Vrchní velitel armád Ruského impéria ve WW1
(1856 – 1929)
"Bože, zachraň Rusko!"
carevna Alexandra Fjodorovna

Nikolaj (tj. česky Mikuláš) Nikolajevič, prvorozený syn velkoknížete Nikolaje Nikolajeviče a jeho manželky Alexandry Petrovny (vlastním jménem Alexandry Frederiky Vilemíny Holštýnsko-Gottorpské) se narodil 6. listopadu roku 1856 v Petrohradě.
Pojmenován byl na počest svého dědečka - cara Mikuláše I. - a počítalo se, že stejně jako on získá slávu na bitevním poli. Aby Mikuláše rozlišili od jeho bratrance, pozdějšího cara Mikuláše II., říkali jim "Malý a Velký Mikuláš".
Vzdělání "Velký Mikuláš" získal na petrohradské universitě, Nikolajevském inženýrském učilišti, kam nastoupil 11. června roku 1871. V následujícím roce byl povýšen do hodnosti praporčíka a pověřili ho vedením pěšího praporu, s nímž procházel každodenními cvičeními. Od roku 1873 působil v jezdectvu. Studium ukončil v roce 1876, na památku mu udělili stříbrnou medaili s jeho jménem.
V roce 1875 vypuklo povstání v Bosně a Hercegovině, které však bylo velmi krutým způsobem zlomeno. Srbové se odmítli dívat na utrpení bratří a vyhlásili Turkům válku, záhy je následovala i Černá Hora s Bulharskem. Malé země bojovaly do posledního dechu a kde bylo Rusko? Kde je car, když Slované trpí? Dobrovolníci z řad chudých rolníků, šlechticů i zdravotních sester překročili hranice a podpořili příbuzné. Demonstrace v Moskvě i Petrohradě neměly konce. 12. dubna 1877 je car vyslyšel, vyslal armádu do války. Alexander II. odjížděl v očích společnosti jako vrchní velitel, jak se na samoděržavného panovníka slušelo. Ostatními veliteli jmenoval své příbuzné, aby měl jistotu oddanosti a mohl si být jistý, že se bude vše řídit jeho plány. Do čela dvousettisícové pěchoty postavil velkoknížete Nikolaje Nikolajeviče staršího, otce našeho hrdiny. Ten vzal sebou i syna, aby mu konečně ukázal, jak to válce chodí.
A Nikolaška, jak mu říkal otec, se rychle učil. Do roku 1884 se stihl vypracovat na velitele gardového husarského pluku. Provázela ho pověst tvrdého a respektovaného velitele, k němuž vojáci vzhlíželi. Časem se ukázalo, že spíš než post vojevůdce v bitvě mu svědčila role učitele na cvičišti. Zjistili to pozdě.. Ve válce přesto nasbíral řadu zkušeností, které se mu později hodily při vážnějších problémech země.
Byl pověřen průzkumem břehů Dunaje, kde měl vybrat nejvhodnější místo pro přebrodění toku. Rozhodl se pro vesnici Zimnica. Svou jednotku vedl sám a podařilo se mu zdárně přejít Dunaj, za což byl odměněn řádem sv. Jiří čtvrtého stupně.
Za Dunajem se spojil s vojsky generála Dragomirova a společně se vydali na dlouhou cestu k průsmyku Šipka. Několikasetkilometrový pochod v horkém létě ruské vojáky stál mnoho sil. Jakmile dorazili k Šipce, museli bez odpočinku zahájit útok. Strhla se série bitev o strategický průsmyk, která připravila spojené rusko-bulharské oddíly o tisíce mužů. Na vojáky čekaly mnohaměsíční boje, Šipka brzy zapadla sněhem. Mráz nakonec stál víc životů než vzájemné bitky.
Poslední boj o Šipku proběhl v lednu 1878, potvrzoval konečné vítězství Rusů a Bulharů. Na jejich památku byl později vystavěn památník a Mikuláš získal zlatou medaili "Za odvahu".
Takto vypadá průsmyk Šipka dnes.. Překrásně.
Po vítězných bojích u Šipky a Plevna Rusové rychle postupovali a obsazovali bez boje osmanská města. 8. ledna 1878 dobyli Adrianopol a blížili se ke Konstantinopoli, jejíž obsazení si plánovala už Kateřina II.. Tehdy však zasáhla Anglie, vypravila lodě se vzkazem, že jakmile se jediný Rus objeví u městských zdí, celá zem bude odvracet anglickou invazi. Vyčerpaný Alexander souhlasil a postup zarazil. Po podpisu smlouvy v San Stefanu 3. března 1878 získaly Srbsko, Černá hora a Rumunsko nezávislost, Rusku vyplatili válečnou daň ve výši 310 miliónů rublů a přenechali mu jižní Besarábii.
Angličany s Rakušany smlouva rozzuřila, svolali nový kongres do Berlína, kde se usnesli, že Rusko musí vrátit získanou pevnost Bajazet, Srbsku odebrali většinu území a Rakousku - Uhersku svěřili pod ochranu Bosnu a Hercegovinu. Ruský lid cara jednohlasně odsoudil, jaké državy získali a téměř všechny zase ztratili!! První seznámení s válkou tak neskončilo jednoznačně pozitivně ani pro Mikuláše.
RODINNÝ ŽIVOT
Mikuláš byl velmi nábožensky založený člověk, jenž si na modlitby našel čas i v bojích. Ráno a večer, stejně jako před a po jídle. Nejraději se věnoval lovu zvěře, objížděl své pozemky a vystavoval v nich trofeje.
Byl mnoho let zamilovaný do dcery petrohradského obchodníka S. I. Bureninové, která měla se svým bývalým manželem, kožešníkem, dvě děti. Velkokníže dokonce roku 1887 požádal cara Alexandra III. o souhlas k sňatku. Jenže pro panovníka bylo manželství s rozvedenou ženou nižší vrstvy nemyslitelné. Když návrh odmítla i jeho žena Marja Fjodorovna, bylo o Mikulášově partii rozhodnuto. Brzy poté svou milou opustil, když se zamiloval do herečky Marji Alexandrovny Potocké, ale ani tuto dívku mu panovník neschválil.
Manželku Mikulášovi nakonec našla náhoda. Během návštěvy u bratra Petra a jeho manželky Milici, ho paní domu seznámila se svou sestrou, černohorskou princeznou Anastázií přezdívanou Stana.. Stana byla už několik let provdaná za knížete Georgije Maxmilianoviče Romanovského, ale kvůli Mikulášovi ho ráda nechala a začala si s ním románek. V roce 1906 požádala o rozvod a bylo jí vyhověno. 29. dubna 1907 se mohli vzít v letní rezidenci na krymské Jaltě. Anastázii bylo devětatřicet let. Pravoslavnou víru už přijala zároveň s prvním sňatkem, vybrali jí pouze "nové" jméno Anastázie Nikolajevna. Romanovská rodina přivítala Stanu vlažně a s rozpaky. Nevěděli, co od ní mají čekat. Blízkou přítelkyni byla Staně carevna Alexandra Fjodorovna, spojoval je zápal pro náboženství a teologii.
Žádné děti neměli, pouze z prvního manželství měla Anastázie dvě děti, ale vztah to byl pro obě strany šťastný.

Anastázie "Stana" Nikolajevna
VOJENSKÁ KARIÉRA
Po seznámení s válkou na Balkáně nabrala Mikulášova vojenská kariéra závratný směr vzhůru. Roku 1895 byl na dobu deseti let jmenován velitelem ruského jezdectva. Během svého působení v této funkci modernizoval způsoby výuky pro mladé kadety v jezdeckých školách, vylepšil systém zásobování a propojení s dalšími složkami armády.
Roku 1904 prosil cara Mikuláše II., aby mu dovolil bojovat s Japonci, ale car odmítl. Obával se, že by byla při možném neúspěchu pošpiněna romanovská čest, dále by mu hrozilo nebezpečí a navíc jej panovník potřeboval pro řešení domácích nepokojů ve městech.

"Malý a Velký Mikuláš"
V průběhu povstání v Petrohradě v lednu 1905, tzv. Krvavé neděle, hrál Mikuláš důležitou roli. Car se nemohl rozhodnout, jestli podpoří reformy hraběte Sergeje Witteho nebo zavládne přísná vojenská diktatura. Jediným člověkem, který by v takovém případě přinutil armádu plnit carské rozkazy, byl právě Nikolaška. Car proto bratrance požádal, aby se při převratu stal jeho pomocníkem a přijal tento úkol. Jenže Nikolaška nesouhlasil, údajně vytáhl pistoli a prohlásil, že se raději zastřelí. Car podle něj musí přijmout Witteho nápady a začít s povstalci jednat.
V témže roce se stal správcem vojenského okruhu se sídlem v Petrohradě, kde dohlížel na všechny bezpečností složky a vybíral vojáky vhodné ke službě v carském paláci. Těžko říct, jak by se vyvíjela další Mikulášova kariéra, když by 28. června 1914 nezačala první světová válka.
VRCHNÍ VELITEL VE WW1
Mobilizaci ruská vláda vyhlásila 30. července. Panovník jmenoval bratrance Nikolašku nejvyšším velitelem před radou ministrů navzdory tomu, že velkokníže obvykle velel jen jezdectvu, s pěchotou neměl moc zkušeností. A teď měl vést největší armádu na světě a zodpovídat za situaci na frontě. Nikolaška neměl možnost zasáhnout do plánování operací, tuto povinnost panovník přisoudil generálu Vladimiru Alexandroviči Suchomlinovi a generálnímu štábu.
Vlastní boj na východní frontě začal 17. srpna 1914, kdy vpadla I. ruská armáda do Východního Pruska a díky své početní převaze 20. srpna zvítězila v bitvě u Gumbinnen. Její útok záhy podpořila i II. ruská armáda vedená Alexandrem Samsonovem, když snadno přešla přes špatně bráněnou jižní hranici.
Stávajícího německého velitele Maximiliana von Prittwitze nahradili Paul von Hindenburg a Erich Ludendorff, kterým byl svěřen úkol zastavit postupující jednotky, aby se nedostaly k pobřeží Baltu. Spolu s plukovníkem Maxmilianem Hoffmanem naplánovali účinnou strategii: využili rozporů mezi Alexandrem Samsonovem a velitelem I. ruské armády Paulem von Rennenkampfem. Rozhodli se rozdělit své síly a zaútočit zároveň na severní i jižní křídlo II. ruské armády, doufali, že odpočívající Rennekampfovi muži by dorazili později, pokud vůbec. Vlákali Samsonova mezi dvě části německé 8. armády. Útok začal 25. srpna, Němci včas odřízli Samsonovovi cestu pro ústup do Ruska a obklíčili jej. Bitva u Tannenbergu znamenala jasnou německou výhru, II. ruská armáda ztratila asi 90% vojáků. Samsonov raději spáchal 29. srpna sebevraždu nedaleko vesnice Willenberg, aby se nemusel po porážce podívat do očí carovi.
Druhou velkou porážkou pro Rusko byla bitva u Mazurských jezer trvající od 7. do 14. září 1914. Německá 8. armáda s posilami uvolněnými ze západní fronty dostihla ustupujícího Rennenkampfa, obklíčila jej mezi Mazurskými jezery, která Rusům bránila v dalším ústupu. 9. září se Rusům nakonec zdařilo ustoupit. Východní Prusko však bylo plně pod kontrolou Německa.

Nikolaška v průběhu WW1
S Rakouskem - Uherskem se Rusové střetli v oblasti Haliče, zpočátku pro ně situace vyznívala úspěšně. Do listopadu 1914 ovládli Halič, přešli přes Karpaty a dostali se až na území dnešního Slovenska. Rakušané, povzbuzení úspěchem Německa u Tannenbergu, do konce roku 1914 dobyli zpět Karpaty. Válka se postupně přesunula do zákopů.
Roku 1915 došlo k rozhodujícímu německému útoku. Rusové museli po četných porážkách předat nepříteli Polsko, vyklidit Bělorusko a stáhnout jednotky z Pobaltí.
Nikolaška sledoval, jak se jeho armáda stahuje. Byl si dobře vědom vysokých ztrát i častých porážek, ale dokázal si udržet na velitelství klid. Vše řešil pomalu, rozmýšlel se. 22. března 1915 mu udělili řád sv. Jiří druhého stupně za úspěšné obléhání Przemyśle.
Ústup ruských sil se dokonale hodil Grigoriji Rasputinovi, využil svého vlivu na všechna carova rozhodnutí a přiměl ho, aby 21. srpna 1915 odvolal bratrance z postu nejvyššího velitele a na jeho místo raději nastoupil sám, aby měl jistotu, že vše bude probíhat pro dobro carství. Bývalého velitele poslali na Kavkaz, aby tam mohl uplatnit své vojenské dovednosti.
Působení Mikuláše na Kavkaze, kde nahradil stařičkého generála Illariona Ivanoviče Voroncova-Daškova, trvalo jen krátce. V bojích s Osmanskou říší Nikolaška spoléhal na generála Nikolaje Judeniče a plně důvěřoval jeho schopnostem. Plánovali, že vyšlou jednotky do Persie, kde se spojí s Brity u budou čelit útoku Osmanů společně.
Roku 1916 zaznamenali Rusové první úspěchy: ovládli pevnost Erzerum, přístav Trabzon a dobyli město Erzincan. Osmané, zklamaní porážkami, zahájili novou ofensivu u jezera Van. Boje trvaly dlouho, úspěch slavili jednou Rusové, podruhé zase Osmané. Bitva skončila nakonec nerozhodně.

Rusové oslavují vítězství u Erzera
(Kavkaz, rok 1916)
Mikuláš II. si přál na počátku roku 1917 zaútočit znovu a s mnohem větší silou, ale smělé plány mu překazil převrat.
Únorová revoluce zastihla Nikolašku na Kavkaze. Posel mu přinesl zprávu, že car ho svým posledním nařízením opět jmenoval vrchním velitelem armády. Velkokníže okamžitě vyrazil do Petrohradu, setkal se s Georgijem Lvovem (pozdějším vůdcem Prozatímní vlády), který mu oznámil, že carovo nařízení již není platné.
Mikuláš opustil týž den město a se Stanou se usadili na Krymu, kde přečkali Leninův říjnový převrat. Do politiky vůbec nezasahovali, nikdo o nich nevěděl. Mikuláš zde začal pracovat na svých pamětech. V dubnu 1919 Nikolaška dospěl k názoru, že situace se stále zhoršuje a už pro ně není v Rusku bezpečno. Sehnal pro sebe a ženu lístek na britskou loď Marlborough a odpluli ze země.
EXIL
Po krátkém pobytu v Janově u švagra, italského krále Viktora Emanuela III., se Mikuláš s manželkou přestěhovali na venkov. Koupili si domek v Choigny asi 20 mil za Paříží, doprovázela je skupinka kozáků, aby jim zajistila bezpečnost. I ve Francii byli pod neustálým dohledem, francouzská tajná policie měla přehled o každém Mikulášově kroku.
Vytvořil kolem sebe antisovětskou organizaci, které předsedal spolu s generálem Petrem Wrangelem. Posílali vycvičené agenty do Ruska, aby mapovali situaci a posílali zpět zjištěné informace. Když se o jejich síti dozvěděli sovětští špioni, rozhodli se vyslat své složky do Francie a Mikuláše zajmout. Plán naštěstí selhal, ale Nikolaška se raději přestěhoval na jih. Azurové pobřeží mu mělo poskytnout větší bezpečí a vylepšit jeho zhoršující se zdravotní stav.
Zemřel ve městě Cap-d'Antib 5. ledna roku 1929. Bylo mu sedmdesát dva let. Je pohřben v kryptě kostela sv. Michaela v Cannes vedle své manželky Anastázie.
_________________________
* poznámky
Pár knížek: Zajímavý pohled nabízí memoáry velkoknížete Alexandra Michailoviče nebo kniha Jevgenije Pčelova "Romanovci - historie jedné dynastie". Předpokládám, že se v knížkách o WW1 nějaké zmínky najdou.
Nikdy jsem se první světovou důkladněji nezabývala, takže jsem určitě napsala ještě víc chyb než bývá obvyklé, budu ráda za každou opravu. Jinak přivítám jakékoli dotazy, obrázky, nové informace apod.
Zároveň by mě zajímalo, jak vy, znalci, hodnotíte působení Mikuláše jako hlavního velitele, v čem vidíte jeho hlavní pozitiva a chyby. Za případné odpovědi velmi děkuji..