Nová česká útočná puška

Zamčeno
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Myslíš jako že plní požadavky , že střílí? to je asi celé.
Ne místo toho budeme používat něco, co střílí pokud to má na střelbu chuť.(M16)

To není jen otázka zbraní. Nové náhradní díly( u M16 ve větším měřítku ), zaškolení zbrojířů, zaškolení obsluhy, jiné procedury v skladování,...
Pro munici to bude podobné.
Ad standartnní munice NATO- nejsme jediný kdo má ve výzbroji zbraně v ráži "východního" bloku a není nám to ke škodě. Momentálně je celkem dost hlasů proti 5.56x45. U.S. pořád odkládá úplné přezbrojení protože momentálně na to nemá. Když bude úplně přezbrojovat, tak dost prvděpodobné že dojde i ke změně ráže (například na 6.8SPC). Je vhodnější počkat na ně, protože to asi nebudou natahovat o víc než 6-8 let. Do té doby úplně postačí například přidat na vz.58 RIS a jiné doplňky, které vyjdou oproti přezbrojení na pakatel.
Samozřejmě to nebude po chuti milovníků Ramba nebo Arnieho , ale Ti at si to zaplatí ze svojeho a pro soukromé účeli.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Z nástupom individuálnych ochranných prostriedkov jednotlivca - balistických či "nepriestrelných" viest sa zvýšenie kalibru štandardnej pechotnej munície stalo aktuálnym problémom. Podobne aj predĺženie "bojovej vzdialenosti" ukazuje potrebu streliva s väčšou hmotnosťou strely a teda aj väčšieho kalibru ako 5,56. Zväčšením kalibru na 6,5-7,5mm sa dá dosiahnuť zväčšenie hmotnosti strely zhruba na dvojnásobok, teda z približne 3,5-4g na 7 až 10g. Ťažšia strela má výhodnejšie balistické vlastnosti, menší úbytok rýchlosti na dráhe a pri väčších diaľkach streľby aj kratší čas letu k cieľu.
Ruské špeciálne podzvukové strelivo 9x39 naznačuje, že pri zväčšení kalibru a zmene konštrukcie strely sa dá dosiahnuť veľmi vysoká priebojnosť aj pri nižšej či nízkej dopadovej rýchlosti.
Myslím si, že by pri vývoji nového streliva bolo možné vychádzať aj z náboja 7,62x39 a ísť cestou zmeny konštrukcie strely a prípadne úpravy prachovej náplne - samozrejme by to vyžadovalo aj zmeny zbrane, predovšetkým jej hlavne, podobne ako to bolo v prípade pušiek M16 po zavedení náboja so strelou SS109.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

alibaba- no tak , zas tak hrozná M16 není.Trochu to přeháníš :wink:
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

reddog píše:alibaba- no tak , zas tak hrozná M16 není.Trochu to přeháníš :wink:
Asi tak.
Myslim si, ze AR15 (M16, M4) jsou asi to vynikajici pro puskove discipliny akcni strelby ( IPSC ). Jsou presne, lehke a maji asi nejsirsi nabidku pro ruzne "custom" upravy.

Uplne jinak ji vnimam jako vojenskou zbran. Proc?
Protoze hned po prideleni k prvnim jednotkam ve Vietnamu, kvuli ni zarvalo nekolik chlapu, protoze se jim zasekla v boji. Vysledek: A-potrestano nekolik dustojniku za nedostatecnou instruktaz cisteni. B- vznik verze A1 s dorazecem zaveru ( ktery stejne chybe nezabranil, ale aspon pusku dokazal zprovoznit )
Problem se "vyresil" instruktazema jak spravne cistit zbran a strelivem. Cisteni je sice zaklad u vsech zbrani ale vsech AR15 je to specialitka. Strelivo je kapitola sama o sobe. Nejvice me fascinuje standardizace NATO kdy pro AR15 se musi pouzivat strelivo do AR15.

Dalsim bonus jsou vyroky jako "M16 ( M4 ) je nejlepsi automaticka puska". Kdyz se podivas do historie vyzbroje clenskych statu NATO, ktera zbran mela problemy se spolehlivosti?
Number 1 - SA80
Number 2 - M16
( paradox je, ze ale obe zbrane jsou velmi dobre na strelnici )
Trochu jine je to pokud se vyzbrojuje napriklad mala specializovana skupina ktera ma vynikajici trening i peci o zbran, ale zasobovaci z toho asi velikou radost namaji a dalsi otazkou je jestli si muzou dovolit s M4 delat to co se vz.58?
Munice, taky tema na velmi dlouhou diskusi. Naboj 5.56x45 ma vynikajici ranivost ale ne vzdy. Nekdy je na tom daleko hur nez stary 7.62x39. Tento problem se nejvic projevuje u kratsich hlavni ( M4 ).
Jeste jedna vec na konec. ( to zni skoro poeticky :) )
Uz jsem to nekolikrat psal ale asi se musim opakovat. AR15 je konstrukce ze sedesatych let, t.j. jen nekolika lety vekovy rozdil od vz.58. Takze jsou stejne moralne a technicky zastarale. Jediny rozdil je, ze AR15 byla prubezne omlazovana. Stejna omlazovaci kura se da udelat i se vz.58. R.I.S. a podobne hracky se delaji na H&K, AK, a na ruzne jine typy. To omlazeni je levna cesta prodlouzeni zivotnosti a v dnesni dobe casto praktikovana. I samotna U.S.Army uz delsi dobu planuje prezbrojeni ale zatim to odklada proto je to velmi financne narocne. Podivej se kolik zhodnych dilu ( kterych jsou plne sklady ) maji i nove zavadene typy AR15. My mame plne sklady dilu na vz.58 tak proc ji nepredelat?
Casto je spominana modularni koncepce M16. Jake moduly? Je spoustovy mechanizmus v samostatnem vymenitelnem bloku? Je bici mechanizmus v samosttnem vymenitelnem bloku? Je plynovy system v samostatnem vymenitelnem bloku? Pokud vim tak jsou jednotlive soucastky upevny v pouzdru zaveru ( u AR 15 v dolnim ) samostatne. Pokud je toto modulova koncepce tak to potom uz kresadlovka Brown Bess byla modularni koncepce.
Uf, ale jsem se rozepsal.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Dá se říct že máš pravdu.

Ano AR 15 je přesná, lehká atd.Je to zbraň pro "inteligentního vojáka"
Který se o ni stará a ona pak funguje.

No nevím jestli je AR 15 nejlepší to asi ne.Ale je dost rozšířená(tak asi nebude tak hrozná)
Zásadní nedostatky už jsou odstraněny.
Ale to bychom měly probírat na stránce o AR15

Každopádně já osobně mám radši AR15 než "blbé AK"(nejsem milovník Ramba nebo Arnieho).Teď mě za to "soudruzi" na palbě ukamenují.
I když pro AČR bych viděl nejradši asi HK nebo CZ.

Tož to jsme odbočily.Tak toho nechám
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Aha, takže ten, co uznává AK nebo je "soudruh"... to jsou věci.

Podle mě je u vojenské pušky na prvním místě spolehlivost a blbovzornost. A tyto vlastnosti AK splňuje. Ze západních zbraní bych místo M-16 bral starou FN-FAL a něco od HK. HK byl koneckonců ten, co dal anglickou L85(SA80) trochu do latě...

Asi jsem staromilec, ale já preferuji samonabíjecí pušky bez možnosti střelby dávkou před automaty - všude se uvádí, že čs. puška vz.52 s původním nábojem 7,62x45 byla velmi dobrá, představoval bych si něco podobného v modernějším hávu. Otázkou je samozřejmě střelivo, Alibaba má pravdu, přezbrojovat dnes masivně na 5,56 NATO je házení perel sviním (lidovcům..)

Alibabo, ta křesadlovka - super :D

Tady je pár pušek co by se asi hodili pro AČR - http://www.cherrys.com/ped_rif1.htm
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

...a vsechny modularni koncepce. :up:
Dnes jsem se zrovna bavil s kolegou o Falklandach. Jeho jednotka byla sice v zaloze v nemecku, ale kdyz se bavili s veterany z Falkland tak nadavali na zastavovaci ucinek SA80. Chybou bylo to, ze byli zvykli, ze kdyz neco trefili se SLR tak uz se to nehlo. Zato kdyz to trefili SA80 tak to po nich jeste strilelo.
Taky rikal, ze SLR je jeho favorit. Akorat se s tim zatracene tezko lezlo do neceho, nebo z neceho.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

No ale SA 80 na Falklandach ještě nebyla.Only FN
Tak to asi kolega trošku přestřelil.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Mozna to stihla....nikdy nevis.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Tip si nepamatuji, ale co jsem četl o Falklandách, tak spousta jednotek prodělala před nasazením přezbrojení a na nové zbraně si houfně stěžovali pro jejich nepsolehlivost, náročnost obsluhy a nízký zastavovací efekt, takže by to pravda být mohla....

Hlavní výhodou M-16ky je pořizovací cena - tato puška byla koncipována tak, aby byla co nejjednoduší pro pásovou výrobu.
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

SA 80 ještě nebyla zavedena v té době .Pokud se zjevila na Falklandách
tak to mohlo být jen několik prototypů.Rozhodně se nejednalo o masovou věc.
Jedinou použitou zbraní na 5.56 byla M16 u jednotek SAS.

Vallun - nevím jak je to s cenou M16 ale výroba zrovna moc jednoduchá není.Je tam velké procento strojního obrábění.Jednoduchých výrobních procesů je tam málo.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To reddog:
Krome tech M16 u SAS, nekteri prislusnici Royal Marine dostali SA80 jako trial. Momentalne pisu z prace takze nemam cas na podrobnosti. Pokusim se zjistit o kterou jednotku slo.
Mam se omluvit kolegovi v Tvem jmenu? :wink:
SA80 byla oficialne zavedena az 1985, ale nezapomen ze vyvoj trval velmi dlouho.
I prvni M16 vietnamu byli daleko drive nez byly zvedeny do U.S.Army.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Jo kolegovi se za mě klidně omluv.Až pojedu zase do Ang. tak mu přivezu flašku :wink:
Až budeš mít čas tak písni něco blíž.
Tohle mě zajímá.
Nikdy jsem zatím jsem nenarazil na žádnou fotku SA80 na falklandech.
Vždy se mluvilo jen o pár kusech, prototypové serie.Ale plošně ?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

ObrázekObrázekObrázek
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Zdá se mi, že to kolem CZ805 trochu smrdí. Vypadáto, že tu je asi porušeno hned několik patentů - proto možná ty tajnosti. Jestli to ale zbrojovka bude vyrábět ve stejné kvalitě jako pistole, tak to bude konec...
Karel
Příspěvky: 9
Registrován: 1/3/2007, 11:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karel »

Heckler píše:Zdá se mi, že to kolem CZ805 trochu smrdí. Vypadáto, že tu je asi porušeno hned několik patentů


Máte něco konkrétního? Tomuhle se fakt nedá věřit.
Heckler píše:Jestli to ale zbrojovka bude vyrábět ve stejné kvalitě jako pistole, tak to bude konec...
To je pravda. Moc drahý.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

tak to by mě zajímalo jaké patenty, byli porušeny.Máš nějaké podklady k tomu tvrzení?
jestli mají licenci na SCAR tak nic neporušily.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Jestli to ale zbrojovka bude vyrábět ve stejné kvalitě jako pistole, tak to bude konec...
A to myslíš které pistole???
Jinak by to chtělo i o CZ805 trochu upřesnit..
.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Tak zbrojovka zatím tu zbraň nikde neukázala, není moc z čeho vycházet, ale podezření tu je. Tím spíš, když zbrojovka dělá takové tajnosti.
Známej, který zastupuje jednou cizí zbrojovku u nás jim psal, že má podezdření, že zkopírovali systím jejich zbraně a zda nebyl porušen jejich patent. Odpověď ze zbrojovky byla taková, že jejich patent porušen nebyl a pokud ano, tak se jedná o zbraň určenou pro vývoz do arabských zemí, kde patentový zákon neplatí. Tak si to přeberte.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

hmm,kamarád asi dělá FN,že?
No a pokud ji teda zbrojovka nikde neukázala,tak na jakém základě soudí že byl porušen patent?
No nevím ale patent snad platí i v arabských zemích, o číně bych ale pochyboval.
Zamčeno

Zpět na „Pěchotní výzbroj“