No, ohledně Beneše se řeklo a napsalo mnohé. A ještě se napíše. Je to patrně velmi kontroverzní osoba, která významně zasáhla - i přes svoji malou moc - do dějin.
Podívejme se, jak o něm hovoří jiní:
"Státník, který se dopustil tolika chyb jako Beneš, má v zájmu vlastního národa přímo povinnost odejít z vysoké politiky (Edouard Dalladier ke Štefanu Osuskému, 2. 10. 1939)"
Americký vyslanec v Paříži William C. Bullitt 16. 9. 1939 v depeši prezidentu USA píše o Benešovi, že téměř každý člověk v politické veřejnosti jak v Anglii, tak i ve Francii považuje Beneše za
„nanejvýš sobeckého malého člověka, který pomocí svého laciného chytráctví v malých věcech a naprostým nedostatkem moudrosti ve velkých věcech dopustil dezintegraci své země.“ Nevidí
„žádného důvodu, proč by Beneš měl vést provizorní vládu, s výjimkou jeho touhy ,postavit se do čela něčeho´“. Tentýž vyslanec ministru zahraničí USA 10. 10. 1939 napsal, že podle stanoviska, které zaujala francouzská vláda,
„byl Beneš natolik zdiskreditován, že nebylo žádné horší osoby nad něho, která by mohla být hlavou prozatímní vlády Československa“
Čerpáno z tohoto
zdroje, kde je tolik výbušných a neznámých věcí sebraných dohromady, že je to na mne i tak silné kafe.
Např. o tom, jak Beneš zlikvidoval přípravy SNP (údajně udal Beneš Čatloše (tehdejší ministr obrany) prezidentu Tisovi, že s
Čatloš s ním (Benešem) chce navázat styky), aby oslabil postavení Slováků. Čatloš se přidal k SNP a chtěl přednést rozhlasový projev aby se Slovenští vojáci přidali k povstání. Čatloš dostal za svou odvahu v roce 1947 pět let vězení.
Další věci, jako informace o Tuchačevském Stalinovi na základě kterých Stalin nechal popravit 35.000 důstojníků, nebo o jeho snaze překazit stůj co stůj istrijskou operaci (vylodění v Terstu prosazovanou Churchillem), nebo že by se mělo jednat o to, že byl označen NKVD jako jeho agent č. 19 - no, i to je na mne dost silné kafe¨, budu to dost dlouho vstřebávat a pokoušet se tyto informace ověřovat. Viz níže SNP.
Ale údaje o činnosti a vládnutí v Londýně absolutistickým způsobem jsou dohledatelné a seznam literatury uvedený v odkazu nabízí možnosti si dané přečíst a zhodnotit.
BTW, může mi někdo logicky vysvětlit, proč velitelé SNP (Rudolf Viest spolupracoval s Benešem, byl členem jeho exilové vlády, Ján Golian udržoval s ní kontakt) nepovolí rozhlasový projev ministru obrany, který k nim přeběhne a může povolat spoustu vojáků do zbraně?