Krajinotvorba - ekologie

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11857
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Lord »

Pjaro, je to na koupalko, tepelná "deka" tady furt je, byla i za Římské říše.
U nás, resp. na Moravě, to máš Pálavu, Mušov, úrodné spraše a specifické mikroklima.
Přivezli první ušlechtilé odrůdy révy vinné a základy systematického pěstování vína.
Taky se naučili od Římanů údajně stromy roubovat a něco dalšího.
Naučili místní pěstovat nové druhy zeleniny (např. celer, cibuli, česnek) a bylinek.

DÁLE jsem to už musel vyhledat, ALE bylo to podobný.

Období od zhruba 250 př. n. l. do 300 n. l. se nazývá římské klimatické optimum.
Zimy byly mírné a léta suchá a velmi teplá.
Teplé podnebí posunulo hranici pro pěstování révy vinné a teplomilných stromů výrazně na sever.

Vědci sestavili souvislou řadu letokruhů za posledních 2 000 let z tisíců vzorků – od živých stromů přes trámy z hradů až po subfosilní kmeny vykopané z nánosů řek, jako je Morava a Dyje.

Sucha sužující Evropu jsou nejhorší od dob Římské říše, prozradily letokruhy stromů - Kmeny dubů promluvily
https://www.novinky.cz/clanek/veda-skol ... u-40354055

CzechGlobe - Letokruhy stromů odkrývají, jak sopečné erupce formovaly klima a historii v uplynulých dvou tisíciletích
https://www.czechglobe.cz/cs/letokruhy- ... iciletich/

Poslední roky se to tedy více zkoumá jo. V podstatě už ty trendy vidí snad každý, ale proč ?
Podstatu tu už umí uchopit málokdo, ono to časem snad přijde a objasní se.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“