
Po hodně dlouhé době se vracím k tématu potravin a poživatin v armádě. Dnes to nebude o žádné kosmické stravě ani o nakládaných bažantech v konzervách, půjde tu o nejzákladnější lidskou potřebu – pitnou vodu, její výrobu a distribuci.
Nyní drobné odbočení. Normálně žijící člověk v dnešní společnosti zřejmě žízní netrpí, ve městech je většinou rozvod vody, chalupáři mají své studny a balená voda se dá dnes koupit skoro na každém rohu. Z výroby pitné vody se stal obrovský kšeft, v obchodech se pod PET láhvemi prohýbají regály, proto asi normálního člověka ani nenapadne, že po nějakých 24-48 hodinách bez vody by nastal asi jeho konec. Bez jídla vydrží jedinec poměrně dlouho, ale voda, která jinak tvoří 70% lidského těla, je naprosto nutná pro přežití. Při ztrátě 20% vody v těle nastává smrt, což odpovídá dehydrataci přibližně po 7 dnech bez vody (rekord je 18 dní..). Prostě člověk se neobejde bez vody. Většinou se uvádí denní spotřeba vody mezi dvěma až třemi litry, to však platí za ideálních podmínek. V horku se spotřeba vody rapidně zvyšuje.
Vraťme se ale do vojenského prostředí. Voják není žádný nadčlověk, i on potřebuje pravidelný příděl tekutin. Pokud sedí v kasárnách, neliší se distribuce vody od civilisty. Problém nastává při delším pobytu mimo kasárny, typickým příkladem je válečné tažení či nějaká přírodní pohroma (u nás už ne, armádu máme jen na okrasu v zahraničí....). V mnoha případech je voják odkázán pouze na nalezené přírodní zdroje, případně na distribuci vody logistickými jednotkami. V krajním případě lze využít chemické prostředky na desinfekci vody. Ale k těm se dostaneme později.
Nejprve se podívejme na problematiku přenášení určité zásoby vody přímo vojákem. Jak si asi každý bývalý voják vybaví, obdržel ihned po narukování polní láhev. Ta je určena pro přenášení vody přímo v poli, jde o odolnou láhev, která je schopná odolat hrubému zacházení. První polní láhve byly vyráběny z keramiky, dřeva nebo to byl jen kožený vak. Později se začínají používat plechové a skleněné láhve, ty však musí být umístěny do nějakého pouzdra. Zpočátku jde o plechové pouzdra, v pozdějších letech jsou nahrazeny koženými a plátěnými pouzdry. S rozvojem metalurgie se již před první světovou válkou objevují hliníkové láhve (budoucnost patří aluminiu...), láhve s plechu se ale vyrábějí stále. Od dnešních láhví se vlastně liší pouze materiálem, s rozvojem plastů nastal masivní rozvoj plastových polních láhví. Mají nižší hmotnost, jsou lépe omyvatelné, nepotřebují povrchovou úpravu jako například plechové láhve.





Výroba láhve je však jen část problému. Přenositelná polní láhev nemůže mít velký objem, většinou se objem láhví pohybuje okolo 1 litru. A to rozhodně nestačí na pokrytí denní spotřeby vody, za příznivých podmínek ji musíme vypít 2 až 3 litry. V poušti bude mít voják spotřebu minimálně jako normální osobní automobil, na rozdíl od auta však bude potřebovat okolo 8 litrů vody. A to nejde řešit dvěma polními láhvemi, i když samozřejmě existují láhve i o objemu okolo 2 litrů. Ale tahejte se s několika takovými lahvemi, jste proto úplně oddáni na milost a nemilost logistikům.


Situaci lze řešit několika způsoby. Jako nejjednodušší se jeví distribuce pitné vody v PET lahvích, ty se ale zrovna nehodí pro polní použití. Ale lze tak poměrně jednoduše zásobovat jednotky v poli, balená voda se dobře převáží na paletách. Oproti dříve používanému zásobování cisternami je zde ještě jedna velká výhoda – voda v PET láhvích není při havárii či zničení transportu nadobro ztracena, je zde možnost, že část nákladu „přežije“. PET láhve se coby jednorázové dávky vody mohou dobře osvědčit při potírání různých chorob, způsobených kontaminací přírodních zdrojů, a to jak v době míru (záplavy a jiné katastrofy), tak i při použití různých zbraní hromadného ničení.
To byl jen takový malý odskok k neekologickým obalům, soustřeďme se na schopnost vojáka přenášet více vody v poli. A jak už to tak poslední dobou bývá, vracíme se opět do minulosti. Opět se na scéně objevuje HYDRATAČNÍ VAK na vodu, pouze kůži nahradil moderní materiál. Vak se může nosit v batohu, samozřejmě existují i varianty s řemeny pro přímé nošení na zádech. Manipulace s nimi je velmi jednoduchá, během chůze se voják vůbec nemusí zastavovat, přísun vody řeší hadice na pití, dále je zde například možnost použití sprchového nástavce. Vaky mají samozřejmě větší objem než polní láhve, jejich vnitřní povrch zabraňuje vzniku plísní a baktérií, voda ve vaku vydrží čerstvá i několik dnů až týdnů. Vaky na vodu dnes nabízí asi každý armyshop, výborně se hodí i pro turistiku. Cena vaku o objemu 3 litry se pohybuje okolo 1500 Kč.

Toto uvádí Armed.cz u hydrovaku SOURCE TACTICAL 3L VZ.95:
„TASTE-FREE System - materiál rezervoáru na vodu je opatřen speciálním povrchem (Glass-Like PE), který uchovává vodu čerstvou a bez zápachu i po dobu několika týdnů. BAKTERIE - FREE System Grunge-Guard System: zabraňuje při používání a skladování vzniku plísní, hub a bakterií. Na povrchu vaku a hadičky nevzniká žádný biologický film. CARE-FREE System: minimální požadavky na údržbu i při opětovném plnění po dobu několika měsíců. Hrdlo je dostatečné široké pro vložení ruky. Jednoduchá manipulace jednou rukou i v rukavicích. Rychlé schnutí.
Hygienické atesty: veškeré části výrobku, které jsou v kontaktu s pitnou vodou, mají hygienické atesty platné v Evropské unii. Hadička: nevzniká žádný zápach a příchuť plastu. Dobrá odolnost vůči zkroucení. Ventil: vhodný průtok vody, rychlé nasazení náústku, rozsah 360 stupňů kolem ramen uživatele. Ventil je doplněn krytkou, která zabraňuje vnikání prachu. Izolace: při venkovní teplotě nad 35 C uchovává vodu chladnou do 20 C. Nepropouští přímé světlo a UV záření.“
Stále však uvažujeme o situaci, kdy je voják zásobován pitnou vodou. V poli však může nastat situace, kdy prostě není pitní voda k dispozici a v dnešním zašpiněném světě určitě nenarazíte na každém kroku na křišťálovou studánku. Nezbývá nic jiného, než použít i kontaminovanou vodu. Můžeme použít několik možností, jak s neznámé vody udělat vodu pitnou. Můžeme ji převařit, můžeme ji destilovat, lze ji filtrovat nebo chemicky upravit. Převaření a destilace asi nejsou zrovna ideální technologie do pole, zbývá nám proto filtrování a chemie.
Chemická úprava vody byla dlouhou dobu základní technologií pro „výrobu“ pitné vody pro individuální spotřebu. V praxi se používají tablety, obsahující chemikálie na bázi chloru, iontů stříbra nebo peroxidu vodíku. Tyto látky dokáží umrtvit bakterie a viry, nevýhodou je delší doba, po kterou je třeba nechat tablety působit. Navíc je třeba po úpravě tuto vodu ještě dechlorizovat. Neočekával bych u takto upravené vody nějakou extra chuť, delší používání podobných přípravků asi taky příliš tělu neprospívá. Pro zajímavost se můžete podívat na webové stránky českého výrobce podobného přípravku, jde o firmu AQUA PLUS s.r.o. a její výrobek AQUASTERIL®. ZDE je něco o chemické úpravě vody, TADY se něco dozvíte o tabletách.

Dnes je možno díky vývoji keramických filtrů s uhlíkovými vložkami používat v terénu filtrovanou vodu bez chemických přísad. Existuje mnoho malých filtračních souprav, filtry dokáží zachytit velmi malé částečky, ale na 100% vyčistit vodu asi nedokážou. Ideální by byla asi kombinace chemického a mechanického čištění. Doporučuji se podívat na stránky výrobce filtrů MSR, její výrobky u nás najdete například na webu www.vertical.cz. Tam mě zaujal elektrolitický čistič vody Miox Purifier, u něj je uveden následující text:
„První přenosný vodní filtr na bázi elektrolýzy slané vody, nezpůsobuje ve vodě při standardních dávkách zápach a nemění její chuť. Roztok spolehlivě zahubí běžné patogenní mikroorganismy včetně E. coli i obtížně odstranitelné jako Giardia a Cryptosporidium. K provozu není potřeba pumpy, je lehký, kompaktní, výkonný a prakticky bez údržby. Ideální pro velké skupiny lidí, delší túry nebo jako vybavení pro krizové situace a přírodní katastrofy. Je vhodný i pro armádní účely. Nevyžaduje čistění, na jeden pár baterií upraví až 200 litrů vody.“ Více ZDE


Tímto reklamním oznámením zakončím článek o nejcennější tekutině – vodě. I přes všechny moderní technologie budou armády používat starou známou polní láhev, její cesta do vojenského důchodu je ještě dlouhá.
Příště snad něco o sucharech a chlebu...
Použité zdroje:
Ing. Tomáš Foldyna – Pitná voda nezbytností - časopis ATM 6/2006
http://www.armed.cz
http://www.vertical.cz
http://www.aquapluscz.eu/
http://www.alp-army.cz/