Szpilman je pod vlivem událostí nucen ukončit svou práci v polském rozhlase a spolu s rodinou a dalšími varšavskými Židy je přemístěn do židovského ghetta. Hrozba koncentračních táborů se stále více blíží, až dojde i na jeho rodinu. On se sice před transportem do vyhlazovacího tábora zachrání, ovšem život několika tisíc Židů, kteří v ghettu zůstali, není nejpříjemnější. Nakonec se mu za pomoci přátel podaří utéci na druhou stranu zdi, kde se po zbytek války schovává před Němci v opuštěném bytě. Tam přečká i židovské povstání ve varšavském ghettu a zbytek války.
Velký podíl na jeho přežití má Wilm Hosenfeld, známý německý důstojník, který zachránil život několika Židům.
Režie se bravurně ujal Roman Polanski, který předal na plátno své vlastní zážitky z války. Tento je film hlavně šokující výpovědí o nepochopitelné krutosti nejen nacistů, ale také samotných Poláků, z kterých se, poté co jim byla dána moc ovlivnit životy jiných, stali vrahové vlastních spoluobčanů.
Doporučuji shlédnout toto místy až naturalistické dílo. Vytknout by se mu dalo snad jen to, že je místy trochu statický a sbíhá do stereotypu.

obal filmu

Szpilmanova rodina před německou okupací

Szpilman a Hosenfeld