Bitvy se účastnily tyto letadlové lodě:
Japonské letadlové lodě: AKAGI, KAGA, SORJÚ, HIRJÚ – představovaly 43 procent tonáže japonských letadlových lodí, všechny čtyři byly ztraceny. Pro Japonce to byla velmi citelná ztráta, neztratili jen lodě, ale také zkušené palubní piloty, technický personál, prvotřídní námořníky neboť na těchto lodích sloužil výkvět japonského námořnictva a námořního letectva.
Americké letadlové lodě: ENTERPRISE, HORNET, YORKTOWN, Američané ztratili pouze Yorktown.
Důvody amerického vítězství:
1) Na prvním místě bezesporu je, že americký admirál Nimitz věděl v podstatě vše o připravovaném japonském útoku. Američanům se totiž podařilo pod vedením fregatního kapitána Josepha J. Rocheforta pověstného nesmírnou pílí a vytrvalostí rozluštit japonský kod. 25. května uvázla v sítích odposlouchávacích služby nejtučnější ryba – byla zachycena obsáhlá japonská depeše. Při jejím luštění se na Rochefortově stole začal objevovat přehled o síle a složení Jamamotových sil určených pro midwayskou operaci, včetně jmen velitelů, kursů jednotlivých svazů a skupin, časových dispozic, prostě materiál za nějž by každá rozvědka zaplatila jakoukoli cenu!
2) Na základě výše uvedených údajů mohl Nimitz začít plánovat protiakci. Jako například:
a) Zpevnění a zvýšení obrany Midwaye
b) Provedení překvapivého úderu na japonský svaz (je známa poučka, že v případě překvapivého úderu můžete mít i 3x menší síly a Váš útok může uspět). Navíc Nimitz počítal s tím, že se Japonci částečně vysílí při útoku na atol Midway.
Vývoj celkové situace před bitvou:
Po útoku na přístav Pearl Harbour, kterým Japonsko vstoupilo do války z USA, následovaly čtyři měsíce, ve kterých japonské letadlové lodě křižovaly Pacifikem, Jihočínským mořem a Bengálským zálivem. Napadly Kolombo, následovala v bitva v Korálové moři. Jeden úspěch stíhal druhý ….. Vysocí důstojníci (až na pár výjimek) začali podléhat opojnému pocitu neporazitelnosti, převládl stav který je nazýván „nemocí z vítězství“.
Avšak vrchní velitel japonského Spojeného loďstva admirál Isoroku Jamamoto, věděl, že Spojené státy dříve či později nahradí své ztráty a potom se jejich Tichomořské loďstvo operující z mocné Havajské základny stane hrozbou nejen dalším připravovaným výbojům, ale i samotným japonským ostrovům.
Existovalo tedy jediné řešení: rychle dosáhnout rozhodujícího vítězství, zlikvidovat zbytky amerického cirkusu, především letadlové lodi, které se nepodařilo zničit 7. prosince 1941 v Pearl Harbouru na Havaji, protože tam nebyly. A tak si případně vytvořit lepší vyjednávací pozici při uzavírání míru s Amerikou.
V zásadě lze říci, že Japonci se u Midway dopustili té chyby, že rozmělnili své síly (rozdělili loďstvo na dva svazy, s tím že první vyslali napřed), což patří k velkým přehmatům ve válečnictví. Ovšem nutno říci, že Isoroku Jamamoto při sestavování plánu nemohl tušit, že se Američanům podařilo rozluštit japonský kód a tudíž že Nimitz nestrčí hlavu do nastražené oprátky, nýbrž převezme sám iniciativu.
Jamamoto při sestavování plánu předpokládal, že americké lodě zasáhnou až v době kdy bude Midway dobyt a obsazen Japonci.
Dále už bych se zabýval samotným plánem bitvy a jejím průběhem. Kdy významnou roli sehrálo správné načasování a pro Japonce nečekané obtíže, které způsobily jejich zkázu. Ale to až v dalším dílu.
Zatím očekávám Vaše obšírnější komentáře k tomuto tématu. Ale třeba i technické údaje ohledně výbavy lodí – radar, měli Japonci radar? Jaký byl jeho dosah apod., údaje o japonských letadlových lodích, ale i o bitvě samotné …

Japonské letadlové lodě potopené v bitvě o Midway