaké nebojove verze mohli být i třeba na te novější 6x6 platformě a ušetřilo by to náklady na provoz
juhelak píše: ↑12/6/2026, 07:17
Scotty87: pravda ale záleží proti čemu. Proti jiné pechote nebo proti útoku ze vzduchu. To je trochu jiné než proti jiným bvp nebo tankum atd. Za mě zbytečné prodrazuje např lpeni na tom aby to vozidlo mělo spike.
Každopádně požadavek na level4 a vše ostatní puvodní.. To měl být požadavek při tom prvním nákupu.
Dnes čekám že ty požadavky budou dost jiné než jen zvýšení ochrany. Takže si počkám co budou chtít. Za mě je třeba turra taková ne moc agilni věž pro dnešní dobu.
A klidně bych netrval na ptrs a místo toho dal požadavek na nějakou českou zbranovou stanici nebo snimatelnou ochranou klec v příslušenství už od výrobce nebo v nějaké kooperaci s českými firmami.
Myšlenka za KBVP je jednoduchá. Dostat výzbroj PBVP s výhodami kol, tedy většího dojezdu (operační mobilita), schopnost se přesouvat na větší vzdálenosti po vlastní ose s nižším logistickým zabezpečením. Nevýhodou je pak nižší taktická mobilita a obecně o něco slabší ochrana, čemuž je pak za ale upravena taktika nasazení.
Faktem je že v současné době KBVP zažívají renezanci a i země které je dříve neužívaly, například Německo, nebo Nizozemsko, či Španělsko je dnes zavádí do služby.
juhelak píše: ↑15/6/2026, 15:08
Pokud to bude otevřené se zakázkou za skoro 2 mld. Eur tak bych čekal ještě nějaké další uchazeče.
Ono jaké jsou další možnosti? GDELS a Piranha V nebo GDLS a Stryker. Nejspíš sami chápu že by to byli jasní outsideři. Pak už moc dalších možností není.
A skoro bych u patrie viděl že by nějaké nebojove verze mohli být i třeba na te novější 6x6 platformě a ušetřilo by to náklady na provoz
Doufám že ani ne. Bylo by to další zavedené vozidlo s tím že možná menší úspora při pořízení by byla jasně negovaná náklady na provoz další platformy. Pokud by byla potřeba na něco využít teoreticky menší vozidlo 6x6 je tu zavedený Titus.
juhelak píše: ↑15/6/2026, 15:08
Pokud to bude otevřené se zakázkou za skoro 2 mld. Eur tak bych čekal ještě nějaké další uchazeče.
Ono jaké jsou další možnosti? GDELS a Piranha V nebo GDLS a Stryker. Nejspíš sami chápu že by to byli jasní outsideři. Pak už moc dalších možností není.
A skoro bych u patrie viděl že by nějaké nebojove verze mohli být i třeba na te novější 6x6 platformě a ušetřilo by to náklady na provoz
Doufám že ani ne. Bylo by to další zavedené vozidlo s tím že možná menší úspora při pořízení by byla jasně negovaná náklady na provoz další platformy. Pokud by byla potřeba na něco využít teoreticky menší vozidlo 6x6 je tu zavedený Titus.
Jo asi mas pravdu. Myslel sem ze ten 6x6 má hodně společnou konstrukci a shodu dílů.. Ale je pravda že ty méně exponovane činnosti můžou obsloužit titusy případně ta nová platforma pro zenijni vojsko.
Možná o to méně by mohlo být těch různých verzí kbvp.
juhelak píše: ↑15/6/2026, 15:08
Pokud to bude otevřené se zakázkou za skoro 2 mld. Eur tak bych čekal ještě nějaké další uchazeče.
Ono jaké jsou další možnosti? GDELS a Piranha V nebo GDLS a Stryker. Nejspíš sami chápu že by to byli jasní outsideři. Pak už moc dalších možností není.
A skoro bych u patrie viděl že by nějaké nebojove verze mohli být i třeba na te novější 6x6 platformě a ušetřilo by to náklady na provoz
Doufám že ani ne. Bylo by to další zavedené vozidlo s tím že možná menší úspora při pořízení by byla jasně negovaná náklady na provoz další platformy. Pokud by byla potřeba na něco využít teoreticky menší vozidlo 6x6 je tu zavedený Titus.
Jo asi mas pravdu. Myslel sem ze ten 6x6 má hodně společnou konstrukci a shodu dílů.. Ale je pravda že ty méně exponovane činnosti můžou obsloužit titusy případně ta nová platforma pro zenijni vojsko.
Možná o to méně by mohlo být těch různých verzí kbvp.
A bolo niekde porovnanie ceny Titus vs Patria? Resp Tadeas...Titus rozhodne nie je lacny
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Zůnovo ministerstvo přehodnocuje jednu z největších zakázek. První signál už vyslalo
Stalo se to jen pár dnů poté, co se ministr Jaromír Zůna sešel s finským prezidentem Alexanderem Stubbem, aby spolu jednali o modernizaci české armády. Obrana tehdy zasáhla do jednoho z chystaných obchodů, o něž mají Helsinky velký zájem.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.