1.listopadu 1914

V době vypuknutí první světové války se v Tichém oceánu pohybovala Východoasijská eskadra viceadmirála Maximiliana hraběte von Spee. Jejím domovským přístavem bylo čínské Čching-tao, poměrně silná pevnost vyzbrojená mohutným dělostřelectvem ráže až 280 mm. Japonsko se však přidalo na stranu Angie a USA a 27.8.1914 jeho silné loďstvo německou základnu zablokovalo. Speeova eskadra složená z pancéřových křižníků Scharnhorst a Gneisenau a lehkých křižníků Dresden, Nürnberg a Leipzig však byla v té době na moři. Admirál se dozvěděl o napadení základny poměrně brzo a po několika týdnech křižování v Pacifiku se rozhodl pro návrat do Německa. Zvolil si trasu kolem mysu Horn, nechtěl riskovat cestu přes Indický oceán protože v této oblasti operovalo několik britských lodí včetně bitevního křižníku Australia. Ten měl sám o sobě dost síly na rozdrcení jeho svazu a při vyšší rychlosti si mohl diktovat podmínky boje. Oproti tomu v okolí Jižní Ameriky bylo nebezpečí napadení mnohem menší.
Spee nějakou dobu operoval u pobřeží Chile a snažil se narušovat anglický námořní obchod. Britská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Do oblasti byl vyslán svaz kontraadmirála Christophera Cradocka složený z pancéřových křižníků Good Hope a Monmouth, lehkého křižníku Glasgow a pomocného křižníku Otranto. Problém byl v tom, že britská skupina byla výrazně slabší. Proto mu byla přidělena i stará bitevní loď Canopus. Ta však byla v tak katastrofálním stavu, že ji Cradock raději nechal na Falklandách a vyplul jen se svou původní skupinou. Canopus se měl připojit až po nutných opravách strojů.
Admirál Spee mezitím na ostrovech u Chilského pobřeží doplňoval uhlí a proviant. 29.10. dostal zprávu, že do oblasti dorazil britský svaz a bylo mu jasné, že v nejbližších dnech dojde k bitvě. Zamířil proto ke Coronelu kde byly hlášeny pohyby Cradockovy eskadry. Přibližně znal její složení a proto nepochyboval o výsledku boje.
Po polední 1.11. se ke Cradockově skupině připojil Glasgow (právě on byl zpozorován v Coronelu a nahlášen Speeovi). V 16.17 zpozorovali celou skupinu Němci, sami byli spatřeni až o 8 minut později. Spee se přibližoval od východu a jeho lodě byly proti pobřeží špatně vidět, zatimco britské lodě byly dobře viditelné proti slunci.
Po západu slunce zkrátil v 18.34 Spee vzdálenost na 10400 m a zahájil palbu. Německá převaha byla obrovská, 16 x 210 mm a 12 x 150 proti 2 x 234 a 32 x 152. Navíc netrvalo dlouho a v 18.36 přední dělo 234 mm na Good Hope vyletělo po zásahu do vzduchu. Celá jeho obsluha zahynula a mnoho mrtvých bylo i mezi důstojníky na můstku.
Celé střetnutí bylo dost jednostrané. Scharnhorst a Gneisenau drtily oba britské pancéřové křižníky, Glasgow bojoval s Leipzigem a Otranto po několika minutách přerušil boj s Dresdenem a podařilo se mu uniknout. To se později ve 20.05 podařilo i Glasgowu.
Mezitím admirál Cradock neustále zkracoval odstup, aby mohl zapojit do boje i pomocné dělostřelectvo a tak se oba svazy v 19.05 dostaly až na vzdálenost 4900 m. V té době však již Good Hope zasáhlo nejméně 35 granátů ráže 210 mm a celá loď hořela. V 19.20 náhle vybočila ze sestavy a zamířila ke Scharnhorstu. Protože se z posádky nikdo nezachránil panují spekulace o tom co měl tento manévr znamenat. Předpokládá se, že buď šlo o poruchu kormidla, nebo se Cradock rozhodl Scharnhorst taranovat. Tři minuty po změně směru se však Good Hope zastavil a v 19.50 šel po výbuchu muničních skladů ke dnu.
Také stav Monmoutha byl v té době kritický. Podařilo se uhasit silný požár který na něm vypukl po zásahu na počátku boje ale poškození strojoven si vynutilo výrazné snížení rychlosti. Německý svaz sice v 20.00 přerušil palbu a začal se stahovat z bojiště, přitom však německé lehké křižníky o Monmouth doslova zakoply. Nürnberg který se pro havárii strojů bitvy nezúčastnil se k britské lodi přibližoval velmi opatrně protože nevěděl o koho jde. Po nasvícení cíle světlomety však Němci poznali Monmouth a uvědomili si, že jde o snadný cíl. Okamžitě zahájili palbu a z minimální vzdálenosti dosáhli obrovského množství zásahů. Chvilkovým přerušením palby nabídli Monmouthu kapitulaci ale protože na předním stěžni stále vlála bojová zástava a nikdo se neměl k tomu aby ji stáhl, začali střílet znovu. Nürnberg kroužil kolem své oběti a pálil do jejího trupu salvu za salvou. Po mnoha desítkách zásahů (mluví se až o 75) se rozstřílený Monmouth v 20.58 převrátil dnem vzhůru a potopil. Také zde zahynula celá posádka.
Z celé britské skupiny se zachránilo Otranto které opustilo bojiště na Cradockův rozkaz hned na pořátku boje (byl to vlastně vyzbrojený parník a proti Dresdenu neměl šanci) a Glasgow. Ten se však stáhl až večer po potopení obou pancéřových křižníků. Přesto, že na něj dva německé lehké křižníky během hodinového boje vypálily přes 600 granátů dostal jen jeden zásah při němž byli lehce zraněni 4 muži jeho posádky.
Je paradoxem, že právě toto velké vítězství bylo příčinou pozdější porážky Speeovy eskadry o necelý měsíc později. Kdyby se Britům vyhnul možná by se mu podařilo proniknout do Německa, takto ale narazil na bitevní křižníky vyslané najít a zničit jeho svaz.


